Jaki klimatyzator do domu? Ranking klimatyzatorów i klimatorów przenośnych

Nie tylko zima zaskakuje kierowców. Rokrocznie potrafi zaskoczyć też lato, które wraz z witaminowymi promieniami częstuje wysoką temperaturą. A ta potrafi skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Posiadacze mieszkań i domów z oknami wychodzącymi na południowy zachód oraz ci, którzy korzystają z poddasza z pewnością wiedzą, o czym mowa. Warto więc wcześniej pomyśleć, o tym, co ostudzi letni temperament i da odrobinę wytchnienia w pomieszczeniach. Sprawdź ranking najlepszych klimatyzatorów i klimatorów przenośnych i dowiedz się, jaki klimatyzator warto wybrać do domu.

Co to jest klimatyzator przenośny?

Klimatyzator zazwyczaj jednoznacznie kojarzy się z urządzeniem składającym się z parownika i skraplacza na stałe przytwierdzonymi do ściany wewnątrz pomieszczenia i do elewacji budynku, czyli tak zwanym systemem klimatyzacji. Jednak takie urządzenie, mimo że bardzo efektywne, nie zawsze może być zamontowane w pomieszczeniach. Metoda montażu jest też dość inwazyjna. Zazwyczaj obecność takiego systemu należy rozplanować na etapie projektowania mieszkania czy domu. Ale to na szczęście niejedyny sposób, aby schładzać pomieszczenia podczas letnich upałów.

Klimatyzator przenośny to rozwiązanie dużo łatwiejsze, chociaż wcale nie gorsze. Korzystanie z niego nie wiąże się z inwazyjnym montażem na stałe (chociaż też jest taka opcja), więc można go przenosić między pomieszczeniami wedle potrzeb. Na rynku rozróżniamy dwa rodzaje klimatyzatorów przenośnych. Pierwszy z nich to klimatyzator monoblokowy. W tym przypadku wszystkie części znajdują się w jednej obudowie. Drugi typ klimatyzatorów przenośnych to urządzenia wyposażone w rurę odprowadzającą ciepło, którą należy wystawić za okno.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny do domu składa się z kilku głównych elementów. Należą do nich: wymienniki ciepła (parownik i skraplacz), sprężarka oraz zawór rozprężny, a także wentylatory, dzięki którym powietrze porusza się między wymiennikami. Powietrze z pomieszczenia dostaje się do wnętrza klimatyzatora, a tam zostaje schłodzone. Urządzenie działa dzięki sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodzącego. Czynnik ten wędruje pomiędzy parownikiem i skraplaczem. W parowniku zmienia stan skupienia na gazowy, zabierając od powietrza ciepło. Następnie chłodziwo spręża się, wzrasta jego temperatura i przemieszcza się dalej do skraplacza.

Klimatyzacja przenośna – na co zwrócić uwagę

Aby klimatyzator przenośny do mieszkania czy domu spełniał swoje funkcje, warto przy jego wyborze zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim powinien mieć kompaktowy rozmiar, który ułatwi transportowanie klimatyzatora pomiędzy pomieszczeniami. Niewielkie gabaryty urządzenia nie będą również psuć efektu wizualnego w pomieszczeniach.

Warto zwrócić uwagę na to, czy klimatyzator przenośny ma dodatkowe funkcje, na przykład osuszania powietrza, regulacji temperatury, czy tryb uśpienia. Przydatna jest również możliwość programowania pracy urządzenia i obecność pilota. Dzięki nim dobranie i utrzymywanie idealnych warunków będzie bardzo proste.

Koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na moc klimatyzatora. Aby schłodzić pomieszczenie o wielkości około 30 metrów, potrzebny będzie klimatyzator o mocy około 2500 W. Warto też zwrócić uwagę na liczbę decybeli wydawanych przez urządzenie. W szczególności, jeśli w domu są dzieci i/lub zwierzęta.

Co to jest klimator i jak działa?

Klimator na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny w budowie do klimatyzatora, jednak różni się sposobem działania. Po pierwsze nie posiada dodatkowego systemu odprowadzania powietrza, bo wszystkie procesy zachodzą wewnątrz urządzenia. Z kolei skropliny wydostają się na zewnątrz w postaci pary wodnej. Do obniżania temperatury powietrza klimator wykorzystuje lód, zimną wodę, lub schłodzone wkłady.

Główne elementy klimatora to filtr, wentylator, pompka i zbiornik na wodę. Urządzenie pompką pobiera ze zbiornika wodę, a następnie wtłacza ją do filtra. Ten z kolei przyjmuje temperaturę wody i cały czas ją utrzymuje. Pompowane powietrze z pomieszczenia przepływa przez filtr, dzięki czemu ulega schłodzeniu. Ostatnim etapem jest wydmuchanie przez klimatyzer zimnego powietrza na zewnątrz.

Najlepsze klimatyzatory i klimatory – ranking TOP 3 polecanych modeli

Uf! Jak gorąco przyjemnie… Sposobów na orzeźwienie w letnie dni jest kilka. Można popijać litry zimnej lemoniady z gniecionymi listkami mięty, albo można zafundować sobie elegancki wachlarz, który doda szyku każdej stylizacji. Jednak, jeśli szukasz rozwiązania, dzięki któremu nie ucierpi brzuch i nadgarstki, to postaw na coś sprawdzonego. Poniżej znajdziesz polecane modele klimatyzatorów i klimatorów przenośnych. Sprawdź, które urządzenia przydadzą się w upalne dni i oszczędź sobie ciężkich westchnień oraz strużek potu ściekających po czole.

DeLonghi PAC N77 ECO

Postaw na sprzęt, dzięki któremu schłodzisz lub osuszysz powietrze. Model DeLonghi PAC N77 ECO nie zajmuje wiele miejsca, wyróżnia się cichą pracą i nowoczesnym designem, a przy tym gwarantuje cały szereg praktycznych rozwiązań, w tym np. funkcję  eco, prostą regulację poziomów mocy, oraz intuicyjny panel kontrolny z przyciskami soft touch. Wszystko dla Twojej wygody i codziennego komfortu. 

Emerio AC-116964

Postaw na małe i kompaktowe rozwiązanie w postaci klimatyzatora Emerio AC-116964, który otrzymał praktyczny zbiornik o pojemności 0,75 l. Wystarczy go napełnić, aby móc cieszyć się przyjemnym, orzeźwiającym chłodem. Oprócz tego, urządzenie oferuje 2 poziomy prędkości oraz pozwala skorzystać z funkcji wentylatora, co gwarantuje, że każdy bez problemu dostosuje jego działanie do indywidualnych potrzeb. 


Blaupunkt ACF601

Klimator Blaupunkt ACF601 dzięki czterem prędkościom wentylatora przyniesie optymalne orzeźwienie podczas upałów. Funkcja oscylacji powietrza w dwóch płaszczyznach sprawi, że schłodzone powietrze będzie równomiernie rozprowadzane w pomieszczeniu. Urządzenie wyposażono w wydajny silnik, który jest gwarancją długiej pracy.


klimatyzator

Wiesz już, które urządzenie przyniesie Ci wytchnienie podczas letnich dni?