Ranking najlepszych zamrażarek 2022

Marzy Ci się kolorowe, witaminowe smoothie ze świeżych owoców w środku zimy? Po większym spotkaniu rodzinnym zostało Ci mnóstwo jedzenia i nie wiesz, co z nim zrobić? Najlepiej zamrozić owoce i inne potrawy, by mieć domowe zapasy i nie marnować jedzenia. Sprawdź nasz ranking najlepszych zamrażarek, zarówno tych skrzyniowych, jak i szufladowych. Wybierz najlepsze dla siebie urządzenie, zapomnij o wyrzucaniu resztek jedzenia i ciesz się świeżymi owocami cały rok.

Ranking najlepszych zamrażarek – jaką wybrać do swojego mieszkania?

Jaka jest najlepsza zamrażarka? Przede wszystkim dopasowana do sposobu, w jaki będziesz z niej korzystać. Musi mieć również odpowiednie rozmiary, abyś bez problemu mógł lub mogła umieścić ją w wybranym miejscu swojej kuchni. Co trzeba wiedzieć o zamrażarkach, aby wybrać idealną do własnego mieszkania? Tłumaczymy najważniejsze oznaczenia związane z tym rodzajem sprzętu. Teraz na pewno kupisz dobry sprzęt, który pomoże Ci zachować świeżość jedzenia przez długi czas.

pojemniki w zamrażarce

Co to jest klasa klimatyczna zamrażarki?

To jeden z ważniejszych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas kupowania zamrażarki. Niewiele osób wie, co oznacza. Już podpowiadamy. Klasa klimatyczna odnosi się do temperatury pomieszczenia, w jakiej znajduje się konkretne urządzenie. Pamiętaj, że nie chodzi o strefę klimatyczną, a jedynie temperaturę panującą w kuchni (lub innym pomieszczeniu, w którym zamierzasz ją postawić).

Do wyróżnienia klas klimatycznych używa się czterech symboli. Każdy oznacza inny zakres temperatur. Co oznaczają?

  • SN – to klasa rozszerzona umiarkowana, oznacza temperatury z zakresu: od 10 stopni Celsjusza do 32 stopni Celsjusza
  • N – to klasa umiarkowana, oznacza temperatury od 16 stopni Celsjusza do 32 stopni Celsjusza
  • ST – to klasa subtropikalna, oznacza temperatury od 18 stopni Celsjusza do 38 stopni Celsjusza
  • T – to klasa tropikalna oznaczająca temperatury od 18 stopni Celsjusza do aż 42 stopni Celsjusza

W Polsce można korzystać z urządzeń oznaczonych właściwie każdym z tych symboli. W zupełności wystarczy jednak klasa SN oraz N. Warto więc jeszcze przed zakupem zastanowić się, w którym miejscu mieszkania ustawisz urządzenie.

Jaka klasa energetyczna w zamrażarce?

Klasa energetyczna to parametr, który określa zużycie prądu. Klasyfikacja jest zgodna z dyrektywami unijnymi, przez co na terytorium państw członkowskich spotkasz się z identycznymi oznaczeniami. Jako symboli używa się kolejnych liter alfabetu. Siedmiostopniowa skala oznaczeń energetycznych jest od G do A. Unia Europejska wprowadziła nowe etykiety w marcu 2020 roku. Jak od tego czasu oznaczone są klasy energetyczne urządzeń RTV i AGD?

Warto zwrócić uwagę również na kolor. Oznaczenia z literami A, B oraz C są zielone, więc urządzenia o tej klasie energetycznej, nie będą pobierały zbyt dużo prądu. Dalej jest pomarańczowe oznaczenie D oraz pomarańczowe E i F. Zestawienie zamyka litera G na czerwonym tle. Czy to oznacza, że końcowe symbole reprezentują słabe urządzenia? Nie, zużycie prądu zależy od wielu czynników. Warto samodzielnie przeliczyć, ile dokładnie zapłacisz za prąd zużywany przez konkretny model zamrażarki.

Ile zamrażarka wytrzyma bez prądu?

Takie pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które choć raz doświadczyły awarii prądu w swoim mieszkaniu. Wiesz o przerwie w dostawie energii i martwisz się o swoje ulubione przysmaki, które czekają na zjedzenie wewnątrz zamrażarki? Na szczęście nie jest tak, że jedzenie rozmrozi się od razu. Co więcej, wiele sprzętów może mrozić nawet kilka godzin po odcięciu od źródła zasilania.

Można założyć, że zamrażarka wytrzyma bez prądu nawet kilka dni. Temperatura w środku jest dużo niższa w lodówce, a właśnie ta będzie chłodziła jeszcze dzień po odłączeniu prądu. Po dwóch dniach od odłączenia od zasilania, wewnątrz zamrażarki będzie się utrzymywała temperatura około 0 stopni Celsjusza. Z tego wynika, że dopiero po 4 dniach od odcięcia prądu należy zacząć działać.

Wyposażenie w dodatkowe funkcje – nie tylko No Frost

Najlepsza zamrażarka wyróżnia się również dostępnością wielu przydatnych funkcji. Najpopularniejszym ułatwieniem jest oczywiście No Frost, który zapobiega gromadzeniu się szronu wewnątrz urządzenia. Równomierne rozprowadzanie zimnego i suchego powietrza chroni wnętrze zamrażarki przed gromadzeniem się lodu na ściankach szuflad i innych komór. Nie musisz więc pamiętać o regularnym rozmrażaniu zamrażarki, No Frost zdejmuje z Ciebie ten obowiązek. Urządzenia, które są wyposażone w tę funkcję są nazywane również zamrażarkami bezszronowymi.

Dużą popularnością cieszy się też możliwość obustronnego montowania drzwi. To pomoże Ci w znalezieniu idealnego miejsca w swoim mieszkaniu dla zamrażarki. Dobrze sprawdza się również funkcja eko oraz szybkie mrożenie.

Ranking najlepszych zamrażarek 2022 – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Szukasz urządzenia, które pomoże Ci zachować świeżość ulubionych produktów spożywczych? A może chcesz zachować na później gotowe dania, które podczas ostatniej wizyty w domu rodzinnej spakowali dla Ciebie rodzice? Niezależnie od tego, do czego chcesz wykorzystać zamrażarkę, wybierz możliwie najlepsze urządzenie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem zamrażarki.

zamrażarka szuflasowa

Liczba gwiazdek

Wbrew pozorom to ważny aspekt, który z pewnością warto wziąć pod uwagę podczas wybierania najlepszej zamrażarki. Co oznaczają gwiazdki w opisie produktu? Ich liczba świadczy o tym, jaka jest temperatura przechowywania żywności wewnątrz. Każda gwiazda odpowiada mniej więcej temperaturze -6 stopni Celsjusza.

Z tego wynika, że im więcej gwiazdek, tym niższa temperatura panuje w środku zamrażarki. Sprawdź, jaka jest różnica temperatur między poszczególną liczbą gwiazdek.

  • Dwie gwiazdki to temperatura wynosząca około -12 stopni Celsjusza. To idealna wartość do mrożenia na przykład kostek lodu.
  • Trzy gwiazdki symbolizuję temperaturę około -18 stopni Celsjusza.
  • Cztery gwiazdki – taka temperatura sprawdzi się przykładowo do głębokiego mrożenia jedzenia.

Tak jak w przypadku każdego innego urządzenia, najpierw zastanów się, jak najczęściej korzystasz lub zamierzasz korzystać z zamrażarki, a dopiero potem złóż i opłać zamówienie.

Wyposażenie

Standardowym wyposażeniem zamrażarki są szuflady oraz półki – wszystko w zależności od tego, który model wybierzesz do swojej kuchni. Szuflady są zazwyczaj przezroczyste, więc z łatwością zobaczysz, co znajduje się w każdej z nich, bez konieczności otwierania i przekładanie wszystkiego, co jest w środku. Półki znajdują się raczej w zamrażarkach szafkowych. Są zamykane plastikowymi klapkami, więc zawartość nie wypadnie przy próbie otworzenia urządzenia.

W zamrażarkach skrzyniowych często wykorzystuje się również druciane kosze. Są duże i stabilnie zamontowanie wewnątrz sprzętu, więc swobodnie możesz je wysuwać i zapełniać przysmakami. Niektóre mogą być umieszczone wewnątrz głównej komory, natomiast inne zawieszone na górnych krawędziach.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z zamrażarki?

Jest kilka sposobów na to, jak pozbyć się smrodu z zamrażarki. Jeżeli zbyt długo trzymałeś lub trzymałaś mięso wewnątrz, przez co się zepsuło i zaczęło wydzielać nieprzyjemny zapach, sprawdź nasze podpowiedzi i zapomnij o przykrych zapachach. Co trzeba zrobić?

Pierwszy sposób jest bardzo prosty i nie wymaga od Ciebie użycia żadnego detergentu. Właściwie potrzebujesz tylko coś, czym z łatwością wyczyścisz wnętrze zamrażarki. Najpierw jednak odłącz urządzenie od zasilania i odczekaj chwilę. Potem przygotuj ten sprzęt AGD do rozmrażania. Wyciągnij jedzenie oraz inne rzeczy, które w nim przechowujesz.

zamrożone owoce i warzywa

Ile trwa rozmrażanie zamrażarki? To zależy od modelu, który wybierzesz. Zazwyczaj może to potrwać nawet kilka godzin. Pamiętaj, że nie warto przyśpieszać tego procesu na przykład poprzez otwieranie drzwiczek. Następnie wyczyść wnętrze zamrażarki. Dokładnie przetrzyj wszystkie szuflady i półki, nie zapomnij o żadnej ściance. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu naprawdę skutecznie.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie różnych akcesoriów do zamrażarek i lodówek. Możesz też użyć składników, które z łatwością odnajdziesz w swojej kuchni. Zastosowanie octu czy sody okaże się efektywne, ale tylko na niedługą chwilę. Również wietrzenie może okazać się niezbyt pomocne w dłuższej perspektywie. Wykorzystaj więc pochłaniacz zapachów, który oprócz pozbycia się nieprzyjemnego odoru, dodatkowo sprawi, że wcale go nie poczujesz, bo od razu wchłonie wszelkie zapachy. 

Najlepsze zamrażarki 2022 - ranking


Najpopularniejszy sposób jest naprawdę prosty. Wystarczy, że odłączysz zamrażarkę od prądu, a następnie zaczekasz aż się rozmrozi. Pamiętaj, aby wcześniej wyciągnąć ze środka wszystkie produkty. Kiedy to zrobisz, wyczyść szuflady i półki zamrażarki. Brzydki zapach powinien zniknąć.

Ten parametr ma pomóc dopasować urządzenie do strefy klimatycznej, w której ma być używany. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zamówić zamrażarkę do innego kraju. Spotkasz się więc z oznaczeniami N, SN, T oraz ST. W Polsce można korzystać z każdej.

Można oszacować, że zamrażarka wytrzyma bez prądu około dobry. Dopiero po tym czasie jedzenie, które znajduje się w środku, może zacząć się psuć. Pamiętaj jednak, żeby upewnić się, że drzwiczki są szczelnie zamknięte. W innym wypadku urządzenie może zacząć się rozmrażać nawet po dwóch godzinach.