Gdzie nie strzelać w instrybutor, czyli mapa hitów polskiego internetu

Czy wiesz, że powstała mapa klasycznych polskich memów? Dzięki niej dowiesz się, gdzie swojego legendarnego skoku dokonywał Paweł Jumper oraz gdzie był chorąży, który popsuł czołg. Czym dokładnie jest mapa memów oraz gdzie można ją znaleźć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym tekście.

Czym jest mapa klasyków polskiego internetu?

Mapa to powrót do początków polskiego YouTube’a, fatalnej jakości kamer i niecenzurowanych wulgaryzmów. Jeżeli należysz do pokolenia milenialsów, to na pewno pamiętasz takie hity jak „Jeszcze, wyżej, jeszcze musisz” czy „Dawaj Maniek to już się kameruje!”. Pomimo upływu lat filmiki cieszą i śmieszą tak samo, jak wtedy kiedy po raz pierwszy je zobaczyłeś.

Dzięki jednemu z użytkowników portalu wykop.pl o pseudonimie RonaldinhoTHC, znajdziesz lokalizację wielu kultowych filmów polskiego YouTube’a. Stworzył on mapę, na której samodzielnie naniósł miejsca z memicznych filmików. Do stworzenia projektu została wykorzystana po prostu Mapa Google z warstwami i punktami naniesionymi przez internautę.

Obsługa mapy jest bardzo intuicyjna, wystarczy otworzyć jedną z pinesek, aby dowiedzieć się, jakie nagranie się tam mieści. RonaldinhoTHC postarał się także o krótkie opisy oraz bezpośrednie linki do YouTube. Całość jest również podzielona na kategorię:

  • Legendy Legend,
  • Filmiki z żulami,
  • Szkoła, dzieciaki i studenci,
  • Samochody, rajdy i inne pojazdy,
  • Ciekawe wywiady i rozmowy telefoniczne,
  • Sztuki walki i kaskaderzy,
  • Muzyka do tańca i do różańca,
  • Kultowe sytuacje w telewizji i polityce
  • Celebryci internetowi,
  • Inne

Gdzie znajdziesz Mapę Klasyków Internetu?

Mapę znajdziesz pod linkiem Mapa Klasyków Internetu by RonaldinhoTHC . Dzięki niej sprawdzisz, czy w Twojej okolicy toczyła się akcja któregoś z filmików, a jeżeli nie znasz wszystkich pozycji to najwyższy czas je nadrobić. Część z filmików pamięta jeszcze 2008 rok. Jest to okazja, by przypomnieć sobie największe klasyki.

Warto wspomnieć, że mapa zawiera lokalizację, nie tylko takich filmików, jak chociażby „Idiota i znak”, „Jak kupisz mi jeansy, to zrobię”, „Paweł Jumper” czy szokujące „Kazanie księdza Piotra Natanka”. Oprócz tego do mapy zostały przypięte fragmenty programów telewizyjnych, które weszły do kanonu.

Sławne wpadki takie jak tłum skandujący „Gdzie jest krzyż?!”, mięsny jeż z paradokumentu Pamiętniki z wakacji czy magik przebijający rękę Marzenie Rogalskiej w Pytaniu na śniadanie, ale to nie wszystko. Opuszczając teren polski, również znajdziesz klasyczne memy. Zalicza się do nich choćby filmik z Mariuszem Pudzianowskim „To by nic nie dało” nagrany na Malcie.

Fenomen krótkich, zabawnych filmów

Pikselowe i rozmazane nagrania, odtwarzane na lekcjach informatyki i szkolnych przerwach śmieszyły całą Polskę. W tamtych czasach nikt nie spodziewał się, że YouTube zajdzie tak daleko. Kiedyś popularnością cieszyły się filmiki z żulami, a teraz Ekipa Friza wysadza w powietrze samochód. Widać różnicę w skali, prawda?

Pudzian To i tak by nic nie dało
Źródło: besty.pl

Gdy Paweł Jumper dokonywał swojego skoku, raczej nie spodziewał się, że po 11 latach jego film będzie miał milionowe wyświetlenia a kaskaderska akcja, którą wykonał znajdzie swoich naśladowców. Co nie tak dawno, bo w 2019 roku, przyczyniło się do śmierci 16-letniego chłopaka. Młoda osoba, chcąc odtworzyć skok, uderzyła głową o nawierzchnię i zmarła w szpitalu.

Dziś platforma YouTube wygląda inaczej, wszystkie agresywne, niecenzuralne czy po prostu głupie zachowania są w szybki sposób blokowane. Śmiało możesz stwierdzić, że teraz takie filmiki by nie przeszły. Kiedyś YouTube kojarzył się z prostotą i naturalnością, dziś odczucia z oglądania materiałów największych twórców są niczym te filmowe.

Tematy, które mogą Cię zainteresować: