#zostańwdomu, graj, zdobywaj osiągnięcia, na które dotąd brakowało ci czasu

Osiągnięcia w grach mają wieloraką rolę. Po pierwsze, wydłużają rozgrywkę, dając graczowi nowe spojrzenie na dany tytuł. Po drugie, są swoistą gratyfikacją za umiejętności, kreatywność, ale też – często nieludzką – wytrwałość. Ponieważ czas jest w obecnej sytuacji walutą, której mamy pod dostatkiem, przygotowaliśmy kilka propozycji growych wyzwań w sam raz na teraz.

Football Manager 2020

Ta gra sama w sobie stanowi spore wyzwanie, jednak gdy zajrzymy na Steam, okazuje się, że dostępnych jest dla niej aż 97 osiągnięć. Część z nich to banały pokroju jednego wygranego meczu czy zakontraktowania zawodnika do prowadzonego klubu. Są jednak takie, które wymagają od menedżera znacznie więcej, ale też oferuję dużo więcej satysfakcji. Zebraliśmy kilka z nich.

Przy okazji sprawdźcie naszą recenzję gry Football Manager 2020.

Football Manager 2020

Dobrze wydane pieniądze

Coś dla największych zapaleńców Football Managera. Aby wbić to osiągnięcie, trzeba rozegrać… pełne 30 sezonów w FM 2020. Jeśli wierzyć Steamowi, na ten wyczyn stać było ledwie 0,1% wszystkich graczy. Coś mi podpowiada, że niewiele wśród nich menedżerów żonatych lub pracujących na etacie.

Niesamowita obrona

Tylko pół procenta menedżerów potrafiło stworzyć zespół, który by pozwolił na zdobycie tego osiągnięcia. A polega ono na wypracowaniu niesamowitej serii 20 spotkań bez straconej bramki. Dla tych, którzy hołdują przekonaniu, że drużynę futbolową buduje się „od tyłu”, może być to arcyciekawe wyzwanie.

Część klubu

Coś dla tych, którzy na swoją menedżerską pracę spoglądają długoterminowo i w odniesieniu do jednego klubu. „Część klubu” to osiągnięcie, które sugeruje pójście ścieżką wytyczoną przez Arsene’a Wengera czy Sir Aleksa Fergusona, ponieważ wymaga utrzymania posady w jednym klubie przez okrągłą dekadę.

Bohater narodowy

Chyba moje ulubione osiągnięcie, jeśli chodzi o Football Managera i w takiej Anglii na przykład może nierozerwalnie łączyć się z „częścią klubu”. O co chodzi? Ano o wprowadzenie klubu z najniższej klasy rozgrywkowej w danym kraju do najwyższej. Nic chyba nie daje tyle satysfakcji, co przeobrażenie amatorskiego klubu z wioskowych peryferii w potentata przeprowadzającego transfery za kilkadziesiąt milionów funtów. Tak właśnie tworzy się historię, tak zostaje się bohaterem.

Najlepszy na świecie

W tym przypadku mamy do czynienia z osiągnięciem, które prócz naturalnych umiejętności menedżerskich wymaga też sporo szczęścia i wyboru odpowiedniego klubu (zwłaszcza gdy chcemy zrealizować je możliwie jak najszybciej). Co musimy zrobić? Stworzyć najlepszego piłkarza globu, zawodnika, który zdobędzie tytuł Najlepszego Piłkarza Roku na Świecie.

Football Manager 2020 logo

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Każdy moment jest dobry, aby odpalić trzeciego „Wieśka” i na nowo przeżyć pierdylion questów, jakie przygotowali dla nas twórcy gry. Można również spróbować swoich sił w zdobywaniu osiągnięć w Dzikim Gonie. Część z nich zdobywamy naturalnie wraz z postępem fabuły, są jednak też takie, które wymagają odpowiedniego skilla, podejścia i wytrwałości. I to na nich się skupimy poniżej.

wiedźmin 3 dziki gon geralt like

Wiedźmin na szlaku

Aby zdobyć to trofeum, należy przejść grę na najtrudniejszym poziomie trudności, który zwie się „drogą ku zagładzie”. Jeżeli lubicie wyzwania i chcecie nieco przybliżyć Dziki Gon do produkcji typu Dark Souls, to możecie spróbować z tym osiągnięciem. Łatwo nie będzie, ale kto powiedział, że ma być łatwo?

