Jak działa niewymienny token NFT?
NFT są częścią łańcucha bloków, są więc indywidualnymi tokenami z przechowywanymi w nich dodatkowymi informacjami. Te dodatkowe informacje to część, która pozwala im przybrać formę sztuki, muzyki, wideo itd. w postaci JPG, MP3, wideo, GIF i innych. Ponieważ mają wartość, można je kupować i sprzedawać i, podobnie jak w przypadku innych rodzajów sztuki, ich wartość ustala rynek i popyt.
Nie oznacza to jednak, że na rynku dostępna jest tylko jedna cyfrowa wersja grafiki NFT. W podobny sposób, w jaki powstają, używane, kupowane i sprzedawane odbitki artystyczne oryginału, kopie NFT są nadal ważnymi częściami łańcucha bloków – ale nie będą miały tak.
Jednak nie działa to oczywiście tak, że wystarczy, że znajdziemy dany obraz NFT w Internecie, pobierzemy go na komputer i już stajemy się milionerami. Nie stanie się tak, ponieważ pobrany plik nie będzie zawierał informacji, które czynią go częścią łańcucha bloków. NFT mają na celu dawać coś, czego nie można skopiować, czyli własność dzieła (chociaż artysta nadal może zachować prawa autorskie i prawa do reprodukcji tak jak w przypadku fizycznej grafiki).
Dlaczego więc ludzie są gotowi wydać miliony na coś, co mogliby łatwo zrzuty ekranu lub pobrać?
NFT pozwala kupującemu na posiadanie oryginalnego przedmiotu i to czyni ten „przedmiot” ekskluzywnym, co z pewnością łechce ego właściciela. NFT zawiera wbudowane uwierzytelnianie, które służy jako dowód własności, a kolekcjonerzy z pewnością lubią się nim chwalić.