Czy nauka może być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością? Okazuje się, że w dobie nowych technologii jest to możliwe. W tym artykule pokażemy, jak może wyglądać nauka, jeśli uczeń ma w swoim domu odpowiednie urządzenia i akcesoria.
Czy istnieje sposób, aby nauka nie kojarzyła się wyłącznie z przykrym i nieodwracalnie pochłaniającym czas obowiązkiem? Okazuje się, że jak najbardziej.
Na początku, trzeba uświadomić sobie jednak, że rozwój technologii ma związek nie tylko z rozrywkową stroną życia. Wraz z nowymi rozwiązaniami, swoją metamorfozę przechodzi również podejście do nauki, zwłaszcza w kontekście metod jej nauczania.
W związku z powyższym nikogo nie dziwi fakt, że w dzisiejszym świecie tradycyjna książka nie jest już atrakcyjnym źródłem wiedzy dla uczniów. Znacznie częściej natomiast jesteśmy w stanie zaobserwować, że szukają oni informacji w Internecie, za pośrednictwem laptopa, smartfona czy tabletu. Dlaczego? W sieci wszystko dzieje się szybciej, efektywniej, a przede wszystkim – tu i teraz. Dla młodych ludzi liczy się to, co można szybko znaleźć, udostępnić i wykorzystać. W dobie przepełnionej multimediami i powszechnym dostępem do Internetu taka sytuacja jest już niemal normą.
Trudno stwierdzić, czy taki obrót spraw jest korzystny. W końcu każdy kij ma dwa końce, prawda? Niemniej, skoro już się tak dzieje, to czemu z tego nie skorzystać?
Urządzenia i akcesoria mające pomóc w nauce warto wybierać według indywidualnych predyspozycji ucznia, znajomości sprzętu i jego zainteresowań. Koniec końców mają one przecież jedno główne zadanie – uczyć poprzez kontakt z technologią. Multimedia i nowoczesne rozwiązania technologiczne bardzo dobrze mają się w przestrzeni edukacyjnej, przez co wybór tych, które będą adekwatne w danej sytuacji, nie jest wcale taki prosty.
Zastanów się zatem, jak konkretne urządzenia mogą pomóc w nauce. Aby jak najlepiej dobrać odpowiednią pomoc dydaktyczną do potrzeb ucznia, trzeba zweryfikować jego ulubiony i najbardziej efektywny sposób nauki. Dzięki temu zyskujesz pewność, że obcowanie z technologicznym gadżetem będzie nie tylko atrakcją i zabawą, ale i przydatną lekcją, która zaowocuje w przyszłości.
Zestawienie polecanych sprzętów elektronicznych, które mogą przydać się podczas nauki w domu, dla większej przejrzystości, podzieliłam na kilka podstawowych punktów.
Znajdziesz wśród nich zarówno urządzenia elektroniczne, bez których nie sposób korzystać, chociażby z zasobów sieci internetowej, jak i np. akcesoria, stanowiące wyposażenie stanowiska pracy i mające tym samym niemniej ważny wpływ na proces edukacji we własnych czterech kątach.
Podstawowym sprzętem, który powinien znaleźć się na domowym stanowisku nauki ucznia, jest oczywiście laptop. Taki mobilny komputer przyda się uczniom w każdym wieku – zarówno tym w podstawówce, jak i na studiach. Duża ilość pamięci na pliki, przyjazna dla oka matryca, wygodna i najlepiej podświetlana klawiatura, oprogramowanie i mobilność wynikająca m.in. z wagi – to rzeczy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu do nauki w domu i poza nim.
Zobacz wszystkie laptopy/notebooki/ultrabooki w x-kom
Kolejnymi technologicznymi pomocnikami są: smartfon i tablet. Naturalnie oba sprzęty, ze względu na swoją mobilność, przydadzą się nie tylko w domu, ale i poza nim. Warto zatem mieć je na uwadze kompletując edukacyjną wyprawkę.
No bo przyznajmy, jeśli uczeń ma pod ręką np. tablet z dostępem do Internetu, to wiedzę ma dosłownie na wyciągnięcie ręki – bez konieczności sprawdzania jej jak dawniej w przerażających obszernością encyklopediach. Podobnie będzie w przypadku smartfona. Telefon ma również dodatkowe plusy – np. zadba o przypomnienia oraz umożliwi robienie szybkich notatek, oraz zdjęć niezbędnych do nauki materiałów.
Zobacz wszystkie tablety w x-kom
Po kilku godzinach spędzonych przy biurku plecy mogą zacząć boleć, prawda? Warto zadbać zatem o odpowiednie siedzisko.
Co ma wpływ na komfort pracy przy biurku?
Pozycja kręgosłupa podczas nauki, szczególnie jeśli ta trwa kilka dobrych godzin, to kwestia priorytetowa. Warto o nią zadbać, bo kiedy edukacja będzie skończona, a uczeń osiągnie wiek dojrzały, dolegliwości związane z nieodpowiednim podparciem kręgosłupa mogą o sobie bardzo szybko przypomnieć. A tego oczywiście byśmy nie chcieli.
Jasne, że nie. Dlatego, szczególnie w tym kontekście, warto postawić na modele foteli gamingowych. To właśnie one oferują najlepsze podparcie dla pleców, a ponadto sprawdzą się zarówno podczas nauki, jak i w momencie, gdy przyjdzie czas na gamingowy relaks.
Zobacz wszystkie fotele gamingowe w x-kom
Sprzęt na biurku? Jeśli laptop nie zapewnia odpowiedniej przestrzeni roboczej, przyda się monitor, który można pod niego podpiąć, celem jej poszerzenia. Na plus sprawdzą się z pewnością również głośniki o przyzwoitej jakości – umożliwią wygodne odsłuchiwanie lekcji interaktywnych oraz genialnie wesprą fonetyczny aspekt nauki, np. języków obcych.
Ewentualnie, jeśli nie zależy nam na sprzęcie typowo mobilnym, to warto wiedzieć, że ciekawą, multifunkcyjną i przede wszystkim kompleksową alternatywę dla laptopa stanowią sprzęty typu All In One – wybór ten sprawia, że stacja robocza do nauki jest skompletowana od razu, bez uszczerbku na jakości jej poszczególnych elementów.
Zobacz wszystkie sprzęty All In One w x-kom
Tutaj spectrum wyboru jest bardzo szerokie. Wymienię je, abyście mogli wybrać najbardziej przydatne w swoim przypadku. Najpierw jednak zaznaczam, że akcesoria to nie tylko miły dodatek czy gadżet, który ładnie wygląda na biurku.
Miejcie świadomość, że nauka w domu to nie lada wyzwanie i potrzeba do niej odpowiednich narzędzi. Część z nich stanowią właśnie akcesoria, które potrafią w dużej mierze zdeterminować efekty starań ucznia. Mają wpływ na komfort, szybkość i sposób przyswajania wiedzy. Czasem wydają się być nawet ważniejsze, niż sprzęt podstawowy. Nie umniejszajcie zatem ich roli, bo warto mieć je na uwadze, umiejętnie z nich korzystać i dzięki temu w sposób rzeczywisty wpływać na proces nauki w domu.
Zobacz wszystkie akcesoria dostępne w x-kom
Jak widzicie, kompletowanie technologicznych pomocy naukowych nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Chcąc urządzić idealne stanowisko do nauki w domu, weźcie pod uwagę wiek oraz nabyte już umiejętności ucznia.
Miejcie również świadomość, że młode osoby dosłownie chłoną nowe technologie, często zawstydzając przy tym starsze pokolenia. Z niebywałą łatwością przyswajają sobie wszystkie nowinki, wykorzystując ich dobrodziejstwa w praktyce. W związku z tym – nie zamykajcie się również na nowe. Kto wie, może oprócz nauki, ucznia czekać będzie z nimi doskonała zabawa? Polecam sprawdzić tę kwestię.
Jeżeli z kolei nadal szukacie inspiracji na temat technologicznej wyprawki do nauki w domu, polecam również zajrzeć do naszych poradników: