TeamSpeak — czy to najlepszy komunikator dla graczy? Przedstawiamy 5 programów ułatwiających granie zespołowe

Kto chociaż raz doświadczył braku odpowiedniej komunikacji w zespole, ten wie: wygrana zależy nie tylko od umiejętności, ale również od tego, jak zgrany i jak dobrze skomunikowany jest team. Dlatego coraz częściej zastanawiamy się nad skorzystaniem z jednego z komunikatorów internetowych. Najpopularniejszym z nich jest TeamSpeak, ale czy na pewno to najlepszy wybór?

Najlepszy komunikator dla graczy – czyli jaki?

Odpowiedź na to pytanie jest zasadniczo prosta. Najlepszy komunikator dla graczy to ten, który pozostaje intuicyjny i łatwy, nawet przy jednoczesnym używaniu go przez wiele osób. Program taki ma ułatwiać komunikację, a nie ją utrudniać. Dlatego sam musi pozostać transparentny, a przynajmniej nie komplikować życia całego zespołu. 

Ponadto należy uświadomić sobie, czy ma on służyć nam tylko chwilowo – w czasie rozrywki, czy wokół niego budowana jest cała społeczność graczy? Nie wszystkie bowiem komunikatory pozwalają na budowanie społeczności – np. gildii lub zespołu e-sportowego. Dobrze jest też, gdy ten nie pożera zbyt dużo mocy. Komunikator zbyt obciążający procesor może po prostu utrudniać rozgrywkę.

TeamSpeak – niezawodna klasyka

Ci, którzy na pierwszym miejscu stawiają prostotę i intuicyjność, z całą pewnością powinni wypróbować TeamSpeak, ponieważ to jeden z najprostszych i najbardziej intuicyjnych komunikatorów dzisiaj dostępnych. Jego głównym zadaniem, niezmiennie od 2002 roku, jest udostępnianie możliwości komunikacji głosowej. I z tego zadania TeamSpeak wywiązuje się lepiej niż bardzo dobrze. Dzięki fantastycznej jakości połączeń oraz szyfrowaniu AES-256 (szyfr zatwierdzony przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa) program ten zapewnia doskonałą komunikację głosową. 

Klasyka zatrzymana w miejscu

Jednak wbrew wcześniejszym przesłankom – rok 2002 przecież już dawna za nami, a gracze stają się coraz bardziej wymagający i wygodni – liczy się również wygląd programu i liczba funkcji. Trudno dziś przekonać do siebie graczy samymi technikaliami. Przestarzały interface po prostu odstrasza, a wojskowe szyfrowanie nie jest wszystkim potrzebne. Dlatego TeamSpeak staje się coraz mniej popularny. Co jest dzisiaj jego największą konkurencją? 

Czy TeamSpeak jest za darmo?

I tak, i nie. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak korzystać z TeamSpeak bezpłatnie, śpieszymy z odpowiedzią. Dla graczy zostały przygotowane w pełni darmowe publiczne serwery. Wystarczy ściągnąć program, by cieszyć się możliwością komunikacji z innymi. To dobre wyjście dla tych, którzy nie potrzebują zatajać informacji np. o swojej gildii przed konkurencyjnymi zespołami.

Komunikator dla graczy bardziej wymagających

Dla zagorzałych fanów gamingu, TeamSpeak daje możliwość utworzenia prywatnych serwerów. Te są zabezpieczone i tylko wybrani użytkownicy mają do nich dostęp. To wyjście jest już płatne, ale daje sporo prywatności.

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje najlepszych komunikatorów dla graczy

Discord – miejsce internetowych spotkań

Tego programu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Sama platforma chwali się 150 milionami aktywnych użytkowników, którzy rozmawiają głosowo, tekstowo i za pośrednictwem wideo; wysyłają sobie pliki, zakładają pokoje, własne serwery i skupiają się wokół wielu tematów, nie tylko gier. 

Discord stał się wirtualnym miejscem spotkań, na moment nawet miejscem e-learningu. To dzisiaj najpopularniejszy komunikator dla graczy i nie tylko. Jeżeli zależy Ci na budowaniu społeczności, możliwości przesyłania plików, tworzeniu hierarchii użytkowników i posiadaniu aplikacji desktopowej jak i mobilnej; kosztem bezpieczeństwa danych i trochę gorszej jakości głosu i wideo, to Discord jest świetnym wyborem. 

Twitch – komunikacja nie tylko na streamach

Nie tylko streamy, suby i bitsy! Ta platforma ma do zaoferowania znacznie więcej. Zdając sobie sprawę z wagi komunikacji głosowej i tekstowej w ramach budowania społeczności, Twitch wprowadził możliwość zakładania własnych pokoi. Można nie tylko wspólnie oglądać streamy, ale i po prostu uczestniczyć w rozmowach VoIP oraz tekstowych. To naprawdę dobre rozwiązanie, zwłaszcza kiedy gra się ze streamerem. Dzięki temu, nie trzeba włączać aplikacji trzecich. 

dziecko gra w gre komunikatory

Skype – zapomniana prostota

A gdyby tak nie musieć szukać daleko, niczego instalować i po prostu połączyć się ze znajomym… Chwila to już istnieje? Otóż istnieje, tylko przykryło się warstwą kurzu i zapomnienia. Skype to komunikator internetowy instalowany „z marszu” na komputerach z systemem Windows. Umożliwia połączenia wideo, dźwiękowe oraz rozmowy tekstowe. Jakość połączeń może pozostawiać trochę do życzenia, ale to proste i szybkie rozwiązanie. Nie pozwala na rozbudowane tworzenie społeczności, jest wierne swoim założeniom. Umożliwia kontakt z innymi za pośrednictwem Internetu. I tyle, i aż tyle.

Komunikator głosowy wbudowany w system gry

Dzisiaj coraz więcej producentów gamingowych decyduje się na dołączenie do czatu możliwości VoIP. Po co szukać daleko, skoro można dogadać się z drużyną poprzez wbudowany komunikator? To najprostsze, skuteczne rozwiązanie, o którym często się zapomina. Jakość połączeń z reguły nie jest najlepsza, ale wystarczająca do podstawowej komunikacji. Jednak komunikatory takie nie pozwalają na utrzymanie relacji w zespole. Zmiana zespołu oznacza zupełnie nowy czat. To wyjście dla casualowych graczy, którzy nie chcą szukać daleko.

Komunikator najlepszy dla gracza takiego jak Ty

Komunikatorów do gier jest już dużo i pewnie będą powstawały nowe. W tym artykule przyjrzeliśmy się najpopularniejszym rozwiązaniom, które stosowane są przez graczy na całym świecie.
Od e-sportowców po niedzielnych casuali. Zależnie od tego, jakie są Twoje oczekiwania, możesz dobrać właściwy program. Czy zależy Ci na chwilowej komunikacji z drużyną, czy budowaniu społeczności, znajdziesz coś dla siebie. Od komunikatora wbudowanego, przez Skype‘a, aż po Discorda.