Urządzenia i akcesoria dla ucznia. Co ułatwi naukę w domu?

Czy nauka może być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością? Okazuje się, że w dobie nowych technologii jest to możliwe. W tym artykule pokażemy, jak może wyglądać nauka, jeśli uczeń ma w swoim domu odpowiednie urządzenia i akcesoria.

Nauka kiedyś i dziś

Czy istnieje sposób, aby nauka nie kojarzyła się wyłącznie z przykrym i nieodwracalnie pochłaniającym czas obowiązkiem? Okazuje się, że jak najbardziej.

Na początku, trzeba uświadomić sobie jednak, że rozwój technologii ma związek nie tylko z rozrywkową stroną życia. Wraz z nowymi rozwiązaniami, swoją metamorfozę przechodzi również podejście do nauki, zwłaszcza w kontekście metod jej nauczania.

W związku z powyższym nikogo nie dziwi fakt, że w dzisiejszym świecie tradycyjna książka nie jest już atrakcyjnym źródłem wiedzy dla uczniów. Znacznie częściej natomiast jesteśmy w stanie zaobserwować, że szukają oni informacji w Internecie, za pośrednictwem laptopa, smartfona czy tabletu. Dlaczego? W sieci wszystko dzieje się szybciej, efektywniej, a przede wszystkim – tu i teraz. Dla  młodych ludzi liczy się to, co można szybko znaleźć, udostępnić i wykorzystać. W dobie przepełnionej multimediami i powszechnym dostępem do Internetu taka sytuacja jest już niemal normą.

uczennica z laptopem

Technologia w służbie edukacji

Trudno stwierdzić, czy taki obrót spraw jest korzystny. W końcu każdy kij ma dwa końce, prawda? Niemniej, skoro już się tak dzieje, to czemu z tego nie skorzystać?

Urządzenia i akcesoria mające pomóc w nauce warto wybierać według indywidualnych predyspozycji ucznia, znajomości sprzętu i jego zainteresowań. Koniec końców mają one przecież jedno główne zadanie – uczyć poprzez kontakt z technologią. Multimedia i nowoczesne rozwiązania technologiczne bardzo dobrze mają się w przestrzeni edukacyjnej, przez co wybór tych, które będą adekwatne w danej sytuacji, nie jest wcale taki prosty.

Zastanów się zatem, jak konkretne urządzenia mogą pomóc w nauce. Aby jak najlepiej dobrać odpowiednią pomoc dydaktyczną do potrzeb ucznia, trzeba zweryfikować jego ulubiony i najbardziej efektywny sposób nauki. Dzięki temu zyskujesz pewność, że obcowanie z technologicznym gadżetem będzie nie tylko atrakcją i zabawą, ale i przydatną lekcją, która zaowocuje w przyszłości.

Polecane urządzenia i akcesoria do nauki w domu

Zestawienie polecanych sprzętów elektronicznych, które mogą przydać się podczas nauki w domu, dla większej przejrzystości, podzieliłam na kilka podstawowych punktów.

Znajdziesz wśród nich zarówno urządzenia elektroniczne, bez których nie sposób korzystać, chociażby z zasobów sieci internetowej, jak i np. akcesoria, stanowiące wyposażenie stanowiska pracy i mające tym samym niemniej ważny wpływ na proces edukacji we własnych czterech kątach.

Zadbaj o podstawy -laptop, smartfon, tablet

Podstawowym sprzętem, który powinien znaleźć się na domowym stanowisku nauki ucznia, jest oczywiście laptop. Taki mobilny komputer przyda się uczniom w każdym wieku – zarówno tym w podstawówce, jak i na studiach. Duża ilość pamięci na pliki, przyjazna dla oka matryca, wygodna i najlepiej podświetlana klawiatura, oprogramowanie i mobilność wynikająca m.in. z wagi – to rzeczy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu do nauki w domu i poza nim. 

Proponowane laptopy dla ucznia


Zobacz wszystkie laptopy/notebooki/ultrabooki w x-kom

Kolejnymi technologicznymi pomocnikami są: smartfon i tablet. Naturalnie oba sprzęty, ze względu na swoją mobilność, przydadzą się nie tylko w domu, ale i poza nim. Warto zatem mieć je na uwadze kompletując edukacyjną wyprawkę. 

No bo przyznajmy, jeśli uczeń ma pod ręką np. tablet z dostępem do Internetu, to wiedzę ma dosłownie na wyciągnięcie ręki – bez konieczności sprawdzania jej jak dawniej w przerażających obszernością encyklopediach. Podobnie będzie w przypadku smartfona. Telefon ma również dodatkowe plusy – np. zadba o przypomnienia oraz umożliwi robienie szybkich notatek, oraz zdjęć niezbędnych do nauki materiałów.

Polecane smartfony dla ucznia


Polecane tablety dla ucznia


Zobacz wszystkie tablety w x-kom

Liczy się wygoda – odpowiedni fotel i wyposażenie biurka

Po kilku godzinach spędzonych przy biurku plecy mogą zacząć boleć, prawda? Warto zadbać zatem o odpowiednie siedzisko.

Co ma wpływ na komfort pracy przy biurku?

  • Kształt i wymiary siedziska oraz oparcia
  • Regulowane poduszki w fotelu
  • Możliwość zmian położenia fotela

Pozycja kręgosłupa podczas nauki, szczególnie jeśli ta trwa kilka dobrych godzin, to kwestia priorytetowa. Warto o nią zadbać, bo kiedy edukacja będzie skończona, a uczeń osiągnie wiek dojrzały, dolegliwości związane z nieodpowiednim podparciem kręgosłupa mogą o sobie bardzo szybko przypomnieć. A tego oczywiście byśmy nie chcieli.

Jasne, że nie. Dlatego, szczególnie w tym kontekście, warto postawić na modele foteli gamingowych. To właśnie one oferują najlepsze podparcie dla pleców, a ponadto sprawdzą się zarówno podczas nauki, jak i w momencie, gdy przyjdzie czas na gamingowy relaks. 

Zobacz wszystkie fotele gamingowe w x-kom

Sprzęt na biurku? Jeśli laptop nie zapewnia odpowiedniej przestrzeni roboczej, przyda się monitor, który można pod niego podpiąć, celem jej poszerzenia. Na plus sprawdzą się z pewnością również głośniki o przyzwoitej jakości – umożliwią wygodne odsłuchiwanie lekcji interaktywnych oraz genialnie wesprą fonetyczny aspekt nauki, np.  języków obcych. 

Ewentualnie, jeśli nie zależy nam na sprzęcie typowo mobilnym, to warto wiedzieć, że ciekawą, multifunkcyjną i przede wszystkim kompleksową alternatywę dla laptopa stanowią sprzęty typu All In One –  wybór ten sprawia, że stacja robocza do nauki jest skompletowana od razu, bez uszczerbku na jakości jej poszczególnych elementów.

Proponowany sprzęt All-In-One dla ucznia


Zobacz wszystkie sprzęty All In One w x-kom

Akcesoria technologiczne dla ucznia – postaw na detale

Tutaj spectrum wyboru jest bardzo szerokie. Wymienię je, abyście mogli wybrać najbardziej przydatne w swoim przypadku. Najpierw jednak zaznaczam, że akcesoria to nie tylko miły dodatek czy gadżet, który ładnie wygląda na biurku. 

Miejcie świadomość, że nauka w domu to nie lada wyzwanie i potrzeba do niej odpowiednich narzędzi. Część z nich stanowią właśnie akcesoria, które potrafią w dużej mierze zdeterminować efekty starań ucznia. Mają wpływ na komfort, szybkość i sposób przyswajania wiedzy. Czasem wydają się być nawet ważniejsze, niż sprzęt podstawowy. Nie umniejszajcie zatem ich roli, bo warto mieć je na uwadze, umiejętnie z nich korzystać i dzięki temu w sposób rzeczywisty wpływać na proces nauki w domu. 

Zobacz wszystkie akcesoria dostępne w x-kom

Wyprawka do nauki w domu – jak wybierać sprzęt?

Jak widzicie, kompletowanie technologicznych pomocy naukowych nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Chcąc urządzić idealne stanowisko do nauki w domu, weźcie pod uwagę wiek oraz nabyte już umiejętności ucznia.

Miejcie również świadomość, że młode osoby dosłownie chłoną nowe technologie, często zawstydzając przy tym starsze pokolenia. Z niebywałą łatwością przyswajają sobie wszystkie nowinki, wykorzystując ich dobrodziejstwa w praktyce. W związku z tym – nie zamykajcie się również na nowe. Kto wie, może oprócz nauki, ucznia czekać będzie z nimi doskonała zabawa? Polecam sprawdzić tę kwestię. 

Jeżeli z kolei nadal szukacie inspiracji na temat technologicznej wyprawki do nauki w domu, polecam również zajrzeć do naszych poradników: