Recenzja Galaxy Watch 4 Classic. Pomaga wydobyć najlepszą wersję siebie?

Solidna konstrukcja, elegancki design i wiele funkcji – czego chcieć więcej od smartwatcha? Galaxy Watch 4 Classic pokazał możliwości, które wcześniej nie wydawały mi się niezbędne, a teraz trudno mi bez nich zaplanować swój dzień. Zobacz, co oferuje smartwatch od Samsunga i do czego możesz go wykorzystać.

Info dla prawdziwych geeków, czyli o czym jest recenzja

Smartwatch Galaxy Watch 4 Classic otrzymałam w podłużnym białym opakowaniu. Wygląda estetycznie, nie ma na nim zbędnych elementów. Tylko najważniejsze informacje: nazwa marki oraz pełna nazwa modelu zegarka. Najbardziej interesujące jest jednak to, co w środku. Po rozpakowaniu docieramy do wszystkich elementów zestawu – a są to:

  • Smartwatch Galaxy Watch 4 Classic
  • Przewód z magnetyczną ładowarką
  • Karta gwarancyjna

Model recenzowany przeze mnie:


Inne warianty:


Galaxy Watch 4 Classic na pierwszy rzut oka (i jak się później okaże na ostatni też) robi ogromne wrażenie. W pierwszej chwili skojarzył mi się ze stoperem, który mierzy czas np. podczas sprintu. Jak zaraz się dowiecie, oba gadżety mają wiele wspólnego. Sporą zaletą smartwatcha jest obrotowy pierścień, który służy do wybierania kolejnych funkcji. Przez jego obecność konstrukcja zegarka wydaje się nieco szeroka i solidna. Nic dziwnego, wykorzystano w niej stal nierdzewną klasy premium.

Jaki system napędza Galaxy Watch 4 Classic?

Galaxy Watch 4 Classic to smartwatch, w którym zastosowano Wear OS Powered by Samsung. Dzięki temu, że właśnie to jest „sercem” zegarka, można przenieść funkcjonalności smartfona na nadgarstek. Odpowiadanie na SMS-y czy raport o zdrowiu i kondycji nie jest żadnym wyzwaniem dla zegarka od Samsunga. Zapewnia też możliwość łączenia zegarka z innymi urządzeniami Samsung Galaxy. Możesz np. otwierać aplikacje na telefonie z poziomu zegarka.

galaxy watch 4

Galaxy Watch 4 Classic – dla kogo jest stworzony?

Ogólnie można powiedzieć, że przyda się wszystkim osobom aktywnym fizycznie. Już sam wygląd tarczy i opaski na to wskazuje. Wyświetlacz o przekątnej 1,4 cala sprawia, że z pewnością nie przeoczysz żadnego powiadomienia nawet podczas wyczerpującego treningu. Dodatkowo fakt, że Super AMOLED o rozdzielczości 450×450 px, gwarantuje przyjemne obsługiwanie niezależnie od pory dnia.

Waży 52 g, więc nie obciąża nadmiernie ręki podczas wymachów czy skłonów. Było to dla mnie bardzo istotne, bo zgodnie z powiedzeniem: „złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy”, najmniejsza niewygoda może sprawić, że przerwę trening.

Ze smartwatchem od Samsunga aktywność fizyczna była przyjemnością. Stale informował mnie o tętnie i spalonych kilokaloriach, co jest największą motywacją. Dzięki funkcji GPS po skończonym bieganiu mogłam zobaczyć na mapie, które rejony miasta odwiedziłam. Myślę, że warto też wspomnieć o możliwości wysłania sygnału SOS. Niby nic, ale dało minimalne poczucie bezpieczeństwa.

Funkcje dla kobiet

Ucieszył mnie widok funkcji przeznaczonej dla kobiet. Uwaga dziewczyny, ta wiadomość jest skierowana do Was. Jeśli sparujecie zegarek z aplikacją Samsung Health, możecie śledzić swój cykl menstruacyjny. Najważniejsze informacje są dostępne na wyświetlaczu smartwatcha. Sama korzystałam wcześniej z osobnej aplikacji, jednak teraz wszystko można połączyć w rodzinie Samsunga.

Elegancki design i opaska, która spędzała mi sen z powiek

To, że zegarek robi dobre wrażenie wizualne, już wiemy. Dotarł do mnie egzemplarz w kolorze czarnym, co jedynie pogłębiło zachwyt. Pasował do każdej stylizacji i nie rzucał się w oczy żadnymi jaskrawymi barwami. Jest jednak coś, co przykuło moją uwagę…

Czy opaska w Galaxy Watch 4 Classic jest wygodna?

Pasek Ridge Sport Band został wykonany z fluoroelastomeru. Dzięki temu jest odporny na ścieranie, pękanie i mocniejsze uszkodzenia. Producent zapewnia też, że poprzez wykorzystanie takiego materiału, smartwatch idealnie przylega do skóry podczas aktywności fizycznej. I to prawda. Czuć, że zegarek trzyma się ręki i nie osuwał się nawet podczas mocniejszych ruchów.

Dużą zaletą jest również to, że nie wywołuje reakcji alergicznych na skórze. Skóra pod zegarkiem jest narażona na większy pot, przez co może być bardziej podrażniona. Nosząc Galaxy Watch4 Classic na ręce przez ok. tydzień non-stop, nie zauważyłam żadnego zaczerwienienia ani innych śladów wynikających z użytkowania zegarka. To zdecydowanie na plus.

Nie można odmówić opasce wygody. Jest jednak jedna rzecz, która nie dawała mi spać. Moja ręka jest dość szeroka, jednak mocno zwężona na wysokości nadgarstka. Kiedy nosiłam zegarek nawet na najmocniejszym ściśnięciu, odstawał. Miałam wrażenie, że można regulować jedynie dół paska (w miejscu, gdzie są dziurki) i przypasować jego układ wyłącznie do wewnętrznej części dłoni. Po bokach pozostawało puste miejsce, niezależnie od tego, jak mocno ścisnęłam zapięcie. Możliwe, że wynika to z budowy mojego ciała, dlatego nie będę traktowała tego jako minus. Na męskim nadgarstku problem się nie pojawił.

Wybór motywu tarczy

Samsung zadbał też o wszystkich fanów personalizowanych grafik na gadżetach. W aplikacji Galaxy Wearable możecie wybrać, jaki obrazek będzie Was witał na ekranie głównym w zegarku. Wyboru można dokonać spośród naprawdę wielu obrazków. Jeśli to nadal za mało, możesz wgrać swoje zdjęcie – dzięki temu uśmiech zwierzaka domowego będzie zawsze pod ręką (a właściwie to na nadgarstku).

Jakie motywy tarczy oferuje Galaxy Watch 4 Classic?

Możecie wybrać spośród klasycznym widżetów, gdzie na czarnym tle odznaczają się białe i czerwone wskazówki. Jest też wersja dla osób, które kolory i nieoczywiste kształty. Jeśli podstawowy pakiet to za mało, możesz skorzystać z obrazków w wersji premium – wówczas trzeba je pobrać i zainstalować.

Zdecydowałam się na zupełnie inne rozwiązanie i polecam chociaż je wypróbować. W galerii motywów znajduje się grafika o nazwie „Przyjaciele”. Promuje ją animowany niedźwiadek w turkusowej bluzie. Myślałam, że kiedy wybiorę go jako główny motyw, na tarczy będzie po prostu miś. Zaskoczenie. Ten motyw to trochę więcej niż gif, ale mniej niż nagranie. W zależności od tego, co akurat robisz na zegarku, niedźwiadek będzie jeździł z kolegą na deskorolce, popijał napój lub przybijał piątkę z kolegą od deskorolki. Moje wewnętrzne dziecko jest naprawdę zachwycone.

Ile wytrzymuje bateria w Galaxy Watch 4 Classic?

Bateria o pojemności 361 mAh powinna umożliwiać korzystanie ze smartwatcha przez ok. 40 godzin. Kiedy zegarek był włączony, ale niekoniecznie używany (to znaczy, że pozostawał sparowany z telefonem, ale nie był wybudzany), działał nawet ok. 50 godzin. Najbardziej interesujące jest jednak to, ile wytrzymuje bateria podczas aktywnego korzystania z funkcjonalności smartwatcha. Niestety nie mam dobrych informacji.

Przez noc zegarek traci nawet ok. 20% baterii. Oczywiście mierzy w tym czasie jakość snu i nasycenie krwi tlenem oraz wyczuwa chrapanie. Myślę jednak, że poziom naładowania baterii spada dość szybko. Jeśli prowadzicie aktywny tryb życia, robicie kilka treningów dziennie i dodatkowo chcecie słuchać muzyki, sterując nią poprzez zegarek, bateria może szybko wskazać 0%. 

Ładowanie Galaxy Watch 4 Classic

Po jednym naładowaniu do 100% mogłam korzystać z zegarka przez ok. 36 godzin. Wynik jest więc bliski temu, który podają producenci. Myślę, że można korzystać z zegarka tak, aby poziom baterii spadał nieco wolniej, wszystko zależy od indywidualnego trybu życia.

A co z ładowaniem? Na szczęście rekompensuje to, że poziom naładowania dość szybko spada. Ładowanie od poziomu 3% do 100% zajęło dokładnie godzinę i 49 minut. Możecie więc podłączyć smartwatcha do ładowania na czas oglądania serialu lub wypicia porannej kawki, a potem ruszać w drogę. Dużym plusem jest magnetyczna ładowarka. Nie trzeba siłować się z zegarkiem, aby znaleźć idealne miejsce. Wystarczy, że położycie tył tarczy w miejscu ładowania.

samsung galaxy watch 4 classic kroki

Kompatybilność z innymi systemami operacyjnymi

Galaxy Watch 4 Classic jest oczywiście kompatybilny z innymi sprzętami Samsung Galaxy. Możesz więc zsynchronizować się ze słuchawkami lub innymi gadżetami. W zasadzie ten smartwatch powinien bez przeszkód łączyć się z telefonami z najnowszą wersją Androida (chyba że model nie ma Google Play Store – wtedy połączenie nie jest możliwe).

Nie mam też dobrych wieści dla miłośników Apple. Jeżeli na co dzień korzystacie z iPhone’a, nie będzie Wam dane wypróbowanie możliwości tego smartwatcha. Galaxy Watch 4 Classic nie jest kompatybilne z systemem iOS. Na szczęście informacja o tym pojawia się już przy pierwszym włączeniu zegarka. Nie przejdziecie do głównego panelu, jeżeli nie sparujecie zegarka z odpowiednią aplikacją mobilną. Mnie udało się wyszukać zegarek w aplikacje pobranej na iPhone’a, jednak połączenie obu urządzeń było niemożliwe.

Co oferuje smartwatch Galaxy Watch 4 Classic?

Prawdą jest, że Galaxy Watch 4 Classic ma funkcje, które znacznie przewyższają moje oczekiwania względem zegarka. Aby dokładnie poznać każdą z nich, potrzebne jest naprawdę sporo czasu. Gdyby dość ogólnie określić, co można zyskać, decydując się na noszenie właśnie tego modelu, można powiedzieć, że oferuje stały dostęp do raportu o zdrowiu. Kilka razy zdarzyło się, że poprzez powiadomienie zmotywował mnie do ruchu. Czy Galaxy Watch4 Classic to inteligentny zegarek na miarę XXI wieku?

Monitorowanie aktywności i raport z treningu

W Galaxy Watch 4 Classic możecie monitorować swój trening w ponad 90 aktywnościach. Nie będę wymieniała wszystkich, bo zajęłoby to połowę recenzji. Z pewnością znajdziecie tam podstawowe rodzaje treningów, ale też te specjalistyczne, np. wszyscy znamy już liczenie kroków czy kontrolowanie spalonych kilokalorii. Co więcej, sam wykrywa lub stopuje analizowanie treningu. Jeżeli podczas biegu zatrzymacie się, aby zawiązać sznurówki lub chwilę odsapnąć, smartwatch zawibruje. U mnie sprawdziło się to także podczas spacerów. Kiedy dosłownie na chwilę zajrzałam do sklepu, zegarek poinformował mnie, że wstrzymuje liczenie czasu.

Czy ten smartwatch to dobry partner treningowy? Myślę, że tak. W aplikacji możecie sprawdzić raport z każdego treningu. Pojawia się tam informacja m.in. o średniej szybkości w km/h, średnim pulsie z podziałem na strefy, a także różnicy wysokości w metrach. Możecie więc przenieść swój dziennik treningowy do cyfrowej wersji.

Samsung Health pozwala też na wspólne ćwiczenie. Wciśnijcie zakładkę „Razem”, a pojawi się informacja o możliwości rejestrowania wyników wspólnie ze znajomymi. Rywalizację uprzyjemni wspólny czat prowadzony na żywo aplikacji. Wystarczy, że zezwolicie na dostęp do listy kontaktów. Znajomi oczywiście również muszą korzystać z aplikacji Samsunga.

Nawodnienie

Kontrolowanie nawodnienia to moim zdaniem must have w każdym nowoczesnym zegarku. Trzeba pamiętać o piciu wody, niezależnie od tego, czy uprawia się sport, czy większość czasu spędza się przy biurku. W zegarku możecie dodać sobie kafelek, który odpowiada za nawodnienie. Kiedy wypijecie szklankę wody, wystarczy, że wciśniecie plusik na dotykowym ekranie.

Lenisz się, wstawaj

Przyznam szczerze, że nie lubię, gdy ktoś zmusza mnie do zrobienia czegoś, na co nie mam ochoty. Kiedy ponad godzinę się nie ruszałam i siedziałam przy biurku, np. podczas pracy, zegarek wysyłał mi o tym powiadomienie. Uwierzcie, że to nic fajnego zobaczyć na ekranie informacje, że pora się za siebie wziąć. Nieprzyjemne, ale jednak skuteczne.

Smartwatch nie zmusza do wyruszenia na siłownię, ale przypomina o tym, aby chociaż się rozciągnąć. Dodatkowo przeprowadzi Was przez cały proces. Możecie wybrać np. przysiady. I uwaga, zegarek faktycznie wyczuje, czy ćwiczycie, czy nie. Po każdym powtórzeniu na wyświetlaczu pojawi się informacja o zaliczeniu zadania.

Badanie jakości snu

To dość popularna funkcja w inteligentnych zegarkach. Nie mogło jej zabraknąć również w zegarku od Samsunga. Dzięki tej funkcji możecie stale monitorować jakość swojego snu, poznać, ile czasu spaliście w konkretnej fazie (czuwanie, REM, sen lekki i głęboki). Odkryjecie też, ile kilokalorii spaliliście podczas wypoczynku. Stale mierzony jest także poziom tlenu we krwi podczas snu. Ten parametr pozwala wykryć, czy w naszym organizmie nie zachodzą niepokojące zmiany zdrowotne.

Ciekawą funkcją jest też wykrywanie chrapania. Aby można było to zmierzyć, musicie ustawić telefon na płaskiej powierzchni obok głowy. Dolna krawędź powinna być skierowana w Waszą stronę. Oczywiście zegarek powinien być założony na rękę. Teraz już nikt Wam nie wmówi, że to Wy chrapiecie.

Stres i ćwiczenia oddechowe

To funkcja, która oferuje nie tylko rybę, ale też wędkę. Co to znaczy? Oprócz wskazania poziomu stresu, proponuje rozwiązanie, które pozwala go zmniejszyć. Ćwiczenia oddechowe to cykl konkretnej liczby oddechów na minutę. Wypróbujcie, a potem sprawdźcie, czy stres się obniżył. Możecie też porównać te wartości na przestrzeni 7 dni, miesiąca i roku.

galaxy watch 4 classic stres

Analiza składu ciała

To funkcja, która szczególnie przyciągnęła moją uwagę. Dzięki czujnikowi Samsung BioActive, który rejestruje skład ciała w czasie rzeczywistym, uzyskujesz raport o stanie zdrowia, a mówiąc dokładniej o ciele. Analizę impedancji bioelektrycznej (BIA) możesz wykonać dwoma palcami w zaledwie 15 sekund. Wystarczy, że przyłożysz je do zegarka zgodnie z wyświetlaną na ekranie instrukcją.

Wzrost i wagę należy wpisać samodzielnie. Czego można się dowiedzieć z takiej analizy? Poznacie przede wszystkim, ile macie mięśni (w kilogramach) oraz tkanki tłuszczowej (w procentach). W raporcie poznacie też bardziej szczegółowe dane, jak np. BMI, zawartość wody w organizmie czy PPM. Dodatkowo dowiecie się, czy macie czegoś za mało, za dużo lub w normie.

Wytrzymałość na niesprzyjające warunki otoczenia

Galaxy Watch 4 Classic ma szereg certyfikatów, które poświadczają jego wytrzymałość. Wodoszczelność 5 ATM,  certyfikacja MIL-STD-810G oraz pyłoszczelność to argumenty, które przemawiają za tym, że możesz nie rozstawać się z zegarkiem przez cały dzień i noc. Śmiało możesz wziąć w nim prysznic lub udać się na basen.

Pyłoszczelność dodatkowo pozwoli Ci biegać lub spacerować po górach. Certyfikat MIL-STD-810G to standard militarny. Informuje, że zegarek jest bardziej wytrzymały na upadki, dużą wilgotność oraz zmiany temperatury i ciśnienia.

Smartwach Galaxy Watch 4 Classic – obsługa przez aplikacje

Aby poznać i przede wszystkim korzystać ze wszystkich funkcjonalności tego smartwatcha, niezbędne będzie zainstalowanie dwóch aplikacji: Galaxy Wearable oraz Samsung Health. Stanowią centrum dowodzenia, ale też magazyn raportów. Jak z nich korzystać?

Galaxy Wearable

Galaxy Wearable to zapewne pierwsza aplikacja, z jaką zetkniesz się podczas korzystania ze smartwacha od Samsunga. To właśnie tutaj możecie wybrać ulubiony motyw tarczy zegarka i dowolnie uporządkować aplikacje. Możesz też dostosować głośność powiadomień lub przychodzących połączeń. Galaxy Wearable jest też miejscem, w którym pojawiają się aktualizacje potrzebne do działania zegarka.

Samsung Health

Samsung Health odpowiada za znacznie przyjemniejsze rzeczy. To tutaj przeczytacie raporty dotyczące zdrowia i aktywności fizycznej. Dowiecie się też, czy dobrze spaliście. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość dodawania kaloryczności ze zjedzonych posiłków. Dzięki temu łatwiej będzie Wam kontrolować liczbę spożywanych kilokalorii.

Galaxy Watch 4 Classic – smartfon noszony na nadgarstku?

Kiedy pierwszy raz dowiedziałam się, ile aplikacji można pobrać bezpośrednio na smartwatcha, pomyślałam, że Galaxy Watch 4 Classic to tak naprawdę smartfon ukryty w obudowie zegarka. W zasadzie brakuje jedynie możliwości przeglądania stron internetowych.

Zaletą jest na pewno możliwość odbierania lub odrzucania połączeń, ale akurat to nie jest niczym innowacyjnym. Wygodne okazało się za to odpisywanie na wiadomości z poziomu zegarka oraz wykonywanie połączeń. Kiedy ktoś zadzwoni, ale nie możesz odebrać, pojawi się informacja o próbie kontaktu. Możesz wtedy wcisnąć przycisk odpowiadający za wysłanie wiadomości lub oddzwonienia. Gdy to zrobisz, na telefonie pojawi się znany już interfejs. Sprytne?

Galaxy Watch 4 Classic pozwala też na płacenie zbliżeniowe. Wystarczy, że włączysz na zegarku grafikę odpowiadającą Google Pay. To wygodne, szczególnie gdy idziesz biegać i nie chcesz nosić ze sobą telefonu i portfela. Po zakończonym treningu możesz wejść do sklepu i sfinalizować płatność zegarkiem.

samsung galaxy watch 4 classic mezczyzna

Podsumowanie recenzji Galaxy Watch 4 Classic

Bardzo trudno będzie mi zapomnieć o czasie spędzonym z Galaxy Watch 4 Classic. Otworzył mi głowę na rozwiązania, które wcześniej w zegarkach wydawały mi się niepotrzebne. Dużą zaletą jest to, że możecie zabrać go na właściwie każdy trening – niezależnie od tego, czy jest na dworze, w wodzie czy na sali. Przy dłuższym czasie użytkowania z pewnością lepiej nauczy się Waszego trybu życia i będzie jeszcze szybciej wykrywał aktywność lub bardziej precyzyjnie analizował puls czy poziom stresu.

Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę również te rzeczy, które niekoniecznie zachęcają. W moim przypadku jest to bateria, która ucieka z zegarka dość szybko, brak kompatybilności z innym systemem niż Android oraz odstająca opaska. Jednak nawet mimo tych niedogodności, smartwatch jest warty uwagi. Działa płynnie, szybko reaguje na polecenia, a dodatkowo wygląda super.

Czy to smartwatch idealny? Zapewne nie. Każdy użytkownik wymaga od gadżetów innych funkcji, odmiennego przylegania paska do dłoni czy wyświetlacza o innych rozmiarach. Warto jednak rozważyć zakup zegarka od Samsunga, bo przyniósł mi znacznie więcej powodów do dumy niż wściekania się. Jeżeli szukacie kompana do treningów, który dodatkowo będzie dbał o Wasz stan zdrowia to Galaxy Watch 4 Classic jest naprawdę dobrym wyborem.

Minusy

  • słaba bateria
  • brak kompatybilności z urządzeniami iOS
  • przy tarczy opaska może trochę odstawać

Plusy

  • ekran super AMOLED
  • możliwość sterowania dotykowo lub obrotowym pierścieniem
  • wodoodporność i pyłoszczelność
  • pomiar ciała
  • funkcja dla kobiet
  • sterowanie muzyką
  • możliwość wysyłania SMS
  • wbudowany GPS
  • ponad 90 aktywności do wyboru
  • wygodna i wytrzymała opaska

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja