Nawigacja rowerowa. Jak wybierać GPS na rower?

Idzie wiosna, czas więc skompletować swoje rowerowe wyposażenie. Polecam zacząć od nawigacji rowerowej, która nie tylko precyzyjnie zarejestruje informacje o przebytym dystansie, mierzy prędkość jazdy oraz wykazuje spalone podczas wycieczki kalorie, ale pomoże również zaplanować atrakcyjną trasę i bezbłędnie dojechać do celu. Przyjrzyjmy się, jak podróżowanie z rowerowym GPS-em wygląda w praktyce.

Nawigacja rowerowa – co oferuje?

GPS na rower znacznie poszerza horyzonty. Głównie przez to, że możesz udać się z nim nawet w daleką trasę, bez obaw o jej przebieg. Z nawigacją rowerową bez trudu zorganizujesz pierwsze wakacyjne podróże, obejmujące dziesiątki, a nawet setki kilometrów. A jak wygląda to w praktyce?

Planowanie trasy rowerowej

Wybrane modele wyposażone są w funkcję planowanie trasy – innymi słowy, pozwalają na samodzielne określenie dróg, którymi chcesz się poruszać oraz miejsc, które planujesz odwiedzić. Niezwykle ciekawą funkcją jest opcja SupriseMe, umiejąca samodzielnie utworzyć trasę przejazdu, szukając zupełnie nowych odcinków do jazdy.

Punkty POI

Gdy po przemierzonych kilometrach przyjdzie czas na odpoczynek, nawigacja rowerowa podpowie, gdzie znajdziesz miejsce na nocleg i wskaże, gdzie możesz zjeść coś na ciepło. Jak to możliwe? Wszystko dzięki dostępnej w wielu modelach funkcji POI, która obejmuje punkty gastronomiczne, atrakcje turystyczne, noclegi oraz punkty serwisowe.

nawigacja rowerowa jak wybrać geex POI

Aktualne i szczegółowe mapy

Mapy oferowane przez GPS na rower imponują swoją szczegółowością. Możesz wybrać modele z  preinstalowanymi mapami Polski i Europy. Co więcej, oferta nawigacji rowerowych jest tak szeroka, że możesz postawić na model z mapą całej Europy albo wyłącznie konkretnego regionu, np. Europy Centralnej.

Konstrukcja nie do zdarcia

Stawiając na nawigację rowerową, możesz wybierać spośród takich renomowanych producentów, jak Mio, Garmin, czy np. Polar. Przypominam, że są oni doświadczeni także w produkcji nawigacji samochodowych czy motocyklowych.

Wspominam o tym, aby podkreślić, że nawigacje rowerowe to sprzęty najwyższych lotów, jeśli chodzi o konstrukcję, wykonanie i trwałość. W procesie tworzenia wzięto pod uwagę styl ich użytkowania, o czym świadczy np. ich wodoodporność. Większość nawigacji rowerowych jest również odporna na kurz, zapylenie oraz nieprzewidziane wstrząsy. Innymi słowy, wzięto pod uwagę wszystko to, co może przydarzyć się na trasie i co jest niezbędne, aby spokojnie wyruszyć w długą rowerową podróż.

Funkcje dodatkowe nawigacji rowerowej

Szczegółowe informacje odnośnie rowerowego treningu? Nie ma problemu. To też umożliwi Ci nawigacja rowerowa. Sprzęt określi tempo i czas jazdy, prędkość aktualną, prędkość średnią oraz prędkość maksymalną, a także tzw. prędkość w strefie.

Co więcej, modele typu premium potrafią współpracować z zewnętrznymi czujnikami, np. sensorem EKG. W efekcie Ty otrzymujesz dostęp do pełnego zakresu informacji o treningu – nie tylko tych dotyczących jazdy, ale i reakcji organizmu oraz bieżącego stanu zdrowia.

Na co zwrócić uwagę kupując nawigację rowerową?

Decydując się na konkretny model nawigacji, weź pod uwagę swój styl i predyspozycje do jazdy jednośladem. Podróżujesz często? Robisz długie dystanse? Potrzebujesz precyzyjnych pomiarów?

W tym przypadku warto postawić na bardziej rozbudowany model nawigacji rowerowej, która dodatkowo sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych, nawet kilkadziesiąt kilometrów od domu, a w razie potrzeby będzie również stanowić niezbędną bazę wiedzy o trasie czy najbliższych punktach POI. Jeśli nie, postaw na mniej rozbudowany model – pamiętając, że podstawowym zadaniem rowerowego GPS jest umożliwienie weryfikacji trasy oraz podstawowych informacji dotyczących jej przebiegu.

Polecane modele nawigacji rowerowych. Sezon 2020


Zobacz również wszystkie liczniki i nawigacje rowerowe w sklepie x-kom 

Jeżeli interesuje Cię tematyka związana z jazdą jednośladem, polecam również zajrzeć do artykułu: