Masz iPhone’a 13 Pro? Pochwal się zdjęciami makro w konkursie Apple

Już od kilku lat Apple nie ma w zwyczaju śpieszyć się z nowinkami w swoich aparatach. Zamiast tego czeka, aż dana technologia zostanie zweryfikowana przez rynek i odpowiednio dopracowana. Tak było z obiektywem szerokokątnym i trybem nocnym, a teraz doszło do tego makro. I Apple jest na tyle z niego dumne, że aż urządza konkurs fotograficzny. Jak wziąć w nim udział i czy gra jest warta świeczki?

Shot on iPhone Challenge – jak wziąć udział w konkursie Apple na najlepsze zdjęcie makro?

Aby wziąć udział w konkursie Apple musisz udostępnić na Instagramie lub Twitterze swoje najlepsze zdjęcia makro zrobione iPhonem 13 Pro lub iPhonem 13 Pro Max. Zdjęcia musisz podpisać hasztagami #ShotoniPhone i #iPhonemacrochallenge.

Możesz także przesłać swoje zdjęcia e-mailem na adres shotoniphone@apple.com, nazywając plik według tego schematu: „imię_nazwisko_macro_model iPhone’a”. Temat maila musi brzmieć: Shot on iPhone Macro Challenge Submission. Zdjęcia mogą pochodzić bezpośrednio z aparatu, ale mogą być także poddane obróbce za pomocą narzędzi w aplikacji Zdjęcia lub za pomocą oprogramowania innej firmy. Najważniejsze, aby pliki były w pełnej rozdzielczości.

Zdjęcie makro grzyba
Źródło: Apple

Apple przyjmuje zgłoszenia do 16 lutego 2022. Aby wziąć udział w Shot on iPhone Challenge, musisz mieć ukończone 18 lat i nie możesz pracować w Apple lub być członkiem bliskiej rodziny pracownika. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w kwietniu 2022, a wyłoni ich grono 10 jurorów – profesjonalnych fotografów, dziennikarzy i marketingowców Apple. Jakie nagrody czekają na laureatów?

Nie pieniężne ani nie rzeczowe (już słyszę to westchnienie zawodu…). Ale na pewno będzie czym się pochwalić. Zwycięskie zdjęcia zostaną opublikowane w galerii na Apple Newsroom, apple.com, oficjalnym Instagramie giganta z Cupertino (@apple) i innych oficjalnych kontach Apple. Mogą również pojawić się w kampaniach cyfrowych, stacjonarnych sklepach Apple, na billboardach lub na publicznych wystawach zdjęć. Czyli całkiem prestiżowo.

Zdjęcie makro kota
Źródło: Apple

Poznajcie się bliżej. Jak zrobić zdjęcie makro w iPhone 13 Pro?

Tryb makro to funkcja wprowadzona w najnowszych iPhone’ach 13 Pro. Umożliwia ona wykonanie zdjęć z bardzo niewielkiej odległości, dzięki czemu można uchwycić szczegóły niewidoczne na pierwszy rzut oka. Nie jest to nowa funkcja w smartfonach – świetnym trybem makro zasłynęły chociażby Huaweie P30 Pro, a obecnie co drugi smartfon nawet z niskiej półki posiada dedykowany obiektyw makro. Jakość takich zdjęć pozostawia niekiedy bardzo wiele do życzenia, zwłaszcza w przypadku tanich smartfonów.

Apple wybrało jednak rozwiązanie znane z flagowych Huaweiów czy Samsungów, czyli wykorzystuje autofocus w obiektywie ultraszerokokątnym do robienia zdjęć makro. Umożliwia naprawdę duże zbliżenie do obiektu, nie tracąc wysokiej jakości zdjęcia. Jak skorzystać z funkcji macro w iPhone’ie 13 Pro?

  1. Przełącz się na obiektyw ultraszerokokątny (0,5x) albo pozostań na obiektywie głównym (1x), aby określić szerokość kadru.
  2. Zbliż się do obiektu na maksymalnie 2 centymetry. iPhone powinien automatycznie przełączyć się na tryb makro.
  3. Element, który ma być na zdjęciu ostry, umieść w okolicach środka kadru – reszta zdjęcia będzie rozmyta, co jest naturalnym zjawiskiem przy zdjęciach makro.
  4. Stuknij w wybrany obszar, aby ustawić na nim ostrość.
  5. Zrób zdjęcie!

I oto cała filozofia robienia zdjęć makro w iPhone’ach 13 Pro. Pamiętaj, że funkcja ta nie jest dostępna w innych urządzeniach od Apple. Jeżeli czujesz ducha rywalizacji, to bierz swojego smartfona i weź udział w konkursie Apple na najlepsze zdjęcie makro!

Źródło: Apple Newsroom