Najlepsze bajki świąteczne. Sprawdź animacje dla dzieci, które skutecznie pomogą poczuć magię świąt

Co prawda do świąt jeszcze chwilka, ale już teraz możecie sprawić, by Wasza pociecha skutecznie poczuła ich klimat. Bajkowe animacje ze świątecznym motywem przewodnim są doskonałym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem. Takie produkcje nie tylko zapewnią pouczające morały, ale dodatkowo skutecznie pomogą zapoznać się maluchowi z magicznym klimatem Bożego Narodzenia. Sprawdźcie polecane bajki świąteczne i zapewnijcie solidną uśmiechu, dobrej zabawy i wielu wzruszeń dla całej rodziny.

Jaką bajkę świąteczną wybrać dla dziecka?

  1. Opowieść wigilijna
  2. Expres Polarny
  3. Artur ratuje gwiazdkę
  4. Rudolf czerwononosy renifer
  5. Renifer Niko ratuje święta
  6. Klaus
  7. Pierwsza gwiazdka
  8. Święta Angeli
  9. Kubuś Puchatek: Puchatkowego Nowego Roku
  10. Ratujmy Mikołaja!

Przeczytaj cały artykuł i dowiedz sie więcej. 

Bajki świąteczne dla dzieci – w czym tkwi ich siła?

Bajki z Bożym Narodzeniem w tle znane są nie od dziś. Właśnie dlatego wybierając film dla swojej pociechy, możesz postawić zarówno na nieśmiertelne klasyki, jak i zupełnie nowe animacje, tworzone w komputerowych technologiach. Bajki ze świątecznym motywem to z reguły tworzone z tej okazji produkcje oraz spin-off’y znanych tytułów, np. Piękna i Bestia: Zaczarowane Święta czy Mickey: Bajkowe święta.  

Dlaczego warto postawić na bajki świąteczne? Powodów jest kilka. Po pierwsze, podobnie do wszystkich filmów ze swojej kategorii bawią, uczą i niosą za sobą konkretne przesłanie – co więcej, okraszone świątecznym klimatem. Po drugie, są doskonałym sposobem na zapoznanie malucha z tradycjami, a przy tym sposobem na pokazanie magii świąt i pobudzenie jego wrażliwości. Rzecz kolejna, niemniej ważna, można do nich rokrocznie wracać w bożonarodzeniowym okresie i mieć pewność, że zawsze poruszą malucha tak samo mocno.

najlepsze bajki świąteczne
fot. Disney

TOP 10: najlepsze bajki świąteczne

Opowieść wigilijna (2009)

Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu to pozycja obowiązkowa. Mowa o historii opartej na motywach książki Charlesa Dicekensa z 1843 roku pod tym samym tytułem.

Opowieść wigilijna przedstawia losy Ebenezera Scrooge’a, który nie cierpi ludzi, a tym bardziej świąt. Całe swoje życie poświęca zarabianiu pieniędzy, kompletnie nie licząc się przy tym z uczuciami innych. Wszystko zmienia się, gdy w wigilię Bożego Narodzenia odwiedzają go duchy, które stopniowo uświadamiają mu, jak wielki błąd popełnia i do czego może dojść, jeśli nie zmieni swojego zachowania. 

Mimo że historia przedstawiona jest w formie bajki, to wybierając ten tytuł spokojnie można zorganizować bożonarodzeniowy seans rodzinny. Powód? Jej przesłanie dedykowane jest zarówno młodszym, jak i starszym widzom.

Disney’owska wersja filmu to produkcja animowana 3D, zrealizowana w technice przechwytywania ruchów prawdziwych aktorów (motion capture) – główną rolę zagrał Jim Carrey. 

Warto zaznaczyć, że Opowieść wigilijna jest jedną z najchętniej ekranizowanych historii, które bezpośrednio nawiązują do Bożego Narodzenia. Dla zupełnych maluchów można alternatywnie wybrać też np. Opowieść wigilijną Myszki Miki z 1983 roku, która do dziś skutecznie bawi i wzrusza kolejne pokolenia widzów. 

Expres Polarny (2004)

Kolejne miejsce w zestawieniu świątecznych bajek zajmuje Expres Polarny, opowiadający historię Krzysia – chłopca, który nie wierzy w Świętego Mikołaja. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy w wigilię Bożego Narodzenia zostaje zaproszony w podróż pociągiem, zmierzającym na biegun północny, wprost do siedziby Świętego Mikołaja. Po drodze nawiązuje nowe przyjaźnie i stopniowo odkrywa, czym jest prawdziwa magia świąt.

Expres Polarny, podobnie do Opowieści Wigilijnej Disney’a jest filmem animowanym zrealizowanym w technologii przechwytywania ruchu prawdziwych aktorów. Tutaj główną rolę zagrał Tom Hanks. Bajka była też pierwszym pełnometrażowym filmem przeznaczonym do wyświetlania w kinach IMAX.

Artur ratuje gwiazdkę (2011)

Następna propozycja to przezabawny i pełen wzruszeń film animowany z 2011 roku. Artur ratuje gwiazdkę opowiada historię o pomocnikach Świętego Mikołaja, który już dawno jest na emeryturze. Konkretniej o jego dzieciach, które przejęły „świąteczny biznes”. Niestety okazuje się, że w wyniku niedopatrzenia, podczas rozsyłania prezentów zostało pominięte jedno dziecko. Wówczas, wbrew wszystkim, do akcji wkracza najmłodszy potomek Mikołaja, czyli właśnie Artur. Jak skończy się ta historia?

Amerykańska bajka zebrała bardzo dobre recenzje wśród krytyków i widzów. Animacja rozbawia do łez, skutecznie wprawia w świąteczny klimat, ale niesie też za sobą bardzo ważne przesłanie. Jakie? Musicie to sprawdzić!

Rudolf: czerwononosy renifer (1998)

Warto obejrzeć też kultową bajkę z 1998 roku, czyli opowieść o Rudolfie – reniferze, który marzy, aby dostać się do zaprzęgu Świętego Mikołaja. Niestety, wszyscy drwią z jego charakterystycznego, błyszczącego na czerwono noska. Zrozpaczony i zawstydzony całą sytuacją Rudolf ucieka z domu, a następnie poznaje mnóstwo przyjaciół, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Wykazuje się też niezwykłą odwagą, w wyniku czego Święty Mikołaj proponuje mu poprowadzenie zaprzęgu – jego nosek miałby oświetlać saniom drogę. W ten sposób Rudolf odzyskuje wiarę w siebie i znów przekonuje się do świąt Bożego Narodzenia.

Renifer Niko ratuje święta (2008)

Szukacie emocji, wzruszeń i ogromnej dawki radości? Postawcie na bajkę pt. Renifer Niko ratuje święta. Opowiada ona historię małego Niko i jego przyjaciół – wiewiórki Juliusa i łasicy Wilmy. Tytułowy reniferek wychowywał się bez ojca, bo ten służył w zaprzęgu Świętego Mikołaja. Gdy jednak złe wilki sieją spustoszenie w okolicy i chcą zniszczyć święta Bożego Narodzenia, Niko wraz z towarzyszami postanawia odnaleźć swojego tatę, aby ten pomógł im pokonać wrogów. Po drodze czeka ich mnóstwo przygód, ale i niebezpiecznych sytuacji. Czy sobie poradzą?

Bajkowa propozycja na święta z 2008 roku reprezentuje najwyższych lotów kino familijne i spodoba się wszystkim, którzy uwielbiają przygody. Porusza odwieczny problem walki dobra ze złem i pokazuje, jak święta potrafią zaczarować swoim urokiem.

Klaus (2019)

Świąteczny film animowany, który podbił serca użytkowników Netfliksa. Klaus opowiada subiektywną historię dotyczącą pochodzenia Świętego Mikołaja. A konkretniej mówi o przyjaźni pewnego nie do końca rozgarniętego listonosza Jaspera i tajemniczego stolarza robiącego własne zabawki. Ich współpraca, pomysły i zaangażowanie pomagają mieszkańcom miasteczka docenić kolejne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i po kolei wdrażać je w życie.

Pełna świątecznej magii opowieść jest autorskim filmem animowanym Netfliksa, wydanym w 2019 roku. Od momentu premiery rokrocznie cieszy się bardzo wysoką oglądalnością.

Pierwsza gwiazdka (2017)

Bajka, która jest inna niż wszystkie i zdecydowanie wyróżnia się spośród propozycji w tym zestawieniu. Pokazuje istotę świąt z jej pierwotnej perspektywy. Nie ma nic wspólnego z choinką czy świątecznymi piosenkami. Obrazuje za to historię, która wydarzyła się ponad 2000 tysiące lat temu z zupełnie nowej, mniej patetycznej i bardziej przystępnej dla malucha strony. Warto puścić ją dziecku, aby uzmysłowić mu, że święta to nie tylko czas prezentów, ale i duchowej radości.

Amerykański film animowany Pierwsza gwiazdka nawiązuje bezpośrednio do biblijnych wydarzeń, które przedstawia w lekkostrawnej dla najmłodszych formie.

Święta Angeli (2017)

Kolejna animacja również jest filmem Netfliksa, który powstał na podstawie opowiadania Franka McCourta. Opowiada o młodziutkiej i rezolutnej Angeli, która podczas wigilijnej wizyty w kościele wpada na dość specyficzny pomysł, który niesie za sobą mnóstwo nieprzewidzianych konsekwencji. Bajka doskonale przypomina o tym, kto w święta jest najważniejszy oraz gloryfikuje miłość, przebaczenie i skłania do bardziej przychylnego spojrzenia w stronę drugiego człowieka – nie tylko od święta.  

Film animowany z 2017 roku z pewnością chwyci za serce nie jedno dziecko. Pozwala skupić się na tym, co w święta Bożego Narodzenia powinno być najbardziej istotne i doskonale uczy maluchy empatii na innych ludzi.

Kubuś Puchatek: Puchatkowego Nowego Roku (2002)

Ten tytuł jest czymś dla fanów midoku i najbardziej rozpoznawalnego żółtego misia wszechczasów. Kubuś Puchatek: Puchatkowego Nowego Roku to jedna z opowieści o tytułowym bohaterze i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. Pełnometrażowa animacja traktuje nie tylko o Bożym Narodzeniu, ale i o przygotowaniach do Nowego Roku i wynikających z nich postanowieniach. 

Doceniane od pokoleń kino familijne w pięknej oprawie zapewni maluchowi cudowne chwile i uświadomi wartości, którymi warto kierować się w życiu. Animacja powstała w 2002 roku. Z bożonarodzeniowych wersji Kubusia Puchatka możecie jeszcze wybrać animację pt. Gwiazdka z Kubusiem Puchatkiem z 1991 roku.

Ratujmy Mikołaja! (2013)

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to amerykańska animacja 3D pt. Ratujmy Mikołaja!. Film animowany opowiada historię pewnego elfa Bernarda, który – jak się okazuje – jako jedyny może powstrzymać inwazję na Biegun Północny. Co więcej, ta sytuacja jest spełnieniem jego marzeń, bo od zawsze chce zasłynąć z wielkich osiągnięć. Zrobi więc wszystko, by misja ocalenia Mikołaja i świąt Bożego Narodzenia zakończyła się sukcesem. Pomagają mu w tym przyjaciele, w tym zabawny renifer.

Film Ratujmy Mikołaja! jest kolejną bajką z oferty Netfliksa. Swoją premierę miał w 2013 roku, ale po dziś dzień cieszy się sympatią widzów – szczególnie w okresie świąt. Niesie za sobą sporą dawkę rozrywki i humoru dla całej rodziny.

Najlepsze bajki dla dzieci – pozostałe propozycje

Szukacie bajek o innej tematyce, które pokocha Wasze dziecko? Rozglądacie się za bardziej uniwersalnym produkcjami dla najmłodszych?

Koniecznie sprawdźcie także:

A może szukasz czegoś dla siebie na te święta?

Zobacz też:

🎄Najlepsze filmy na święta. Wybieramy produkcje, które pozwolą poczuć klimat Bożego Narodzenia