Co to jest tryb awaryjny? Jak włączyć i wyłączyć tryb awaryjny w smartfonie?

Tryb awaryjny przydaje się wtedy, kiedy telefon nie działa jak trzeba. Włączenie tego trybu nie różni się bardzo od normalnego włączenia telefonu, a pozwala przeprowadzić diagnozę smartfonu i uporać się z problemem. Jeżeli więc masz jakieś problemy ze smartfonem i nie wiesz co jest tego przyczyną, to spróbuj trybu awaryjnego.

Czym jest tryb awaryjny?

Tryb awaryjny to proces włączenia smartfonu bez aplikacji przez Ciebie zainstalowanych. Nie działają wtedy żadne zewnętrzne aplikacje, dodatki, ani najnowsze aktualizacje. Można jednak w tym trybie dzwonić, czy uruchamiać aplikacje systemowe. Można więc skorzystać np. z:

 • latarki
 • kalkulatora
 • lokalizacji
 • aparatu
 • kalendarza
 • zegara
 • wysyłania i odbierania SMS-ów
 • wykonywania połączeń

Tryb awaryjny zużywa też minimalną ilość baterii, jeżeli więc drastycznie chcesz ograniczyć zużycie baterii, możesz posłużyć się trybem awaryjnym. Włączenie trybu awaryjnego nie usuwa aplikacji przez Ciebie zainstalowanych. Po wyłączeniu tego trybu telefon będzie działał jak dawniej.

telefon nie działa

Kiedy i dlaczego warto uruchomić tryb awaryjny?

Tryb awaryjny warto włączyć kiedy telefon:

 • działa skrajnie wolno
 • zacina się
 • zamyka aplikacje zaraz po ich otwarciu
 • nie wysyła właściwie powiadomień
 • może posiadać wirusa
 • nie podejmuje wskazanej akcji
 • bardzo szybko traci baterię

W trybie awaryjnym można rozpoznać problem, jaki trawi nasz smartfon. Jeżeli po włączeniu tego trybu wszystko nagle działa płynnie, telefon dzwoni i odbiera wiadomości, to powodem problemów może być ostatnio zainstalowana aplikacja. Odinstaluj ją i zobacz czy coś się zmieniło. Jeżeli nic się nie zmieniło, a telefon wciąż działa jakby już nie mógł, to może być to inna zewnętrzna aplikacja, wirus, albo zajęta pamięć RAM.

Jeżeli telefon ma wolne zasoby pamięci RAM, a problem nie leży w żadnej z aplikacji zewnętrznych (czyli tych zainstalowanych przez użytkownika) należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie telefonu i miękki reset. Pomocne może być tutaj po prostu odinstalowywanie aplikacji jedna po drugiej i wyczyszczenie telefonu z śmieci. Jeżeli to nie pomoże – ostatecznością jest twardy reset telefonu.

Mój telefon źle chodzi nawet podczas trybu awaryjnego

Jeżeli Twój telefon ma problemy z działaniem nawet podczas trybu awaryjnego, to problem najprawdopodobniej nie leży w aplikacjach trzecich. Może być to wirus, który kryje się w oprogramowaniu, usterka hardware’owa, lub jeszcze coś innego.

Uniknij problemów z telefonem. Kup sprawdzony model


Jak włączyć tryb awaryjny w telefonie z Androidem?

Włączenie trybu awaryjnego jest proste, wystarczy:

 1. wciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania
 2. na ekranie telefonu przytrzymaj przycisk wyłącz
 3. zrzuć ewentualny komunikat przyciskiem ok
 4. telefon sam uruchomi się w trybie awaryjnym

Jeżeli po drugim kroku nic się nie pojawia – nie szkodzi. Jest jeszcze druga możliwość uruchomienia telefonu w trybie awaryjnym:

 1. wyłącz telefon
 2. wciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj go
 3. kiedy na ekranie pojawi się logo producenta, wciśnij jednocześnie przycisk zmniejszania głośności i przycisk zasilania
 4. telefon powinien uruchomić się teraz w trybie awaryjnym

Jeżeli kombinacja klawiszy z punktu trzeciego nie zadziała, możesz spróbwać z kombinacją przycisku zwiększania głośności i zasilania. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie producenta smartfonu.

Jak wyłączyć tryb awaryjny w telefonie z Androidem?

Aby wyjść z trybu awaryjnego po prostu wyłącz i włącz telefon. Możesz też skorzystać z funkcji uruchom ponownie.

Jak włączyć i wyłączyć tryb awaryjny w smartfonie Apple?

Tutaj sprawa nieco się komplikuje, ale wszystko jest do zrobienia. Do włączenia trybu awaryjnego na systemie iOS będzie potrzebny nam komputer Mac, lub PC z aplikacją iTunes.

 1. na Mac-u z systemem macOS Catalina otwórz aplikację Finder. Na Mac-u z systemem Mojave otwórz aktualną wersję aplikacji iTunes. Jeżeli korzystasz z PC-a, również otwórz aktualną aplikację iTunes. Jeżeli iTunes już działa, zamknij ją i otwórz ponownie
 2. podłącz telefon do komputera
 3. Wciśnij odpowiednią kombinację przycisków
     a) Jeżeli posiadasz iPhona 8 lub nowszego: wciśnij i puść przycisk zwiększania głośności. Potem to samo zrób z przyciskiem zmniejszania głośności. Potem wciśnij i przyciśnij przycisk boczny
     b) jeśli używasz iPhona 7: jednocześnie wciśnij i przytrzymaj przycisk zmniejszania głośności oraz przycisk boczny
     c) dla iPhona 6s lub starszego: jednocześnie przytrzymaj przycisk główny i boczny
 4. Telefon włączy się w trybie awaryjnym

Konsekwencje włączenia trybu awaryjnego

Na dobrą sprawę tryb awaryjny nie wywołuje żadnych konsekwencji poza tym, że pomaga trafnie zdiagnozować problem. Może się jednak zdarzyć tak, że po wyjściu z trybu awaryjnego i włączeniu go z powrotem zniknie część, lub nawet wszystkie  widżety z ekranu głównego. Warto więc przed podjęciem próby włączenia trybu awaryjnego zrobić sobie zrzut ekranu z pulpitu.