Ledwo włączysz laptopa, a wentylatory wyją jak 20-letni Passat w dieslu? Obudowa parzy i nie sposób pracować ani grać? Jeżeli laptop się przegrzewa i nie pomaga podstawka chłodząca, czas wziąć się do działania. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i poznaj sposoby na ostudzenie nawet najbardziej rozgrzanych notebooków. Dzięki temu korzystanie będzie komfortowe, a sprzęt mniej podatny na awarie.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat konkretnej technologii, potrzebujesz porady sprzętowej lub pomocy w zakupie, napisz do nas na geex@x-kom.pl
Najczęstszą przyczyną przegrzewania się laptopa jest zalegający w nim kurz i zabrudzenia. Układ chłodzenia wciąga powietrze, a razem z nim wszystkie unoszące się w powietrzu drobinki. Część z nich osadza się na wentylatorach oraz pozostałych komponentach i utrudnia cyrkulację powietrza. W skrajnych sytuacjach może to doprowadzić do wyłączania się komputera, a nawet poważnej awarii.
Aby zapewnić optymalne oddawanie ciepła przez procesor, jego wierzch pokrywa cienka warstwa specjalnej pasty termoprzewodzącej. Mało który użytkownik laptopa ma okazję ją zobaczyć, ale jej działanie jest bez dwóch zdań odczuwalne. Jednak z biegiem czasu pasta się zużywa. Im wydajniejszy i bardziej obciążony komputer, tym szybciej pasta wymaga wymiany na nową. Zazwyczaj zużywanie się pasty termoprzewodzącej odczujesz dopiero 2-3 lata od zakupu laptopa.
A skoro przy obciążeniu jesteśmy… Oto kolejna przyczyna przegrzewania się laptopa. Uruchamiasz wiele aplikacji naraz albo dziesiątki kart w przeglądarce? W ten sposób nawet najlepszy laptop przegrzeje się niemal do czerwoności. Również wymagające gry, programy do montażu filmów czy obróbki zdjęć potrafią solidnie obciążyć podzespoły laptopa, zwłaszcza jeżeli korzystasz z ultrabooka lub leciwego komputera. Zdarza się też, że w tle uruchomionych jest wiele zbędnych procesów, które niepotrzebnie obciążają procesor.
Jednym z podstawowych grzechów użytkowników laptopów jest kładzenie ich na nieodpowiednich powierzchniach. Na łóżku, na kocu, na poduszce, a nawet na kolanach – w każdej z sytuacji możesz zasłonić wloty i wyloty powietrza, a także uniemożliwiasz oddanie ciepła przez obudowę. Pamiętaj, że wysoka temperatura w pomieszczeniu i wystawianie na słońce również wpływają na przegrzewanie się laptopa. Laptopy nie są zmarzluchami, przeciągi im nie szkodzą, a zamiast tropikalnego słońca wolą brytyjskie zachmurzenie.
Zobacz także:
Podstawowym sposobem, aby ostudzić rozgrzany komputer, jest zafundowanie mu zasłużonego pobytu w spa. Aby wyczyścić laptopa, wystarczy puszka sprężonego powietrza i kilka minut wolnego czasu.
Wyłącz urządzenie, odepnij od prądu i poczekaj, aż ostygnie. Następnie weź w dłoń sprężone powietrze i porządnie przedmuchaj wszystkie otwory w obudowie. Jeżeli masz taką możliwość, odkręć także spód obudowy notebooka i dokładnie usuń kurz z zakamarków. Następnie odczekaj kwadrans i włącz laptopa. Po takim czyszczeniu laptopa temperatury powinny zauważalnie spaść.
Oferta podstawek chłodzących jest bardzo szeroka – od niewielkich, tanich modeli po ogromne bestie przeznaczone do laptopów gamingowych. Jeżeli Twoja podkładka nie radzi sobie z obniżaniem temperatur albo po prostu jest stara, wybierz nową i wydajną. Postaw na model, który jest dopasowany do rozmiaru Twojego laptopa oraz ma kilka wentylatorów rozpędzających się do wysokich prędkości. Dla dodatkowej efektywności kup podkładkę z możliwością ręcznego ustawienia położenia wentylatorów. W ten sposób precyzyjnie wycelujesz je w miejsca, które grzeją się najbardziej.
Do uniwersalnych, domowych lub biurowych laptopów nie musisz kupować najmocniejszych podstawek chłodzących. Nie warto jednak oszczędzać, bo na pewno nie grozi Ci zbytnie wychłodzenie komputera. Porównaj starą podkładkę z nową i wybierz zauważalnie mocniejszy model. Natomiast do laptopów gamingowych czy mobilnych stacji roboczych warto sypnąć groszem i postawić na wysokiej klasy, najmocniejsze modele.
Dowiedz się więcej:
Zobacz pełną ofertę podstawek chłodzących w x-komie
Jak wspomniałem wcześniej, laptopy nie lubią się z miękkimi powierzchniami, takimi jak kołdry czy koce. Nie przepadają także za ciepłem naszych kolan i brzuchów. Najlepiej postawić laptopa na stole albo biurku. Jeżeli lubisz albo musisz korzystać z komputera w łóżku, wybierz wygodne podstawki, na której położysz komputer i pozwolisz mu „oddychać”.
Jeżeli Twój laptop się przegrzewa, unikaj także wystawiania go na bezpośrednie działanie słońca. Nie tylko nagrzeje to obudowę, ale może też zmuszać system do ciągłego podbijania jasności ekranu. W ten sposób bateria szybko się rozładuje. Ponadto, jeżeli to możliwe, zadbaj o komfortową temperaturę powietrza. Klimatyzacja albo wentylator przyniosą ulgę nie tylko Tobie, ale też komputerowi.
Masz tendencję do włączania wielu rzeczy naraz i korzystania tylko z jednej z nich? Powyłączaj niepotrzebne programy i zamknij część kart w przeglądarce. Jeżeli chcesz sprawdzić, które procesy najmocniej obciążają komputer, wejdź do menadżera zadań w systemie Windows lub do Monitora Aktywności na mac OS. Pamiętaj, aby nie wyłączać żadnych procesów systemowych!
Powrócę na chwilę do kwestii przeglądarki internetowej. Niektóre z nich bardzo mocno obciążają podzespoły, prowadząc do przegrzewania się laptopa. Zwłaszcza w przypadku starszych laptopów warto wybrać maksymalnie lekką przeglądarkę i wyłączenie zbędnych wtyczek. Na komputerze z systemem Windows dobrze korzystać z przeglądarki Edge, natomiast na komputerach Mac z Safari.
Twój laptop ma już kilka lat i służy za mini-piecyk w sezonie zimowym? To dobry czas na wymianę pasty termoprzewodzącej. Pamiętaj jednak, że obecnie większość gwarancji producenta nie pozwala na samodzielną ingerencję w tę część komputera. Na szczęście w okresie obowiązywania gwarancji (zwykle 2 lata) pasta termoprzewodząca zwykle nie wymaga wymiany. Po tym okresie można zrobić to samodzielnie albo udać się do sprawdzonego serwisu laptopów. Jeżeli jednak stwierdzisz, że w trakcie okresu gwarancji potrzebujesz zmienić pastę, zrób to wyłącznie w autoryzowanym serwisie producenta, chyba że warunki gwarancji dają Ci inne możliwości.
Jeżeli wszystkie możliwe metody zawiodły, a laptop wciąż się przegrzewa, być może osiągnął kres swoich możliwości. Trudno powiedzieć „żegnaj” po latach wspólnych przygód, ale obciążenie wymagającymi procesami jest już zbyt dużym wyzwaniem dla leciwych podzespołów. Także części mechaniczne notebooka, w tym system chłodzenia, mogą ulec zużyciu i działać mniej efektywnie po wielu latach pracy. Wyślij przegrzewającego się laptopa na emeryturę i zainwestuj w nowy sprzęt.
Sprawdź nasze rankingi TOP laptopów, w których znajdziesz mnóstwo propozycji urządzeń w różnych przedziałach cenowych i do konkretnych zastosowań. Komputery te zapewnią optymalne temperatury i świetną wydajność, która starczy na wiele lat satysfakcjonującej pracy i zabawy.
Zobacz także: