Battle royale – co to za gry? Jakie są najpopularniejsze?

O battle royale słyszał chyba każdy gracz, a od kilku lat przeżywamy prawdziwy boom na produkcje zawierające ten typ rozgrywki. Tytuły takie jak PUBG, Call of Duty: Warzone, czy Fortnite to ilość graczy liczona w milionach, rozsiana po całym świecie. Co w takim razie wpłynęło na fenomen gier battle royale? Na czym polegają? Jakie są najpopularniejsze?

Battle royale – co to?

Battle royale to tryb rozgrywki wieloosobowej, której popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła. Coraz częściej battle royale uznaje się nawet jako odrębny gatunek gier. A na czym polega ten rodzaj rozgrywki? Gracze lądują na rozległej mapie, a następnie zbierając broń, przedmioty i surowce, muszą przetrwać jak najdłużej. Wygrywa gracz lub drużyna, która na mapie pozostanie najdłużej. By rozgrywkę w pewien sposób utrudnić, obszar walk zmniejsza się.

Gry dostępne są na niemal wszystkich platformach: PC, PS4, Xbox One, NS, a pojawiać będą się również na konsolach nowej generacji: PS5 i Xbox Series X|S.

fortnite rozgrywka

Najlepsze gry battle royale

Kilka gier battle royale zdobyło dużą popularność i zdecydowanie wpłynęło na rozwój tego typu rozgrywki. Poniżej znajdziecie najbardziej znane tytuły.

Fortnite: Battle Royale

Fortnite to jedna z najpopularniejszych gier w trybie battle royale. Gracze trafiają do latającego autobusu, a następnie wyskakują z niego w odpowiednim dla siebie momencie i lądują na wielkiej wyspie, która jest miejscem akcji. W rozgrywce może wziąć udział stu graczy, a wygrywa ten, który pozostanie na mapie najdłużej.

Na początku do dyspozycji jest tylko kilof, a broń trzeba pozyskać podczas zmagań na mapie. Obszar gry zmniejsza się z czasem, a więc jeśli przyjmiecie taktykę, by schować się i przeczekać największą rozwałkę, zginiecie. Wygrywa najlepszy.

Call of Duty: Warzone

Fani Call of Duty, których interesuje tryb battle royale, otrzymali osobną grę o nazwie Warzone. W rozgrywce może brać udział 150 graczy i podobnie jak w Fortnite, zrzucani są w różne części mapy. Akcja toczy się na bardzo dużej lokacji, znanej z Call of Duty: Modern Warfare. Gracze muszą wykonywać swoje cele, które zależne są od wybranego trybu gry.

Co ciekawe, po śmierci trafia się do gułagu. Tam można stoczyć pojedynek z przeciwnikiem i wrócić do normalnej rozgrywki. Mapa w Warzone kurczy się, a więc musicie wystrzegać się miejsc, które są śmiertelnie niebezpieczne.

PUBG

PUBG to skrót od Playerunknown’s Battlegrounds, czyli jednej z najbardziej znanych gier typu battle royale. Gracze trafiają na dużą mapę, a wygrywa ten, który przeżyje najdłużej. Oczywiście teren zmagań się kurczy. By pomóc wygrać, gracze zdobyć muszą broń, a także przydatne przedmioty, jak np. kamizelki kuloodporne. Po mapie możecie poruszać się także pojazdami, a to zdecydowanie ułatwi przemieszczanie się po rozległych lokacjach.

Z1 Battle Royale

Ziemię spustoszył wirus H1Z1, przez którego ludzie zaczęli zmieniać się w zombie. W postapokaliptycznej rzeczywistości, gracze oprócz walki z żywymi trupami, muszą także rywalizować między sobą, by przetrwać.

W rozgrywce może wziąć udział 150 osób, a walczyć można w pojedynkę, w parze, lub w pięcioosobowej drużynie. Oczywiście wygrywają ci, którzy pozostaną na mapie ostatni. Mapę możecie eksplorować na piechotę lub pojazdami, a oprócz zdobywania broni, wytworzyć potrzebny sprzęt z zebranych surowców. Nie zapomnijcie – mapa się zmniejsza.

Apex Legends

Apex Legends osadzone jest w świecie Titanfall. Po zakończeniu olbrzymiego konfliktu, mieszkańcy planety postanawiają odbudować cywilizację. Jedną z ich rozrywek stają się igrzyska o nazwie Apex, gdzie śmiałkowie walczą na śmierć i życie. Gracze wcielają się właśnie w jednego z uczestników igrzysk.

