Robisz po kryjomu zrzuty ekranu na Messengerze? Mark Zuckerberg Cię zdemaskuje w wiadomościach szyfrowanych

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie zrobił zrzutu ekranu z rozmowy na Messengerze i nie wysłał go komuś innemu. Obgadywanie jednak nie jest grzeczne, zwłaszcza kiedy rozmówcy zależy na dyskrecji. Dlatego jeśli zrobisz screenshota, w czacie pojawi się powiadomienie. Sprawdź, jakich rodzajów rozmów to dotyczy.

Zrzuty ekranu na Messengerze – kiedy pojawi się powiadomienie?

Nowa funkcja, która ma korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników Messengera, obejmie wyłącznie najbardziej prywatne z rozmów. Są to znikające wiadomości oraz rozmowy szyfrowane. W standardowych czatach, póki co, screenshoty można robić do woli, ale zdecydowanie nie zachęcamy do robienia tego w niecnych celach.

New update for end-to-end encrypted Messenger chats so you get a notification if someone screenshots a disappearing message. We're also adding GIFs, stickers, and reactions to encrypted chats too.

Opublikowany przez Marka Zuckerboga Czwartek, 27 stycznia 2022

Pod postem Marka Zuckerberga, w którym szef Facebooka ogłosił tę funkcję, większość komentarzy jest zdecydowanie pozytywna. I trudno się dziwić – w dobie zarabiania na danych miło widzieć starania o minimalną chociaż prywatność użytkowników, aczkolwiek Apple zdążyło się już na tym przejechać. Trudno jednak nie dostrzec w tym słodkiej nutki ironii – Meta żyje przecież dzięki kolosalnym ilościom danych generowanych przez użytkowników jej usług.

Na globalną skalę taka funkcja nie zmieni wiele, ale pewnie utemperuje kilka toksycznie prowadzonych relacji. Bo pamiętaj – jedyne, co powinno być toxic w Twoim życiu, to piosenka Britney Spears. Zawsze też możesz po prostu usunąć Messengera lub skorzystać z innego, bardziej prywatnego komunikatora. Albo umówić się na kawę i pogadać w cztery oczy.

Facebook Messenger – jak włączyć znikające wiadomości oraz szyfrowanie rozmów?

Tryb znikających wiadomości wywołasz, pociągając czat maksymalnie w górę. W ten sposób uruchomi się osobna rozmowa, której zawartość zostanie wykasowana po jej zakończeniu. To dobry sposób na podzielenie się delikatnymi informacjami.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest szyfrowanie rozmów w typie end-to-end, czyli ich zawartość jest dostępna wyłącznie dla rozmówców. Aby je uruchomić, kliknij ikonkę rozpoczęcia nowego czatu w prawym górnym rogu ekranu głównego Messengera. Następnie w oknie wyboru rozmówcy kliknij suwak z kłódką, również w prawym górnym rogu.