Poznaj najlepsze aplikacje turystyczne na smartfon i spraw, by te wakacje były niezapomniane

Szukasz wskazówek do zwiedzania, które sprawdzą się podczas wakacji (i nie tylko)? Przejrzyj listę aplikacji turystycznych na urządzenia mobilne i przekonaj się, jak proste jest odkrywanie nowych miejsc na mapie letnich podróży. Wybieraj, testuj i ułatwiaj sobie zwiedzanie. Ruszamy.

Pomoc w zwiedzaniu i planowaniu wycieczek 

Aplikacje turystyczne mają wiele plusów i są doceniane przez fanów podróżowania o każdej porze roku, ale trzeba przyznać, że szczególny boom ich popularności można odnotować zwłaszcza w sezonie letnim.  Szczególnie doceniają je, którzy podczas urlopu, zamiast leżeć przy basenie, wolą aktywnie spędzać czas i odkrywać nowe miejsca.   

Niech nie zmyli Was teoria, że aplikacje turystyczne to tylko nawigacja GPS, która doprowadzi Was z punktu A do punktu B. Takie programy stanowią bowiem przede wszystkim listę miejsc, obok których, podczas wycieczek w konkretnym rejonie, po prostu nie można przejść obojętnie. Wskażą m.in. najlepsze hotele, lokale gastronomiczne cieszące się popularnością, muzea, zabytki, miejsca historyczne i punkty rozrywki. Dzięki temu podróżowanie jest łatwe, lekkie i przyjemne. 

Warto też zaznaczyć, że aplikacje do zwiedzania to prosto i przystępnie zaprojektowane programy na smartfon lub tablet, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne mapy i ciężkie do transportowania ze sobą przewodniki – a to z pewnością docenią zmęczone plecy. Niektóre z wakacyjnych poradników w formie aplikacji działają także w trybie offline, co daje pewność, że skorzystamy z ich dobrodziejstw bez dostępu do internetu. 

wyjazd na wakacje

Najlepsze aplikacje turystyczne do zwiedzania 

TripAdvisor – zaplanuj i działaj

Jedna z moich ulubionych aplikacji. Głównie przez to, że zawiera w sobie niemal wszystkie niezbędne informacje odnośnie niemal każdej lokalizacji i co najważniejsze – na każdy etap wycieczki. Idealnie nadaje się do planowania podróży poprzez jej wszystkie etapy – od organizacji wyjazdu, poprzez zwiedzanie, na powrocie kończąc.

Dzięki TripAdvisor możecie wybierać i porównywać najlepsze ceny biletów, aby sprawnie i korzystnie dotrzeć na miejsce. Sprawdzicie również hotele i punkty gastronomiczne, cieszące się najlepszymi opiniami w danej lokalizacji. Co więcej, aplikacja wskaże popularne miejsca, zabytki i atrakcje, czekające podczas zwiedzania wybranego przez Was miejsca oraz pozwoli, za jednym kliknięciem, kupić do nich bilety wstępu.

TripAdvisor to centrum informacji o tym, czego możecie spodziewać się po danym miejscu oraz jak możecie to wykorzystać, aby Wasza wycieczka była niezapomniana. Trzeba zaznaczyć, że jego popularność stale rośnie, a sama platforma tworzy ogromną społeczność zadowolonych Klientów na całym świecie. Ci z kolei, chętnie dzielą się swoimi opiniami, wiec zawsze będziesz na bieżąco.

TripAdvisor działa na Android i iOS. Sprawdza się podczas wycieczek krajowych, jak i zagranicznych.

Polska Niezwykła

Jeśli podróżujecie po Polsce, musicie ją mieć. Aplikacja Polska Niezwykła to zbiór informacji o najważniejszych miejscach na mapie naszego kraju. Uwzględniono tu np. obiekty kulturalne i sportowe, parki, rejony turystyczne i wiele innych miejsc, które trzeba zobaczyć, podróżując po Polsce. Możemy tu też zapisać swoje wyszukiwania i szybko wrócić do nich w dowolnym momencie. Każde z nich jest konkretnie i ciekawie opisane. 

Co więcej, oprócz imponującej  bazy turystycznych atrakcji, znajdziemy tu także niezwykle szeroki wachlarz punktów POI, w tym m.in. restauracji. Pod każdym z wybranych miejsc przeczytamy opinie i komentarze użytkowników, którzy już skorzystali z jego usług. 

polska niezwykła aplikacja
fot. Google Play

Aplikację Polska Niezwykła pobierzecie na smartfon z Androidem. Dla posiadaczy urządzeń z iOS apka jest obecnie niedostępna, ale pewną alternatywą będą może Zamki Polski i świata.

Footsteps – przewodnik po mieście

W tej aplikacji znajdziemy setki gotowych i co najważniejsze turbo oryginalnych tras do zwiedzania polskich miast. Wybieramy interesującą nas lokalizację i określamy swoje priorytety. Może być to: jedzenie, wędrówka, imprezowanie, sport i wiele innych. Jesteś smakoszem, miłośnikiem sztuki, a może hipsterem? Footsteps znajdzie trasę interesującą dosłownie każdego, a ta zostanie dopasowana do wcześniejszych preferencji. Jednym słowem aplikacja turystyczna Footsteps oferuje mnóstwo gotowych, ściśle spersonalizowanych pod użytkownika tras zwiedzania miast.

Ponadto Footsteps pokaże także ile potrwa wycieczka i jak przebyte trasy są oceniane przez innych użytkowników. Oprócz standardowych miejsc, poprowadzi również w te mniej oczywiste, które swoim urokiem mogą wyłącznie jeszcze bardziej inspirować.

Aplikacja jest kompatybilna z Android i iOS. Obejmuje trasy dla miast polskich.

Traseo 

Dzięki Traseo można zobaczyć więcej i przeżywać wycieczkę intensywniej. Wymieniony program  do zwiedzania na urządzenia mobilne oferuje imponującą liczbę aż 130 tysięcy tras turystycznych wraz z najważniejszymi dla nich informacjami. 

Dowiemy się tu m.in, ile czasy potrzebujemy na ich przebycie oraz co możemy zobaczyć w trakcie zwiedzania. Jest tu dostępny także tryb offline. Natomiast nawigowanie po wybranych szklakach odbywa się bardzo sprawnie i zawiera najważniejsze dla użytkownika informacje, np. punkty POI i wysokościowe. Można tu również dodawać zdjęcia i waypointy, a to sprawia, że aplikacja Traseo pełni nie tylko funkcję informacyjną, ale i społecznościową. 

fot. AppStore

Aplikację turystyczną Traseo pobierzemy w sklepach Google Play oraz AppStore. Program polecany jest szczególnie osobom szukającym szlaków górskich, tras i szczegółowych map. 

Google Maps 

Ostatnia aplikacja to pozycja bez której to zestawienie nie miałoby sensu. Mimo że Google Maps z założenia pełni funkcję nawigacyjną, to znajdziemy w niej również wiele wskazówek dotyczących zwiedzania, np. informacje o najbliższych restauracjach, stacjach benzynowych, hotelach i sklepach. W tej kwestii dobrze sprawdzą się też zakładki Wydarzenia i Atrakcje, które pokażą zaplanowane na danym terenie eventy i najciekawsze punkty turystyczne. 

Z powodzeniem skorzystamy z aktualizowanych na bieżąco tras, które po uprzednim zapisaniu, możemy odtworzyć w dowolnym momencie w trybie offline. W Mapach Google możemy też stworzyć spersonalizowaną listę miejsc, które zamierzamy odwiedzić w przyszłości.

google maps zwiedzanie
fot. Google Play

Mapy Google są dostępne w sklepie Google Play oraz AppStore. Więcej na ich temat przeczytasz tu:

Zainspiruj się na wakacje 

Wybierz aplikację turystyczną, która spodobała Ci się najbardziej, zapomnij o nerwowym błądzeniu podczas wycieczki i skup się na odkrywaniu pięknych miejsc. Z takim pomocnikiem plan wycieczki i dostęp do nieznanych miejsc możesz mieć zawsze pod ręką –  w swoim smartfonie.

Źródło: Google Play, AppStore, opracowanie własne