W rozgrywce może wziąć udział 60 osób i dzieli się je na trzyosobowe drużyny. Gracze lądują na rozległej mapie i poszukują broni, które mają pomóc w wygranej. Oprócz tego każda z postaci ma określone umiejętności, które mogą przydać się w starciach z przeciwnikami.

W jakie gry battle royale jeszcze warto zagrać?

Oprócz wyżej wymienionych gier battle royale jest jeszcze kilka tytułów, na które warto zwrócić uwagę. Niektóre z nich to:

 • Realm Royale
 • Counter Strike: Global Offensive
 • Ring of Elysium
 • Battlefield V (dostępny tryb battle royale)
 • Call of Duty: Black Ops 4 (tryb Blackout)
 • Darwin Project

Gry battle royale 2021 – nadchodzące premiery

W najbliższym czasie, oprócz dostosowywania najlepszych gier battle royale pod konsole nowych generacji, pojawi się też kilka zupełnie nowych tytułów:

 • Last Tide: Aquatic Royale – w rozgrywce wziąć może udział 100 osób. Gracz wciela się w nurka i pływając w oceanie, musi pokonać pozostałych przeciwników i unikać zagrożeń w postaci rekinów. Na platformie Steam pojawi się w lipcu 2021 roku.
 • Rapture Rejects – stworzona w 2D gra, pokazuje postapokaliptyczny świat, gdzie osoby wierne Bogu dostąpiły wniebowzięcia, a Ci, którzy pozostali na Ziemi walczą o przetrwanie. Oprawa graficzna oparta jest na komiksie internetowym Cyanide & Happiness. Na platformie Steam pojawi się w lipcu 2021 roku.
 • Bombergrounds: Battle Royale – niezwykle kolorowa gra, której inspiracją jest seria Bomberman. Sterując zwierzątkiem, gracz musi wysadzić swoich przeciwników, podkładając bomby. W grze wziąć może udział maksymalnie 25 graczy. Premiera zaplanowana jest we wrześniu 2021 roku i oprócz wersji na PC, w Bombergrounds będzie można pograć także na urządzeniach mobilnych.

W podane wyżej tytuły mogą grać ci, którzy wykupili do nich wczesny dostęp.

Gry battle royale na telefon

Wiele z gier battle royale dostępne na PC i konsole ma również swoje odpowiedniki na urządzenia mobilne. Ale są też takie tytuły, które powstały tylko na urządzenia mobilne. Najbardziej znany gry battle royale na telefon to:

 • PUBG Mobile
 • Apex Legends Mobile
 • Garena Free Fire
 • Fortnite: Battle Royale
 • Last Battleground: Survival

Sprawdź również: Gry na telefon 2021 – wyższy level mobilnego gamingu

Z powieści do gier – krótka historia battle royale

Battle Royale swoje korzenie ma jeszcze w 1996 roku, kiedy japoński pisarz Koshun Takami wydał powieść o takiej właśnie nazwie. W 2000 roku książka została zaadoptowana na mangę, powstał także film.

Battle Royale wywołało spore kontrowersje, ponieważ fabuła opowiada o uczniach liceów, którzy na trzy dni trafiają na bezludną wyspę, a ich zadanie to wyeliminowanie szkolnych znajomych. Każdy uczestnik tej krwawej zabawy dostaje podstawowe wyposażenie – broń, żywność, mapę. Z wyspy wyjechać może tylko jedna żywa osoba, a jeśli po trzech dniach przy życiu zostanie więcej niż jeden z uczestników, uśmierceni zostaną wszyscy. Zasady zbliżone do tych, które znamy z gier battle royale, prawda?

Ojcem Battle Royale w grach komputerowych możemy uznać Brendana Greene. Stworzył modyfikacje do gier Arma 2, a później Arma 3. Wprowadzały do nich tryby z elementami survivalu, ale nie pozwalało to jeszcze na znaną obecnie z battle royale rozgrywkę.

Dopiero w 2016 roku, kiedy Greene pracował jako konsultant w Sony, powstała gra H1Z1, która była prawdziwą produkcją z rodu BR. Później Greene odszedł z japońskiego koncernu i dołączył do Bluehole, gdzie zaprojektował PUBG. Po premierze tej gry mieliśmy prawdziwe boom na gry battle royale, a trend wydaje się utrzymywać do dziś.

Źródła: pcgamesn.com / pcgamer.com / gry-online.pl / Wikipedia

Jeśli interesują Cię tematy gier, przeczytaj również: