Turystyczny przewodnik po górach? Odkryj aplikację Zaži Tatry z mapami 3D

Kochasz górski klimat? Zamiast leżenia nad morzem, wolisz pełne przygód wędrówki? Pamiętaj więc, że pokonując kolejne szlaki, warto mieć przy sobie niezawodnego przewodnika. Jeżeli w tym roku wybierasz się w Tatry, postaw na darmową aplikację, która zdecydowanie wyróżnia się na tyle konkurencji niebanalnym pomysłem i ciekawą realizacją. Mowa o interaktywnej mapie Zaži Tatry.

Górskie wędrówki z aplikacją? Czemu nie

„Widziałem góry większe, wspanialsze i bardziej majestatyczne. W góry piękniejsze od Tatr jednak nie wierzę”
Stanisław Zieliński
pisarz

Zdaje się, że nie tylko pan Zieliński myślał o Tatrach w tak wyjątkowy sposób. Świadczą o tym, chociażby liczne publikacje, odniesienia oraz przewodniki dedykowane miłośnikom tatrzańskich wędrówek. Co więcej, każdy, kto choć raz w ostatnim czasie wybierał się w Tatry, wie, że te ostatnie powstają również w formie aplikacji na sprzęty mobilne. Jest ich naprawdę sporo i wszystkie krzyczą, że są najlepsze. Którą z nich warto zatem wybrać?

Mapa Tatr w 3D? Poznaj Zaži Tatry

Aplikacja Zaži Tatry jest wynikiem sentymentalnej znajomości dwóch kreatywnych Słowaków z najpopularniejszym pasmem górskim w Polsce. Peter Bartoš i Gabriel Olekšák, bo o nich mowa, postanowili stworzyć niezwykle przyjemną wizualnie, prostą w swoich założeniach i przede wszystkim precyzyjną alternatywę dla tradycyjnych map. Dzięki temu dzisiaj interaktywna mapa Zaži Tatry zdecydowanie błyszczy na tle podobnych rozwiązań.

zazi tatry aplikacja android ios

Autorzy Zaži Tatry zaznaczają, że w swoim projekcie chcieli zwrócić szczególną uwagę na kwestie, których brakowało im w dotychczasowych propozycjach. W związku z tym, w 2015 roku rozpoczęli pracę nad aplikacją, która ostatecznie ujrzała światło dzienne trzy lata później i spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem.

Aplikacja turystyczna Zaži Tatry – co oferuje?

Nie bez powodu przez cały czas podkreślam wyjątkowość Zaži Tatry. Program realnie ma czym zaimponować, przez co dla entuzjastów Tatr będzie doskonałym uzupełnieniem każdej wycieczki. Co konkretnie tutaj znajdziemy?

Layout i obsługa

W zasadzie od pierwszej chwili używania programu mamy styczność z przyjemną szatą graficzną i wizualizacjami 3D, które towarzyszą nam już później niemal na każdym kroku. Widok wybranej trasy możemy oglądać nie dość, że w trybie 3D, to jeszcze z góry lub z pozycji wyglądającej jakbyśmy w konkretnym miejscu po prostu… byli – wówczas aplikacja wyświetli także aktualną pozycję wraz z wysokością.

Trzeba to docenić, bo przyznajmy, że w trybie 3D o wiele łatwiej się odnaleźć, niż na mapie w standardowej wersji, prawda?

Sama obsługa Zaži Tatry jest bardzo prosta, a menu jasno i klarownie rozpisane. Możemy wybierać szlaki turystyczne lub punkty dostępne na interaktywnej mapie, np. konkretne szczyty, schroniska czy doliny. Po wybraniu interesującego nas miejsca, otrzymamy sugestie szlaków i tras, które się z nim łączą. Ich ilość jak na stosunkowo świeżą aplikacje jest imponująca i wynosi aż 205 pozycji, co łącznie daje aż 407 km wędrówek.

Aktualne informacje, pogoda i ciekawostki

Nawiązując do powyższego trzeba zaznaczyć, że każde z miejsc jest bardzo dobrze opisane. Zaži Tatry poda konkretne informacje, np. ile czasu zajmuje pokonanie danej trasy, jakie są na niej wzniesienia, co będziemy mijać po drodze, a nawet jakiej pogody można się spodziewać podczas jej pokonywania. Na bieżąco wyświetli też bieżące położenie i wysokość. 

Dodatkowo znajdują się tutaj ciekawe artykuły, pogodę na kolejnych pięć dni, legendy o miejscach dostępnych na wybranej trasie, zdjęcia i wiele innych ciekawostek, których lektura może umilić odpoczynek po długiej wędrówce.

Tryb offline w Zaži Tatry 

Kolejną rzeczą, obok której nie można przejść obojętnie, korzystając z Zaži Tatry, jest praca w trybie offline. Jest to szczególnie ważne w górach, gdzie zdarza się, że ciężko o zasięg, a transmisja danych może być utrudniona, albo np. może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Zaži Tatry zapewnia wszystkie swoje funkcjonalności w wersji offline. Co więcej, nie trzeba pobierać żadnych map, ani innych plików na swój smartfon, tak jak ma to miejsce w przypadku aplikacji nawigacyjnych – aplikacja zadba o to samodzielnie i będzie kierować do celu zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, również w wersji offline.

„Chcemy się wyróżniać. Bogate treści udostępniamy offline, aby każdy użytkownik mógł korzystać z dowolnej funkcji, nawet gdy jest na szczycie Krivan. Nie musi pobierać żadnych dodatkowych treści, bo wszystko jest na miejscu. Staramy się korzystanie z naszej aplikacji uczynić jak najprostszym.”
Peter Bartoš
współtwórca Zaži Tatry

Dla kogo?

Jak widać, Zaži Tatry wyróżnia się jasno skonkretyzowanym celem – ma pomagać zwiedzającym w planowaniu, a później przemierzaniu określonych szlaków w Tatrach – od strony słowackiej oraz polskiej. Przyda się więc zarówno, którzy dopiero planują swoją wycieczkę, jak i tym którzy w aktualnym momencie znajdują się na szlaku. Dodatkowo przez cały proces wyszukiwania i dobierania rozwiązań dla danego zapytania aplikacja przeprowadza niezwykle intuicyjnie.

Warto zaznaczyć, że Zaži Tatry nie aspiruje do konkurowania z aplikacjami typu Endomondo, które pełnią dodatkowo funkcję mierników aktywności. Jej twórcy jasno zaznaczają:

 

„Wiemy, że istnieją aplikacje podobne do naszych. Naszym celem nie jest zrobienie kolejnego Strava ani Endomondo, więc nie planujemy żadnych funkcji śledzenia.”

Jednocześnie podkreślają, że w Zaži Tatry liczą się konkrety – mapy, miejsca, szczegółowe informacje i realna pomoc w wędrówce zarówno na etapie jej planowania, jak i podczas jej trwania. Oprócz niebywale bogatych treści, za korzystaniem z aplikacji przemawia również  całkowity brak irytujących reklam i jakichkolwiek opłat związanych z jej pobraniem.  

Jednym słowem, jeśli szukacie aplikacji, która o Tatrach powie wszystko, a nie tylko zmierzy pokonany podczas wędrówki dystans, to Zaži Tatry będzie idealna.

Co dalej z Zaži Tatry? Perspektywa rozwoju

Twórcy Zaži Tatry stale dodają nowe funkcje i poszerzają treści dostępne w aplikacji. Przykładem może być niedawno wprowadzona możliwość oznaczania ulubionych miejsc. 

Obecnie trwają też prace nad wprowadzeniem interaktywnych quizów czy widoków live bezpośrednio z kamer w poszczególnych miejscach Tatr. Jednocześnie autorzy programu zaznaczają, że póki co skupiają się jedynie na obszarze Tatr Wysokich, ale w przyszłości nie wykluczają stworzenia kolejnych aplikacji dla innych gór lub parków. Przyznają także, że entuzjazm, jaki budzi ich autorska aplikacja, znacznie przerósł oczekiwania i na pewno doda skrzydeł przy wprowadzaniu kolejnych nowości:

„Jesteśmy bardzo zaskoczeni liczbą pobrań, otrzymaliśmy również wiele opinii. Jedna była szczególna. Pochodziła od starszego mężczyzny, który nie może już wędrować z powodu problemów zdrowotnych. Napisał, że dzięki naszej aplikacji znów widzi swoje piękne Tatry, co czyni go szczęśliwym. Takie momenty są bardzo satysfakcjonujące.”

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz Zaži Tatry

Aplikację Zaži Tatry odpalicie na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS.

Więcej informacji na temat całego projektu znajdziecie na jego oficjalnym Facebooku oraz na stronie aplikacji Zaži Tatry

Wchodźcie, pobierajcie, testujcie i sami oceńcie, czy Zaži Tatry podbije również Wasze serca. Moje skradła całkowicie, przez co zdecydowanie czekam na więcej i już planuję kolejną wyprawę. Dajcie znać w komentarzach, jak to wygląda u Was!

Zajrzyjcie też koniecznie do tekstu:

Źródło: opracowanie własne/materiały udostępnione przez autora