Co to jest NFT i dlaczego ludzie chcą płacić za niego miliony?

NFT szturmem podbijają światy sztuki i gier. Jednak przy każdej kolejnej sprzedaży pojawiają się pytania, czym tak właściwie jest NFT i czemu ludzie potrafią zapłacić za niego miliony dolarów? Sprawdźcie, co musicie wiedzieć o tokenach niezamiennych NFT.

Co to jest NFT?

Chociaż istnieją od 2014 r., NFT zyskują teraz rozgłos, ponieważ stają się coraz bardziej popularnym sposobem kupowania i sprzedawania cyfrowych dzieł sztuki. Co chwilę słychać o nowych zakupach NFT. Ostatnio głośno było o tym, jak polska influencerka Martirenti za niemal milion złotych sprzedała miłość. Wszyscy wtedy zaczęli zadawać sobie pytanie, o co w tym tak naprawdę chodzi i czym jest tak naprawdę NFT.

NFT, czyli non-fungable token oznacza niezamienny token. Jest to tak naprawdę kolekcjonerski zasób cyfrowy, który posiada wartość jako forma kryptowaluty oraz jako forma sztuki lub kultury. Tak jak sztuka traktowana jest jako sposób na inwestycję, tak teraz niektórzy widzą taką szansę w NFT.

Czym różni się NFT od kryptowaluty?

Na czym polega jego niezamienność? Otóż w przeciwieństwie do kryptowaluty takiej jak bitcoin, NFT jest wyjątkowy i nie można go niczym zastąpić. Gdy zamienisz jeden bitcoin na drugi, otrzymasz dokładnie to samo. W przypadku NFT kupuje się coś unikatowego, więc nie ma możliwości wymiany 1:1. Przekładając to na gotówkę, 100 zł możemy wymienić na dwa banknoty 50 zł i będziemy mieć taką samą wartość. W NFT to tak nie działa.

NFT to jedyne w swoim rodzaju aktywa w cyfrowym świecie, które można kupować i sprzedawać jak każdą inną własność, ale nie mają własnej namacalnej formy.

Rodzaje NFT są bardzo zróżnicowane, mogą przybrać formę dzieła sztuki cyfrowej lub pliku muzycznego. Zasadniczo są one jak każdy inny fizyczny przedmiot kolekcjonerski, ale zamiast otrzymać obraz olejny na płótnie do powieszenia na ścianie, na przykład, otrzymujesz plik JPG. 

kolarz Beeple
Źródło zdjęcia: Christie's

Jak działa niewymienny token NFT?

NFT są częścią łańcucha bloków, są więc indywidualnymi tokenami z przechowywanymi w nich dodatkowymi informacjami. Te dodatkowe informacje to część, która pozwala im przybrać formę sztuki, muzyki, wideo itd. w postaci JPG, MP3, wideo, GIF i innych. Ponieważ mają wartość, można je kupować i sprzedawać i, podobnie jak w przypadku innych rodzajów sztuki, ich wartość ustala rynek i popyt.

Nie oznacza to jednak, że na rynku dostępna jest tylko jedna cyfrowa wersja grafiki NFT. W podobny sposób, w jaki powstają, używane, kupowane i sprzedawane odbitki artystyczne oryginału, kopie NFT są nadal ważnymi częściami łańcucha bloków – ale nie będą miały tak.

Jednak nie działa to oczywiście tak, że wystarczy, że znajdziemy dany obraz NFT w Internecie, pobierzemy go na komputer i już stajemy się milionerami. Nie stanie się tak, ponieważ pobrany plik nie będzie zawierał informacji, które czynią go częścią łańcucha bloków. NFT mają na celu dawać coś, czego nie można skopiować, czyli własność dzieła (chociaż artysta nadal może zachować prawa autorskie i prawa do reprodukcji tak jak w przypadku fizycznej grafiki).

Dlaczego więc ludzie są gotowi wydać miliony na coś, co mogliby łatwo zrzuty ekranu lub pobrać?

NFT pozwala kupującemu na posiadanie oryginalnego przedmiotu i to czyni ten „przedmiot” ekskluzywnym, co z pewnością łechce ego właściciela. NFT zawiera wbudowane uwierzytelnianie, które służy jako dowód własności, a kolekcjonerzy z pewnością lubią się nim chwalić.

nft

Do czego służy NFT?

NFT daje artystom i twórcom okazję do zarabiania na swoich produktach. Na przykład artyści nie muszą już polegać na galeriach lub domach aukcyjnych, aby sprzedawać swoją sztukę. Teraz artysta może to zrobić bez pośredników i sprzedać swoją twórczość jako NFT, bezpośrednio konsumentowi. To z pewnością pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ponadto artyści mogą programować opłaty licencyjne, dzięki czemu otrzymają procent sprzedaży za każdym razem, gdy ich sztuka zostanie sprzedana nowemu właścicielowi. W klasycznej formie taka opcja nie jest na ogół praktykowana.

Nawet gwiazdy takie jak Snoop Dogg i Lindsay Lohan podłapały modę na NFT, przekazując unikalne wspomnienia, dzieła sztuki i chwile jako NFT. Ostatni przypadek ze sprzedaną miłością przez Martiretni pokazał, że jeszcze pewnie wiele pomysłów zostanie w ten sposób sprzedanych.

Jak i gdzie kupować tokeny NFT?

NFT można kupić na różnych platformach, a jej wybór zależy od tego, co chcesz kupić. Wcześniej będziesz potrzebować portfela dostosowanego do konkretnej platformy, na której kupujesz, i musisz wypełnić ten portfel kryptowalutą. 

Możesz kupić krypto za pomocą karty kredytowej na platformach takich jak Coinbase, Kraken, eToro, a nawet PayPal i Robinhood. Będziesz wtedy mógł przenieść go z giełdy do wybranego przez siebie portfela.

Podczas wyszukiwania opcji warto pamiętać o opłatach. Większość giełd pobiera co najmniej procent Twojej transakcji przy zakupie kryptowalut.

Ile warte są transakcje NFT?

Teoretycznie każdy może swoją pracę sprzedawać jako NFT, ale największy rozgłos zyskują te najdroższe transakcje. Oto przykład kilku najdroższych NFT w historii:

Kompilacja grafik najdroższym NFT w historii

Najbardziej wartościowym NFT, który ustanowił rekord w dziedzinie sztuki cyfrowej, jest dzieło artysty posługującego się pseudonimem „Beeple”, który sprzedał kompilację 5000 swoich grafik za… ponad 69 mln dolarów;

Crossroads, czyli NFT z Donadem Trumpem

Crossroads to kolejny NFT stworzony przez Beeple’a. Zawiera przekaz nastawiony przeciwko byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Donaldowi Trumpowi. Przedstawia powiększoną, leżącą postać prezydenta Donalda Trumpa leżącego nagiego i pokrytego graffiti na poboczu drogi. Co ciekawe, pierwotny nabywca nie wiedział, które dzieło sztuki otrzyma, bowiem grafika została zaprojektowana tak, aby zmienić się w zależności od wyniku wyborów w 2020 roku. Gdyby Trump wygrał, przedstawiałby go w koronie i kroczącego przez płomienie. Finalnie grafika została sprzedana za 6,6 miliona dolarów.

Pierwszy tweet sprzedany w formie NFT

Nie tylko sztuka jest tokenizowana i sprzedawana. Dyrektor generalny i współzałożyciel Jack Dorsey wystawił na sprzedaż swój pierwszy tweet. Tweet brzmiał: „po prostu konfiguruję mój twttr” i sprzedał się on na aukcji w marcu 2021 r. za oszałamiającą kwotę 2,9 miliona dolarów.

twitt NFT

Czy NFT to nowa forma sztuki?

Dynamika prowadząca do tych rekordowych sprzedaży NFT nie wykazuje oznak spowolnienia. NFT są na dobrej drodze do dalszego wstrząsania światem sztuki w przyszłości, podnosząc tym samym zasady własności cyfrowej. Niezależnie od tego, czy uważasz, że te zdigitalizowane obrazy są warte porównania z Mona Lisą lub innymi arcydziełami, ugruntowały swoją pozycję jako potężny gracz w cyfrowym świecie i chyba czas się z tym pogodzić.

Źródło: forbes.com, bbc.com, creativebloq.com, theverge.com, opracowanie własne

________________________________________

Przeczytaj też o głośnych NFT na naszym polskim rynku: