Jaki wentylator wybrać do domu? Ranking najlepszych wentylatorów

Upał daje się we znaki, a Ty, zamiast zażywać ochłody, musisz przebywać w nagrzanym do wysokich temperatur pomieszczeniu? Zadbaj o komfort i wprowadź do swoich czterech ścian orzeźwienie i powiew przyjemnego, chłodnego powietrza. Sprawdź nasz ranking najlepszych wentylatorów i wybierz dla siebie odpowiedni model.

Najlepszy wentylator chłodzący do domu – ranking 2023 

Masz wrażenie, że latem Twoje mieszkanie zaczyna przypominać saunę? Jeśli promienie słoneczne bez trudu przebijają się przez zasłony i rolety, a otwarcie okien na niewiele się zdaje, to znak, że nadeszła pora na bardziej zaawansowane działania. Sprawdź, jaki wentylator sprawdzi się w upalne dni. Zobacz modele, które oferują funkcjonalne rozwiązania oraz zapoznaj się z ich szczegółowymi parametrami.

Jaki wentylator do domu? 

Kiedy temperatura w pomieszczeniu zaczyna wzrastać, a Ty szukasz sposobu na to, by ograniczyć nieprzyjemne skutki upału, możesz sięgnąć po wachlarz lub skorzystać z bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Jednym z nich jest zainwestowanie w domowy wentylator. Aby wprawić jego skrzydła w ruch i zyskać przyjemny powiew chłodnego powietrza, wystarczy podłączyć urządzenie do źródła zasilania i  wybrać odpowiednią dla siebie regulację nawiewu.

Dostępne na rynku modele różnią się od siebie parametrami, kształtem, głośnością pracy, materiałami, z których zostały wykonane oraz wyposażeniem w dodatkowe funkcje. Wybierając wiatrak, określ swoje potrzeby. Możesz postawić na małe, kompaktowe urządzenia, które ozdobią Twoje biurko i zapewnią kojący powiew chłodnego powietrza podczas pracy (w domu lub biurze) albo zdecydować się na większe gabarytowo wiatraki, które sprawdzą się do dużego pomieszczenia i są w stanie ochłodzić zdecydowanie większy metraż.

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu wszystkich cech, które decydują o wydajności i skuteczności działania wentylatorów, pora przyjrzeć się dokładniej temu, jakie są ich rodzaje. Kompaktowe, stojące a może montowane na suficie? Jaki wentylator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie i Twojego mieszkania?

wentylator xiaomi mi smart standing fan 1C

Rodzaje wentylatorów chłodzących

Wybór jest naprawdę szeroki. Aby uporządkować wszystkie informacje, przyjmijmy proste rozróżnienie. Wentylatory można podzielić na dwa podstawowe typy:

  • wentylatory wolnostojące/przenośne – w obrębie tej kategorii wyróżnić można: stojące, podłogowe, biurkowe i kieszonkowe.
  • wentylatory montowane na stałe – ich skład obejmuje: ścienne oraz sufitowe.

Nie wszystkie urządzenia mają klasyczną budowę i są wyposażone w śmigła. Z tego względu można wyróżnić kolejną grupę urządzeń. Tutaj podział dotyczyć będzie konstrukcji oraz sposobu działania. Będą to:

  • wentylatory łopatkowe (klasyczne)
  • wentylatory kolumnowe
  • wentylatory bezłopatkowe

Wentylatory stojące

To jeden z najbardziej popularnych wiatraków do domu. Klasyczna budowa składa się ze śmigieł i okrągłej osłony zabezpieczającej oraz nóżki, która zazwyczaj mierzy kilkanaście centymetrów oraz posiada możliwość regulacji wysokości. To modele wolnostojące, dzięki czemu można dowolnie przenosić je z miejsca na miejsce. Zazwyczaj są wykorzystywane do chłodzenia większych pomieszczeń w domu, takich jak salon. Do tego typu urządzeń zalicza się również wentylatory kolumnowe.

Wentylatory podłogowe

Ten rodzaj wentylatorów charakteryzuje się podobną budową do modeli stojących. Jedyną różnicą jest tutaj brak wydłużonej nóżki, przez co urządzenia te są zdecydowanie niższe. Zazwyczaj posiadają możliwość regulacji poziomu nachylenia, dzięki czemu strumień chłodnego powietrza generowany przez urządzenie rozprowadzany jest w równomierny sposób.

Wentylatory biurkowe

To mniejsze modele, które nie zajmują wiele miejsca i przeznaczone są do postawienia na blacie biurka lub półce. Zapewniają przyjemne ochłodzenie w upalne dni na przykład podczas pracy przy komputerze. Zazwyczaj ze względu na pomniejszoną budowę, sprawdzą się głównie dla jednej osoby lub wentylowania niewielkiego pomieszczenia.

Wentylatory kieszonkowe

Kompaktowe modele, które ze względu na mały kształt, niewielką moc i małą średnicę śmigła zapewnią lekki powiew chłodnego powietrza. Dużą zaletą tych poręcznych modeli jest to, że można korzystać z nich dosłownie wszędzie. Niektóre wentylatory kieszonkowe pełnią dodatkowo funkcję powerbanku.

Wentylatory ścienne

Lepszą cyrkulację powietrza zapewniają wiatraki ścienne. To modele, które montowane są na stałe. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w pomieszczeniach, które wymagają stałego obiegu chłodnego powietrza. Dzięki przymocowaniu do ściany zajmują mniej miejsca.

Wentylatory sufitowe

Zaoszczędzić miejsce pomoże model montowany do sufitu. Dodatkową opcją jest możliwość wyboru wentylatora sufitowego wraz z oświetleniem. Udogodnieniem będzie także funkcja trybu zimowego. Oznacza to, że urządzenie równomiernie rozprowadzi ciepłe powietrze unoszące się do góry, dzięki zmianie kierunku obrotu śmigieł.

Wentylatory łopatkowe (klasyczne)

Modele o klasycznej budowie, które posiadają obrotowe łopatki. O bezpieczeństwo podczas pracy wiatraka dba tutaj okrągła, ażurowa osłonka. A stabilność zapewnia niska podstawa lub stojak. Taki wiatrak domowy jest najbardziej popularnym modelem.

Wentylatory kolumnowe

Schłodzić powietrze w pomieszczeniu pomogą także wentylatory kolumnowe. To modele o smukłym kształcie, które zamiast jednego śmigła posiadają kilka mniejszych skrzydełek, które są rozmieszczone w pionie. Wentylatory kolumnowe wyglądem przypominają wąskie głośniki.

Wentylatory bezłopatkowe

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku wentylowanie pomieszczenia odbywa się w nieco inny sposób. Nie ma tu śmigła, które wprawiane w ruch za pomocą silnika, zapewnia przepływ powietrza. Wykorzystany jest tu inny mechanizm działania. Polega on na zasysaniu powietrza do wnętrza komory, gdzie następuje jego cyrkulacja. Potem strumień powietrza jest wyrzucany przez otwory w obręczy.

Poszukujesz sposobów na ochłodzenie w upalne dni? Przeczytaj nasze poradniki:

💨 Domowa klimatyzacja. Jaki klimatyzator wybrać? Poradnik

💨 Jaki wentylator wybrać? Zadbaj o optymalną temperaturę w domu i biurze

Wentylator chłodzący i jego najważniejsze parametry

Podczas zakupu wentylatora do domu warto też zapoznać się z parametrami oraz najważniejszymi cechami, które świadczą o wydajności i skuteczności działania urządzenia. Oto, na co zwrócić szczególną uwagę:

Moc urządzenia

Tutaj rządzi niezmienna zasada. Im wyższa moc urządzenia, tym jego praca jest bardziej efektywna, a przepływ powietrza szybszy. W naszym rankingu znajdziesz modele, których moc mieści się w przedziale 15-110 W.

Średnica śmigła

Średnica śmigła wpływa na to, jak wydajnie urządzenie będzie pracować. Jeśli zależy ci na silnym podmuchu powietrza i chcesz, aby wentylator skutecznie działał na większej powierzchni – wybierz model, którego średnica śmigła ma co najmniej 40 cm.

Ten parametr dotyczy modeli, które są wyposażone w skrzydła.

Regulacja wysokości

To cecha, która dotyczy stojących wiatraków domowych. Modele wentylatorów umieszczonych na stojaku, którego wysokość można regulować, dają możliwość swobodnego dopasowania do aktualnych potrzeb. Możesz korzystać z ich działania, wykonując różne czynności – podczas siedzenia, stania lub leżenia za każdym razem będziesz cieszyć się z efektu orzeźwienia.

Regulacja nawiewu

Możliwość ustawienia prędkości nawiewu i co za tym idzie intensywności przepływu powietrza to kolejny ważny parametr, który wpływa na komfort użytkowania domowego wiatraka. Im więcej trybów pracy ma do zaoferowania wentylator, tym lepiej.

Głośność pracy

Na ten aspekt również warto zwrócić uwagę, jeśli zastanawiasz się jaki wentylator kupić. Jeśli będzie pracować nieustannie przez kilka godzin, ważne jest, aby nie generował wysokich dźwięków. W przypadku tego typu urządzeń głośność pracy jest często uzależniona od ich mocy oraz prędkości przepływu powietrza, a także długości i liczby łopatek.  

Regulacja kąta pochylenia i oscylacja

Przydatne funkcje, dzięki którym możliwe jest swobodne regulowanie kierunku przepływu powietrza. Dzięki temu przyjemne uczucie orzeźwienia może roznosić się na całe pomieszczenie.   

Liczą się szczegóły. Dodatkowe funkcje wentylatora do domu

Aby korzystanie z domowego wentylatora było jeszcze wygodniejsze, dobrze jest zwrócić uwagę na to, w jakie funkcjonalności zostało wyposażone urządzenie. Tutaj wyróżnić można:

  • sterowanie za pomocą aplikacji – umożliwia zarządzanie pracą urządzenia wygodnie z poziomu smartfonu.
  • tryb nocny – urządzenie zapewnia delikatny przepływ powietrza, dzięki czemu pracuje cicho i jednocześnie dba o komfort i uczucie ochłodzenia w upalne noce.
  • wentylator z nawilżaczem – oprócz przepływu powietrza urządzenie dodatkowo je nawilża, rozprowadzając przyjemną delikatną bryzę.
  • wentylator z jonizatorem – nasyca powietrze jonami ujemnymi, a to z kolei wpływa na poprawę samopoczucia.
  • funkcja powerbanku – praktyczna funkcja, która umożliwia naładowanie urządzeń mobilnych.
  • ładowanie indukcyjne – możliwość naładowania, na przykład telefonu, za pomocą wentylatora i bez użycia kabli.
  • odkręcana osłona – dzięki tej opcji możliwe jest wygodne i bezproblemowe wyczyszczenie łopatek wentylatora.
  • wyświetlacz – informuje o aktualnych ustawieniach wentylatora.
  • sterowanie pilotem – umożliwia zmianę ustawień, uruchomienie lub wyłączenie urządzenia na odległość.
  • timer – daje możliwość ustawienia czasu pracy wentylatora.
wentylator chłodzący do domu

Co jest lepsze wiatrak czy klimatyzator?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od potrzeb użytkowników oraz oczekiwanego rezultatu chłodzenia. Wiatrak do domu to sprzęt, który wprawia w obieg powietrze z pomieszczenia. Będące w ruchu cząsteczki powietrza są odczuwane jako chłodniejsze. Dlatego wentylator przynosi szybkie orzeźwienie, ale w rzeczywistości temperatura powietrza nie zostaje obniżona. Wentylator to jednak o wiele tańsze rozwiązanie. Klasyczny model biurkowy można kupić już za około 100 zł. Są to urządzenia proste w użytkowaniu – wystarczy podłączyć je do zasilania, by wprawić w ruch śmigło wiatraka. Nie wymagają też dodatkowej konserwacji ani instalacji, co trzeba uwzględnić, wybierając klimatyzator.

Ten drugi rodzaj sprzętu działa zupełnie inaczej. Klimatyzator przenośny to alternatywa do rozbudowanego systemu klimatyzacji, której instalacja jest czasochłonna, wymaga dobrego rozplanowania oraz wpływa na zamiany w strukturach ścian. Mniejsze, kompaktowe modele przenośne posiadają wszystko, co potrzeba, by zapewnić długotrwały efekt ochłodzenia i obniżenie temperatury powietrza. Są jednak droższe od wentylatorów. Więcej na temat ich działania dowiesz się z rankingu klimatyzatorów i klimatorów przenośnych.

Wiatraki do domu – ranking 2023 


Zastanawiając się jaki wentylator do domu wybrać, określ swoje potrzeby. Dostępne są mniejsze, kompaktowe modele, które sprawdzą się dla jednej osoby lub gdy zależy Ci na powiewie chłodnego powietrza w małym pomieszczeniu. Możesz też wybrać wentylatory, które sprawdzą się do większych przestrzeni, na przykład dużego salonu. Wówczas weź pod uwagę moc urządzenia oraz średnicę śmigła.

W sklepie internetowym al.to znajdziesz szeroki wybór wentylatorów domowych, których ceny wahają się w granicach od 54 do nawet 540 zł. Dostępne modele różnią się wielkością, parametrami oraz dodatkowymi funkcjami. Dzięki czemu można wybrać model dopasowany do swoich potrzeb.