Najlepsze nawigacje rowerowe. Ranking polecanych modeli

Czym charakteryzuje się nawigacja rowerowa i czy rzeczywiście jest przydatna? To pytanie zadaje sobie każdy fan dwóch kołek. Przed wyruszeniem w podróż jednośladem warto wiedzieć, co w praktyce może dać posiadanie rowerowego GPS. Poznaj wszystkie zalety tego urządzenia, sprawdź polecane produkty i wybierz najlepszy sprzęt dla siebie.

Jaką nawigację rowerową wybrać?

Zadaniem urządzeń GPS jest przede wszystkim umożliwienie orientacji w terenie, szczególnie w nieznanych miejscach. Nawigacja rowerowa nie jest wyjątkiem od tej reguły. Mając ją na kierowniku swojego jednośladu, swobodnie możesz udać się w daleką podróż i poznawać nieodkryte dotąd tereny.

Oprócz wskazywania położenia, nawigacja rowerowa oferuje mnóstwo wskazówek oraz funkcji, które sprawiają, że podróż z nią jest nie tylko atrakcyjna, ale i doskonale zorganizowana. Niektóre z modeli są tak rozbudowane, że potrafią np. współpracować z zewnętrznymi czujnikami do pomiaru parametrów organizmu, przez co zyskały miano rowerowych komputerów.   

Mapy w nawigacjach rowerowych

Nawigacje GPS do roweru posiadają preinstalowane mapy Polski oraz Europy. Możesz też postawić na mapy konkretnego regionu, np. Unii Europejskiej. Musisz jednak pamiętać, że aby cieszyć się rzeczywistymi danymi, podobnie jak w przypadku nawigacji samochodowych, trzeba pamiętać o ich systematycznych aktualizacjach.

Jak to wygląda w praktyce? Funkcje rowerowego GPS

Planowanie trasy i punkty POI

Większość producentów odpowiedzialnych za nawigacje samochodowe oferuje również nawigacje dla rowerzystów. W związku z tym rowerowy GPS swoją podstawową funkcjonalnością niewiele różni się od wersji do samochodu. Podobnie jak ona, GPS na rower pozwoli zaplanować trasę, uwzględniając atrakcyjność terenu, którym będziesz się poruszać oraz miejsca, w których musisz się zatrzymać. Znajdziesz tu również np. znane i lubiane punkty POI, czyli hotele, obiekty gastronomiczne, zabytki czy np. serwisy rowerowe.

Opcja SupriseMe i inne dodatki 

Doceniane przez wielu są również modele nawigacji rowerowych wyposażone w funkcję SupriseMe, umiejącą samodzielnie utworzyć trasę przejazdu, szukając nieznanych dotąd terenów.

Oprócz powyższego warto wspomnieć, że większość urządzeń GPS na rower to po prostu wzbogacone o moduł satelitarny, bardziej rozbudowane wersje liczników rowerowych. Oprócz trasy wskażą więc również tempo, czas jazdy, aktualną prędkość – średnią, maksymalną czy np.  w strefie.

Niezawodna budowa nawigacji rowerowej  

Wszystkie nawigacje rowerowe to niezwykle trwałe konstrukcje. Trzeba przyznać, że w tym segmencie, producenci kładą wysoki nacisk na jakość, o czym świadczy wysoka odporność sprzętu na czynniki zewnętrzne, z którymi sprzęt ma do czynienia niemal przez cały czas.

Mówiąc wprost, nawigacje rowerowe to solidne, wodoszczelne konstrukcje, co potwierdzane jest stosownymi certyfikatami. Nie straszny jest im również kurz, piach czy wiatr. Przemyślana w ten sposób budowa sprzętu daje gwarancje, że żadna offroadowa jazda nie będzie mu straszna.

Polecane modele nawigacji rowerowych

Z uwagi na aktualny problem z dostępnością nawigacji rowerowych, proponujemy zapoznać się z naszymi tekstami o przydatnych aplikacjach na rower: