Mapy Google wprowadzają nawigację Lite, czyli nowy tryb dla rowerzystów

Jesteś fanem podróżowania tradycyjnym jednośladem? Jeśli tak, to z pewnością ucieszy Cię fakt, że gigant z Mountain View ma zamiar wprowadzić zupełnie nowy tryb dedykowany rowerzystom. Ma się dzięki niemu jeździć łatwiej, przyjemniej i bezpieczniej. Dowiedz się więcej i sprawdź, czy nowa nawigacja dla rowerzystów spod szyldu Google rzeczywiście może zmienić podejście do jazdy na rowerze.

Mapy Google a rowery

Mimo że ze wskazówek Google Maps dla rowerzystów możemy już od wielu lat, to aplikacja nie oferowała dotąd stricte dedykowanego im trybu. Teraz okazuje się, że już niebawem ma się to zmienić. Za wszystkim stoi tajemnicza opcja o nazwie Lite.

Okazuje się, że nowy „mode” w Mapach Google jest elementem kampanii ekologicznej, prowadzonej w USA. Ma ona na celu promowanie korzystnych dla środowiska naturalnego nawyków społecznych. W tym przypadku ma zachęcać konkretnie do wybierania roweru jako środka codziennego transportu – oczywiście w alternatywie do samochodu. 

Amerykański gigant twierdzi, wprowadzenie tych zmian pozwoli wyeliminować około 200 000 samochodów jeżdżących codziennie po drogach. Oszacowano, że w praktyce może to zapobiec emisji do atmosfery około 1. miliona ton dwutlenku węgla.

Przeczytaj też: Najlepsze aplikacje rowerowe na smartfony

rower ios android

Nawigacja Google z trybem Lite dla rowerzystów

Nowa funkcja Google Maps ma umożliwiać jeszcze szybsze i bardziej komfortowe korzystanie ze wskazówek podczas jazdy na rowerze. Jako kluczową zamianę jej twórcy podkreślają możliwość korzystania z nawigacji bez potrzeby patrzenia na smartfon, a także przy jego wyłączonym wyświetlaczu – prawdopodobnie głosowo (?). Wszystko dzięki szczegółowym informacjom z dopracowanej bazy wiedzy opcji „zakręt po zakręcie”, znanej z tradycyjnych Map Google.

Nawigacja dla rowerzystów dostępna w Google Maps ma również weryfikować najszybszą w danym momencie trasę rowerową i ewentualne zmiany wysokości podczas jazdy.

Firma zaznacza, że oprócz nowego trybu, entuzjaści rowerowych maratonów nadal będą mogli korzystać z dostępnych dotychczas wskazówek w tradycyjnej formie. 

Nowością jest też fakt, że gdy użytkownik jednak zdecyduje się wsiąść do auta, Mapy Google będą wyświetlać najbardziej oszczędną trasę do miejsca docelowego. Co więcej, pokażą też szacowaną oszczędność na paliwie, jeśli kierowca skorzysta z zaproponowanej w ten sposób trasy ekonomicznej. 

Zobacz nasz ranking: Najlepsze nawigacje rowerowe. Ranking polecanych modeli

fot. 9to5google.com

Dostępność nawigacji rowerowej Google Maps

Obecnie nawigacja dla rowerzystów Lite od Google jest dostępna wyłącznie dla mieszkańców USA. Pionier technologiczny zapewnia jednak, że zamierza wprowadzić ją globalnie, w tym na rynek europejski. Ma to nastąpić w 2022 roku. 

Zainteresował Cię ten temat? Koniecznie sprawdź też: 

Źródła tekstu: engadget.com, 9to5google.com