Kolekcjoner kart

Cel jest prosty – zdobyć wszystkie dostępne karty do Gwinta. Prosta nie jest natomiast jego realizacja. Aby zostać „kolekcjonerem kart”, trzeba skrupulatnie kupować je od handlarzy, wygrywać od NPC-ów i wykonywać questy, w których można je zgarnąć. A i tak nie daje to gwarancji, że nie przeoczycie jakiejś okazji do nabycia rzadkiej karty.

Szybki i wściekły

Jeśli podeszły Wam wyścigi konne, w których mogliśmy brać udział podczas gry w Dziki Gon, jest to wyzwanie właśnie dla Was. Wbicie trofeum „szybki i wściekły” wymaga wygrania wszystkich wyścigów konnych. Zdobędziecie je, wygrywając wyścigi: Wrońce, Gonitwa Erazma Vegelbuda oraz Wyścigi śmiałków: ku chwale bogiń.

Wiedźmin 3 Dziki Gon

Utrapienie koronera

Zadanie wymagające obrania odpowiedniej strategii bitewnej. Aby stać się „utrapieniem koronera”, trzeba zatruć, podpalić i wykrwawić pojedynczego przeciwnika. A potem powtórzyć to z dziewięcioma kolejnymi.

Rycerz doskonały

Zdobycie tego osiągnięcia wymaga posiadania DLC „Krew i wino”. Waszym zadaniem będzie perfekcyjne wykonanie wszystkich konkurencji w ramach turnieju rycerskiego.

Forza Horizon 4

Jedna z najlepszych gier wyścigowych w historii (to subiektywne zdanie niżej podpisanego). To nic, że nawet bez patrzenia na achievmenty Forza Horizon gwarantuje nam kilkadziesiąt, jeśli nie ponad setkę godzin świetnej rozrywki. Z osiągnięciami możecie te godziny wydłużyć o kolejne dziesiątki.

Forza Horizon 4 grafika z gry

Hałaśliwy kartograf

O tym, że liczba ulic dostępnych w grze, jest porażająca, nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Ale czy dacie radę odkryć wszystkie 531 dróg w Wielkiej Brytanii, wśród których są też trudne do zlokalizowania bezdroża? Nikt nie broni Wam spróbować.

Wyjeżdżając na Grand Tour

Wyzwanie podobne do poprzedniego, z tym że tutaj naszym celem jest odkrycie wszystkich 12 punktów widokowych. Prościzna.

Bijąc rekordy

Celem jest uzyskanie prędkości 258 mil na godzinę na fotoradarze. Tyle tylko, że nie zrobimy tego pierwszym lepszym samochodem. Potrzebny jest nam Bugatti Veyron Super Sport, więc większą część wyzwania stanowi… pozyskanie go. Możemy go zakupić lub liczyć na to, że trafi nam się w losowaniu. Kiedy już zostaniemy jego szczęśliwymi właścicielami, trzeba go odpowiednio zmodyfikować, aby był w stanie w krótkim czasie rozwinąć wymaganą prędkość.

Forza Horizon 4 grafika z gry

Oficjalna gra planszowa Horizon

Można wbić ten achievment przy okazji robienia „hałaśliwego kartografa”. Tutaj musimy bowiem znaleźć i rozbić wszystkie 200 tablic bonusowych (150 tablic wpływu, 50 tablic szybkiej podróży), które pojawiają się na mapie tylko wtedy, gdy znajdziemy się dostatecznie blisko nich.

Największe osiągnięcie

Nazwa nie jest przypadkowa, bo mamy za zadanie kupić… zamek. Możliwości są dwie, jedna mniej, druga bardziej kosztowna. W Forza Horizon 4 mamy dwa zamki: Zamek Bamburgh Castle (kosztujący 10 milionów kredytów), a także zamek Edinburgh Castle (za 15 milionów kredytów).

Grand Theft Auto V

Bez wątpienia jedna z najlepszych gier ostatnich lat. Sam ostatnio przypomniałem ją sobie na Xbox One, pomyślałem więc, że powinna znaleźć się w tym zestawieniu (bo pewnie spora część z Was ją posiada).

GTA 5 - screen z gry

Mnóstwo kapusty

Bo pieniądze są po to, by je wydawać. Niestety aby je wydawać, trzeba najpierw je mieć. Żeby je mieć, należy… no właśnie, w GTA 5 możliwości zarobku jest całkiem sporo. I warto wykorzystać jak najwięcej, by zdobyć to trofeum, bo przepustką do tego jest wydanie 200 milionów dolarów (łącznie wszystkimi trzema postaciami).

Trzyosobowa armia

Cel jest następujący: przetrwać trzy minuty 3-gwiazdkowego pościgu, mając do dyspozycji wszystkie 3 postaci, a przy tym nie uczestnicząc w żadnej misji. Innymi słowy – poza misją fabularną musimy zebrać całą trójcę (Michaela, Trevora i Franklina), narobić bałaganu „na trzy gwiazdki”, a potem nie dać się zabić i złapać przez 3 minuty.

Gospodarka odpadami

Czyli achievment, który pozwoli nam się trochę wzbogacić. Co musimy zrobić? W pierwszej kolejności kupić stary dok. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie oceanu z wszystkich znajdujących się tam odpadów radioaktywnych.

GTA 5 - bohaterowie

Na głębokiej wodzie

Pływając którymś z bohaterów, mało kto chyba wpadł na pomysł, aby dać się zabić rekinowi. Raczej pierwszym odruchem większości graczy był odruch obronny. Tymczasem to wyzwanie wymaga właśnie tego, by dać się zabić przez morskiego drapieżnika.

Wieloklasowiec

Osiągnięcie wymagające zdobycia złotych medali w wybranych hobby i rozrywkach (1 wyścig uliczny, 1 wyścig off-road, 1 wyścig wodny, 1 zadanie w szkole latania, 1 triatlon, 1 złoty medal w dowolnej broni na strzelnicy).

The Sims 4

Żeby zbyt szybko nie znudziło Wam się kierowanie życiem Simów, warto spróbować zdobyć kilka mniej lub bardziej wymagających osiągnięć.

The Sims

Dynastia

Wielkiej filozofii w tym nie ma, ale zabawy jest dość sporo. Musimy mianowicie grać jedną rodziną przez 26 (!) lub więcej pokoleń. To mniej więcej tyle, ile liczy rodzina Forresterów w tysiącu sezonów i miliardzie odcinków Mody na Sukces.

Klan

Jeśli myśleliście, że poprzednie wyzwanie jest praco- i czasochłonne, to spójrzcie na to. Aby wbić achievment „Klan”, musimy mieć w świecie The Sims 4 co najmniej 10 rodzin, którymi „przegraliśmy” minimum 10 pokoleń. Łącznie 100 pokoleń lub więcej. Powodzenia.

Wyzwanie wielopokoleniowe

To wciąż nie koniec, moi drodzy, jeśli idzie o budowanie historii simowych familii. W wyzwaniu wielopokoleniowym naszym zadaniem jest bowiem gra rodziną przez 100 (!) lub więcej generacji.

Mściwe bóstwo

Coś dla simowych sadystów, którym poświęciliśmy zresztą osobny wpis: Seria The Sims obchodzi 20. urodziny. Z tej okazji zebraliśmy i publikujemy wyznania anonimowych simobójców. Chcąc zdobyć tytuł „mściwego bóstwa”, musimy sprawić, aby dziesięcioro simów zmarło z przyczyn nienaturalnych.

Sims 4

Pączek róży

W tym wyzwaniu trzeba zgromadzić majątek większy niż milion simleonów („motherlode” nie działa, cwaniaki). Co więc się liczy? Praca, rozwój osobisty i pięcie się po trupach do celu.

Jakie są wasze propozycje osiągnięć w grach?

Podzielcie się nimi w komentarzach. Być może pomożecie innym graczom zaplanować czas na najbliższe dni.

Poznajcie też nasze inspiracje, dzięki którym zaplanujecie wolny czas w domu w ramach akcji #zostańwdomu. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Nie zapomnijcie również sprawdzić innych naszych tekstów:

tarcza