Arcane – wszystko, co musisz wiedzieć o świecie League of Legends

Serial Netflix Arcane od Riot Games stała się wielkim hitem i pozytywnie zaskoczył zarówno oddanych fanów jak i nowych odbiorców. Sezon 1 przybliżył historię Piltover i Zaun, ale czy to wszystko, co lore League of Legends ma do zaoferowania? Czy Arcane odpowiada na pytania, które fani mieli od lat?

Co to jest game lore?

Trudno jest przetłumaczyć słowo „lore” na język polski w kontekście gier komputerowych. Ale podejmując próbę, opisałbym lore jako kontekst do ujętej w grze akcji. Lecz nie chodzi tutaj tylko o samą tematykę gry, ale również historii i swego rodzaju kanonu, który można zaliczyć do uniwersum danej produkcji. Elementy składające się na lore to zatem przede wszystkim zarys topografii, historii i genealogii oraz związki przyczynowo-skutkowe nadające głębi działaniom gracza i wydarzeniom w grze.

Czy wydarzenia w Arcane są kanoniczne?

UWAGA! W tekście znajdują się drobne spoilery.

Wszechświat Runeterry jest rozwijany przez Riot Games od ponad dekady. W tym czasie historia świata, bohaterów, a nawet przedmiotów zmieniała się już nie raz. Kolejnym etapem rozwoju lore świata League of Legends jest serial Arcane. Twórcy gry dali fanom masę historii i wątków pobocznych, przez co powstało wiele dziur i luk, które należało wypełnić fanowskimi teoriami. Teraz Arcane zapewnia kontekst dla niektórych z nich.

Nie będę ukrywał, ze światem ligi mam do czynienia od 2012 roku i co nieco na jego temat wiem. Po obejrzeniu wszystkich 9 odcinków z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że większość wątków fabularnych jest zgodna z kanonem. Większość, ponieważ historia Viktora i Jecey’a w znacznym stopniu odbiega od tego co możemy przeczytać na oficjalnej stronie Riotu.

Zmiany spotkały też inną bohaterkę, a dokładniej Caitlyn. Są one jednak dużo mniejsze niż w przypadku wyżej wspomnianego duetu. Z drugiej strony twórcy gry już nie raz udowodnili, że edycja historii postaci, a nawet jej całkowite przepisanie na nowo, to nie problem. Zatem zgodnie z oficjalnym przekazem producentów Arcane jest całkowicie kanoniczne i wszystko, co pokazano w serialu, można postrzegać jako nowe dodatki do istniejącej fabuły.

Jak zmieniono historię Viktora w Arcane?

Zgodnie z oficjalnym lore League of Legends, Viktor współpracował z najlepszymi i najjaśniejszymi umysłami Piltover, w tym z Jayce’em. Obaj byli jednakowo zrównani pod względem intelektu, ale kiedy Viktor był metodyczny, logiczny i dokładny, Jayce był ekstrawagancki i arogancki. Oboje często pracowali razem, ale nigdy tak naprawdę nie zostali przyjaciółmi.

Bohaterowie inaczej postrzegali intuicję i logikę w procesie wynalazczym, ale rozwinął się między nimi poziom wzajemnego szacunku. Mieli wspólny cel, jakim było doskonalenie ludzkości. W przeciwieństwie do Jayce’a, Viktor chce ulepszyć ludzkość, korzystając z innowacji technologicznych, jednocześnie dystansując ludzi od ich emocjonalnych impulsów. Postrzega ciało jako słabość i zaczyna ulepszać własne ciało.

Viktor i Jayce na krzesłach
Źródlo: serial Arcane

W serialu natomiast sytuacja wygląda zgoła inaczej, ponieważ Jayce i Viktor traktują się nawzajem jak bracia. W oryginale Viktor eksperymentował na sobie i zmienił się w maszynę, podczas gdy w Arcane Hexcore przejął część jego ciała. Są to znaczące różnice względem lore, ale biorąc pod uwagę zapowiedź drugiego sezonu, niektóre kwestie mogą zostać naprostowane lub zmienione.

Czy Jinx i Vi to siostry?

Główny wątek fabularny w Arcane kręci się wokół Vi i jej siostry Powder. Kilka pierwszych odcinków opowiada o tym, jak próbują przetrwać w Zaun jako dzieci, jednak niefortunny splot wydarzeń powoduje, że siostry się rozstają. Kolejne wydarzani szybko pokazują jak Powder, staje się postacią, którą wszyscy gracze Legue dobrze znają, czyli Jinx.

Jest to świetny zabieg rozwijający historię bohaterów i potwierdza teorię fanów, która istnieje od czasu, gdy Jinx została dodana do League of Legends. Wszystkie wydarzenia w serialu obrazują również to, dlaczego Jinx jest tak szalona i czemu ma obsesję na punkcie Vi.

Siostry Vi i Jinx w płomieniach
Źródło: universe.leagueoflegends.com

Czym jest Hextech i Shimmer?

Wielu graczy League of Legends powinno znać koncepcje Hextech, jest ona powracającym motywem dla wielu bohaterów, będąc źródłem mocy dla magicznej broni. Natomiast Shimmer jest lekiem używanym do wzmacniania zdolności użytkownika, ale kosztem intensywnych skutków ubocznych. Arcane bierze te koncepcje i daje fanom dalsze spojrzenie na to, jak te substancje działają, czyniąc je jednym z podstawowych elementów fabuły.

Ujawnienie hextechu jest jednym z kulminacyjnych wydarzeń, a tajemna moc hexcore została odkryta przez młodych naukowców Jayce’a i Viktora. Jednak w oryginalnej historii hextech i rozwój hexcore miały miejsce na długo przed tym, zanim Jayce dostał się do słynnej Akademii Piltover.

Hextech w serialu Arcane
Źródlo: serial Arcane

W lore League hexcore został po raz pierwszy odkryty przez Klan Ferros, który stał się jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin w Piltover. Odkrycie kamieni przez Jeyca znacząco zmienia historię, wpływając na losy Klanu i należącej do niego Camille. Jest to jedna z największych zmian w znanej historii League, jakich dokonał Arcane.

Gdzie znajdziesz historie ze świata League of Legends?

Chociaż serial jest pełny postaci i rozgrywających się między nimi konfliktów, jest to tylko wierzchołek góry, którą jest lore League of Legends. Jeżeli animacja Arcane Ci się spodobał i jesteś spragniony głębszej wiedzy ze świata Runeterry, znajdziesz ją w kilku miejscach:

Oficjalna strona League of Legends

Uniwersum Runeterry stworzone przez Riot Games jest naprawdę rozległe, każda postać ma w nim swoją historię. Najlepszym sposobem na znalezienie informacji na temat każdej postaci jest strona universe.leagueoflegends.com. Znajdziesz tam nie tylko opisy bohaterów, ale także regiony, powiązania i opowieści.

Oto kilka opowiadań, które warto przeczytać:

Strona Universe League of Legends
Źródło: universe.leagueoflegends.com

Kanały poświęcone League of Legends

Dobrym sposobem na zgłębienie lorowej wiedzy jest śledzenie oficjalnego kanału League of Legends na serwisie YouTube. Pojawiają się tam materiały związane z najważniejszymi wydarzeniami w grze. Kolejnym sposób to odwiedzenie twórców, którzy omawiają historię gry i postaci. Świetnym przykładem jest tutaj Marvecc. Jeśli nie masz czasu na czytanie i dogłębną analizę, warto sprawdzić jego kanał.

Gry Riot Games

League of Legends ma stosunkowo wysoki próg wejścia i nie każdy przepada za grami moba. Riot Games w swoim portfolio ma jeszcze kilka tytułów, którymi możesz się zainteresować. Pierwszym z nich jest Ruined King: A League of Legends Story. To bardzo dobra gra RPG, która koncentruje się na regionach Bilgewater i Shadow Isles. Dzięki niej poznasz kilka bohaterów, takich jak Miss Fortune, Pyke, Ahri czy Yasuo.

Kolejną grą wzbogacającą historię jest Legends of Runeterra, czyli karcianka, w której karty przedstawiają bohaterów ze świata League. Ostatnią grą będzie zatem Wild Rift, czyli mobilny port League of Legends. Poziom trudności mobilnej wersji ligi jest dużo niższy, przez co łatwo odnajdziesz się w rozgrywce. 

Więcej informacji dotyczących serialu Arcane znajdziesz w artykule: Arcane – serial Netflix w świecie League of Legends. Co wiemy?