TikTok zacznie przypominać użytkownikom, aby się opanowali i przestali w nieskończoność przewijać filmiki w aplikacji

TikTok wprowadza więcej kontroli czasu spędzonego w aplikacji. W tym celu zapowiada dwie nowe funkcje, które mają w tym pomóc i zachęcać użytkowników do różnorodnej rozrywki.

TikTok pomaga dbać o cyfrowy dobrostan użytkowników

TikTok to taka dziwna aplikacja, która najpierw powodowała wśród wielu użytkowników ciarki żenady, by Ci sami później spędzali godziny na przeglądaniu filmików o przeróżnej tematyce. Ta krótka forma wideo, powoduje, że przełączanie się z jednego nagrania na drugie wydaje się bardzo niegroźne. Wszak to tylko kilka sekund, a ten piesek robi takie słodkie miny. I tak z tych paru sekund robi się kilkanaście, kilkadziesiąt minut, a nawet kilka godzin.

Specjaliści od social mediów i psycholodzy biją na alarm informując o szkodliwym wpływie mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne, zwłaszcza u młodych ludzi. Aplikacje mediów społecznościowych starają się dać ludziom większą kontrolę nad tym, jak korzystają z platformy. W 2018 roku Facebook i Instagram udostępniły narzędzia do ograniczania czasu spędzanego w aplikacji. Instagram wprowadził również w marcu nową kontrolę rodzicielską

TikTok także nie pozostaje obojętny na pojawiające się sygnały i postanowił działać. Oprócz możliwości ustawienia limitów czasowych, dzięki którym będziemy mogli zadecydować, ile minut chcemy spędzić na platformie, do dyspozycji będziemy mieli jeszcze dwie nowe funkcje.

TikTok

Pierwsza to przerwa w czasie ekranowym. TikTok ma już narzędzie, które może nakazywać wprowadzenie hasła, jeśli spędziłeś w aplikacji 40, 60, 90 lub 120 minut. Nowe narzędzie czasu ekranowego zawiera jednak opcję ustawiania przypomnień na dowolnie wybrany czas, na przykład 10 lub 20 minut. 

Drugą funkcją jest panel czasu ekranowego, który  zaoferuje możliwość lepszego zarządzania czasem spędzonym na TikToku. Panel ten zawiera dane dotyczące dziennego czasu spędzonego w aplikacji, liczby otwieranych TikToków oraz informację o tym, jak często korzystamy z aplikacji w ciągu dnia. Funkcja umożliwi również włączenie cotygodniowych podsumowań dostarczanych w postaci powiadomień push oraz wiadomości do skrzynki odbiorczej, które będą dodatkowym motywatorem do przeanalizowania swojej aktywności.

TikTok opublikował również nowy przewodnik w swoim Centrum bezpieczeństwa, który zawiera m.in. wskazówki pomagające kontrolować czas spędzony przed ekranem.

Oprócz tego TikTok powiedział też, że przypomni również użytkownikom w wieku od 13 do 17 lat o narzędziu do wyświetlania czasu na ekranie, jeśli będą korzystać z aplikacji przez ponad 100 minut w ciągu jednego dnia.

TikTok pozwala użytkownikom poniżej 13 roku życia korzystać z aplikacji, ale ich doświadczenie jest ograniczone, więc nie mają dostępu do niektórych funkcji, takich jak udostępnianie i komentowanie filmów. 

Nowe funkcje mają pojawić się na TikToku wraz z aktualizacją aplikacji, najpóźniej w ciągu najbliższych tygodni.

Źródło: materiały prasowe