Whatsapp – jak działa? Wszystko co powinniście wiedzieć o najpopularniejszym komunikatorze na świecie

Whatsapp ma obecnie około 2 miliardów użytkowników. Pod tym względem konkurencję zostawia daleko w tyle. Z pewnością duży wpływ ma na to dość prosty interfejs komunikatora i konto połączone z naszym numerem telefonu. Mimo ostatnich zarzutów pod kątem prywatności Whatsapp trzyma się świetnie. Jeśli szukacie informacji o najpopularniejszym komunikatorze na świecie, znajdziecie je w poniższym tekście.

Whatsapp – jak działa?

Whatsapp to komunikator, który łączy się z naszym numerem telefonu i przez to możemy używać go tylko na jednym urządzeniu. Jeśli nie chcemy podawać naszego numeru, nie będziemy mogli utworzyć konta na Whatsappie. Są co prawda nieoficjalne metody, by podać nieprawdziwy numer, ale takich kombinacji nie polecam – ostatecznie może skończyć się to blokadą lub usunięciem konta. Komunikator działa więc na nieco innej zasadzie niż np. Messenger, na którym tworzymy konto poprzez podanie adresu e-mail.

whatsapp

Jak korzystać z Whatsappa? Kilka przydatnych wskazówek

Whatsapp – logowanie

Whatsappa możemy pobrać ze sklepu Google lub AppStore. Po instalacji aplikacji na urządzeniu, musimy wprowadzić nasz numer telefonu i potwierdzić, że to my jesteśmy jego właścicielem. By to zrobić, z otrzymanej wiadomości SMS wpisujemy w aplikacji sześciocyfrowy kod lub wybieramy rejestrację poprzez rozmowę. Po pozytywnej weryfikacji, utworzymy swoje konto na Whatsappie (lub zalogujemy się do istniejącego). Następnie wybrać możemy nazwę oraz zdjęcie profilowe.

Cały proces trwa około 3 minuty, chyba, że z jakiegoś powodu aplikacja pobiera się ze bardzo wolno, albo nie otrzymamy niezwłocznie SMS-a. Jeśli wiadomość z kodem nie przychodzi warto sprawdzić czy nie pomyliliśmy się przy wprowadzaniu numeru telefonu. Czasami problemem może być także słaby zasięg.

Whatsapp – kopia zapasowa

Kopię zapasową konwersacji i multimediów możemy utworzyć na Dysku Google lub w pamięci wewnętrznej urządzenia. Jeśli zmieniamy urządzenie, tylko dzięki takiej kopii możemy odtworzyć wiadomości, zdjęcia i filmy. Możemy też zdecydować, jak często Whatsapp ma tworzyć taką kopię.

Jak znaleźć kogoś na Whatsapp bez numeru telefonu?

Whatsapp pobiera kontakty z naszej książki telefonicznej, możemy też dodać kogoś, znając jego numer. Jeśli jednak nie znamy numeru, taką osobę do kontaktów możemy dodać tylko, jeśli udostępni nam kod QR. Po jego zeskanowaniu, będziemy mogli dodać taką osobę do kontaktów, nie znając numeru telefonu. Swój indywidualny kod QR znajdziemy w ustawieniach aplikacji.

Zapisywanie zdjęć w Whatsapp

Zdjęcia i filmy, które otrzymujemy od innych domyślnie zapisują się w pamięci urządzenia. Jeśli chcemy tę opcję wyłączyć, by nie zaśmiecać galerii, wystarczy przejść do ustawień i odhaczyć opcję Multimedia w galerii. Multimedia będą zapisywać się tylko w ramach kopii zapasowej, nie musimy się martwić, że znikną nawet, jeśli nie zapisujemy ich w telefonie.

Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie multimedia, które przesyłaliśmy z naszymi kontaktami, w ustawieniach trzeba przejść do zakładki Pamięć i dane, a następnie Zarządzaj pamięcią. Tam dostępne są wszystkie multimedia, które zapisały się w kopii zapasowej.

Sprawdź również: Automatyczne kasowanie zdjęć w WhatsAppie? Już niedługo

Whatsapp Web – komunikator na komputerze

Whatsapp na komputer dostępny jest w wersji przeglądarkowej oraz jako aplikacja systemowa (dla Windows i MacOS). Na nasze konto logujemy się skanując telefonem kod QR z ekranu komputera. W ten łatwy sposób uzyskujemy dostęp do konwersacji i multimediów z poziomu komputera.

Jeśli zaznaczymy checkbox Nie wylogowuj mnie, w aplikacji lub przeglądarce będziemy zalogowani tak długi, aż klikniemy Wyloguj. O tym, że korzystamy z Whatsappa na komputer, sygnalizuje również ikonka powiadomień na smartfonie.

Jak być niewidocznym na Whatsapp

Whatsapp Business

Whatsapp Business to osobna aplikacja przeznaczona dla firm. W komunikatorze stworzymy profil firmowy i otrzymamy narzędzia, które ułatwiają odpowiadanie klientom. Poza tym Whatsapp Business posiada te same funkcje co wersja przeznaczona dla osób prywatnych. Co ważne, wersję biznesową możemy połączyć z innym numerem telefonu (np. firmowym). Dzięki temu na tym samym smartfonie (lub tablecie) możemy korzystać z dwóch kont – z prywatnego i biznesowego.

Jak usunąć konto na Whatsapp?

Konto na Whatsappie możemy usunąć z poziomu ustawień (Ustawienia -> Konto -> Usuń konto). Wystarczy tylko wpisać numer telefonu, zatwierdzić i wybrać powód usunięcia. Możliwa jest również zmiana numeru telefonu dla naszego konta. Po usunięciu, z Whatsappa zniknie nasza historia konwersacji, a także wszystkie dane, które wprowadziliśmy.

Ale czy na pewno? Facebook, do którego należy komunikator, deklaruje, że usuwanie konta może potrwać nawet 90 dni. O ile my nie będziemy mogli się już na nie zalogować, nasze dane ciągle mogą pozostawać na serwerach zapasowych. Nie będą co prawda powiązane bezpośredni z nami, ale miejmy na uwadze, że będą jeszcze zajmować serwery. O prywatności naszych danych pisaliśmy też w tekście: Co stanie się z Twoim kontem WhatsApp, jeśli nie zaakceptujesz nowej polityki prywatności?