Co stanie się z Twoim kontem WhatsApp, jeśli nie zaakceptujesz nowej polityki prywatności?

WhatsApp niedawno ogłosił, że zmieni swoją politykę prywatności, co spowodowało, że wielu użytkowników zaczęło się zastanawiać, ile ich danych zostanie udostępnionych Facebookowi. Teraz twórcy ujawnili, co stanie się z kontami użytkowników, którzy nie zgodzą się na nowe zasady do 15 maja.

Nowa polityka prywatności WhatsApp

Internet, Social media, komunikatory  – to wszystko towarzyszy nam już od wielu lat i praktycznie od początku budzi u ludzi różne obawy. Najczęściej dotyczą one bezpieczeństwa użytkowników i ich danych. Nie pomagają temu różnego rodzaju doniesienia o włamaniach dokonywanych przez hakerów, nawet na konta znanych osób, co np. miało miejsce jakiś czas temu na Twitterze, gdzie przejęto m.in. konta Muska, Obamy i Gatesa, albo oskarżenia o nagrywanie rozmów użytkowników i przekazywanie ich podwykonawcom, gdzie afera dotyczyła Facebooka, Amazona, Apple czy Google.

Na brak zaufania użytkowników różnych aplikacji i platform wpływają także poddawane pod wątpliwość zmiany polityk prywatności na różnych platformach. W ostatnim czasie właśnie takie zmiany zapowiedział WhatsApp, co obiło się szerokim echem w sieci.

Na czym mają one polegać? Otóż nowa polityka prywatności WhatsApp umożliwia szersze udostępnianie danych między tą aplikacją a Facebookiem. Nastąpiło jednak zamieszanie co do tego, jakie dokładnie dane będą udostępniane. WhatsApp nalega, aby wiadomości wysyłane na platformie przez prywatnych użytkowników pozostały całkowicie zaszyfrowane, co oznacza, że nadal pozostaną prywatne. Ale wiadomości wysyłane do i od użytkowników biznesowych WhatApp mogą być udostępniane. 

Aplikacja może również gromadzić dane o kontaktach telefonicznych poszczególnych użytkowników, interakcji na platformie, informacji o urządzeniach mobilnych używanych do uzyskiwania dostępu do usługi oraz adresach IP. 

WhatsApp

Co stanie się z kontami użytkowników, gdy nie zgodzą się z nową polityką prywatności? Jeśli użytkownicy WhatsApp nie wyrażą zgody na udostępnianie danych, ich konta zostaną wyłączone, jednak nie od razu.

Jak donosi portal TechCrunch, WhatsApp powoli prosi swoich użytkowników o wyrażenie zgody na nowe zmiany prywatności, ostrzegając, że muszą to zrobić, aby nadal mieć pełny dostęp do funkcji aplikacji. Użytkownicy, którzy nie zaakceptują nowych zasad, będą mogli nadal korzystać z aplikacji przez kilka tygodni, ale tylko w ograniczonym zakresie. „Przez krótki czas ci użytkownicy będą mogli odbierać połączenia i powiadomienia, ale nie będą mogli czytać ani wysyłać wiadomości z aplikacji”. Nowa polityka WhatsApp’a wejdzie w życie 15 maja br. 

Tako rzecze Elon Musk

Zmiany w polityce prywatności WhatsApp zrodziły wiele kontrowersji, a wielu użytkowników jest niezadowolonych z wpływu na ich prywatność. W gronie krytyków jest m.in. CEO SpaceX i Tesli, Elon Musk, który wydaje się, że musi wyrazić swoje zdanie na praktycznie każdy temat. W styczniu oficjalnie krytykował Facebooka i zachęcał swoje 42 miliony obserwujących na Twitterze do korzystania z zaszyfrowanej aplikacji do przesyłania wiadomości Signal zamiast WhatsApp. 

Źródło: TechCrunch, WhatsApp