Shadow of the Erdtree: wszystko, co do tej pory wiemy o zapowiedzianym DLC do Elden Ring

Po długim oczekiwaniu w lutym fani Elden Ring w końcu doczekali się konkretnych informacji na temat rozszerzenia Shadow of the Erdtree. Zapowiedziany dodatek do gry FromSoftware obiecuje nie tylko nowe lokacje, bronie i przeciwników, ale także rzuca nowe światło na intrygującą i zagadkową historię Ziem Pomiędzy. W tym artykule postaramy się zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje, jakie do tej pory udostępniono na temat nadchodzącego DLC.

Data premiery Shadow of the Erdtree i platformy docelowe

Premiera Shadow of the Erdtree, długo wyczekiwanego dodatku do obsypanego nagrodami Elden Ring, odbędzie się 21 czerwca 2024 roku. Informację tę oficjalnie potwierdziło studio FromSoftware przy okazji publikacji pierwszego zwiastuna DLC.

Warto zauważyć, że premiera rozszerzenia nastąpi ponad dwa lata od debiutu podstawowej wersji gry, która miała miejsce 25 lutego 2022 roku. Ten długi okres oczekiwania może sugerować, że deweloperzy przygotowali dla graczy naprawdę obszerną i dopracowaną zawartość.

Zgodnie z zapowiedziami, Shadow of the Erdtree będzie dostępne na wszystkich platformach, na których zadebiutował Elden Ring. Oznacza to, że dodatek ukaże się jednocześnie na konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One i Xbox Series X/S oraz na komputerach PC.

Gracze będą mogli zakupić rozszerzenie zarówno w wersji cyfrowej, jak i pudełkowej, choć ta druga będzie dostępna w nieco ograniczonym zakresie.

Osoby, które nie posiadają jeszcze podstawowej wersji gry, a chciałyby rozpocząć przygodę z Elden Ring od razu z dodatkiem, będą mogły sięgnąć po specjalne edycje łączące obie pozycje. W sprzedaży pojawią się m.in. Shadow of the Erdtree Edition (zawierająca podstawkę i DLC) oraz Shadow of the Erdtree Deluxe Edition (zawierająca grę, dodatek oraz cyfrowe artbooki i ścieżki dźwiękowe).

Warto mieć jednak na uwadze, że wersje pudełkowe tych zestawów będą dostępne wyłącznie na konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Zwiastun i cena DLC do Elden Ring: Shadow of the Erdtree

Pierwszy (i jak dotąd jedyny) zwiastun Shadow of the Erdtree opublikowano 21 lutego 2024 roku, równo cztery miesiące przed planowaną premierą dodatku.

Półtoraminutowy teaser pokazuje nie tylko nowe lokacje, ale także intrygujące postacie i oczywiście dynamiczną akcję, z której słynie seria Souls. Materiał zdradza też nieco więcej szczegółów na temat fabuły rozszerzenia, koncentrując się na postaci Miquelli oraz motywach związanych z Krainą Cieni.

Jeśli chodzi o ceny, Shadow of the Erdtree będzie dostępne w kilku różnych wariantach, w zależności od platform i zawartości. Podstawowa wersja samego dodatku została wyceniona na 39,99 dolarów lub 34,99 funtów. W Polsce ten wariant kosztuje na ten moment (5 kwietnia 2024) 180 zł w sklepie Xbox i 169 w PS Store.  

Gracze, którzy nie mają jeszcze podstawowej wersji Elden Ring, mogą zdecydować się na zakup Elden Ring Shadow of the Erdtree Edition. Zestaw ten, zawierający zarówno podstawkę, jak i rozszerzenie, kupicie w x-komie za 329 zł w wersji na Xbox Series X|S lub PlayStation 5.

Dla najbardziej zagorzałych fanów FromSoftware przygotowało także limitowaną edycję kolekcjonerską Shadow of the Erdtree. Ta ekskluzywna wersja, wyceniona na ponad 1100 zł, poza samym DLC, zawiera unikalną figurkę przedstawiającą Messmera Palownika (wysokość 46 cm), cyfrową ścieżkę dźwiękową oraz specjalny, 40-stronicowy artbook w twardej oprawie.

Co istotne, Edycja Kolekcjonerska nie zawiera podstawowej wersji Elden Ring. Jest ona przeznaczona raczej dla weteranów gry, którzy chcą wzbogacić swoje zbiory o unikalne gadżety, niż dla nowych graczy.

Mimo wysokiej ceny, preordery edycji kolekcjonerskiej (przy prawdopodobnie niskim, bo „limitowanym” nakładzie) sprzedają się na ten moment tak dobrze, że w wielu sklepach są czasowo niedostępne w sprzedaży.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Shadow of the Erdtree – fabuła

Shadow of the Erdtree zabierze graczy w podróż śladami Miquelli, jednego z najbardziej tajemniczych i intrygujących bohaterów Elden Ring. Miquella to brat bliźniak Malenii oraz jedno z dzieci królowej Mariki i Radagona. W przeciwieństwie do swojej siostry, Miquella nie pojawił się osobiście w podstawowej wersji gry, a gracze mogli dowiedzieć się o nim jedynie z opisów przedmiotów oraz pojedynczej, opcjonalnej lokacji.

Młody Empyrean cierpi na tajemniczą klątwę, przez którą jego ciało nigdy nie dojrzeje i na zawsze pozostanie w formie dziecka. Przez wiele lat Miquella poszukiwał sposobu na zdjęcie tego przekleństwa. Kiedy jednak wysiłki te nie przyniosły rezultatu, Miquella odwrócił się od Złotego Zakonu i stworzył Haligtree – mistyczne drzewo, mające stanowić przeciwwagę dla Erdtree.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Następnie utkał kokon, mający dać mu schronienie i wspomóc jego przeobrażenie. Niestety, plany pokrzyżował przyrodni brat – Mohg. Porwał on Miquellę, chcąc uczynić go swoim władcą i bóstwem. W Elden Ring gracze mogli odnaleźć opuszczony kokon Miquelli w komnacie Mohga.

Wydarzenia Shadow of the Erdtree mają rozpocząć się niedługo po tym, jak Miquella opuścił swój kokon i udał się do Krainy Cienia. Nie jest jasne, co skłoniło go do podjęcia tej podróży, ale pewne wskazówki sugerują, że podąża on śladem swojej matki, Mariki, która również odwiedziła tę krainę w przeszłości. Tajemniczy głos wzywa Miquellę, by odnalazł swojego „obiecanego pana”. Kim jest ta postać i jaką rolę odegra w historii dodatku – tego możemy się tylko domyślać.

Kraina Cienia to miejsce pełne niebezpieczeństw, naznaczone przez konflikt, jaki rozegrał się tam w zamierzchłych czasach. Kluczową rolę w tej zapomnianej wojnie odegrał niejaki Messmer, określany jako „Palownik” lub „Wieczny”. To najprawdopodobniej główny antagonista rozszerzenia – potężna i przerażająca istota, władająca niszczycielskim ogniem.

Opisy zwiastuna sugerują, że płomienie Messmera stanowią śmiertelne zagrożenie dla każdego, kto został pozbawiony Łaski Erdtree. Miquella, porzucając swoje dziedzictwo i związki ze Złotym Zakonem, może być szczególnie narażony na to niebezpieczeństwo.

Jaką rolę odegra Messmer w jego historii? Czy okaże się śmiertelnym wrogiem, czy może niespodziewanym sojusznikiem? Na te pytania gracze będą musieli poszukać odpowiedzi samodzielnie.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Czy George R.R. Martin współpracował przy tworzeniu fabuły Shadow of the Erdtree?

George R.R. Martin, który współtworzył świat i historię Elden Ring, nie był bezpośrednio zaangażowany w prace nad Shadow of the Erdtree. Jednak jak zapewniają twórcy gry, fabuła dodatku jest głęboko zakorzeniona w mitologii stworzonej przez autora „Pieśni Lodu i Ognia”.

Możemy się więc spodziewać, że DLC dostarczy nam wielu nowych, fascynujących szczegółów na temat Ziem Pomiędzy i zamieszkujących je postaci.

Jakie nowości Shadow of the Erdtree wprowadzi do rozgrywki?

