Koniec HBO Max i Discovery+. Co się stanie z usługami?

HBO Max dopiero co trafiło do Polski, a już w stosunkowo niedalekiej przyszłości będziemy musieli pożegnać z tą usługą streamingową. Warner Bros. Discovery ma wobec tej platformy inne plany. Co się stanie z HBO Max oraz autorskimi serialami i filmami? Czy jest się czego bać? Kiedy zmiany wejdą w życie i jaką rolę odegra Discovery Plus?

Czy HBO Max zniknie na zawsze?

Po fuzji WarnerMedia i Discovery David Zaslav, prezes nowo utworzonego Warner Bros. Discovery, bierze sprawy w swoje ręce, nie cackając się przy szukaniu 3 mld dolarów oszczędności. Skasowanie praktycznie ukończonego Batgirl, 90-milionowego filmu, który powstawał z myślą tylko o platformie HBO Max, i animacji Scoob! 2, to zaledwie początek znacznie większych zmian, jakie przejdzie dostępna od niedawna w Polsce usługa VoD.

HBO Max zniknie, ale nie całkiem. Wieści sprzed kilku dni o pożegnaniu się z platformą i autorskimi produkcjami były mocno przesadzone. Co się stanie się z HBO Max, a co z Discovery+?

marki warner bros discovery
Źródło: Twitter (Culture Crave)

HBO Max połączy się z Discovery Plus

David Zaslav ujawnił, że zamierza połączyć dwie najważniejsze usługi koncernu, czyli HBO Max i Discovery+ w jedną całość. Co to oznacza? Tak naprawdę nie będzie ani HBO Max, ani Discovery Plus. Nowa platforma ma funkcjonować pod nową, nieujawnioną jeszcze nazwą. Treści obu serwisów mają się komplementować, trafiając do różnych grup odbiorców.

Bez obaw, fuzja HBO Max i Discovery+ nie wpłynie drastycznie na realizowane i planowane treści serialowo-filmowe, choć nie obejdzie się bez zmian. Jakich? Wymienia się m.in. koniec z lokalnymi produkcjami na wybranych rynkach (np. w Polsce) i wielomilionowymi filmami na wyłączność VoD. Firma zamierza także ograniczyć treści dla dzieci. Ponadto zakończy się 45-dniowe okienko między premierami kinowymi a VoD. Będzie ono ustalane indywidualnie w zależności od filmu.

Nadal jednak mają powstawać oryginalne produkcje o wysokiej jakości, a autorskie seriale HBO Max, które odniosły sukces (np. Hacks, Peacemaker), będą kontynuowane. Co więcej, w nadchodzących latach pojawi się znacznie więcej tytułów niż jeszcze rok czy dwa lata temu.

treści na hbo max i discovery plus
Źródło: Twitter (Culture Crave)

Kiedy nastąpi fuzja HBO Max i Discovery+? Kiedy premiera nowej platformy w Polsce?

Nowa platforma zadebiutuje najpierw w USA, a stanie się to latem 2023 roku, ale już jesienią tego samego roku pojawi się także na terenie Ameryki Łacińskiej. Co z Europą? Oczekuj nowego serwisu streamingowego najwcześniej na początku 2024 roku. Wtedy powinien pojawić się także w Polsce.

W dalszych planach widnieją regiony Azji i Pacyfiku (połowa 2024 roku) oraz kolejne, nieujawnione rynki (jesień 2024 roku). Przy dobrych wiatrach premiera i ekspansja nowej platformy Warner Bros. Discovery może być nawet jeszcze szybsza.

termin premiery nowej platformy wb discovery na różnych rynkach
Źródło: Twitter (Culture Crave)

Do 2025 roku Warner Bros. Discovery spodziewa się 130 mln abonentów. Mamy pierwszą połowę 2022 roku za sobą, a usługi subskrypcyjne giganta mają ich 92 mln. Wydaje się więc, że prognozy koncernu nie są szczególnie hurraoptymistyczne. Nie da się ukryć, że to zamieszanie wokół serwisów streamingowych Warner Bros. nie będzie sprzyjać wynikom na początkowym etapie.

Cena subskrypcji nowej platformy zapewne także nie będzie tak atrakcyjna jak samego HBO Max. Mają być dostępne dwa warianty serwisu VoD: z reklamami (tańszy) i bez nich (droższy). Wielu użytkownikom, których nie interesuje cała oferta Warner Bros. Discovery, nie spodoba się ta decyzja, a właściwie już wyrazili oni swoje niezadowolenie w serwisach społecznościowych. Pożegnanie HBO Max jest tylko kwestią czasu…

Źródło: NBC, Deadline, Twitter (CultureCrave)

Sprawdź: