Wiedźmin na Netfliksie obejrzany? To zapraszamy do książek. Sprawdź, w jakiej kolejności czytać cykl o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego

Serialowy Wiedźmin od Netfliksa może idealny nie był, ale obejrzały go miliony widzów na całym świecie. Tym najbardziej rozochoconym bardzo trudno było rozstać się z wiedźmińskim uniwersum, toteż spora część postanowiła odświeżyć sobie na swoich pecetach i konsolach Dziki Gon. Byli też tacy, którzy pobiegli do księgarń w poszukiwaniu opowiadań i powieści Andrzeja Sapkowskiego. I to właśnie tym drugim dedykujemy niniejszy wpis, w którym podpowiadamy, w jakiej kolejności czytać cykl o Wiedźminie.

Wiedźmin – kolejność zbiorów opowiadań

Wydarzenia przedstawione w pierwszym sezonie serialu Wiedźmin oparte są w większości o opowiadania. Pierwszy odcinek na przykład jest adaptacją „Mniejszego Zła”, za które Andrzej Sapkowski w 1990 roku otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Swoją drogą, warte podkreślenia jest, że w serialu zrezygnowano z baśniowej otoczki tego opowiadania, które było dość przewrotnym nawiązaniem do baśni o Królewnej Śnieżce.

Natomiast historii młodej Yennefer, jej drogi od zagrody ze świniami do szkoły czarodziejek w Aretuzie, w opowiadaniach nie znajdziecie. Ta bowiem została napisana specjalnie na potrzeby serialu. Znajdziecie natomiast co nieco o relacji między Yen, czarodziejem Istreddem… i Geraltem.

Tak czy inaczej, opowiadania znajdujące się w tomach: „Ostatnie Życzenie” oraz „Miecz Przeznaczenia” nie są tożsame chronologicznie z wydarzeniami, jakie mogliśmy obserwować w serialu. Niektóre z utworów w produkcji Netfliksa w ogóle się nie znalazły. Jeżeli jednak chcecie poznać literackie perypetie Geralta w całości, pierwszy w kolejności będzie zbiór: „Ostatnie Życzenie”. Dalej jest „Miecz Przeznaczenia”, będący bezpośrednim wprowadzeniem do cyklu powieści.

Przy okazji, sprawdźcie naszą recenzję netfliksowego serialu Wiedźmin.

Wiedźmin Netflix Geralt w wannie

Wiedźmin – kolejność powieści

Serialowy wątek Cirilly z Cintry, a przynajmniej jego część, to już adaptacja jednej z powieści wchodzących w skład wiedźmińskiej sagi – „Krwi elfów”. I jak nie trudno się domyślić, „Krew Elfów” jest pierwszym tomem całego cyklu. A oto jak przedstawia się kolejność czytania wszystkich powieści:

  • Krew Elfów
  • Czas pogardy
  • Chrzest ognia
  • Wieża Jaskółki
  • Pani Jeziora
Wiedźmin Netflix Ciri

Serial Wiedźmin na podstawie gry?

To chyba ulubiony mem Andrzeja Sapkowskiego i jego fanów. Niemniej dla tych, którzy z uniwersum wiedźmińskim dopiero się zapoznają, należy się słówko wyjaśnienia. Taki serial – choć raczej nikt nie ma go w planach – teoretycznie mógłby powstać, ponieważ wydarzenia fabularne z gier CD Projekt RED nie adaptują bezpośrednio twórczości AS-a, ale są jej kontynuacją. Po prostu na tyle dobrą, że udało jej się udźwignąć literacką „wagę ciężką” pierwowzoru.

Warto wspomnieć, że najlepsza część trylogii wiedźmińskiej – Wiedźmin 3: Dziki Gon – przeżywa ostatnio renesans swojej popularności. Z jednej strony jest to efektem popularności serialu, z drugiej – niedawno miała premiera portu Wiedźmina 3: Dziki Gon na konsole Nintendo Switch.

Przeczytaj też: