Jaki klimatyzator wybrać? Ranking klimatyzatorów i klimatorów przenośnych

Nie tylko zima zaskakuje kierowców. Rokrocznie potrafi zaskoczyć też lato, które wraz z witaminowymi promieniami częstuje wysoką temperaturą. A ta potrafi skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Posiadacze mieszkań i domów z oknami wychodzącymi na południowy zachód oraz ci, którzy korzystają z poddasza z pewnością wiedzą, o czym mowa. Warto więc wcześniej pomyśleć, o tym, co ostudzi letni temperament i da odrobinę wytchnienia w pomieszczeniach. Sprawdźcie ranking klimatyzatorów i klimatorów przenośnych i dowiedzcie się, jaki klimatyzator wybrać.

Modele klimatyzatorów i klimatorów przenośnych

Uf! Jak gorąco przyjemnie… Sposobów na orzeźwienie w letnie dni jest kilka. Można popijać litry zimnej lemoniady z gniecionymi listkami mięty, można zafundować sobie elegancki wachlarz, który doda szyku każdej stylizacji. Jednak, jeśli szukacie rozwiązania, dzięki któremu nie ucierpią Wasze brzuchy i nadgarstki, to postawcie na coś sprawdzonego. Poznajcie modele klimatyzatorów i klimatorów przenośnych. Sprawdźcie, które urządzenia przydadzą się u Was i w upalne dni oszczędźcie sobie ciężkich westchnień i strużek potu ściekających po czole.

Polecane modele klimatyzatorów i klimatorów przenośnych:  

G3Ferrari Klimatyzator przenośny G90075

Ten przenośny klimatyzator bardzo dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 60 m2. G3Ferrari G90075 posiada funkcję osuszania, która pozwala na usunięcie z powietrza do 24 litrów wilgoci w ciągu 24 godzin. Urządzenie zapewnia do 9000 BTU/h, a podczas pracy nie przekracza 65 dB. W zestawie znajdują się pilot, rura do odprowadzania powietrza oraz akcesoria do dostosowania wylotu powietrza do okna.

 


DeLonghi PAC CN93 ECO

DeLonghi PAC CN93 ECO wyróżnia się cichą pracą i dobrą wydajnością. Jego moc wynosi 1000 W i wystarczy, aby ochłodzić pomieszczenie o wielkości około 30 m2. Dodatkowo funkcja osuszania gwarantuje wydajność na poziomie 36l / 24h. Urządzenie zostało wyposażone w panel kontrolny, dzięki któremu z łatwością ustawisz temperaturę, prędkość nadmuchu oraz timer.


DeLonghi PAC N90 ECO SILENT

Jeśli wybierzesz ten model to możesz mieć pewność, że dbasz o środowisko. DeLonghi PAC N90 ECO SILENT w procesie schładzania wykorzystuje naturalny propan R290, który nie wpływa negatywnie na środowisko. Z kolei funkcja ECO optymalizuje ustawienia mocy, a tym samym zużycie energii. Technologia Silent obniża poziom generowanego hałasu, by domownicy mogli cieszyć się idealną temperaturą w spokoju.


Blaupunkt ACF601

Klimator Blaupunkt ACF601 dzięki czterem prędkościom wentylatora przyniesie optymalne orzeźwienie podczas upałów. Funkcja oscylacji powietrza w dwóch płaszczyznach sprawi, że schłodzone powietrze będzie równomiernie rozprowadzane w pomieszczeniu. Urządzenie wyposażono w wydajny silnik, który jest gwarancją długiej pracy.

G3Ferrari Klimator przenośny G50042

G3Ferrari Klimator przenośny G50042 to idealne wybór do małych pomieszczeń. Urządzenie posiada regulowaną prędkość nawiewu oraz kilka ustawień mocy. Klimator posiada dodatkowe funkcje, takie jak osuszanie, czy nawilżanie powietrza. W zestawie znajdują się dwa wkłady chłodzące oraz pilot do sprawnego zarządzania urządzeniem.


Co to jest klimatyzator przenośny?

Klimatyzator zazwyczaj jednoznacznie kojarzy się z urządzeniem składającym się z parownika i skraplacza na stałe przytwierdzonymi do ściany wewnątrz pomieszczenia i do elewacji budynku, czyli tak zwanym systemem klimatyzacji. Jednak takie urządzenie, mimo że bardzo efektywne, nie zawsze może być zamontowane w pomieszczeniach. Metoda montażu jest też dość inwazyjna. Zazwyczaj obecność takiego systemu należy rozplanować na etapie projektowania mieszkania czy domu. Ale to na szczęście niejedyny sposób, aby schładzać pomieszczenia podczas letnich upałów.

Klimatyzator przenośny to rozwiązanie dużo łatwiejsze, chociaż wcale nie gorsze. Korzystanie z niego nie wiąże się z inwazyjnym montażem na stałe (chociaż też jest taka opcja), więc można go przenosić między pomieszczeniami wedle potrzeb. Na rynku rozróżniamy dwa rodzaje klimatyzatorów przenośnych. Pierwszy z nich to klimatyzator monoblokowy. W tym przypadku wszystkie części znajdują się w jednej obudowie. Drugi typ klimatyzatorów przenośnych to urządzenia wyposażone w rurę odprowadzającą ciepło, którą należy wystawić za okno.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny do domu składa się z kilku głównych elementów. Należą do nich: wymienniki ciepła (parownik i skraplacz), sprężarka oraz zawór rozprężny, a także wentylatory, dzięki którym powietrze porusza się między wymiennikami. Powietrze z pomieszczenia dostaje się do wnętrza klimatyzatora, a tam zostaje schłodzone. Urządzenie działa dzięki sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodzącego. Czynnik ten wędruje pomiędzy parownikiem i skraplaczem. W parowniku zmienia stan skupienia na gazowy, zabierając od powietrza ciepło. Następnie chłodziwo spręża się, wzrasta jego temperatura i przemieszcza się dalej do skraplacza.

klimatyzator

Klimatyzacja przenośna – na co zwrócić uwagę

Aby klimatyzator przenośny do mieszkania czy domu spełniał swoje funkcje, warto przy jego wyborze zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim powinien mieć kompaktowy rozmiar, który ułatwi transportowanie klimatyzatora pomiędzy pomieszczeniami. Niewielkie gabaryty urządzenia nie będą również psuć efektu wizualnego w pomieszczeniach.

Warto zwrócić uwagę na to, czy klimatyzator przenośny ma dodatkowe funkcje, na przykład osuszania powietrza, regulacji temperatury, czy tryb uśpienia. Przydatna jest również możliwość programowania pracy urządzenia i obecność pilota. Dzięki nim dobranie i utrzymywanie idealnych warunków będzie bardzo proste.

Koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na moc klimatyzatora. Aby schłodzić pomieszczenie o wielkości około 30 metrów, potrzebny będzie klimatyzator o mocy około 2500 W. Warto też zwrócić uwagę na liczbę decybeli wydawanych przez urządzenie. W szczególności, jeśli w domu są dzieci i/lub zwierzęta.

Co to jest klimator i jak działa?

Klimator na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny w budowie do klimatyzatora, jednak różni się sposobem działania. Po pierwsze nie posiada dodatkowego systemu odprowadzania powietrza, bo wszystkie procesy zachodzą wewnątrz urządzenia. Z kolei skropliny wydostają się na zewnątrz w postaci pary wodnej. Do obniżania temperatury powietrza klimator wykorzystuje lód, zimną wodę, lub schłodzone wkłady.

Główne elementy klimatora to filtr, wentylator, pompka i zbiornik na wodę. Urządzenie pompką pobiera ze zbiornika wodę, a następnie wtłacza ją do filtra. Ten z kolei przyjmuje temperaturę wody i cały czas ją utrzymuje. Pompowane powietrze z pomieszczenia przepływa przez filtr, dzięki czemu ulega schłodzeniu. Ostatnim etapem jest wydmuchanie przez klimatyzer zimnego powietrza na zewnątrz.

Wiesz już, które urządzenie przyniesie Ci wytchnienie podczas letnich dni?