Nintendo Switch wyprzedził PS4 i został trzecią najlepiej sprzedającą się konsolą w historii

Nintendo Switch jest jednym z największych sukcesów w historii japońskiego giganta rozrywki. Konsola została wydana w marcu 2017 roku i od tego czasu zdobyła ogromne uznanie ze strony graczy na całym świecie. Według najnowszych danych, Nintendo Switch sprzedał się w liczbie ponad 122 milionów egzemplarzy, co oznacza, że stał się trzecią najpopularniejszą konsolą w historii, wyprzedzając PlayStation 4 i zbliżając się do wyniku osiągniętego przez kultowe gamingowe maszyny pokroju PlayStation 2 i Nintendo DS.

Nintendo Switch: 122 miliony sprzedanych egzemplarzy i miejsce w TOP3 konsol wszechczasów

Ostatnie wyniki finansowe Nintendo potwierdzają olbrzymi sukces komercyjny Nintendo Switcha. Sprzedaż hybrydowego handhelda przekroczyła barierę 122 milionów. Oznacza to, że Switch wskoczył na trzecie miejsce najlepiej sprzedających się konsol do gier, ustępując jedynie PlayStation 2 (155 milionów) i Nintendo DS (154 miliony).

Mimo że sprzedaż Switcha nieco spowalnia, a branża od dawna domaga się następcy Switcha, hitową konsolę Nintendo utrzymują przy życiu kolejne znakomite – a przede wszystkim ekskluzywne – gry. W ostatnich miesiącach swoje premiery miały m.in. takie tytuły, jak Pokémon Scarlet i Violet (20 milionów sprzedanych kopii w 6 tygodni) czy Xenoblade Chronicles 3, w maju natomiast dostaniemy na Switcha potencjalną grę roku, jaką ma szansę być The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Czy Switchowi uda się przebić sprzedaż PS2 i DS-a?

Aby tego dokonać, konsola Nintendo musiałaby się rozejść w liczbie grubo ponad 30 milionów egzemplarzy. Zadanie jest o tyle trudne, że deweloperski cykl życia Switcha powoli zmierza ku końcowi. Choć następcy wciąż nie widać, trudno przypuszczać, aby Nintendo nie pracowało nad jego przygotowaniem.

Z drugiej strony Switch już wielokrotnie pokazywał, że nie ma takiego sufitu, którego nie byłby w stanie przebić. Tym bardziej że – jak wskazują raporty Bloomberga – w związku z nadchodzącą premierą Tears of the Kingdom Nintendo znacząco zwiększyło produkcję swoich hybrydowych handheldów. Jeśli wierzyć Bloombergowi, do końca 2023 roku do sklepów na całym świecie trafi ponad 19 milionów konsol.

edycja konsoli nintendo switch animal crossing na łóżku

Skąd się wziął sukces Switcha?

Sześć lat temu, gdy Nintendo Switch debiutował na rynku, sukces Switcha wcale nie był tak oczywisty jak dzisiaj. Wiele osób uważało, że sprzęt, oparty na już wtedy przestarzałych podzespołach, nie będzie w stanie konkurować z innymi konsolami. Jednak pomimo tych prognoz Nintendo Switch stał się jednym z najbardziej udanych produktów w historii firmy.

Jednym z głównych powodów sukcesu Switcha jest fantastyczna biblioteka gier, które dostępne są na tej – i tylko na tej – platformie. Nietypowa forma konsoli, która pozwala na korzystanie z niej jako z przenośnego urządzenia i konsoli do gier, również przyczyniła się do sukcesu Switcha.

W związku z takim powodzeniem Nintendo stoi przed dylematem, jakie kroki podjąć w przyszłości. Czy firma powinna rozwijać formułę Switcha w kolejnej konsoli, czy też skupić się na stworzeniu czegoś zupełnie nowego? Nintendo od zawsze słynęło z innowacyjności i wiele z jego największych sukcesów, takich jak Game Boy, Wii czy właśnie Switch, wychodziło poza schematy. Z drugiej strony – poza schematy wyszło też Wii U, a więc konsola, która okazała się finansową i wizerunkową klapą Japończyków.

Czy Nintendo ponownie nas zaskoczy i wprowadzi na rynek coś, czego jeszcze nie widzieliśmy? Czas pokaże.