Jaka lampa do robienia zdjęć? Zobacz czym różnią się lampy fotograficzne i zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Nie jest tajemnicą, że prawidłowy balans światła jest jednym z kluczowych czynników, ostatecznie wpływających na jakość i odbiór każdego zdjęcia. Nic więc dziwnego, że zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii szukają oświetlenia, które zapewni im wymarzone efekty na zdjęciach. Z pomocą w tym temacie przychodzą lampy do robienia zdjęć, które skutecznie wspierają fotografowanie i dają możliwość tworzenia wyraźnych, a przy tym pełnych detali kadrów. Sprawdź, które z nich warto wybrać.

Lampy do robienia zdjęć – czy warto w nie zainwestować?

Zadaniem lampy fotograficznej jest prawidłowe doświetlenie kadru – tak, aby temperatura barw i widoczność poszczególnych elementów zdjęcia były na odpowiednim poziomie. Niektóre aparaty fotograficzne z zasady oferują wbudowane lampy błyskowe. Inne ich nie mają, albo np. potrzebują dodatkowego wsparcia. 

Między innymi właśnie dlatego lampy fotograficzne znajdują swoje zastosowanie szczególnie, gdy otaczające kadr światło naturalne jest niewystarczające, aby osiągnąć upragnione efekty na zdjęciach. Są doskonałym potwierdzeniem na to, że aby to zmienić wystarczy postawić na odpowiednie akcesoria foto-video, a następnie wiedzieć, jak z nich skorzystać. Tym bardziej, że dostępne na rynku lampy do robienia zdjęć znajdą swoje zastosowanie zarówno w profesjonalnym, jak i domowym studio fotograficznym, dając możliwość zmieniania ustawień naświetlania w zależności od potrzeb, a dodatkowo ułatwią sterowanie źródłem światła. Niektóre z powodzeniem wykorzystamy też w plenerze, zapewniając sobie dostępność do światła bez względu na panujące akurat warunki na zewnątrz.

O tym jaką rolę pełni światło dla pasjonatów fotografii przeczytasz więcej tutaj:

📸 Światło w fotografii. Rodzaje i zastosowanie światła: poradnik dla początkujących fotografów

lampa do zdjęć fotografia

Popularne rodzaje lamp fotograficznych

Trzeba przyznać, że tak jak zmieniało się podejście do fotografii na przestrzeni lat, tak lampy do robienia zdjęć również przeszły sporą rewolucję. Dzisiaj wśród tych wyjątkowych akcesoriów znajdziemy flashe, działające w rozmaitych technologiach, a dodatkowo dostarczające różne rodzaje, zakresy i sposoby padania światła.

Obecnie możemy także wybierać spośród urządzeń, które nadają się do pracy w różnych miejscach, np. w studio, w domu i w plenerze. Ich rodzaj i budowa będą też warunkowały, do jakich urządzeń fotograficznych mogą być wykorzystywane. Profesjonalne lampy do robienia zdjęć to również szerokie portfolio urządzeń, które zostały stworzone do pracy w przeróżnych miejscach, np. w studio, w domu i w plenerze. Z kolei ich rodzaj i budowa będą warunkowały, do jakich urządzeń fotograficznych mogą być wykorzystywane.

Lampy studyjne

Ten rodzaj lamp to najczęściej spotykane źródło światła w profesjonalnych studiach fotograficznych, ale nie tylko.  Co dokładnie chodzi? Niektóre modele lamp studyjnych, dzięki mniejszej budowie, często wykorzystywane są w warunkach domowych. 

Tak czy inaczej, lampy studyjne pozwalają szybko i łatwo dostosować jasność, barwę i kierunek padania światła na fotografowany przedmiot, a także wyeksponować jego pożądane cechy – dlatego często wykorzystywane są np. przy portretach czy fotografii produktowej. Ich poszczególne modele różnią się od siebie mocą, temperaturą barwową, a także budową i zasilaniem. Co ciekawe, konkretne modele lamp studyjnych mogą być umieszczone na wysokich statywach i sprzedawane jako zestaw. Są jednak również warianty oświetlenia studyjnego, które można umieścić w swoim statywie fotograficznym, lub np. przymocować do blatu stołu.

Najlepsze lampy studyjne kupisz w x-komie

Lampy błyskowe                                            

Ten rodzaj lampy fotograficznej jest montowany jako dodatek do aparatu, który daje możliwość lepszej ekspozycji obiektu w różnych warunkach światła dziennego. Musi więc być z nim kompatybilny. Na tym oczywiście nie koniec.  Lampa błyskowa wyróżnia się tym, że umożliwia sprawne i przede wszystkim jakościowe „łapanie” obiektów ruchomych – wyjatkowo precyzyjne potrafią to robić lampy błyskowe stroboskopowe.

Ten rodzaj flasha znajdzie więc zastosowanie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Co istotne, od lamp wbudowanych w aparaty takie urządzenia różnią się większą mocą, która bezpośrednio przekłada się na efekt oświetlenia.  Za ich pośrednictwem można też skorzystać ze specjalnych akcesoriów zmiękczających i rozpraszających światło, a także manewrować jego kierunkiem i natężeniem, manualnie dopasowując ustawienia do konkretnych potrzeb. Wszystko po to, aby osiągnąć niesamowite efekty na zebranych materiałach!

Odkryj pełną ofertę lamp błyskowych w x-komie 

Lampy LED

Lampy ledowe to akcesoria, które dostarczają światło w oparciu o specjalne diody punktowe – im jest ich więcej, tym jaśniejsze światło gwarantuje urządzenie. Mogą pochwalić się przede wszystkim wybitną żywotnością i wysoką mocą, przy zauważalnej energooszczędności. Co więcej, lampy LED oferują także szeroki zakres temperatury barwowej światła – od ciepłej do zimnej. Niektóre modele posiadają nawet system kolorowego oświetlenia RGB. 

Warto też wspomnieć o tym, że z powodzeniem pozwalają regulować jasność czy kąt padania światła. Oświetlenie LED dla fotografów jest dostępne w przeróżnych wariantach, które można z powodzeniem dopasować do swoich potrzeb oraz warunków pracy. Obecnie stanowi jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które sprawdzi się niemal wszędzie i doskonale pomoże wyłuskać ze zdjęć to, co najlepsze. 

Najlepsze lampy LED do robienia zdjęć znajdziesz w x-komie 

Lampy pierścieniowe

Hit ostatnich lat i totalne must have dla wszystkich osób, które kochają cykać fotki, czy kręcić filmy, a następnie publikować je np. na swoich mediach społecznościowych. Lampa pierścieniowa LED idealnie nadaje się m.in. nagrań, zdjęć, transmisji live oraz zastosowań lifestylowych. Z powodzeniem sprawdzi się zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i fotografii mobilnej. Jej poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą mocą, wielkością charakterystycznego dla niej okręgu oraz ilością umieszczonych w nim diod. Nie bez znaczenia pozostaje także indywidualny zakres barw i ich temperatura, jak również sposób mocowania i zasilanie. Niemniej, każda z lamp pierścieniowych LED to bardzo przydatne urządzenie, którego zaletą jest fakt, że świeci mocno i punktowo, co daje fenomenalny efekt, widoczny gołym okiem na zgromadzonych z jej pomocą materiałach.   

Więcej o tym rodzaju oświetlenia przeczytasz w artykule:

📸 Lampa pierścieniowa LED. Dowiedz się, jak wybrać wariant odpowiedni dla siebie

Sprawdź wszystkie lampy pierścieniowe LED w x-komie 

Jaka lampa do robienia zdjęć? Jak kupować?

Lampę fotograficzną należy wybierać przede wszystkim biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, potencjalne warunki zbierania materiałów oraz ich dalsze przeznaczenie. Bez względu na to, którą lampę do robienia zdjęć ostatecznie kupisz, warto w tej kwestii zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, które spotkamy niemal we wszystkich modelach urządzeń doświetlających. Ich odpowiednia selekcja pozwoli cieszyć się zaletami dodatkowego źródła światła efektywnie i przez długi czas. Chodzi m.in. o:

  • moc lampy fotograficznej – jest to jeden z najważniejszych parametrów, który bezpośrednio wpływa na natężenie światła i decyduje o jego jasności oraz intensywności – zarówno stałego, jak i błyskowego – opisuje się go w watach albo luxach;
  • ładowanie i rodzaj zasilania – na rynku znajdziesz modele lamp fotograficznych zasilanych sieciowo, albo np. czerpiących energię z akumulatorów czy klasycznych baterii;
  • kompatybilność z aparatem lub/i z innym urządzeniem, z którego korzystać, np. kamerą czy smartfonem;
  • kompatybilność ze statywem, jeśli lampa nie oferuje swojego (odpowiedni gwint mocujący);
  • możliwość regulacji mocy i innych parametrów – zweryfikuj, czy urządzenie pozwala na manualne dopasowanie ustawień lampy w konkretnych okolicznościach;
  • zakres barwy światła – chodzi o zmianę temperatury światła od zimnej, przez neutralną, po ciepłą. Określa się go w kelwinach, których im jest więcej, tym światło jest chłodniejsze, a za neutralną uważa się wartość 5500-6000 K;
  • typ żarówki – niektóre lampy (szczególnie pierścieniowe) proponują żarówki LED, a inne opcję fluorescencyjną. Ta druga charakteryzuje się najlepszym odwzorowaniem kolorów.

Pamiętajmy też, że w przypadku lamp pierścieniowych warto uwzględnić rozmiar ledowego koła, który będzie warunkował faktyczny obszar doświetlany przez lampę. Jeśli z kolei decydujemy się na błyskowe źródło światła, dobrze jest upewnić się co do długości pojedynczego błysku – najlepiej, aby był on adekwatny do czasu otwarcia migawki w posiadanym sprzęcie fotograficznym.

Lampa pierścieniowa LED selfie

Lampa foto z akcesoriami ułatwia pracę (i nie tylko)

Jeśli już zdecydujemy się na zakup lampy fotograficznej, można też postawić na dedykowane jej akcesoria. Z całą pewnością pozwolą one efektywniej cieszyć się jej atutami, a do tego ułatwią transport i przechowywanie akcesorium po skończonej pracy.

Dużą popularnością cieszą się np. akcesoria do lamp błyskowych, które pomagają zapanować nad światłem i zapobiegać jego rozpraszaniu się w kluczowych dla tworzonych materiałów momentach. Mowa np. o modyfikatorach światła, jakimi są doceniane przez profesjonalistów softoboxy.

Idąc dalej możesz też zaopatrzyć się w akcesoria do lamp LED. Znajdziesz wśród nich m.in. ładowarki czy pokrowce do przenoszenia, pozwalające zadbać o bezpieczeństwo sprzętu podczas transportowania go z miejsca na miejsce.

To oczywiście tylko przykłady, dlatego warto poznać całą ofertę akcesoriów foto-video i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.