Najlepsze aplikacje wycieczkowe i mapy turystyczne. Sprawdź przewodniki, z których łatwo skorzystasz na własnym smartfonie

Szukasz wskazówek do zwiedzania, które sprawdzą się podczas wakacji (i nie tylko)? Przejrzyj listę aplikacji i map turystycznych na urządzenia mobilne i przekonaj się, jak proste jest odkrywanie nowych miejsc w trakcie letnich podróży. Wybieraj, testuj i ułatwiaj sobie zwiedzanie. Oto topowe aplikacje wycieczkowe i mapy turystyczne na smartfony.

Mapy turystyczne w smartfonie

Wycieczkowe aplikacje z mapami mają wiele plusów i są doceniane przez fanów podróżowania o każdej porze roku. Dla nikogo nie jest jednak tajemnicą, że boom ich popularności przypada na sezon letni.  Szczególnie doceniają je, którzy podczas urlopu, zamiast leżeć przy basenie, wolą aktywnie spędzać czas i odkrywać nowe miejsca.   

Aplikacje z mapami turystycznymi to nie tylko nawigacja GPS, która doprowadzi Was z punktu A do punktu B. Takie programy stanowią bowiem przede wszystkim listę miejsc, obok których, podczas wycieczek w konkretnym rejonie, po prostu nie można przejść obojętnie. Wskażą m.in. najlepsze hotele, lokale gastronomiczne cieszące się popularnością, muzea, zabytki, miejsca historyczne i punkty rozrywki. Dzięki temu podróżowanie jest łatwe, lekkie i przyjemne. 

Największą zaletą aplikacji z mapami turystycznymi jest jednak możliwość odpalenia ich na smartfonie lub tablecie.  To z kolei oznacza, że decydując się na korzystanie z ich dobrodziejstw można zapomnieć o noszeniu ze sobą tradycyjnych map i ciężkich przewodników podróży. Co więcej, niektóre z nich działają w trybie offline, co daje pewność, że skorzystamy z ich dobrodziejstw także bez dostępu do internetu. 

wyjazd na wakacje

Mapy turystyczne – najlepsze aplikacje na smartfony 

TripAdvisor – zaplanuj i działaj

Jedna z najchętniej wybieranych aplikacji turystycznych.  Powód? Najpewniej to, że zawiera niemal wszystkie niezbędne informacje odnośnie różnych lokalizacji z całego świata i co najważniejsze. Idealnie nadaje się do planowania podróży poprzez jej wszystkie etapy – od organizacji wyjazdu, poprzez zwiedzanie, na powrocie kończąc.

Dzięki TripAdvisor można np. wybierać i porównywać najlepsze ceny biletów, aby sprawnie i możliwie najkorzystniej dotrzeć na miejsce. Są tutaj również hotele i punkty gastronomiczne, cieszące się najlepszymi opiniami w danej lokalizacji. Co więcej, aplikacja wskaże popularne miejsca, zabytki i atrakcje, czekające podczas zwiedzania wybranego przez Was miejsca oraz pozwoli, za jednym kliknięciem, kupić do nich bilety wstępu. 

TripAdvisor to centrum informacji o tym, czego można się spodziewać po danym miejscu oraz jak warto to wykorzystać, aby wycieczka była niezapomniana. Trzeba zaznaczyć, że popularność tej aplikacji stale rośnie, a sama platforma tworzy ogromną społeczność na całym świecie, która chętnie dzielą się swoimi opiniami, a to znacznie ułatwia organizację wycieczki i sam wybór miejsca, które chce się odwiedzić. 

TripAdvisor działa na Android i iOS. Aplikacja doskonale sprawdza się podczas wycieczek krajowych, jak i zagranicznych.

Polska Niezwykła

Kolejna aplikacja sprawdzi sie, jeśli dużo podróżujecie po Polsce. Polska Niezwykła to zbiór informacji o najważniejszych miejscach na mapie naszego kraju. Uwzględniono tu np. obiekty kulturalne i sportowe, parki, rejony turystyczne i wiele innych miejsc, których nie można ominąć podczas zwiedzania naszego kraju. Aplikacja daje możliwość zapisania ostatnich szukanych wyników i pozwala wrócić do nich w dowolnym momencie. Każde z nich jest konkretnie i ciekawie opisane. 

Co więcej, oprócz imponującej  bazy turystycznych atrakcji, znajdziemy tu także niezwykle szeroki wachlarz punktów POI, w tym m.in. restauracji. Pod każdym z wybranych miejsc przeczytamy opinie i komentarze użytkowników, którzy już skorzystali z jego usług. 

polska niezwykła aplikacja
fot. Google Play

Aplikację Polska Niezwykła pobierzecie na smartfon z Androidem. Dla posiadaczy urządzeń z iOS apka jest obecnie niedostępna, ale pewną alternatywą będą może Zamki Polski i świata.

Footsteps – przewodnik po mieście

W tej aplikacji znajdziemy setki gotowych i co najważniejsze turbo oryginalnych tras do zwiedzania polskich miast. Wybieramy interesującą nas lokalizację i określamy swoje priorytety. Może być to: jedzenie, wędrówka, imprezowanie, sport i wiele innych. Jesteś smakoszem, miłośnikiem sztuki, a może hipsterem? Footsteps znajdzie trasę interesującą dosłownie każdego, a ta zostanie dopasowana do wcześniejszych preferencji. Jednym słowem – aplikacja turystyczna Footsteps oferuje mnóstwo gotowych, ściśle spersonalizowanych pod użytkownika tras i opcji zwiedzania konkretnych miast.

Ponadto Footsteps pokaże także ile potrwa wycieczka i jak przebyte trasy są oceniane przez innych użytkowników. Oprócz standardowych miejsc, poprowadzi również w te mniej oczywiste, które swoim urokiem mogą wyłącznie jeszcze bardziej inspirować.

Aplikacja jest kompatybilna z Android i iOS. Obejmuje trasy dla miast polskich.

Traseo 

Dzięki Traseo można zobaczyć więcej i przeżywać wycieczkę intensywniej. Wymieniony program  do zwiedzania na urządzenia mobilne oferuje imponującą liczbę aż 130 tysięcy tras turystycznych wraz z najważniejszymi dla nich informacjami. 

Dowiemy się tu m.in, ile czasy potrzebujemy na ich przebycie oraz co możemy zobaczyć w trakcie zwiedzania. Jest tu dostępny także tryb offline. Natomiast nawigowanie po wybranych szklakach odbywa się bardzo sprawnie i zawiera najważniejsze dla użytkownika informacje, np. punkty POI i wysokościowe. Można tu również dodawać zdjęcia i waypointy, a to sprawia, że aplikacja Traseo pełni nie tylko funkcję informacyjną, ale i społecznościową. 

fot. AppStore

Aplikację turystyczną Traseo pobierzemy w sklepach Google Play oraz AppStore. Program polecany jest szczególnie osobom szukającym szlaków górskich, tras i szczegółowych map. 

Google Maps 

Ostatnia aplikacja to pozycja bez której to zestawienie nie miałoby sensu. Mimo że Google Maps z założenia pełni funkcję nawigacyjną, to znajdziemy w niej również wiele wskazówek dotyczących zwiedzania, np. informacje o najbliższych restauracjach, stacjach benzynowych, hotelach i sklepach. W tej kwestii dobrze sprawdzą się też zakładki Wydarzenia i Atrakcje, które pokażą zaplanowane na danym terenie eventy i najciekawsze punkty turystyczne. 

Z powodzeniem skorzystamy z aktualizowanych na bieżąco tras, które po uprzednim zapisaniu, możemy odtworzyć w dowolnym momencie w trybie offline. W Mapach Google możemy też stworzyć spersonalizowaną listę miejsc, które zamierzamy odwiedzić w przyszłości.

google maps zwiedzanie
fot. Google Play

Mapy Google są dostępne w sklepie Google Play oraz AppStore. Więcej na ich temat przeczytasz tu:

Zainspiruj się na wakacje 

Wybierz aplikację z mapami turystycznymi, która spodobała Ci się najbardziej, zapomnij o nerwowym błądzeniu podczas wycieczki i skup się na odkrywaniu pięknych miejsc. Z takim pomocnikiem plan wycieczki i dostęp do nieznanych miejsc możesz mieć zawsze pod ręką –  w swoim smartfonie.

Wybierz smartfon do wygodnego przeglądania aplikacji:


Źródło: Google Play, AppStore, opracowanie własne