Miejsca związane z nauką i technologią, które warto odwiedzić w te wakacje

Zastanawiacie się, czy w Polsce są jeszcze miejsca, które potrafią zaskakiwać? Otóż jest ich cała masa. A jeśli tak jak my, jesteście fanami technologicznych nowinek i nauki, a ciągłe odkrywanie zależności, rządzących światem sprawia Wam realną przyjemność, to odpowiedź jest jedna – powinniście postawić na te, gdzie wszystko powyższe będziecie mieć na wyciągnięcie ręki. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Co warto zobaczyć w Polsce? Nauka, technika i … doskonała zabawa

Cudze chwalicie, swego nie znacie – głosi słynne porzekadło. I mimo że liczy już setki lat, to nadal jest niezwykle aktualne. Warto pamiętać o nim również w kontekście atrakcji na mapie naszego kraju, a konkretniej miejsc, które nie tylko bawią, ale i uczą oraz pozwalają na bezpośredni kontakt z szeroko pojętą technologią.

Zaciekawieni? Poznajcie punkty nauki i techniki, które fascynują swoim potencjałem. Miejsca, które znajdziecie w tym zestawieniu, kipią rozmaitymi nowinkami i charakteryzują się duchem przyszłości. Przed Wami muzea, galerie i instytuty, które dla fanów nowych technologii, powinny być obowiązkowymi przystankami podczas podróżowania po Polsce w nadchodzące wakacje.

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

Zaczynamy od Wrocławia, gdzie czeka na Was genialna inicjatywa czterech przyjaciół. Jak samo twierdzą, połączyła ich pasja do starych sprzętów komputerowych i gier. Od początku chcieli stworzyć miejsce, które będzie mówiło o nierozerwalnym połączeniu historii wideo rozrywki oraz informatyki. Ta, wydawałoby się na pozór prosta, idea zaowocowała sukcesem, który dziś nosi nazwę Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery.  

Wizyta we wrocławskim muzeum gier i komputerów pozwala przenieść się w czasie, nawet do lat ’70 zeszłego stulecia, kiedy to branża komputerowa dopiero raczkowała. Ci, którzy pamiętają te czasy, będą mogli z sentymentem do nich powrócić. Z kolei młodsze pokolenia otrzymają okazję do porównania dzisiejszych gier i rozwiązań technologicznych, do tych dostępnych kiedyś.

gikme gry i komputery
żródło: gikme.pl

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery jest więc atrakcyjne bez względu na przedział wiekowy odwiedzających – możecie się tu wybrać całą rodziną, bo każdy znajdzie z pewnością coś, co go zainteresuje w tej tematyce. Czeka tutaj naprawdę szeroki wachlarz atrakcji – od najstarszych sprzętów elektronicznych, przez kolejne rozwiązania informatyczne, po najciekawsze tytuły dotychczas wydanych gier. A wszystko to w miłej i niezwykle sympatycznej atmosferze.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

Centrum Nauki Experyment

Przenosimy się do Gdyni, a tu czeka na Was morze atrakcji. Właściwie w każdej dziedzinie. Centrum Nauki Experyment, bo o nim mowa, to miejsce, gdzie od lat rządzi nierozerwalny duet – nauka i zabawa. Ideą Experymentu jest pomoc w łatwym i efektywnym przyswajaniu wiedzy, a sama wizyta w nim ma pomóc zrozumieć otaczające procesy oraz pobudzić ciekawość świata. 

Najprościej mówiąc, Centrum Nauki Experyment to przeogromna pracownia doświadczalna, skierowana zarówno do młodszych, jak i starszych gości. Wiedza podawana jest tutaj w różnoraki, np. interaktywnie – dzięki czemu nie ma mowy o nudzie. Co więcej, każdy z odwiedzających ma możliwość przeprowadzenia konkretnych eksperymentów, dzięki czemu cała przygoda okraszona jest autentycznością i niewymuszoną atrakcyjnością.

Więcej dowiecie się na oficjalnej stronie Centrum Nauki Experyment

centrum nauki experyment
źródło: experyment.gdynia.pl

Kraków Arcade Museum

Wracamy do Miasta Królów, czyli do Krakowa. Tutaj czeka na Was jedyne w swoim rodzaju interaktywne muzeum gier wideo. Brzmi nieźle? I tak właśnie jest. Tylko w Kraków Arcade Museum znajdziecie unikalny zbiór ponad 100 klasycznych gier wideo, a co więcej będziecie mogli zagrać w każdą z nich na specjalnie przygotowanych automatach. Wizyta w Kraków Arcade Museum to także niesamowita lekcja historii. Dowiecie się tutaj również, jak ewoluowała branża video games na przestrzeni lat, które z nich były najciekawsze i jakie tytuły cieszyły się największą popularnością. Jesteście entuzjastami gier wideo? Jeśli tak, to zdecydowanie nie może Was tu zabraknąć.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Kraków Arcade Museum

kraków arcade museum
źródło: www.krakowarcademuseum.com

Apple Muzeum Polska

Zdecydowanie punkt obowiązkowy dla fanów nadgryzionego jabłka. Apple Muzeum w Piasecznie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie znajdziecie bogatą kolekcję urządzeń Apple, Macintosh, a także NeXT. Czekają tutaj sprzęty, które znacie, ale również takie, z którymi nie mieliście jeszcze do czynienia. Podczas zwiedzania będziecie mogli je poznać, a nawet dotknąć. Zbiór jest niezwykle bogaty i liczy ponad 1400 pozycji. Niemożliwe? Zobaczcie poniższy filmik z otwarcia Apple Muzeum Polska:

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Apple Muzeum Polska

Centrum Nauki i Techniki EC1

Kolejnym punktem, na który warto zwrócić uwagę, jest Łódź i Centrum Nauki i Techniki EC1. To stosunkowo niedawno otwarte miejsce zdążyło już zaskarbić sobie serca wielu zwiedzających. Nic dziwnego, bo jest tutaj naprawdę ciekawie. Forma wystawy jest bardzo atrakcyjna i podzielona na 3 części. W pierwszej z nich znajdziecie eksponaty historyczne, współczesne symulatory oraz np. gry komputerowe. Kolejne nawiązują do praw przyrody i nauki oraz związanych z nimi wynalazków. Również tych w wersji mikro i makro.

cywili 3
źródło: centrumnaukiec1.pl

Warto też zaznaczyć, że wystawa w Łodzi jest po brzegi wypełniona multimediami, które skutecznie podbijają jej atrakcyjność zarówno dla młodszych, jak i starszych gości.

Więcej dowiecie się na oficjalnej stronie Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Nauki Kopernik

O tym miejscu słyszał niemal każdy. Centrum Nauki Kopernik to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do naszej Stolicy. Na miejscu spodoba się zarówno małym, jak i starszym fanom technologicznych nowinek. A co najlepsze – każdej z nich będą mogli musnąć zupełnie SAMI.

Ogromne centrum doświadczalne jest stworzone tak, aby każdy miał okazję zrozumieć czynniki wpływające na świat, w którym przyszło nam funkcjonować. Cała masa eksponatów, urządzeń i specjalistycznych stanowisk stanowi bazę do zdobywania i pogłębiania wiedzy. A ta podzielona została na różne kategorie naukowe i wiekowe. Nowoczesne wnętrza i znakomite wyposażenie technologiczne to gwarancja doskonale spędzonego czasu dla całej rodziny. 

Więcej dowiesz sie z oficjalnej strony Centrum Nauki Kopernik 

Źródła: gikme.pl, experyment.gdynia.pl, www.applemuzeumpolska.pl, ec1lodz.pl, kopernik.org.pl