Bądźmy szczerzy. Jeśli pracujesz lub uczysz się w domu i aktywność tę przeplatasz z gotowaniem obiadu lub oglądaniem serialu, jest spora szansa, że to nie zadziała. Podobnie zresztą jak w przypadku, gdy układasz się z laptopem w łóżku, a Twoja głowa tęskni za miękką poduszką. Żeby utrzymać właściwy poziom koncentracji i gładko radzić sobie z obowiązkami niedomowymi, warto zadbać o wydzielenie odpowiedniej do tego przestrzeni, a także o kilka innych aspektów, o których też napomknę.
Poranna toaleta, kawa, zielona herbata – czy co tam lubisz – wymiana kilku słów z domownikami (jeśli dzielisz z kimś mieszkanie). Później kilka głębokich oddechów, parę skłonów, może nawet krótka prasówka, żeby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami (lub memami). Jeszcze kilka minut na zebranie myśli i udajesz się do miejsca, z którego się uczysz lub pracujesz.
O co chodzi? O to, że podczas pracy lub nauki z domu bardzo ważne jest ustalenie pewnej rutyny. To pomoże Ci podchodzić do szkolnych, akademickich lub zawodowych obowiązków z czystą i rześką głową. Łatwiej będzie Ci też koncentrować się na zadaniach, bo Twój organizm przyzwyczai się do tego, że do działania przystępujesz dopiero po tak zwanym porannym rozruchu.
Więcej o zachowaniu zdrowego balansu między pracą a życiem osobistym w warunkach home office, a także o niezbędnym sprzęcie dowiesz się z artykułu: Jak pracować zdalnie? ABC pracy na Home Office.
Idziesz do osobnego, zamkniętego pokoju. Siadasz przy biurku i odpalasz komputer. Wcześniej informujesz domowników, że zaczynasz pracę lub naukę, i prosisz, aby Ci nie przeszkadzali. Następnie otwierasz notes i zatapiasz się w błogim odznaczaniu kolejnych zadań.
Jeśli nie masz możliwości zająć odrębnego pomieszczenia, po prostu wydzielasz sobie kącik do pracy lub nauki. Najlepszą opcją jest oczywiście biurko z wygodnym fotelem. W ostateczności możesz też usiąść przy stole jadalnym. Zadbaj tylko o to, aby był na nim porządek.
O co chodzi? O to, że praca z przypadkowego miejsca, które w danym momencie wydaje Ci się spełnieniem marzeń o komforcie, może szybko stać się bardzo męcząca. Na dłuższą metę o wiele lepszym rozwiązaniem będzie przyjęcie stałej pozycji, jak najbardziej zbliżonej do tej, którą zazwyczaj przyjmujesz w biurze lub w szkole.
Podstawą jest wspomniane wcześniej wydzielenie przestrzeni przeznaczonej wyłącznie na te formy aktywności. Niezależnie od tego, czy na czas wykonywania obowiązków przeniesiesz się do wolnego pomieszczenia, czy po prostu skorzystasz z kącika dostępnego na przykład w salonie, zatroszcz się o wygodę.
Ascetycznym minimum są stół i krzesło; opcją niemalże luksusową – biurko i wygodny fotel. Najważniejsze, aby udało Ci się zająć siedzącą pozycję, a Twoje plecy spoczęły na oparciu krzesła. Nadgarstki powinny leżeć na blacie (lub na klawiaturze), tworząc przy tym kąt prosty z ugiętymi łokciami (wyregulujesz to przybliżając się lub oddalając od stołu/biurka). Ta pozycja jest odpowiednia również wtedy, gdy piszesz analogowo, czyli na przykład w zeszycie.
Ale zanim usiądziesz do swoich obowiązków, usuń z pola widzenia wszystkie przedmioty, które mogą odwracać Twoją uwagę. Postaraj się, w pobliżu pozostały tylko niezbędne urządzenia i akcesoria, jak na przykład mysz i drukarka. Więcej o wyposażeniu domowego biura i stanowiska ucznia dowiesz się zresztą z artykułów: Skompletuj sprzęt do pracy zdalnej. Tu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz oraz Urządzenia i akcesoria dla ucznia. Co ułatwi naukę w domu?
Czynnikiem rozpraszającym mogą być również inni domownicy oraz zwierzaki. W przypadku tych pierwszych można postawić na rozwiązanie dyplomatyczne i zwyczajnie poprosić o nieprzeszkadzanie. Czasem jednak i współlokatorzy czy członkowie rodziny są zajęci swoimi obowiązkami. W takich sytuacjach mogą przydać się wygodne i tłumiące odgłosy otoczenia słuchawki. Jak je wybrać, dowiesz się z artykułu: Jakie słuchawki dla dziecka i rodzica?
Większym wyzwaniem jest skłonienie do współpracy czworonożnych przyjaciół, zwłaszcza tych spod znaku kłaczków i szorstkiego języka. I choć nie masz żadnej gwarancji, że to zadziała, upewnij się, że miski są pełne, a kuwety – wybrane. Spróbuj też przyzwyczajać zwierzaka do nowej rutyny i baw się z nim lub wyprowadzaj go na spacer przed i po pracy, a także w czasie dłuższej przerwy.
To zagadnienie rozbijemy na dwie części. Pierwszą jest właściwa komunikacja Twojego komputera z pozostałymi, niezbędnymi Ci do pracy lub nauki urządzeniami. Upewnij się, że drukarka jest podłączona, a kamerka internetowa i mikrofon – gotowe do użycia.
Drugim aspektem jest Twoja komunikacja z resztą zespołu, nauczycielem lub znajomymi. Jeśli prowadzicie wideokonferencje, postaraj się znaleźć takie miejsce, w którym będziesz czuć się komfortowo. Jeśli stanowisko przy stole lub biurku odsłania Twoim zdaniem za dużo sekretów domu, na czas rozmowy zmień miejsce, aby zorganizować sobie bardziej neutralne tło.
Nawet najszczersze intencje nie wystarczą, kiedy nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami. W przypadku pracy lub nauki przed komputerem najlepszym wyposażeniem będą pakiety Microsoft Office 365 i Microsoft Office 2019. Dzięki nim szybko i łatwo zorganizujesz pracę, usprawnisz wymianę materiałów (korzystając z chmury) oraz zaplanujesz kolejne zadania.
Ogromne znaczenie dla komfortu pracy i nauki, a także dla Twojego zdrowia, ma odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, w którym spędzasz sporą część dnia. Ogólna zasada jest taka, że jasność Twojego monitora lub matrycy nie powinna znacznie odbiegać od warunków świetlnych w pomieszczeniu. W dodatku pamiętaj o tym, że najlepiej jest usiąść bokiem do źródła światła. Unikaj natomiast siedzenia tyłem do okna lub lampy (w bliskiej odległości oczywiście) – na powierzchni ekranu wystąpią wtedy refleksy, które męczą oczy. Więcej o ochronie wzroku przeczytasz w artykule: Zdalna praca przy komputerze? W tym okresie szczególnie warto zadbać o swój wzrok.
Jeśli tylko na zewnątrz nie ma smogu, pamiętaj o tym, żeby regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz. Świeże powietrze to przecież świeże pomysły… A tak zupełnie poważnie to łatwiej się skupić, gdy jest czym oddychać. Ponadto wietrzenie pozwala uregulować temperaturę, usuwa zanieczyszczenia i zapobiega kondensacji pary wodnej.
Przydać mogą się również wentylatory (robi się coraz cieplej) oraz nawilżacze i oczyszczacze powietrza.
Jeśli już udało Ci się zagospodarować przestrzeń przeznaczoną wyłącznie do pracy lub nauki, nie przynoś do niej domu. Wszelkie niezwiązane z tymi aktywnościami sprawy postaraj się załatwiać w innych miejscach. Ktoś z domowników chce z Tobą porozmawiać? Zapisz pracę i odejdź od komputera. A już na pewno unikaj domowych rozterek. Nie wiesz, co przygotować na obiad? Zrób sobie kilka minut przerwy, zajrzyj do lodówki, usiądź na sofie i sprawdź w Internecie, jakie smakołyki przygotujesz z tych składników.
O dobroczynnym wpływie przerw na utrzymywanie koncentracji i ogólną sprawność umysłową przeczytasz w artykule: Przerwa techniczna, czyli dlaczego warto robić sobie oddech od nauki i pracy. Wnioski są proste: krótkie i częste przerwy sprzyjają produktywności i kreatywności. Dobrze tylko, jeśli na ich czas oderwiesz się na chwilę od biurka lub stołu, rozprostujesz kości i oczyścisz umysł. Dobrym pomysłem będzie na przykład wyjście na balkon.
Nawet jeśli swoje obowiązki wykonujesz na ekranie komputera, tradycyjne metody mogą okazać się bardzo cenną pomocą. Odręczne robienie notatek i szkiców pomaga inaczej spojrzeć na problem i zmienić perspektywę. Usprawnia także zapamiętywanie.
Spokojnie, to jeszcze nie koniec. Warto bowiem zadbać, aby zakończeniu pracy towarzyszyły odpowiednie rytuały. Dzięki nim szybciej uda Ci się oczyścić umysł i w pełni zrelaksować.
Hurra! Udało Ci się przetrwać kolejny dzień. Energicznie zamykasz laptopa i kładziesz go przy sofie, na której zresztą leżysz od jakiegoś czasu (jeszcze nie wiesz, że za moment potkniesz się o splątany kabel od zasilacza lub myszki i przy okazji przewrócisz dwa kubki). Sięgasz po pilot, włączasz TV i układasz w głowie ambitny plan wieczornego seansu. Ale nagle przypominasz sobie, że w jednym mailu była jakaś znacząca informacja. Chyba musisz wstać po coś do picia…
O co chodzi? O to, żeby moment zakończenia pracy rzeczywiście był ta chwilą, w której przechodzisz do tego swojego mniej profesjonalnego życia. Teraz pora na to, aby odpocząć. W tym czasie Twój mózg uporządkuje sobie informacje i przygotuje się na następny dzień.
A jak Ty organizujesz swoje miejsce do pracy lub nauki i swój czas? Tipami podziel się w komentarzu.