Jak wyczyścić komputer z Silver Monkey? Lśniący pecet w 15 minut

Niezależnie od tego, jak często korzystasz ze swojego sprzętu, prędzej czy później dopadnie go bezlitosny brud. Kurz, sierść, okruszki, tłuste odciski palców i inne zanieczyszczenia zbierają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz urządzeń. To nie tylko kwestia estetyki – brudny sprzęt działa mniej efektywnie i jest bardziej podatny na awarie. Dlatego nie szukaj pretekstu i zacznij porządki już dziś. Przekonaj się, że to łatwe i zobacz, jak wyczyścić komputer ze środkami czystości Silver Monkey.

Jak wyczyścić komputer z kurzu i innych zabrudzeń? Szybki sposób na lepsze działanie

Regularne czyszczenie komputera to jedna z podstawowych czynności, dzięki którym zapewnisz sobie optymalne temperatury podzespołów, a w rezultacie wieloletnią pracę z mniejszym ryzykiem awarii. Nie każdy jednak ma umiejętności i odwagę, aby rozkręcać peceta i wnikliwie czyścić każdy komponent. Dlatego w tym artykule znajdziesz porady, jak wyczyścić komputer w środku i na zewnątrz bez sięgania po śrubokręt. Bardziej doświadczonych użytkowników odsyłam natomiast do poniższego poradnika wideo:

Czyszczenie komputera zajmie Ci około piętnastu minut i pozwoli usunąć zanieczyszczenia z większości kluczowych komponentów. Warto wykonać je raz na 1-2 miesiące. Dzięki temu gruntowne porządki, takie jak na powyższym materiale, niemal zupełnie Cię ominą, a przy okazji komputer będzie prezentować się naprawdę elegancko.

Czym czyścić komputer? Arsenał godny testu białej rękawiczki

Do szybkiego wyczyszczenia komputera z kurzu i drobnych zabrudzeń sprawdzą się następujące produkty Silver Monkey:

  • Sprężone powietrze,
  • Chusteczki nawilżane IPA lub alkohol izopropylowy i dowolna miękka ściereczka,
  • Pianka do czyszczenia szkła (jeżeli masz komputer z przeszklonym panelem),
  • Pianka do czyszczenia plastiku.

Taki arsenał wystarczy na kilka razy. Ponadto środki sprawdzą się do pielęgnacji wielu innych urządzeń w Twoim mieszkaniu, np. smartfonów, tabletów czy laptopów. 

Poniższa instrukcja przygotowana została na przykładzie komputera G4M3R Elite, z którego korzystam od kilku miesięcy. Specjalnie na potrzeby tego artykułu nie czyściłem go ani razu – ani od środka, ani na zewnątrz. Komputer był używany kilka godzin tygodniowo do grania, a przy okazji po mieszkaniu cały czas kręcą się dwa koty. O zanieczyszczenia nie było zatem trudno.

Dowiedz się więcej o komputerach G4M3R:

Czyszczenie komputera z Silver Monkey krok po kroku

Krok 1 – odepnij komputer od zasilania

Skoro już wiesz, czym czyścić komputer, czas wziąć się do działania. Przede wszystkim wyłącz komputer z zasilania. Nie wystarczy skorzystać z przełącznika na zasilaczu – wyjmij kabel zasilający z gniazdka i z komputera. To po pierwsze kwestia bezpieczeństwa, którego nigdy dość, ale także komfortu, gdyż dowolnie ustawisz komputer bez ograniczającego ruchy kabla. Jeżeli komputer był niedawno włączony, odczekaj, aż ostygnie.

Komputer odpięty od zasilania

Krok 2 – jak wyczyścić komputer sprężonym powietrzem od wewnątrz

Jeżeli masz możliwość wyniesienia komputera na dwór, będzie to świetny pomysł – w ten sposób uchronisz się przed zakurzeniem pokoju. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zadbaj o dobre wywietrzenie pomieszczenia. Możesz także założyć maseczkę, jeżeli obawiasz się alergenów.

Jak wyczyścić komputer na dworze

Sprężone powietrze w dłoń! Zamontuj w dozowniku dołączoną rurkę i porządnie przedmuchaj wszystkie zakamarki. Zajrzyj wszędzie tam, gdzie jesteś w stanie dotrzeć – sprężone powietrze jest bezpieczne dla sprzętu. 

Zadbaj zwłaszcza o wentylatory, radiatory i filtry, które najchętniej przygarniają wszelkie pyłki. Nie zapomnij także o zewnętrzu komputera, zwłaszcza portach, włącznikach i maskownicach wentylatorów. Staraj się trzymać puszkę prosto i unikać ustawiania jej pod kątem, a zwłaszcza do góry nogami.

Po przedmuchaniu wszystkich kątów możesz odłożyć puszkę. W przeciągu paru minut niewielka część drobinek kurzu ponownie się osadzi – nie przejmuj się, wrócimy do nich później.

Krok 3 – czyszczenie komputera na zewnątrz

Weź do ręki puszkę z pianką do szkła i spryskaj niewielką ilością szklaną ścianę. Okrężnymi ruchami rozprowadź ją po szybie za pomocą ręcznika papierowego. Czynności powtarzaj, aż znikną wszelkie zabrudzenia. Następne to samo zrób z szybą od środka.

Teraz weź piankę do czyszczenia plastiku, która sprawdzi się zarówno do metalowych, jak i plastikowych obudów. Usunie kurz i zabrudzenia, takie jak ślady po palcach. Osobiście najbardziej lubię nakładać niewielką ilość na ręcznik papierowy i dopiero wtedy czyścić całą obudowę na zewnątrz. Czynność powtarzaj do usunięcia wszystkich zabrudzeń – zazwyczaj większość znika już za pierwszym razem. W przypadku niektórych zakamarków możesz skorzystać także z patyczków kosmetycznych. Czyszczenie komputera, cóż, wymaga nieco precyzji i cierpliwości.

Jeżeli nie masz pod ręką pianki do plastiku, preparat do szkła także zda egzamin. Warto go jednak zachować przede wszystkim do szyb i innych błyszczących powierzchni, gdyż nie pozostawia na nich żadnych smug.

Krok 4 – wracamy do środka

W czasie czyszczenia komputera na zewnątrz pozostałe wewnątrz drobinki kurzu zdążyły już osiąść. Weź chusteczkę IPA lub nasączoną alkoholem miękką ściereczkę i delikatnie przetrzyj wszystkie elementy obudowy w środku. Nie przecieraj natomiast płyty głównej – jej drobne części mogą zahaczyć się o szmatkę i uszkodzić. W przypadku pojedynczych, trudnodostępnych zabrudzeń skorzystaj z patyczka kosmetycznego nasączonego IPĄ albo delikatnego pędzelka.

Jak wyczyścić komputer? Efekt końcowy

I to wszystko! Zobacz efekt końcowy po wyczyszczeniu komputera G4M3R produktami Silver Monkey. Różnicę widać gołym okiem, a jeżeli to pierwsze takie czyszczenie od miesięcy (albo lat!), to odczujesz ją także w głośności i temperaturach pracy komputera.

Zapytajmy również naszego futrzastego eksperta, a zarazem jednego z winowajców pierwotnego stanu komputera G4M3R. Czy preparaty Silver Monkey zdały egzamin?

Zadowolony kot po czyszczeniu komputera
Inspektor Czystości Pecetów potwierdza. G4M3R tak czysty, że noski lizać.