Ranking dzbanków filtrujących. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy

Regularne nawadnianie organizmu wpływa pozytywnie na zdrowie i dobre samopoczucie. Woda oczyszcza organizm z toksyn, reguluje temperaturę ciała, nawilża i poprawia wydajność organizmu podczas ćwiczeń. To tylko niektóre z zalet. Z racji tego, że ludzki organizm nie jest w stanie magazynować znaczących ilości wody, trzeba ją stale uzupełniać. Sprawdź nasz ranking dzbanków filtrujących i ciesz się czystą i smaczną wodą na co dzień.

Dlaczego warto pić wodę?

Woda to substancja, która stanowi nawet do 75% masy ciała człowieka. Znajduje się w każdej tkance i komórce organizmu. Jest materiałem budulcowym, koniecznym do zachowania wszystkich życiowych funkcji. Zalet picia wody jest bardzo wiele. Oprócz tego, że doskonale gasi pragnienie, jest odpowiedzialna za termoregulację, transport tlenu i składników odżywczych. Woda poprawia metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga trawienie.

Gdy wykonujesz intensywny wysiłek, tracisz więcej wody. Dlatego należy uzupełniać ją systematycznie, by nie doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach odwodnienia. Picie wody często i w małych ilościach wpłynie na wzmocnienie organizmu, uzupełni składniki mineralne oraz zwiększy efektywność treningu.

Regularne picie wody poprawia samopoczucie. Woda ma zerową kaloryczność, dlatego wato pić ją przed każdym posiłkiem, by pohamować apetyt. Dzięki temu uczucie sytości pojawi się szybciej, bez dostarczania organizmowi dodatkowych kalorii.

woda

Woda to podstawowy składnik płynów ustrojowych. Nawilża organizm i poprawia wygląd skóry, która dzięki nawodnieniu staje się bardziej elastyczna i jędrna. Dodatkowo pełni funkcję ochronną dla gałek ocznych, rdzenia kręgowego i mózgu. Kiedy organizm jest odwodniony, pojawiają się problemy z koncentracją, uczucie senności oraz bóle głowy. Dlatego warto dbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, by poprawić ogólne samopoczucie.

Ile powinno się pić wody?

Każdego dnia tracimy przeciętnie około 2,5 do 3 litrów wody. Jest to związane z pracą układu pokarmowego, nerek i płuc. Woda ubywa z organizmu poprzez pot, oddychanie oraz w wyniku przemian trawiennych. Pierwszym objawem świadczącym o niedoborze wody jest uczucie pragnienia. To ostrzegawczy sygnał, którego nie należy bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do coraz poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Ugaszenie pragnienia nie świadczy o tym, że brak wody został wystarczająco uzupełniony. Warto zadbać o regularne nawodnienie i pić wodę codziennie w odpowiednio dobranych porcjach.

Możesz sięgnąć po wodę butelkowaną lub wybrać dzbanek filtrujący, dzięki któremu będziesz cieszyć­­­ się lepszym smakiem wody z kranu. Najwięcej wody potrzebujemy podczas wysiłku fizycznego oraz w  upalne dni. Przyjmuje się, że dorosły człowiek, w zależności od płci, wieku, sprawności fizycznej, temperatury otoczenia oraz przyjmowanych posiłków powinien wypijać co najmniej 2 – 2,5 litrów wody dziennie.

szklanka wody

Ranking dzbanków filtrujących – co warto wiedzieć przed zakupem

Jednym z najwygodniejszych i najprostszych sposobów filtrowania wody jest wyposażenie się w dzbanek filtrujący. Dzięki niemu woda z kranu zostanie oczyszczona, będzie zdrowsza, a jej smak lepszy. A Ty możesz utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Świeża, filtrowana woda doskonale sprawdzi się również do zaparzania herbaty czy kawy. Lepszy smak napojów to nie jedyna zaleta. Woda z dzbanka filtrującego może stanowić bazę do przygotowania posiłków, na przykład zup, sosów, jak i innych potraw.  

Oprócz filtrowania zanieczyszczeń i polepszenia smaku to także sposób na to, by przedłużyć żywotność sprzętów i akcesoriów kuchennych. Dzbanek filtrujący zmiękcza wodę i redukuje związki wapnia i magnezu, dzięki czemu na naczyniach, czajnikach i innych sprzętach gospodarstwa domowego nie osadza się kamień.

Zakup dzbanka filtrującego to opłacalna inwestycja. Co prawda na początku trzeba ponieść jednorazowy koszt zakupu, ale w perspektywie długodystansowej to i tak tańsze (i bardziej ekologiczne) rozwiązanie, niż regularne zaopatrywanie się w butelkowaną wodę ze sklepu. Potem trzeba już tylko pamiętać o regularnej wymianie filtra. Sprawdź nasz ranking dzbanków filtrujących i wybierz model dostosowany do Twoich potrzeb.

Jak działa dzbanek filtrujący?

Dzbanek filtrujący niewiele różni się wyglądem od zwykłego dzbanka na napój. Jedyną różnicą jest to, że w środku znajduje się wkład filtrujący. To właśnie dzięki temu elementowi woda zostaje oczyszczona z chloru i innych związków, które są odpowiedzialne za tworzenie się kamienia. Woda z dzbanka filtrującego jest zmiękczona, a jej skład oczyszczony z mechanicznych zanieczyszczeń i drobnych zawiesin z sieci wodociągowej.

Budowa dzbanka nie jest skomplikowana. Każdy model składa się z dużego zbiornika na wodę przefiltrowaną, a wewnątrz niego znajduje się mniejszy zbiornik, do którego wlewa się wodę z kranu. Najważniejszym elementem jest wkład filtrujący. To tutaj dochodzi do oczyszczenia i zmiękczenia wody oraz pozbycia się chloru i zredukowania innych niepożądanych związków oraz metali ciężkich – o ile występują w wodzie.

Przezroczysty dzbanek wykonany z trwałego tworzywa powinien posiadać też ergonomiczny uchwyt, który ułatwi użytkowanie oraz duży otwór wlewowy zamontowany na górnej pokrywie. Większość modeli posiada także wskaźnik informujący o tym, kiedy trzeba wymienić filtr na nowy. Korzystanie z dzbanka filtrującego jest banalnie proste. Wystarczy napełnić go wodą z kranu i chwilę poczekać. Wlana woda przepłynie przez filtr i oczyszczona trafi do dolnej części dzbanka.  

W rankingu dzbanków filtrujących znajdziesz modele, które są nieco węższe, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się na półce zamontowanej na drzwiach lodówki. A to sprawia, że można cieszyć się smakiem orzeźwiającej, schłodzonej i czystej wody w upalne miesiące.  

nalewanie wody z dzbanka filtrującego

Ranking dzbanków filtrujących – najważniejsze cechy

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie dzbanka filtrującego, zwróć uwagę na kilka istotnych cech. Bardzo ważne jest to, na czym zależy Ci najbardziej – czy chcesz przede wszystkim pozbyć się osadu, a może zależy Ci na tym, aby ulepszyć smak „kranówki” i pozbyć się metalicznego posmaku? Bardzo duże znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniego filtra.

Wkład filtrujący

Jak już wspomnieliśmy wkład filtrujący to najważniejszy (wymienny) element, dzięki któremu poprawia się jakość wody. Wkład filtrujący składa się ze specjalnie przygotowanej mieszanki, która skutecznie wyłapuje i zatrzymuje wszystkie niepożądane substancje i tym samym poprawia smak i zapach wody. To, z czego stworzona została mieszanka filtrująca zależy od producenta.

Filtry mogą posiadać różne właściwości. Najprostsze z nich to filtry węglowe, które oczyszczają wodę z chloru i zanieczyszczeń mechanicznych. Wzbogacone o żywicę jonowymienną mają funkcję redukowania twardości wody. Z kolei filtry alkaiczne sprawiają, że woda zostaje wzbogacona o minerały i podnosi się jej odczyn pH. Dostępne są też wkłady filtrujące, które nie usuwają twardości wody, ale uzupełniają ją o magnez i redukują chlor.

Pojemność

Jaki dzbanek do filtrowania wody sprawdzi się najlepiej? Podczas zakupu weź pod uwagę pojemność. Jeśli chcesz korzystać z filtrowanej wody również podczas gotowania czy zaparzania gorących napojów, wybierz dzbanek o większej pojemności. Taki wybór sprawdzi się również wtedy, gdy chcesz korzystać z jego funkcjonalności razem z innymi członkami rodziny.

Pamiętaj także o tym, że zalecany, maksymalny czas wypicia wody z dzbanka filtrującego wynosi 12 godzin. W rankingu dzbanków filtrujących znajdziesz modele o pojemności od 1,5 do 4 litrów.

Wskaźnik wymiany filtra

Dobry dzbanek do filtrowania wody powinien być wyposażony we wskaźnik wymiany filtra. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy należy wymienić wkład filtra na nowy, by zachować optymalną jakość wody.

Ilość wkładów w zestawie

Niekiedy podczas zakupu dzbanka filtrującego wodę producenci dołączają dodatkowe wkłady. Dzięki zgromadzonym zapasom przez pewien czas nie trzeba przejmować się ich kupnem. W naszym rankingu znajdziesz modele dzbanków, do których dołączono nawet 4 dodatkowe wkłady filtrujące.

Dzbanek filtrujący – jak często wymieniać filtr?

Teraz pora na najważniejsze pytanie – jak często wymieniać filtr w dzbanku filtrującym? Producent zamieszcza taką informację na opakowaniu produktu. Należy pamiętać o tym, że wkład filtrujący to najważniejszy element, który należy wymieniać regularnie. Zazwyczaj jest to uzależnione od tego, jak często korzystamy z systemu filtrowania wody. Najczęściej spotykane wartości to (w zależności od konkretnego modelu) 100, 150, 200 lub 300 litrów – po tym czasie wydajność filtra spada do zera i należy wymienić go na nowy model.

Przyjmuje się przy tym, że 100 litrów = miesiąc użytkowania. Przed zamontowaniem nowego filtra w dzbanku należy przepłukać go wodą. Wbudowany wskaźnik wymiany filtra poinformuje o stopniu zużycia wkładu, ułatwi zapamiętanie, kiedy należy wyjąć stary i zamontować nowy filtr.

Ranking dzbanków filtrujących

Zazwyczaj producenci nie podają przeciwwskazań. Większość dzbanków filtrujących można myć w zmywarce. Wcześniej należy wyjąć filtr i rozłożyć dzbanek na części. Jeśli na pokrywie znajduje się wskaźnik LED, wówczas należy umyć ją ręcznie, delikatnie przecierając wilgotną gąbką, tak, aby nie zalać i nie uszkodzić elektronicznej części.  

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić dzbanek filtrujący, sprawdź ofertę sklepu internetowego al.to. Znajdziesz tam duży wybór modeli od różnych producentów.