Najlepsze polskie seriale. Produkcje z rodzimego podwórka, które warto obejrzeć

Myślisz, że potencjał polskich seriali kończy się na „M jak miłość” albo „Klanie”? Nic bardziej mylnego. Jeśli masz przesyt zagranicznych produkcji, zawsze możesz skorzystać z bogatej oferty seriali z naszego rodzimego podwórka. Znajdziesz tu kultowe seriale wszechczasów, wieloodcinkowe seriale kryminalne i komediowe, a także wciągające miniseriale, które pod wpływem emocji można obejrzeć w jeden wieczór. Przekonaj się, że polskie produkcje nie muszą mieć żadnych kompleksów w porównaniu do zagranicznych propozycji. Sprawdź subiektywny ranking najlepszych polskich seriali.

Polskie seriale – czyli jakie?

Wbrew pozorom, do których przywykliśmy przez lata, oferta polskich seriali jest bardzo szeroka i barwna. Nasze rodzime produkcje potrafią zainteresować różne grupy odbiorców, którzy poszukują rozrywki. 

Znajdziemy tu m.in. kultowe produkcje wszechczasów, które bawią, wzruszają i skutecznie wciągają swoją fabułą kolejne pokolenia. Mowa o takich tytułach, jak np.: Dom (1980), Czterdziestolatek (1975), Stawka większa niż życie (1968), Alternatywy 4 (1986), Daleko od szosy (1976) czy Czterej Pancerni i pies (1966).   

Dużą popularnością cieszą się także polskie telenowele, wśród których większość z głównych stacji telewizyjnych ma swojego „czarnego konia”. Do najpopularniejszych tego typu propozycji należą m.in. M jak miłość, Klan, Na dobre i na złe, Pierwsza Miłość czy Na wspólnej

Intensywny rozwój platform VOD w ostatnich latach sprawił też, że poszerzyła się oferta nie tylko wieloodcinkowych produkcji z naszego kraju, ale również tzw. miniseriali. Te ostatnie, przez wzgląd na małą ilość odcinków oraz ciekawą i skondensowaną fabułę, da się często obejrzeć nawet w jeden wieczór. 

Z kolei jeśli idzie o tematykę produkcji pojawiających się w serwisach VOD typu Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video, Canal+ Online czy Player, to są to głównie wątki kryminalne, komediowe lub obyczajowe.  

Przeczytaj też:

🍿Nowe seriale na 2022 rok – na jakie premiery czekać i co warto obejrzeć?

🍿 Najlepsze miniseriale Netflix. Co warto obejrzeć?

najlepsze polskie seriale
Sexify / fot. Netflix

Najlepsze polskie seriale. Który warto obejrzeć?

Ze względu na ilość i wszechstronny charakter, trudno odnieść się do wszystkich seriali obecnych na polskim rynku. Niniejsze zestawienie należy więc traktować raczej jako inspirację, niż sztywny w swoich założeniach ranking. Dla ułatwienia jest ono podzielone na kilka kluczowych kategorii. Ruszamy!

Polskie seriale wszechczasów 

Czterdziestolatek (1975)

W latach 70′ przygodami Stefana Karwowskiego żyła cała Polska. Kultowy serial komediowy Czterdziestolatek opowiada o losach warszawskiego inżyniera, przechodzącego kryzys wieku średniego, oraz jego rodziny, która – chcąc nie chcąc – musi dopasować się do ówczesnej rzeczywistości. 

Świetna obsada aktorska, genialne dialogi i mnóstwo humoru sprawiły, że Czterdziestolatek jeszcze przez wiele lat od premiery bawił kolejne pokolenia widzów, a dziś wiele osób przyznaje, że jest jednym z tych tytułów, do których wraca się najchętniej. W produkcji wystąpili m.in. Andrzej Kopiczyński, Anna Seniuk oraz Irena Kwiatkowska.  

Czterdziestolatek serial
fot. Czterdziestolatek / Telewizja Polska S.A.

Czterej Pancerni i pies (1966)

Któż z nas nie zna przygód załogi czołgu „Rudy” 102? Serial opowiada o przygodach czterech żołnierzy Janka, Gustlika, Olgierda i Grigorija, oraz ich wiernego towarzysza, psa – Szarika. 

W trakcie każdego odcinka obserwujemy perypetie polskich mundurowych, którzy pokonują szlak wiodący z polskich Studzianek do Berlina. Jesteśmy z nimi zarówno podczas bardzo niebezpiecznych, jak i zwykłych, codziennych sytuacji, które obfitują przy tym w sporą dawkę humoru. Obserwujemy też, jak toczą walkę o każdy dzień, oraz jak rodzą się w nich uczucia do kobiet, które spotykają na swojej drodze. 

Pierwsza część serialu powstała na podstawie książki o tym samym tytule. W swoich czasach oraz długo później produkcja cieszyła się niebywałą popularnością. Był to pierwszy serial, który nieco lżej podszedł do tematu wojny, skupiając się bezpośrednio na bohaterach i ich losach. 

fot. Czterej pancerni i pies / Telewizja Polska S.A.

Alternatywy 4 (1986)

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmuje serial komediowy Alternatywy 4  z genialną rolą Romana Wilhelmiego. Jego fabuła opiera się na wiecznej wojnie interesów pomiędzy mieszkańcami tytułowego bloku, a ich dozorcą. 

Opisany w wieloodcinkowym serialu konflikt generuje mnóstwo zabawnych i niespodziewanych sytuacji. Jednym słowem, włączając Alternatywy 4 przenosimy się w miejsce, gdzie życie toczy sie swoim tempem, a przy tym bawi, wzrusza i skutecznie przyciąga uwagę widza. 

Alternatywy 4
fot. Alternatywy 4 / Telewizja Polska S.A.

Daleko od szosy (1976)

7-odcinkowa seria Daleko od szosy opowiada o perypetiach życiowych Leszka, który chce wyrwać się z dotychczasowego życia i być kimś więcej, niż tylko chłopakiem ze wsi. Zbieg okoliczności powoduje, że poznaje Anię – studentkę z dobrego domu, która jeszcze bardziej inspiruje go do osiągnięcia założonych sobie celów. 

Produkcja TVP opowiada o procesie awansu społecznego oraz przeszkodach i cenie, jaką trzeba za niego zapłacić. Co ciekawe, serial oparty jest na historii, która wydarzyła się naprawdę. W role główne wcielają się: Krzysztof Stroiński, Sławomira Łozińska i Irena Szewczyk. 

Daleko od szosy
fot. Daleko od szosy / Telewizja Polska S.A.

07 zgłoś się (1976)

Jeden z najgłośniejszych polskich  seriali kryminalnych z PRL. W tamtych czasach trudno było o osobę, która nie znała porucznika Sławomira Borewicza – tytułowego agenta 07. 

Wykreowany jako zawadiacki, bystry i inteligentny funkcjonariusz stanowił wówczas wzór idealnego strażnika porządku, który skutecznie rozprawiał się z bandziorami, dilerami i innymi gagatkami, balansującymi na granicy prawa. Przed nim ani po nim nie było już drugiego tak charakterystycznego porucznika w polskiej kinematografii. 

fot. 07 zgłoś się / TVP

Janosik (1973)

Kolejna propozycja to zabawna i zrealizowana z wielkim rozmachem wieloodcinkowa produkcja, która opowiada o losach rozbójnika Janosika i jego zbójeckiej bandy, która wymierza sprawiedliwość bogatym i pomaga biednym. Serial charakteryzuje się  ogromną dozą humoru, przedstawioną w lekkostrawnej formie.

Oprócz ciekawej fabuły i kolorowych kostiumów i specyficznej ścieżki dźwiękowej,  obserwujemy w nim również piękne polskie plenery. Role główne zagrali: Marek Perepeczko, Bogusz Bilewski, Witold Pyrkosz i Ewa Lemańska. 

Janosik serial
fot. Janosik/ TVP

Najlepsze polskie seriale kryminalne 

Wataha (2014)

A może by tak rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Teraz nie trzeba. Wystarczy, że odpalimy Watahę i przenosimy się w klimat jednych z najpopularniejszych gór w Polsce. I to jaki! 

Kryminalna zagadka tajemniczej śmierci grupy strażników granicznych wciąga od pierwszego momentu i daje pole do manewru wszystkim fanom nieoczywistych historii. Głównym bohaterem, na którym skupia się akcja, jest kapitan Wiktor Rebrow, który w feralny dzień traci nie tylko przyjaciół, ale i ukochaną kobietę. Mimo że sprawą oficjalnie zajmuje się prokuratura i jego przełożeni, on zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Do czego go ono doprowadzi?

Serial produkcji HBO składa się z trzech sezonów. W rolach głównych zobaczymy fenomenalnego Leszka Lichotę oraz m.in. Aleksandrę i Magdalenę Popławskie, Bartłomieja Topę i Andrzeja Zieleńskiego.   

Pit Bull (2005)

Kolejny serial skupia się na warszawskich policjantach z wydziału zabójstw, którzy starają się na bieżąco rozwiązywać sprawy, dotyczące otaczającej ich społeczności. Pit Bull to produkcja w reżyserii Patryka Vegi, która pokazuje okrutny i bezwzględny świat, ale i zwykłych ludzi, którzy muszą się  z nim mierzyć. Przez wielu jest on uważany za jedną z najlepszych seriali kryminalnych o polskiej policji.

Najpewniej jest to zasługą poruszanych wątków, genialnie napisanych postaci, wartkiej fabuły i doskonałej obsady, wśród której na pierwszy plan wysuwają się m.in. Marcin Dorociński, Andrzej Grabowski, Janusz Gajos czy Paweł Królikowski. 

Ślepnąc od świateł (2018)

Mowa o siedmiu dniach z życia Kuby Niteckiego – dilera, który dostarcza towar warszawskiej śmietance towarzyskiej. Główny bohater obraca się wśród gwiazd, polityków i niebezpiecznych gangsterów. Poznajemy go, gdy zdaje się być tym już zmęczony i czuje, że coś poszło nie tak. Nitecki chce zmienić swoje życie, ale ludzie, z którymi się zadał, coraz bardziej uświadamiają mu jednak, że nie jest to takie proste, jak mogłoby mu się wydawać. 

Serial HBO powstał na bazie książki Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Główną rolę zagrał raper Kamil Nożyński. Obok niego pojawiła się elita polskich gwiazd, w tym m.in. Cezary Pazura, Jan Frycz, Robert Więckiewcz oraz Janusz Chabior.

Rojst (2018) 

Następna perełka to trzymający w napięciu i niezwykle wciągający thiller kryminalny, okraszony duchem PRL. Fabuła Rojst skupia się na dziennikarzu – Piotrze Zarzyckim, który kwestionuje sposób, w jaki przeprowadzane jest śledztwo dotyczące morderstwa prostytutki i znanego polityka. Tym bardziej, że niewielka społeczność, w której do doszło do zbrodni, nie może się otrząsnąć po tym incydencie. Produkcja podchodzi do tematu bardzo wszechstronnie i ciekawie, a przy tym  genialnie obrazuje rozterki i zagubienie ludzi, żyjących w komunistycznej rzeczywistości. 

Pierwszy sezon wyprodukowany został przez Showmax, a kolejny (Rojst’97) przez Netfliksa. W rolach głównych zobaczymy m.in. Dawida Ogrodnika, Andrzeja Seweryna, Zofię Wichłacz i Magdalenę Rożczkę. 

Król (2020)

Lubisz gangsterskie klimaty? Jeśli tak, to Król jest idealnym wyborem. Osadzona w realiach zbliżającej się wojny produkcja CANAL+ jest inspirowana powieścią kryminalną o tym samym tytule. Opowiada o mafii, która rządziła Warszawą przed wybuchem II wojny światowej. Pokazuje jej wzloty i upadki, a przy tym skupia się na jednym z głównych bohaterów, bokserze Jakubie Szapiro, który zostaje wciągnięty w  spisek, mogący przesądzić o losach Polski w trudnych czasach. 

Na ekranie obserwujemy m.in. Michała Żurawskiego, Arkadiusza Jakubika, Borysa Szyca i Magdalenę Boczarską. W 2021 roku produkcja została nagrodzona prestiżową statuetką Orła w kategorii „Najlepszy serial fabularny”. Król jest też doskonałą ucztą dla fanów kostiumowych produkcji. 

Belfer (2016)

Jeśli jest zagadka, to sama się nie rozwiąże – trzeba jej pomóc. Serial Belfer opowiada historię nauczyciela, który niespodziewanie pojawia się w małej miejscowości – Dobrowice. Ma to miejsce w momencie, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jedna z uczennic tutejszego liceum. Zawadzki podejmuje własne śledztwo i w przekonaniu, że znający się od lat mieszkańcy wiedzą o sobie niemal wszystko, stara się zdobyć jakikolwiek trop w tej sprawie. Czy mu się uda? A może ktoś będzie starał się mu w tym przeszkodzić?
 
Belfer składa się z dwóch sezonów. Główną rolę zagrał fenomenalny Maciej Stuhr. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Magdalena Cielecka, Michalina Łabacz, Aleksandra Popławska oraz Jakub Zając. 

W tej kategorii sprawdź też:

  •  Krew z krwi (2012)
  • Behawiorysta (2021)
  • Klangor (2021)
  • Pakt (2015)
  • Zachowaj spokój (2022)
  • Odwilż (2022)
  • Kruk (2018)
  • Chyłka – wszystkie części (2018)

Przeczytaj także:

🍿 TOP 10: Najlepsze seriale kryminalne na platformie Netflix. Który warto obejrzeć?

🍿 Najlepsze podcasty kryminalne. Nasze TOP 5 propozycji, których warto posłuchać

Polskie seriale komediowe i obyczajowe 

Sexify (2021)

Pierwsza propozycja w tej kategorii opowiada o grupce współczesnych nastolatek, które decydują się na stworzenie własnej aplikacji randkowej o nazwie Sexify. W ich przekonaniu ma ona uwidaczniać potrzeby seksualne kobiet oraz zaspokoić ciekawość i fantazje rówieśników. I wychodzi całkiem nieźle, szczególnie, że Sexify to pełna humoru, dynamiczna i czasem nieco przerysowana opowieść o współczesnych dylematach młodych ludzi. A dzięki odpowiedniej dozie inteligentnych i zabawnych dialogów, ogląda się ją bardzo lekko i przyjemnie. 

Serial wyprodukowany przez Netfliksa zdobył niebywałą popularność nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W rolach głównych występują: Aleksandra Skraba, Maria Sobocińska, Sandra Drzymalska. Towarzyszą im z kolei starzy wyjadacze polskiego kina, w tym np. Małgorzata Foremniak czy Zbigniew Zamachowski. 

🍿Sexify – sezon 2. Netflix potwierdza kontynuację. Kiedy premiera?

O mnie się nie martw (2014)

Pozostając w dobrym humorze, warto obejrzeć produkcję TVP – O mnie się nie martw. Serial opowiada o losach Igi, która jest samotną matką dwójki dzieci. Na dodatek, jej były mąż nie daje jej spokoju, a gdy ją poznajemy, traci pracę. W tym zwariowanym świecie, gdzie katastrofa goni katastrofę, zdaje się jednak coś przełamywać. Wszystko za sprawą przystojnego adwokata, który staje na jej drodze. Czy los w końcu zacznie jej sprzyjać? 

O mnie się nie martw to pełna radości i humorystycznych dialogów produkcja obyczajowa, która bawi i wzrusza do łez. W rolach głównych występują m.in. fenomenalna Joanna Kulig, Stefan Pawłowski i Paweł Domagała. 

Usta Usta (2010)

Kolejna propozycja przedstawia życie trzech zabawnych par, które znajdują się na różnych etapach życia. Ich różne charaktery, ale i zbiegi okoliczności, z którymi przyszło im się zmierzyć, generują mnóstwo nieprzewidzianych i pełnych wrażeń sytuacji, które łączą ich w codziennym życiu. Dzięki temu, Usta Usta gwarantuje dobrą i przykuwającą uwagę widza rozrywkę na szklanym ekranie. 

Produkcja TVN została oparta na brytyjskim oryginale Cold Feet. Na początku składała się z trzech sezonów. Jednak po dziewięciu latach, w 2020 roku, zdecydowano się na powrót do tematu i dotychczas powstały dodatkowo dwie transze serialu. W rolach głównych występują m.in. Paweł Wilczak, Magdalena Popławska, Marcin Perchuć, Wojciech Mecwaldowski, Magdalena Rożczka oraz Sonia Bohosiewicz. 

Ranczo (2010)

Akcja Rancza rozgrywa się w małej wsi Wilkowyje. W trakcie poznawania jej mieszkańców odkrywamy różne charaktery, problemy, troski i zakorzenione głęboko przyzwyczajenia lokalnej społeczności, które generują sporą dozę śmiechu i skutecznie poprawiają humor – nawet największym sztywniakom. Obserwujemy też, jak bohaterowie Rancza zmieniają swoje podejście do życia i stają się bardziej otwarci na świat, który biegnie zupełnie innym tempem, niż to, które oni do tej pory znali. 

Serial komediowo-obyczajowy TVP cieszył się taką popularnością, że na jego podstawie stworzono również film pełnometrażowy pt. Ranczo Wilkowyje, oraz kilka pozycji książkowych. Od 2020 roku wszystkie sezony Rancza można też śledzić na Netfliksie. Wśród obsady wyróżniają się: Paweł Królikowski, Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Artur Barciś oraz Katarzyna Żak. 

Rodzinka.pl (2011)

Kolejna zabawna produkcja przedstawia losy jednej z warszawskich rodzin, a konkretniej Ludwika, Natalii i trójki ich synów – czyli klanu Boskich. Wieloodcinkowa produkcja pokazuje różnice pokoleniowe i charakterologiczne, które mają wpływ na podejście do wielu, nawet podstawowych spraw, a przy tym bawią do łez. Rodzinka.pl skutecznie uświadamia też, że mimo różnic, rodzina to fundament i ostoja dla wszystkich jej członków. 

Fantastyczna obsada, w skład której wchodzą przede wszystkim: Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak, Maciej Musiał, Adam Zdrojkowski i Mateusz Pawłowski, to klucz to komercyjnego sukcesu produkcji TVP, która mimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. 

W tej kategorii sięgnij też po:

  • 13 posterunek (1997)
  • Miodowe lata (1998)
  • Rodzina zastępcza (1999)
  • Lokatorzy (2000)
  • 39 i pół (2008)
  • Kasia i Tomek (2002)
  • Świat według Kiepskich (1999)

Przeczytaj też:

🍿 Najlepsze sitcomy wszechczasów. Ranking polskich i zagranicznych seriali komediowych

🍿Ranking: najlepsze polskie filmy na Netfliksie. Który warto obejrzeć?

🍿Najlepsze polskie komedie – klasyki gatunku, które musisz obejrzeć

Polskie seriale wojenne 

Słowem wstępu, trzeba przyznać, że tematyka wojenna wychodzi nam bardzo dobrze – szczególnie w serialach. Może nie jest ich wiele, ale są zrealizowane na wysokim poziomie – zarówno pod kątem zdjęć, jak i fabuły. Wyróżnić tu należy przede wszystkim Czas honoru, który przez lata cieszył się olbrzymią popularnością wśród polskich widzów. 

Czas honoru (2008)

Jeden z najlepszych polskich seriali wojennych w ogóle. Serial TVP  opowiada o losach czterech przyjaciół – żołnierzy ruchu oporu, oraz ich bliskich, którym przyszło zmierzyć się z okrutną rzeczywistością II wojny światowej. Wciągająca, emocjonująca i bardzo dynamiczna fabuła sprawia, że produkcję ogląda się niemal jednym tchem, czekając na kolejny odcinek, a dopracowane i zrealizowane z rozmachem charakteryzacje, skutecznie pomagają poczuć klimat wojennych dni. 

Serial doczekał się aż siedmiu sezonów, przez które przewija się największa plejada polskich aktorów. Niezmiennie jednak w rolach głównych występują m.in. Jan Wieczorkowski, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Maciej Zakościelny i Agnieszka Więdłocha. 

Inne warte uwagi seriale z tej kategorii to:

  • Stulecie Winnych (2019)
  • Wojenne dziewczyny (2017)
  • Ludzie i bogowie (2020)
  • Misja Afganistan (2012)

Jak wybierać i oglądać seriale? 

Wybierając tytuł dla siebie, przede wszystkim warto kierować się swoimi indywidualnymi preferencjami. Nie bez znaczenia pozostaje także aktualny nastrój i czas, jaki możemy poświęcić na „zanurzenie się” w historii ze szklanego ekranu. 

A co przyda się podczas seansu? Na pewno popcorn, wygodna miejscówka i – rzecz naturalna – odpowiedni sprzęt, który podkreśli walory wizualne i dźwiękowe wybranej produkcji. Inspiracje, co do tego ostatniego, zostawiamy poniżej. 

Polecany sprzęt do oglądania seriali: