Ranking najlepszych drewnianych zabawek. Sprawdź, co sprawi radość maluszkowi

Czy powrót do klasyki to dobry pomysł? Zabawki drewniane mimo sporej konkurencji wyróżniają się pod wieloma względami. Oprócz wyjątkowego designu, pięknej kolorystyki i trwałego wykonania cechuje je coś jeszcze. Chodzi oczywiście o walor edukacyjny. Zabawki wykonane z drewna rozwijają zdolności manualne i stymulują dziecięcą wyobraźnię. Sprawdź nasz ranking najlepszych drewnianych zabawek i pokaż dziecku, że nauka i zabawa idą ze sobą w parze.

Drewniane zabawki – czy warto kupić je dziecku?

Drewniane zabawki dla dzieci znów cieszą się sporą popularnością. Ich prosta forma, klasyczna estetyka oraz wysoka jakość materiałów, z których zostały stworzone sprawiają, że są coraz chętniej wybieraną alternatywą dla zabawek z plastikowych tworzyw.

Wykonane z drewna zabawki dla najmłodszych mimo nieskomplikowanych kształtów oraz braku interaktywnych elementów potrafią zdobyć uwagę malucha. Drewniane puzzle oraz pojazdy zaciekawią dziecko niespotykaną dotąd fakturą oraz uroczymi kolorami. Zabawki dopasowują się do małych rączek, a dzięki możliwości układania i przestawiania, maluszki podczas zabawy ćwiczą zdolności manualne i precyzję ruchów.

Ciekawy design zabawek otwiera przed szkrabami nieograniczone możliwości – pobudza wyobraźnię i uczy rozpoznawać kształty i kolory. Starszym dzieciom drewniane zestawy do budowania pomogą rozwinąć koncentrację i cierpliwość. A tablice z cyferkami i literkami wspomogą naukę liczenia i czytania. Sprawdź nasz ranking najlepszych drewnianych zabawek.

Drewniane zabawki dla dziecka – jakie wybrać?

Producenci zabawek drewnianych zadbali o to, by w asortymencie nie zabrakło edukacyjnych, rozwijających wyobraźnię dziecka propozycji. Wśród zabawek można znaleźć zarówno zestawy z elementami do samodzielnego złożenia przez malucha, jak i urocze figurki, a nawet gry zręcznościowe oraz znane i uwielbiane przez dzieci drewniane klocki. To, jaki rodzaj zabawki wybierzesz zależy w głównym stopniu od wieku dziecka. Zwrócenie uwagi na przedział wiekowy ułatwi wybór i pomoże dobrać zabawkę do etapu rozwoju i umiejętności maluszka.  

Zabawki drewniane dla rocznego dziecka

Dla dzieci, które niedawno świętowały swoje pierwsze urodziny zabawki drewniane to niesamowita okazja do tego, aby wesprzeć rozwój motoryki, koordynacji ruchowej oraz rozbudzić wyobraźnię. Zabawki drewniane dla rocznego dziecka, które znajdziesz w naszym rankingu, to przede wszystkim figurki zwierzątek z ruchomymi kółkami, a także drewniane stemple, dzięki którym dziecko rozwinie zmysł spostrzegawczości i zapozna się z różnymi kształtami.

Zabawki drewniane dla dwulatka

Dla dwulatków zabawa nabiera większej dynamiki. Maluszki w tym wieku są już bardziej ruchliwe oraz mają lepiej rozwiniętą umiejętność chwytania oraz utrzymywania przedmiotów. W naszym rankingu najlepszych drewnianych zabawek znajdziesz na przykład układanki z różnymi figurami geometrycznymi.

Zabawki drewniane dla trzylatka

Szukając zabawek dla trzylatka nie trzeba już obawiać się, że małe elementy mogą okazać się niebezpieczne. Maluchy w tym wieku są już coraz bardziej świadome. Dlatego ryzyko, że dziecko połknie jakąś część zabawki jest niewielkie. Możesz więc sięgnąć po zestawy z wieloma akcesoriami, jak na przykład drewniane warzywa, owoce oraz małe figurki zwierząt.

Drewniane zabawki dla czterolatka

W wieku czterech lat maluszki zaczynają już poznawać literki i cyferki. Są ciekawe świata i chętne do poznawania nowych rzeczy. Dlatego to dobry czas na to, by wprowadzić zabawki do samodzielnego konstruowania. W naszym rankingu najlepszych drewnianych zabawek znajdziesz zestawy do majsterkowania i budowania, które pobudzą dziecięcą kreatywność.

Zabawki dla trzylatka i czterolatka bardzo często są dedykowane również dla starszych dzieci. Drewniane samochodziki, edukacyjne tablice i inne zabawki zręcznościowe sprawdzą się również dla maluchów, które skończyły sześć, a nawet osiem lat.

zabawki drewniane

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając drewniane zabawki?

Liczba elementów

Wybierając drewnianą zabawkę dla dziecka warto zwrócić uwagę na liczbę elementów. Zestawy, które zawierają sporo małych części nie będą odpowiednią zabawką dla dwulatka i młodszych brzdąców. W tym przypadku lepiej sprawdzą się samochodziki oraz klocki o większych rozmiarach i inne zabawki, które nie posiadają wielu odczepianych elementów.

Z kolei dla starszych dzieci świetnie sprawdzą się układanki, puzzle i gry zręcznościowe, a nawet zestawy do budowania. Zabawki dla czterolatka mogą już zawierać mniejsze elementy.

Typ zabawki

W naszym rankingu najlepszych drewnianych zabawek znajdziesz produkty dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Wśród propozycji jest też wiele różnorodnych typów zabawek. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • układanki
  • pojazdy
  • zestawy
  • klocki
  • figurki
  • zabawki zręcznościowe

Ranking najlepszych drewnianych zabawek

Duży wybór drewnianych zabawek dla dzieci w różnym przedziale wiekowym znajdziesz w sklepie internetowym al.to

Czyszczenie zabawek drewnianych może przedłużyć ich żywotność i zapewni bezpieczeństwo maluszka podczas zabawy. Aby tak się stało, ważne jest zastosowanie się do kilku wskazówek. Zabawki wykonane z drewna wystarczy przetrzeć mokrą ściereczką. Do dezynfekcji można użyć delikatnego mydła, ale lepiej unikać silnych środków czyszczących, ponieważ mogą one spowodować wyblaknięcie zabawek i starcie farby. Nie należy też moczyć drewnianych zabawek w wodzie, ani czyścić ich w pralce czy zmywarce. Pod wpływem bezpośredniego kontaktu z wodą drewniane zabawki mogą ulec uszkodzeniom.