NFT z niepublikowanymi dotąd zdjęciami Nirvany zostanie wypuszczone w rocznicę urodzin Kurta Cobaina

Szał na NFT nie mija i cały czas słychać o nowych pomysłach i rekordowych sprzedażach niewymienialnych tokenów. Trend ten objął już praktycznie każdą branżę, także muzyczną. Niebawem na rynek zostaną wypuszczone tokeny powiązane z wcześniej niepublikowanymi zdjęciami zespołu Nirvana.

NFT od Nirvany

Nirvana to jeden z najpopularniejszych amerykańskich zespołów rockowych końca lat 80. Został założony przez Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen w 1987 r. Cobain był wokalistą, gitarzystą, a także gwiazdą zespołu i cieszył się ogromną popularnością na całym świecie. Niestety zmarł w 1994 roku w wieku 27 lat, po zmaganiu się z narkomanią i przewlekłymi problemami zdrowotnymi, w tym depresją. 20 lutego 2022 roku skończyłby 55 lat.

1 października 1991 roku, sześć dni po wydaniu albumu Nevermind, zespół Nirvana zagrał koncert w Filadelfii, w legendarnym miejscu JC Dobbs. Fotograf Faith West zrobił tego wieczoru zdjęcia zespołu, które nigdy nie zostały wydane – aż do teraz. Nowy zestaw NFT Nirvany zostanie wypuszczony w przyszłym miesiącu, dokładnie w 55. urodziny Kurta Cobaina.

NFT są tworzone z 28 nigdy wcześniej niewidzianych zdjęć zrobionych podczas wspomnianego koncertu w 1991 roku. Fotograf wciąż pamięta dokładnie, jak to było, oglądać Nirvanę tego wieczoru. Faith West mówi, że powietrze w klubie było „gęste od wyczekiwania” i że „był szum podekscytowania, który mówił, że wkrótce wydarzy się coś niesamowitego… Nadal słyszę echo rozmytej gitary i czuję energię w pokoju, kiedy teraz to sobie przypominam, trzy dekady później”.

Wszystkie zdjęcia w formie niewymienialnych tokenów zostaną wystawione na dwóch aukcjach organizowanych przez Pop Legendz.

Pierwsza aukcja obejmować będzie cztery unikalne NFT, które są złożonymi obrazami złożonymi z 10 fotografii, z których wszystkie zostały przekształcone w GIF. Zostaną one wystawione na aukcję ze stawką początkową 67 Ethereum, czyli około 161 000 dolarów. Wraz z GIF-em kupujący otrzymują również oprawiony w ramkę wydruk jednego obrazu, podpisany przez fotografa Faitha Westa.

Te 10 obrazów zostanie również wystawionych na aukcję pojedynczo jako NFT, w czarno-białych i spranych kwasem wersjach kolorystycznych, a ich stawki zaczynają się od 1 Ethereum każdy, czyli około 2400 USD.

Nieco tańsza runda NFT jest również licytowana jako „ Wyprzedaż fanów Nirvany ”. Te NFT obejmują 10 dzieł sztuki utworzonych z trzech zdjęć, z których 100 egzemplarzy kosztuje 499 USD każda. Istnieją również 34 obrazy nieruchome, które zaczynają się od 99 USD za sztukę, a dostępnych jest 100 kopii.

Przeczytaj także:

Niektórzy fani nie przyjęli dobrze wiadomości o NFT Cobaina

Wiadomość o specjalnym NFT od Nirvany, wystawianych dokładnie w dniu urodzin Kurta Cobaina, wywołała poruszenie wśród fanów grupy. Niektórzy z nich zamiast radości odczuwają konsternację i są zdania, że takie wykorzystanie wizerunku legendarnego frontmana jest sporym nadużyciem.

I rzeczywiście biorąc pod uwagę antykapitalistyczne nastroje w sercu muzyki grunge i własne uprzedzenia Kurta Cobaina w utowarowienie Nirvany, trudno sobie wyobrazić, że muzyk byłby zadowolonyz faktu, że jego twarz jest wykorzystywana w taki sposób.

W ogóle pod wątpliwość można poddać zasadność istnienia tych niewymienialnych tokenów, zwanych NFT. Jednak jeśli już mają one istnieć, dobrze gdyby nie budziły one wątpliwości natury moralnej.

W tym przypadku jest jednak także dobra wiadomość, bowiem połowa wszystkich dochodów ze sprzedaży NFT od Nirvany zostanie przekazana na cele charytatywne. Pieniądze trafią do The Trevor Project, organizacji non-profit, która pomaga zagrożonej młodzieży LGBTQ+ w zapobieganiu samobójstwom, a to w kontekście śmierci Cobaina wydaje się mieć mocno symbiliczny wydźwięk.

Część zostanie również przeznaczona na pomoc Grid Alternatives, organizacji charytatywnej działającej na rzecz dostarczania energii słonecznej rodzinom robotniczym, aby pomóc w walce zarówno ze zmianami klimatycznymi, jak i nierównością dochodów. Mamy zatem chociaż dwie , przyczyny, z którymi Kurt prawdopodobnie byłby w porządku.

Aukcja zdjęć NFT od Nirvany będzie dostępna na stronie rarible.com i rozpocznie się 20 lutego 2022 r., czyli w 55. rocznicę urodzin Kurta Cobaina.