FromSoftware słynie z tego, że każde rozszerzenie do ich gier wprowadza nie tylko nową zawartość, ale także znaczące ulepszenia i zmiany w mechanikach rozgrywki. Shadow of the Erdtree nie jest pod tym względem wyjątkiem. Choć twórcy nie zdradzili jeszcze wszystkich sekretów, ujawnili kilka istotnych szczegółów.

Przede wszystkim dodatek wprowadzi aż 8 nowych kategorii broni. To znacząca liczba, biorąc pod uwagę, jak rozbudowany arsenał oferował podstawowy Elden Ring. Wśród nowości pojawią się zarówno bronie reprezentujące klasyczne uzbrojenie, jak miecze czy sztylety do rzucania, ale też bardziej wymyślne i nietypowe narzędzia zagłady. Zwiastun zdradził na przykład obecność szybkostrzelnej kuszy miotającej płomienie oraz wielkiego garnka z lawą, którym najwyraźniej będzie można ciskać we wrogów.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Nie zabraknie też świeżych zbroi, talizmanów i popiołów wojny. Szczególnie interesująco zapowiadają się nowe czary i inkantacje. Jednym z bardziej widowiskowych jest chociażby przywołanie magicznych skrzydeł, podobnych do tych, jakie mają Rycerze Tygla.

Z kolei w jednej ze scen widzimy, jak gracz ciska we wrogów wybuchowymi słojami – kto wie, być może to kolejna zabawka dla miłośników magii ognia?

Nowi przeciwnicy i bossowie do ubicia

Oczywiście Shadow of the Erdtree wprowadzi także nowych przeciwników i bossów. Tych drugich ma być łącznie ponad dziesięć, a niektórzy z nich mają oferować poziom wyzwania porównywalny z Malenią.

W zwiastunie mogliśmy zobaczyć m.in. gigantyczną, płonącą konstrukcję przypominającą Wickermana czy przerażającą bestię będącą krzyżówką hipopotama i jeżozwierza. Nie zabraknie też pomniejszych adwersarzy, jak chociażby wojowników uzbrojonych w łańcuchy zakończone hakami.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Nowości jest więcej

Hidetaka Miyazaki, prezes FromSoftware, zdradził, że gracze będą mogli spodziewać się także nowych duchów do przyzwania i zużywalnych przedmiotów.

Istotną zmianą może okazać się też zapowiedziany nowy system rozwoju postaci. Nie wiadomo na razie, na czym dokładnie ma on polegać, ale Miyazaki zasugerował, że będzie on w pewien sposób niezależny od dotychczasowego systemu poziomów.

Ma on zmusić graczy do zrewidowania swoich wyborów i przemyślenia budowania postaci. Brzmi intrygująco i może być sporym urozmaiceniem, szczególnie dla weteranów, którzy w podstawce zoptymalizowali swoje buildy do perfekcji.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Co z poziomem trudności w DLC do Elden Ring?

FromSoftware nie zamierza obniżać poziomu trudności. Dostosowanie jej do poziomu zaawansowania graczy ma być jednym z największych wyzwań przy projektowaniu dodatku. Twórcy obiecują więc, że Shadow of the Erdtree będzie stanowić „wyzwanie godne Elden Ring”, oferując szereg walk i starć, które sprawdzą nasze umiejętności, kreatywność, determinację… no i rzecz jasna cierpliwość.

Kraina Cieni – nowy obszar w grze

Głównym miejscem akcji Shadow of the Erdtree będzie Kraina Cieni – zupełnie nowy obszar, który ma znacząco poszerzyć mapę Elden Ring. Zgodnie z zapowiedziami Hidetaki Miyazakiego, Kraina Cieni ma być porównywalna pod względem rozmiaru do Limgrave, jednego z kluczowych regionów podstawowej wersji gry. Możemy się więc spodziewać rozległej, pełnej tajemnic i niebezpieczeństw lokacji, która dostarczy nam wielu godzin eksploracji.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Kraina Cieni ma być miejscem niegdyś połączonym z Ziemiami Pomiędzy, ale z jakiegoś powodu odciętym od niego i ukrytym za zasłoną Erdtree. Nie jest jasne, czy chodzi tu o fizyczne oddzielenie, czy raczej o inny wymiar rzeczywistości. Aby dostać się do tej krainy, gracze będą musieli skorzystać z portalu, który znajduje się w miejscu, gdzie spoczywał kokon Miquelli – najprawdopodobniej chodzi tu o Pałac Mohgwyna.

Sama Kraina Cieni jawi się jako miejsce pełne sprzeczności – z jednej strony majestatyczne i tajemnicze, z drugiej mroczne i złowieszcze. Możemy się spodziewać, że podobnie jak Ziemie Pomiędzy, także ten obszar będzie miksem otwartych przestrzeni oraz mrocznych, klaustrofobicznych lochów i podziemi.

Zwiastun zdradził nam kilka lokalnych krajobrazów – widzimy m.in. zrujnowane miasto o niezwykłej, nieco orientalnej architekturze, wszechobecne czerwone drzewa oraz złowrogą fortecę, górującą nad pustynną równiną.

Miyazaki podkreśla, że mimo pewnych podobieństw, Kraina Cieni nie będzie po prostu kolejną wersją Ziem Pomiędzy. Ma się ona znacząco różnić od dotychczasowych lokacji, oferując nowe wyzwania i niespodzianki. Jednym z ciekawszych elementów krajobrazu mają być np. wspomniane czerwone drzewa. Wszystko wskazuje na to, że będą one pełnić podobną funkcję do Erdtree, emanując swego rodzaju energią i mocą.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Ważną rolę w Krainie Cieni odgrywa też motyw ognia. Wiemy, że w przeszłości miejsce to zostało spustoszone przez płomienie Messmera. Ich niszczycielska siła wciąż zdaje się tlić pod powierzchnią, gotowa wybuchnąć na nowo. Wygląda na to, że ten żywioł będzie miał kluczowe znaczenie zarówno dla fabuły, jak i dla rozgrywki.

Kraina Cieni skrywa też tajemnicę związaną z królową Mariką. Zgodnie z opisem zwiastuna, jest to miejsce, w którym władczyni Złotego Zakonu postawiła kiedyś stopę. Nie wiemy, co się wówczas wydarzyło i jaki był tego rezultat. Możemy się jednak spodziewać, że Shadow of the Erdtree rzuci nowe światło na tę enigmatyczną postać i jej związek z Krainą Cieni.

Ogólnie rzecz biorąc, Kraina Cieni zapowiada się na jedną z najbardziej intrygujących i tajemniczych lokacji w uniwersum Elden Ring. Jej powiązania z kluczowymi postaciami i wydarzeniami z historii Ziem Pomiędzy, a także unikalny charakter i atmosfera sprawiają, że eksploracja tego obszaru będzie z pewnością jedną z największych atrakcji nadchodzącego rozszerzenia.

Elden Ring Shadow of the Erdtree

Shadow of the Eldtree… i co dalej?

W jednym z wywiadów Hidetaka Miyazaki przekazał dość jasno, że studio nie planuje w najbliższej przyszłości więcej rozszerzeń do Elden Ring. Shadow of the Erdtree ma być jedynym DLC do gry i po jego premierze deweloperzy chcą się skupić na zupełnie nowych projektach.

Ta informacja może być rozczarowująca dla części fanów, którzy mieli nadzieję na więcej zawartości osadzonej w tym fascynującym uniwersum, ale też ekscytująca dla tych, którzy czekają na nowe tytuły od FromSoftware.

Miyazaki zdradził również, że FromSoftware nie pracuje obecnie nad pełnoprawnym sequelem Elden Ring. Nie oznacza to, że taki tytuł nigdy nie powstanie – szef studia nie wykluczył takiej możliwości w przyszłości. Jednak na ten moment kontynuacja przygód w Ziemiach Pomiędzy nie jest priorytetem studia.

Warto zauważyć, że po premierze dodatku w czerwcu 2024 roku, Elden Ring będzie miał za sobą ponad dwa lata obecności na rynku. To spory kawał czasu, szczególnie jak na standardy branży gier. Nic więc dziwnego, że deweloperzy powoli myślą już o nowych wyzwaniach i IP, które mogliby stworzyć. Nie da się ukryć, że po sukcesie Elden Ring oczekiwania graczy wobec kolejnej gry FromSoftware będą ogromne.