Test i recenzja inteligentnych żarówek oraz lampy LED RGB firmy WiZ. Czy są prawdziwie inteligentnym oświetleniem?

Urządzenia typu Smart od dłuższego czasu skutecznie podbijają rynek i serca konsumentów. Jednym z kluczowych segmentów systemu Smart Home jest inteligentne oświetlenie. W niniejszej recenzji biorę zatem na warsztat żarówki oraz lampę LED RGB firmy WiZ i odpowiadam, czy warto postawić na te produkty budując swój inteligentny dom.

Inteligentne oświetlenie WiZ

Wnikliwym testom, których wynikiem jest poniższa recenzja, poddałam aż trzy produkty/zestawy od firmy WiZ. Są to:

Jako pierwszą, przetestowałam inteligentną żarówkę  WiZ Whites LED WiZ60 TW (E27/806lm). W teorii oferuje ona aż 64 tysiące odcieni bieli. Poniżej odpowiadam, czy oświetlenie sprawdza się tak samo imponująco, jak podane w specyfikacji liczby. Sięgnęłam także po zestaw dwóch żarówek WiZ Colors RGB LED WiZ60 TR (E27/806lm) i oceniłam ich pracę w duecie, efekt świetlny, a także pokusiłam się o określenie w jakich pomieszczeniach i sytuacjach zdadzą egzamin. Sprawdziłam też lampę LED WiZ Quest Colors RGB LED QUEWZ-01 (710lm) i w poniższym tekście opowiem Wam o jej możliwościach.

Aplikacja mobilna dla urządzeń WiZ

Urządzeniami WiZ możecie sterować za pomocą dedykowanej aplikacji lub pilotem bezprzewodowym WiZmote Jeżeli chcecie uniknąć kupowania dodatkowego sprzętu do sterowania inteligentnym oświetleniem, spokojnie możecie postawić na swój smartfon i aplikację mobilną WiZ, którą pobierzecie zarówno w sklepie Play, jak i w AppStore. Aplikacja WiZ przeprowadzi Was przez kolejne kroki w odnajdywaniu sprzętu, a później umożliwi skorzystanie ze wszystkich atutów żarówek oraz lampy WiZ. Będziecie mogli dzięki niej:
  • włączać i wyłączać urządzenie,
  • regulować odcień i intensywność światła,
  • wybierać określone tryby oświetlenia,
  • przypisywać funkcje do konkretnych klawiszy na pilocie (oczywiście, jeśli się na niego zdecydujecie albo macie go w zestawie).
Aplikacja żarówka Wiz

Żarówka WiZ Whites LED WiZ60 TW

Najważniejsze informacje

  • Barwa: biel,
  • Gwint: E27,
  • Moc: 11,5W,
  • Strumień świetlny: 806 lumenów,
  • Temperatura barw: 2200-6500 K,
  • Napięcie zasilania 220-240 V,
  • Łączność: Wi-Fi.

W zestawie otrzymujecie: żarówkę, instrukcję obsługi.

Montaż i pierwsze uruchomienie WiZ Whites LED WiZ60 TW

WiZ Whites LED WiZ60 TW to żarówka, z której instalacją poradzą sobie wszyscy. Szybko i sprawnie umieścicie ją w każdym urządzeniu wyposażonym w duży gwint E27. Wystarczy po prostu ją wkręcić i włączyć oświetlenie. Ja umieściłam ją w żyrandolu.

Jeśli idzie o wygląd, inteligentna żarówka niczym nie różni się od innych tego typu urządzeń na rynku. Tak naprawdę, różnice odczujecie dopiero po jej włączeniu.

Sterowanie WiZ Whites LED WiZ60 TW

Żarówką i emitowanym przez nią oświetleniem możecie sterować na dwa sposoby. Oto one:

Ja, zainstalowałam aplikację mobilną WiZ i bezproblemowo połączyłam się z WiZ Whites LED WiZ60 TW. Co więcej, potwierdzam, że na każde wydane poprzez aplikacje żądanie, żarówka reagowała błyskawicznie. 

Tryby pracy i jakość oświetlenia

Tryby pracy, z których możecie skorzystać za pośrednictwem w żarówki WiZ Whites LED WiZ60 TW to:

  • Biały – umożliwia sterowanie odcieniem bieli, możecie wybrać np. biel zimną albo ciepłą.
  • Zwykły – oferuje podstawowe, codzienne tryby, np. oświetlenie wpisujące się w domowy klimat.
  • Płynne włączanie/wyłączanie – oświetlenie związane z odpoczynkiem – inteligentnym trybem budzenia się i zasypiania.  

Odnosząc się do kwestii wrażeń wizualnych, przyznaję, że tej żarówki nie da się nie lubić. Mnóstwo odcieni bieli pozwala na dopasowanie barwy i intensywności światła w kontekście np. pory dnia czy nastroju, który aktualnie Was ogarnął.

Żarówka ułatwia również łagodne wybudzanie się poprzez stopniowe zwiększanie intensywności światła, a kiedy trzeba, zadziała również w drugą stronę, tonując intensywność oświetlenia przed snem i pozwalając przygotować do odpoczynku Waszym oczom. Wad, które niszczyłyby mój zachwyt nad tym sprzętem, nie zauważam.

Zestaw WiZ Colors RGB LED WiZ60 TR 

Zestaw WiZ Whites LED WiZ60 TW składa się z dwóch, podobnych do wyżej opisanych żarówek z tą różnicą, że oferuje również całą gamę kolorów i większą ilość trybów pracy. Macie tutaj do czynienia z żarówkami WiZ Colors RGB LED WiZ60 TR. Reszta pozostaje bez zmian.

Dodatkowo, w zestawie otrzymujecie pilot sterujący WiZmote. Jako że o żarówce jako takiej już Wam opowiedziałam, w tym miejscu skupię się na tym, jak wygląda jej praca w duecie oraz przyjrzę się bliżej bezprzewodowemu pilotowi WiZmote.

Efekty pracy zestawu WiZ Colors RGB LED WiZ60 TR

Zestaw dwóch żarówek WiZ Colors RGB LED WiZ60 TR działa imponująco. Możecie zainstalować je koło siebie, zwiększając pole i intensywność światła. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać je w dwóch oddzielnych pokojach. Tak naprawdę wszystko zależy od Was i od tego, jaki efekt macie zamiar uzyskać za pomocą tego inteligentnego rozwiązania.

Żarówki sprawdzą się doskonale zarówno w pokoju dziennym, gdzie dopasujecie je do okoliczności, jak i np. do sypialni, skutecznie pomagając  wprowadzić adekwatny nastrój.

Pilot WiZmote

Pilot dołączony do zestawu sprawuje się całkiem nieźle, a żarówki reagują na jego działanie równie szybko, jak ma to miejsce w przypadku aplikacji mobilnej. WiZmote posiada 4 przyciski określające 4 tryby pracy, które przypiszecie do niego za pomocą aplikacji – polecam wybrać te, z których korzystać będziecie najczęściej. Ponadto za jego pomocą możecie również:

  • włączać i wyłączać oświetlenie,
  • zmieniać intensywność światła,
  • włączać tryb nocny.
pilot wizmote geex

Pilot WiZmote zasilany jest bateriami AAA, które dołączone są do zestawu. Co więcej, jest kompatybilny również z innym inteligentnym oświetleniem od firmy WiZ.

Lampa WiZ Quest Colors RGB LED QUEWZ-01

Specyfikacja

  • Barwa: RGB,
  • Klasa energetyczna: A++,
  • Moc: 13 W,
  • Strumień świetlny: 710 lumenów,
  • Temperatura barw: 2200-6500 K,
  • Zasilanie: 220-240 V/sieciowe,
  • Łączność: Wi-Fi,
  • Żywotność: 25 tys. godzin.

W pudełku znajdziecie: lampę LED oraz krótką instrukcję obsługi.

Podłączenie i pierwsze wrażenia

Inteligentną lampę WiZ otrzymałam w zgrabnym, szczegółowo opisanym pudełku. Sam sprzęt wykonany jest bardzo estetycznie i designersko, co oceniam na plus. Jeżeli zatem planujecie kupić ją do nowoczesnego wnętrza to macie dzięki temu pewność, że perfekcyjnie się w nie wpasuje.

Nie ukrywam, że pierwszym, na co zwróciłam uwagę, była również długość kabla zasilającego lampę WiZ Quest Colors RGB LED. Nie zawiodłam się również pod tym kątem – jest on naprawdę spory, co w większości przypadków skutecznie zniweluje konieczność kupowania dodatkowych przedłużaczy. Na kablu znajduje się manualny włącznik oraz zgrabny i szczegółowo opisany konwerter.

Co warto zaznaczyć, lampa jest też dość ciężka, jak na tego typu sprzęt. Ta informacja wydaje mi się być szczególnie istotną dla rodziców małych dzieci albo posiadaczy zwierzaków domowych. Dlaczego? Otóż waga sprzętu daje nadzieję, że nie zostanie on niefortunnie zrzucony z miejsca, gdzie go umieścicie.

Połączenie Wi-Fi ze smartfonem

Tak naprawdę lampa WiZ Quest Colors RGB LED jest gotowa do pracy od razu po wyjęciu z pudełka i podłączeniu jej do prądu. W konfiguracji nie ma tutaj nic skomplikowanego. Mój smartfon bezproblemowo ją wyszukał i po chwili sprzęty były już sparowane, dając mi pole do… niesamowitych wrażeń świetlnych. Nie przesadzam. Ale o tym za chwilkę.

Sterowanie WiZ Quest Colors RGB LED

Lampą WiZ również możecie sterować na dwa sposoby:

Tryby oświetlenia

lampa rgd led WiZ

W lampie WiZ macie do dyspozycji aż 6 trybów pracy:

  • Biały – w tej opcji macie możliwość balansowania bielą, ustawienia światła dziennego lub np. światła à la lampka nocna.
  • Zwykły – światło nawiązujące do medytacji, skupienia, komfortu domowego – to tylko część możliwości tego trybu.
  • Dynamiczny – tutaj znajdziecie ruchome światło, które imituje np. kominek, światło świec, zachód słońca czy imprezę.
  • Płynne włączanie/wyłączanie – w tej kategorii możecie skorzystać ze światła dedykowanego pobudce albo opcji „przed snem”.
  • Uroczystości – oświetlenie nadające się np. na Halloween albo Sylwestra.
  • Praktyczne – oświetlenie imitujące szklarnię.

Kultura pracy i efekty świetlne

Lampa reaguje na polecenia natychmiastowo, bez najmniejszego zająknięcia, a efekty świetlne po prostu zapierają dech w piersiach i nie ma w tym ani trochę przesady. Poniżej zostawiam próbkę tego, jak wygląda to w praktyce.

Czy lampa WiZ Quest Colors RGB LED ma minusy?

Małymi wadami, które mogę wytknąć lampie WiZ Quest Colors RGB LED, jest to, że jej głowica nie rusza się automatycznie oraz fakt, że dość szybko się nagrzewa. Uważam, że ruch samej lampy, np. podczas określonych trybów, jeszcze bardziej podbiłby efekt świetlny. Kulą lampy, możecie za to manewrować ręcznie na osi góra-dół.

Z kolei jeżeli chodzi o nagrzewanie, jest ono odczuwalne po zbliżeniu ręki do głowicy, ale mającego z tym związek wpływu na pracę urządzenia nie zauważyłam, więc w zasadzie trudno określić, czy jest to wadą, czy może taki jest jej urok? Ocenę pozostawiam zainteresowanym.

Inteligentne oświetlenie WiZ – podsumowanie

Najkrócej rzecz ujmując – inteligentne oświetlenie WiZ jest naprawdę inteligentne. I nie jest to błąd językowy, tylko fakt, który potwierdzam po swojej krótkiej, ale intensywnej przygodzie z tymi gadżetami. Każdy, kto dopiero zaczyna budować swój Smart Home, albo do tej pory nie pokusił się o skorzystanie z podobnego rozwiązania, będzie zachwycony potencjałem, efektami świetlnymi i prostą obsługą tych inteligentnych żarówek oraz lampy LED.

Poniżej zostawiam zestawienie plusów i minusów, dotyczących wszystkich testowanych urządzeń WiZ, jakie udało mi się wyłapać podczas testów.

Minusy

Plusy