Filmy o podróżach w czasie. Top 15 filmów o przemieszczaniu się w czasie

Pewnie każdy nie raz pomyślał o tym, że dobrze byłoby posiadać zdolność do przemieszczania się w czasie. Przecież dzięki temu dałoby się naprawić wiele błędów. Z drugiej strony równie dużo można popsuć. Pewne jest to, że możliwość zmiany linii czasowej mogłaby być wykorzystana niemal do wszystkiego – od zwykłej zabawy, przez próbę zmiany codziennej szarości na coś lepszego, aż po wywoływanie wojen czy konfliktów. Dlatego dużą popularnością cieszą się filmy o podróżach w czasie, które tę tematykę podejmują na różne sposoby. Poznajcie listę najlepszych filmów, które opowiadają o podróżach w czasie.

Najlepsze filmy o podróżach w czasie

  • 12 małp (Twelve Monkeys, 1995)
  • Czas na miłość (About Time, 2013)
  • Deja vu (2006)
  • Dzień świstaka (Groundhog Day, 1993)
  • Efekt motyla (The Butterfly Effect, 2004)
  • Interstellar (2014)
  • Kod nieśmiertelności (Source Code, 2011)
  • Looper – Pętla czasu (Looper, 2012)
  • Na skraju jutra (Edge of Tomorrow, 2014)
  • O północy w Paryżu (Midnight in Paris, 2011)
  • Palm Springs (2020)
  • Powrót do przyszłości (Back to the Future 1985, 1989, 1990)
  • Strażnik czasu (Timecop, 1994)
  • Tenet (2020)
  • Wehikuł czasu (The Time Machine, 2002)
delorean time machine
Źródło: Motor Authority

Ranking: top 15 filmów o podróżach w czasie

Zestawienie zawiera 15 filmów fabularnych, które opowiadają o podróżach w czasie. Niektóre z nich pełne są humoru, a inne poważnie podchodzą do tematyki, prezentując między innymi, jakie problemy mogłaby wywołać taka technologia w rękach ludzi. Niełatwo było wybrać 15 najlepszych filmów o podróżach w czasie, dlatego jeśli uważasz, że w zestawieniu brakuje jakiegoś tytułu, podziel się nim w komentarzu.

12 małp (Twelve Monkeys, 1995)

Nieznany wirus niszczy ludzkość – w 2035 roku przy życiu pozostało już zaledwie 1% populacji. Ludzie schronili się pod ziemią, ponieważ tylko tam mają szanse na przetrwanie. James Cole (Bruce Willis) jest więźniem i jednocześnie ochotnikiem, który zgłasza się do misji odbycia podróży w czasie do 1996 roku, by zdobyć próbkę wirusa. Omyłkowo zostaje jednak wysłany do 1990 roku i następnie aresztowany. Trafia do szpitala psychiatrycznego, a tam spotyka lekarkę (Madeleine Stowe) i szaleńca (Brad Pitt). Z ich pomocą spróbuje uratować ludzkość.

Czas na miłość (About Time, 2013)

W dniu 21. urodzin Tim (Domhnall Gleeson) dowiaduje się, że wszyscy mężczyźni w jego rodzinie potrafią podróżować w czasie. Postanawia wykorzystać tę zdolność, by zmienić kilka rzeczy w swoim życiu. Bohater poznaje Mary (Rachel McAdams) i próbuje zdobyć jej serce. Niestety nie wszystko idzie po jego myśli, a kolejne zmiany, których dokonuje w przeszłości sprawiają, że spotkanie z piękną dziewczyną nie ma miejsca. Tim próbuje więc odnaleźć Mary, by para po raz kolejny miała szansę na miłość.

Deja vu (2006)

Agent federalny Doug Carlin (Denzel Washington) zostaje przydzielony do sprawy wybuchu bomby w Nowym Orealnie na promie pełnym pasażerów. Zdolności detektywa pozwalają w niezwykły sposób zebrać wszystkie elementy śledztwa w całość. Jego umiejętności przyciągają uwagę pewnego labolatorium, które pracuje nad technologią przenoszenia się w czasie. Jednak czy możliwość cofnięcia się do dnia ataku terrorystycznego wystarczy, by zapobiec tragedii?

Dzień świstaka (Groundhog Day, 1993)

Phil (Bill Murray) jest prezenterem prognozy pogody. Każdy kolejny dzień w pracy jest dla niego udręką, a pewnego razu musi wybrać się do małego miasteczka, by zrelacjonować coroczne Święto Świstaka. Po całym dniu w Punxsutawney śnieżyca uniemożliwia bohaterowi powrót do domu, musi więc zostać tam na noc. Wieczorem twierdzi, że to najgorszy dzień w jego życiu. Kiedy budzi się następnego poranka z niedowierzaniem stwierdza, że znów jest 2 lutego, a on musi zająć się reportażem. Dla Phila czas stanął w miejscu i za każdym razem budzi się podczas Święta Świstaka.

Efekt motyla (The Butterfly Effect, 2004)

Evan Treborn (Ashton Kutcher) w dzieciństwie pozostawał pod opieką psychiatry ze względu na trudne wydarzenia, jakie miały miejsce w jego życiu. Terapeuta zachęcał go do prowadzenia dziennika, by tam opisywał wszystko to, co czuje i co dzieje się wokół niego. Kilka lat później główny bohater już jako student czyta swój dziennik i przenosi się w przeszłość. Wspomnienia z dawnych lat uświadamiają Evana, ile krzywdy wyrządził swoim bliskim. Postanawia więc przenieść się do czasów swojego dzieciństwa, by naprawić to, co stanie się później. Jednak próby zmiany okazują się dawać efekt odwrotny od zamierzonego.

Interstellar (2014)

Czas ludzkości na Ziemi dobiega końca. Naukowcy stoją przed najważniejszym w historii zadaniem, a więc znalezieniem planety we wszechświecie, na której mogliby zamieszkać ludzie. Misja może się udać dzięki tunelowi czasoprzestrzennemu, którym da się podróżować poza granice Układu Słonecznego. Pilotem statku kosmicznego, który wyruszy na poszukiwania zostaje Cooper (Matthew McConaughey).

Kod nieśmiertelności (Source Code, 2011)

Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) budzi się w pociągu, nie poznając siedzących obok niego pasażerów. Oni jednak zdają się go znać. Chwilę później pociąg eksploduje, a bohater budzi się w odizolowanym pomieszczeniu. Jak się okazuje, bierze udział w specjalnej misji, której celem jest powstrzymanie terrorysty, podkładającego bomby. Colter wielokrotnie wraca na ostatnie minuty przed wybuchem pociągu i za każdym razem wie coraz więcej na temat ataku bombowego.

Looper – Pętla czasu (Looper, 2012)

W przyszłości wszystko jest możliwe. Również to, że podróże w czasie staną się rzeczywistością. Jest rok 2072, a organizacje przestępcze wykorzystują technologię temporalną do eliminowania niewygodnych im ludzi – wysyłają w przeszłość płatnych zabójców, by Ci odpowiednio wcześnie likwidowali wrogów. Pewnego razu jeden z tzw. looperów otrzymuje zadanie – zabić mężczyznę o imieniu Joe. Jak się jednak okazuje, główny bohater musi zabić siebie z przyszłości.

Na skraju jutra (Edge of Tomorrow, 2014)

W niedalekiej przyszłości Ziemię atakuje złowieszcza rasa obcych, zabijając miliony ludzi i niszcząc całe miasta. Ludzkość tworzy jedną armię, a jednym z żołnierzy jest podpułkownik Bill Cage (Tom Cruise). Ginie on w swojej pierwszej misji, zabijając jednego z obcych. Jednak budzi się rankiem w dniu swojej śmierci. Kontakt z kosmitą spowodował, że Cage znalazł się w pętli czasowej, a przez to jest zmuszony walczyć w tym samym dniu bez końca. Jednak każda kolejna pobudka sprawia, że znajduje nowe sposoby na unicestwienie najeźdźców i ocalenie planety.

O północy w Paryżu (Midnight in Paris, 2011)

Inez (Rachel McAdams) i Gil (Owen Wilson) przybywają do Paryża, by zaplanować ślub. Jednak ich uczucie zostaje wystawione na próbę. Gil trafia do francuskiej stolicy lat 20. XX wieku, gdzie spotyka między innymi swoich idoli – Ernesta Hemingweya czy Pabla Picasso. Tam poznaję również czarującą Adrianę (Marion Cotillard). Podczas gdy Gil korzysta z nocnych podróży do przeszłości, Inez spotyka się ze swoją miłością z dawnych lat, Paulem (Michael Sheen). Sprawy związane ze ślubem zaczynają się mocno komplikować.

Palm Springs (2020)

Nyles (Andy Samberg) i Sarah (Cristin Milioti) poznają się na weselu w Palm Springs. Wszystko wskazuje na to, że ich znajomość zmierza w dobrym kierunku, kiedy to wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót. Kolejnego dnia okazuje się, że data w kalendarzu nie zmieniła się i po raz kolejny jest 9 listopada. Sytuacja z pozoru wydaje się być beznadziejna, ale Sarah i Nyles zaczynają korzystać z wolności, jaką daje im ten niekończący się dzień.

Powrót do przyszłości (Back to the Future, 1985, 1989, 1990)

Gdyby wybrać najlepszy film o podróżach w czasie, z pewnością większość wskazałaby trylogię Powrót do przeszłości w reżyserii Roberta Zemeckisa. W 1985 roku doktor Emmett Brown (Christopher Lloyd) konstruuje wehikuł czasu, a jest nim kultowy samochód DeLorean DMC-12. By przenieść się w czasie, samochód napędzany plutonem trzeba rozpędzić do 88 mil na godzinę.

Kolejnym bohaterem filmu jest Marty McFly (Michael J. Fox), który jest typowym amerykańskim nastolatkiem lat 80 i jednocześnie przyjacielem doktora. Pewnego dnia podczas eksperymentu naukowiec ginie, a Marty przenosi się do 1955 roku, by odnaleźć młodszego dr Browna. Przy okazji spotyka swoich rodziców i… zapobiega ich poznaniu, co może mieć dla niego fatalne skutki.

Strażnik czasu (Timecop, 1994)

Ludzkość odkryła, jak podróżować w czasie. Jednak spowodowało to, że powstały również nowe formy przestępczości. Rząd Stanów Zjednoczonych powołuje specjalną jednostkę – Urząd Ochrony Czasu. Ma on zapobiegać wykorzystaniu nowoczesnej technologii do manipulowania linią czasową. Pewnego dnia agent Max Walker (Jean-Claude Van Damme) odkrywa, że senator McComb wybiera się w przeszłość, by zdobyć środki na kampanię prezydencką.

Tenet (2020)

Agent CIA wstępuje do organizacji Tenet. Jego zadaniem jest tropienie ludzi, którzy korzystają z technologii umożliwiającej manipulowanie czasem. Misja jest niezwykle ważna i niebezpieczna – od jej powodzenia zależy, czy bohaterowi uda się uratować świat przed nadchodzącą wojną.

Wehikuł czasu (The Time Machine, 2002)

Naukowiec i wynalazca Alexander Hartdegen (Guy Pearce) przeżywa osobistą tragedię – jego narzeczona ginie w wypadku. Od tamtego momentu skupia się na jednym – chce zbudować maszynę do podróżowania w czasie, by ocalić swoją ukochaną. Buduje więc wehikuł, ale każda próba zmiany przeszłości nie ratuje życia narzeczonej. Bohater wybiera się więc do przyszłości, by tam poszukać rozwiązania. Pewnego razu omyłkowo wybiera się aż 800 tysięcy lat w przyszłość, gdzie zastaje ludzkość, która powróciła do stanu pierwotnego i podzieliła się na dwa duże plemiona.

Polecane telewizory