Ranking klocków LEGO® Duplo. Podpowiadamy, jakie zestawy sprawdzą się dla maluszków

Urocze kolory, ciekawe kształty i idealne dopasowanie do małych i ciekawskich rączek – jeśli poszukujesz zabawek, które już od najmłodszych lat rozbudzą wyobraźnię Twojego maluszka, pomogą rozwijać zdolności manualne i odkrywać świat poprzez fascynującą zabawę – postaw na klocki LEGO® Duplo. Sprawdź nasz ranking i wybierz zestawy, które dostarczą dziecku wiele radości.

Ranking klocków LEGO® Duplo 2022

Twój maluszek dopiero rozpoczyna swoją przygodę z klockami LEGO, a może ma już za sobą przygody z kreatywnym budowaniem? Niezależnie od tego, czy poszukujesz pierwszego zestawu dla brzdąca, czy chcesz urozmaicić zabawę o nowe elementy, na przykład pojazdy, pociągi, zwierzątka, wesołe miasteczka, parki rozrywki i inne ciekawe motywy – sprawdź nasz ranking klocków LEGO® Duplo. Poznaj zestawy, które rozwiną wyobraźnię i spostrzegawczość maluszka oraz wspomogą umiejętność wyrażania emocji i współpracy, które przydadzą się na dalszych etapach rozwoju. 

LEGO® DUPLO Pociąg parowy

Początek przygody z podróżami maluszka zaczyna się od tego zestawu. Kolorowa lokomotywa posiada efekty świetlne i dźwiękowe, a oprócz niej w komplecie znajdują się również: stacja kolejowa, wywrotka z węglem, dwie figurki postaci i zwierzątka, które rozbudzą pomysły na kreatywną i wesołą zabawę. Dodatkowo, dzięki dołączonym torom kolejowym za każdym razem dziecko może wyznaczać nowe trasy i tworzyć ciekawe scenariusze zabaw.

LEGO® DUPLO Dzikie zwierzęta Ameryki Południowej

Twój maluszek jest miłośnikiem przyrody i chętnie pozna dzikie zwierzęta Ameryki Południowej? Ten praktyczny zestaw daje wiele okazji do nauki przez zabawę. Dziecko pozna tu krokodyla, małpy, leniwca, małego jaguara, tukana i alpakę. Ponadto pobawi się na drzewach, skałach czy wodospadzie.


LEGO® DUPLO Ciężarówka z alfabetem

Wesoła ciężarówka z alfabetem wprowadzi maluszka w świat pierwszych literek, kolorów i kształtów i pomoże w nauce pierwszych, prostych słów. Duże klocki można układać i przewozić pojazdem, a o to, by trafiły we właściwe miejsce, zadbają dołączone do zestawu urocze figurki dziewczynki, chłopca i małego misia. To pomysł na radosną zabawę i naukę zręczności i spostrzegawczości najmłodszych.


LEGO® DUPLO Pociąg towarowy

Z tym zestawem na Twojego malucha czeka wiele godzin wszechstronnej i rozwijającej nowe umiejętności zabawy. Kolorowy pociąg można szybko wprawić w ruch – wystarczy delikatnie go popchnąć, by zacząć podróż. A jaki kierunek obrać? Oczywiście wprost do portu! Dołączone do zestawu akcesoria m.in. stacja załadunkowa, dźwigi, łódka oraz kawiarenka i figurka mewy rozbudzi wyobraźnię maluszka i pokaże mu jak wygląda praca maszynisty oraz przy rozładunku towarów.

LEGO® DUPLO Parking piętrowy i myjnia samochodowa

W tym zestawie Twój młody fan motoryzacji znajdzie sporo ciekawych elementów – myjnia bezdotykowa, stacja ładowania, rampa, miejsca parkingowe, automat biletowy, szlaban, myjnia ręczna i trzy pojazdy. Wszystkie te akcesoria zainspirują dziecko do długich godzin zabawy.


LEGO® DUPLO Pudełko z klockami Deluxe

Poszukujesz pierwszego zestawu LEGO®, który pomoże Twojemu dziecku rozwinąć nowe umiejętności i wprowadzi go w świat tworzenia i budowania niesamowitych konstrukcji z kolorowych klocków? Postaw na powiększony zestaw z samochodzikiem i licznymi akcesoriami. Mali konstruktorzy mogą dopasowywać i układać elementy, a tym samym rozwijać małą motorykę oraz uczyć się rozpoznawać kształty, kolory i poznawać pierwsze cyferki.

LEGO® DUPLO Park rozrywki

Kolorowa karuzela, zjeżdżalnia, diabelski młyn, wesoły pociąg i wiele innych atrakcji ukrytych w zestawie LEGO® Duplo Park rozrywki przeniesie dziecko do świata beztroskiej zabawy. Dzięki licznym elementom bawi i uczy oraz tworzy okazję ku temu, by maluszek rozwinął swoją spostrzegawczość. Dziecko może układać klocki na wiele różnorodnych sposobów i tworzyć zabawne historyjki. W zestawie znajduje się wiele uroczych akcesoriów, na przykład budka z lodami i hot dogami, dzięki którym zwiedzanie wesołego miasteczka staje się jeszcze ciekawsze.

LEGO® DUPLO – zabawa od najmłodszych lat

Obawiasz się, że Twoje dziecko jest jeszcze za małe, aby zapoznać się ze światem miniaturowych budowli i zamienić się w kreatywnego konstruktora? Nic z tych rzeczy. Klocki LEGO® Duplo dla dziewczynekLEGO® Duplo dla chłopców są dopasowane do wieku i umiejętności dziecka, a pierwsze zestawy możesz włączyć do zabawy, gdy Twój brzdąc skończy 18 miesięcy. Przyciągające wzrok kolory i bezpieczne wymiary klocków zapewniają beztroską zabawę. Nie musisz obawiać się, że ząbkujący maluch zaciekawiony nową zabawką będzie próbował zjeść smakowity kąsek. Zestawy DUPLO są odpowiednio powiększone, dzięki czemu łatwiej je chwytać i składać, za to trudniej połknąć.

Klocki LEGO® Duplo są dedykowane dla dzieci od 1,5 roku (LEGO DUPLO +1) aż do nawet 5 lat (LEGO DUPLO +2). Są łatwe w układaniu, a dzięki licznym motywom i figurkom najmłodsi konstruktorzy uczą się spostrzegawczości i rozwijają nowe umiejętności. Zabawa klockami daje nieograniczone możliwości i pokazuje ich wszechstronne zastosowanie. A najlepsze jest to, że maluchy mogą je dowolnie łączyć, tworzyć różnorodne konfiguracje, a dzięki temu rozwijać wyobraźnię i poznawać świat poprzez zabawę.    

klocki LEGO DUPLO wielofunkcyjny domek
LEGO® DUPLO Wielofunkcyjny domek

Duże klocki dla małych dzieci – krótka historia LEGO® Duplo

Seria klocków dla najmłodszych powstała w drugiej połowie lat 60. Na pomysł stworzenia „powiększonej” wersji, która zapewniłaby bezpieczną zabawę, rozwijała wyobraźnię i kształtowała nowe umiejętności maluchów, wpadł Godtfred Kirk Christiansen – syn twórcy i założyciela przedsiębiorstwa LEGO®.

W tamtym czasie Godtfred pełnił już funkcję właściciela firmy. Szukał rozwiązania, które pozwoli cieszyć się z zabawy klockami LEGO każdemu, bez żadnych wyjątków. I tak oto premiera ich wersji dla najmłodszych odbyła się w roku 1969. Z racji tego, że klocki były dwukrotnie większe, niż te sprzedawane dotychczas, zyskały nazwę DUPLO, która powstała z połączenia dwóch słów: duplus, co w języku łacińskim oznacza podwójny oraz LEGO.

Co ciekawe swój pomysł klocków dla najmłodszych Godtfred oparł na koncepcji LEGO System in Play, której założeniem było dopasowanie do siebie wszystkich elementów i ich swobodne łączenie, niezależnie od tego, czy chodzi o oryginalne klocki LEGO®, czy też te większe, dedykowane maluchom.

Klocki LEGO® Duplo – kreatywna zabawa i rozwój

Początek historii z LEGO® zaczyna się od serii DUPLO. Zestawy dużych, kolorowych klocków kreują nowe pomysły na zabawę, a przy tym wspierają rozwój zdolności poznawczych i emocjonalnych. Dzięki zestawom inspirowanym prawdziwym życiem maluszek zapozna się z codziennymi sytuacjami i może odgrywać różne scenki, które uczą go empatii i komunikacji.

Zestawy tematyczne o zwierzątkach i dołączone do nich urocze figurki rozbudzą ciekawość dziecka i sprawią, że dowie się więcej o środowisku naturalnym. Dzięki serii o morskich stworzeniach i dzikich zwierzętach maluch będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę o świecie. Poprzez twórczą i angażującą zabawę zapozna się z jego odległymi zakątkami. Z kolei zestawy z figurkami domowych pupili pokażą małemu konstruktorowi, jak wygląda opieka nad milusińskimi i uświadomią o ich potrzebach.

Pierwsze zestawy LEGO® z kolorowymi, dużymi klockami, pojazdami, figurkami i zwierzątkami to także sposób na to, by wesprzeć rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Poprzez przekładanie, zbieranie, dopasowywanie i układanie elementów zestawów dziecko uczy się spostrzegawczości oraz poznaje prostą zależność, że to, co widzi łączy się z tym, jakie czynności wykonują jego małe rączki. A kiedy już uda mu się połączyć ze sobą dwa klocki i zbudować swoje pierwsze budowle – jego radość, ale i pewność siebie wzrasta. Obserwuj swojego szkraba uważanie. Wówczas zorientujesz się, kiedy przejść do bardziej rozbudowanych zestawów.

klocki LEGO Duplo ciezarowka z alfabetem
LEGO® DUPLO® Ciężarówka z alfabetem. Maluszki budują, bawią się i uczą literek

Kategorie wiekowe

Sugerowane oznaczenia wiekowe, które znajdują się na każdym opakowaniu klocków, pomogą Ci lepiej dopasować zestaw do etapu rozwoju i umiejętności Twojego dziecka. Możesz zafundować mu ten rodzaj kreatywnej zabawy już od najmłodszych lat.

Pierwsze zestawy dedykowane dla brzdąców powyżej 18 miesiąca życia są łatwe do złożenia. To konstrukcje, które wspierają rozwój umiejętności chwytania i zachęcają dziecko do tworzenia najprostszych budowli. Dzięki tym zestawom  nauczy się jak składać i łączyć ze sobą duże klocki. Maluszek może przewozić na wagonikach kolorowe figurki oraz zapozna się ze światem literek i liczb.

Dla dzieci powyżej drugiego roku życia oferowane są zestawy z nieco bardziej skomplikowanymi konstrukcjami. W tym wieku dziecko wie już, jak łączyć ze sobą nie tylko takie same klocki, ale również te o innych kształtach. Wprowadzone do zestawów figurki inspirowane codziennym życiem zachęcają maluszka do odgrywania scenek i kreowania nowych scenariuszy zabaw.

LEGO® Duplo dla trzylatków i nieco starszych dzieci to najbardziej rozbudowane zestawy. Wśród nich znaleźć można wielofunkcyjne domki i zamki, pociągi, ciężarówki, parkingi, a nawet parki rozrywki. To konstrukcje, które Twój szkrab może przebudowywać i ozdabiać w dowolny sposób. Liczne akcesoria i kreatywne funkcje uatrakcyjniają zabawę. A stąd już tylko mały krok do tego, by zainteresować się kolejnymi seriami LEGO przeznaczonymi dla starszaków i zmierzyć się z budowlami tworzonymi z kloców o trochę mniejszej, czyli standardowej wielkości.

Trzeba pamiętać o tym, że każdy maluszek rozwija się we własnym tempie, dlatego oznaczenia wiekowe są jedynie wskazówką. Najważniejsza jest radość z zabawy, a więc jeśli dwulatek uwielbia bawić się zestawem, który jest wpisany w kategorię wiekową 3+ lub na odwrót bardziej ciekawią go zestawy dla młodszych brzdąców – to zupełnie normalne. Liczy się uśmiech i odkrywanie świata na własnych zasadach.

Klocki LEGO Duplo pudełko z klockami Deluxe
Zabawa pierwszym dużym zestawem LEGO® DUPLO® dla maluszków

Co można zbudować z LEGO® Duplo?

Wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni. W zestawach klocków dla najmłodszych kryją się figurki zwierząt i ludzi, elementy do tworzenia rozmaitych budowli, na przykład parków rozrywki, domków i zamków, aż po pojazdy i liczne akcesoria. Klocki o różnych kształtach i kolorach rozbudzą wyobraźnię dziecka i dostarczą inspiracji do długiej i kreatywnej zabawy.

Na zapoznanie z LEGO® Duplo możesz wybrać powiększony zestaw, w którym maluszek znajdzie ludziki, samochodzik, klocki w kształcie kwiatków oraz te z cyferkami od 1 do 5 lub uroczą ciężarówkę z alfabetem – to zestawy, które wspomagają naukę liczenia i rozróżniania kolorów.

A w kolejnych krokach sięgnąć po propozycje, które pomogą dziecku odkrywać świat poprzez konstruowanie domków i zamków, szkół, a nawet remizy strażackiej. Zestawy tematyczne nawiązujące do ulubionych postaci z bajek pozwolą na wykreowanie nowych i wspaniałych przygód. Z kolei dla miłośników podróżowania sprawdzą się klocki z pojazdami, na przykład z lokomotywą ze światełkami i dźwiękami, wagonikami oraz fragmentami torów.

Szeroki wybór klocków LEGO® Duplo znajdziesz w sklepie internetowym al.to. Dostępne są tam zestawy w różnym przedziale cenowym. Ceny najtańszych modeli zaczynają się już od 31 zł. Za bardziej rozbudowane komplety z większą liczbą elementów do złożenia i zabawy trzeb zapłacić około 400 zł.

Klocki LEGO® Duplo są przeznaczone dla małych dzieci od półtora roku wzwyż. To seria, która rozwija wyobraźnie maluchów, uczy koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz wspiera małą motorykę. Są to duże i kolorowe klocki bezpieczne nawet dla ząbkujących dzieci. Różnorodne zestawy zawierają w komplecie klocki do tworzenia budowli, figurki ludzi, zwierząt, postaci z bajek oraz liczne kolorowe akcesoria.