Kalendarz adwentowy dla dziecka dawniej i dzisiaj. Poznaj historię ulubionego umilacza okresu oczekiwań

Czy mały upominek może cieszyć tak samo jak duży prezent? Tak, ale pod warunkiem, że nie skończy się na jednym podarunku. Dzieci uwielbiają niespodzianki, a dostarczane codziennie dadzą im mnóstwo pozytywnych wrażeń. Jak sprawić radość maluchowi i podsycić magię zbliżających się świąt? Podpowiedzią jest kalendarz adwentowy dla dziecka. Pssst. To sprawdzone info od Mikołaja 😉.

Co to jest kalendarz adwentowy? Jaka jest jego historia?

Kalendarz adwentowy ma długą tradycję, która sięga aż XIX wieku i narodziła się w Niemczech. Sama forma kalendarza zmieniała się na przestrzeni lat, ale jego przesłanie zawsze pozostawało takie samo – był to sposób na to, aby odmierzać czas pozostały do Świąt Bożego Narodzenia.

Obecnie możemy sięgnąć po kalendarze, które kryją w swoim wnętrzu słodkości, zabawki lub inne drobne upominki. Każdego dnia począwszy od 1 grudnia aż do Wigilii, czyli przez cały czas trwania adwentu, otwieramy po jednym okienku z ukrytym prezentem.

kalendarz-adwentowy

Początki adwentowych kalendarzy

A jak to wyglądało dawniej? Początkowo w czasie oczekiwania na nadejście świąt wieszano obrazki tematycznie nawiązujące do zbliżającego się wydarzenia, palono świece albo skreślano po jednej z 24 kresek narysowanych na drzwiach. Innym zwyczajem kultywowanym w domach katolickich było wkładanie po jednym źdźble słomy do szopki wigilijnej.

Pierwsze kalendarze adwentowe w drukowanej formie pojawiły się w 1902 roku w mieście Hamburg. Kształtem odbiegały od tych, które znamy dzisiaj. Przypominały zegar z liczbami – rozpoczynały się od 13, a kończyły na 24. Dopiero w latach 20. XIX wieku zdecydowano się na zmianę sposobu odliczania. Dzieci mogły przestawiać wskazówki zegara i odliczać dni świętowania począwszy od 1 aż do 24 dnia.

Oprócz tego w 1903 roku w Monachium pojawiła się także inna wersja, która składała się z obrazów przeznaczonych do wycięcia i naklejenia w specjalnie przygotowanym arkuszu.

Słodkości ukryte w okienkach

Na pomysł osłodzenia dzieciom czasu oczekiwań wpadł pewien drukarz o imieniu Gerhard Lang. Legenda głosi, że w czasach, gdy sam był małym chłopcem, codziennie dopytywał swoją mamę, ile jeszcze czasu pozostało do świąt Bożego Narodzenia. Aby umilić synowi czekanie, mama przygotowała karton z 24 liczbami. Przy każdej z nich doczepiła biszkopty. 

Mały Gerhard mógł zjadać codziennie po jednym z nich aż do Wigilii. Kiedy dorósł, postanowił stworzyć specjalny kalendarz ze słodyczami ukrytymi w każdym okienku. I tak w 1930 roku pojawiły się kalendarze adwentowe, które znane są do dzisiejszego dnia.

Zwyczaj ten szybko rozpowszechniły inne domy wydawnicze. Pomysł na stworzenie kalendarza adwentowego dla dzieci z otwieranymi okienkami szybko doczekał się również innych wersji. Pojawiały się kalendarze dla dorosłych. Oprócz słodyczy zaczęto wkładać do środka inne drobne upominki lub malować odświętne obrazki. Ten urokliwy sposób na radosne oczekiwanie świąt szybko zdobył popularność, a dziś jest znany na całym świecie.

Kalendarz adwentowy dla dziecka – czas szczęśliwego oczekiwania na święta

Kalendarz adwentowy ma wielkie grono zwolenników wśród dzieci. To właśnie one ze zniecierpliwieniem czekają na ubieranie choinki i pierwszą gwiazdkę. To dla nich czas pełen ekscytacji, który umilić może zabawa w otwieranie okienek z ukrytymi upominkami. Kalendarz przypomina, że do świąt pozostało już niewiele czasu i tworzy wyjątkową atmosferę.

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka?

Kalendarz adwentowy dla dziecka to świetny pomysł na to, by wprowadzić świąteczny nastrój wraz z początkiem grudnia i zapewnić dziecku wiele radości. Można skorzystać z gotowych zestawów lub pokusić się o stworzenie własnej wersji. Wbrew pozorom to wcale nie musi być trudne. Liczy się pomysłowość i kreatywne podejście do tematu.

kalendarz adwentowy diy

Papierowe torebeczki, czerwone skarpetki, pudełeczka a może ozdobne woreczki? Pomysłów jest mnóstwo. A wybór formy kalendarza zależy od tego, czy chcesz, aby w środku czekała na dziecko słodka niespodzianka, mała zabawka albo karteczka z propozycją wspólnie wykonanych czynności związanych ze świętami, na przykład wspólne pieczenie pierniczków albo tworzenie ozdób na choinkę.

Tak przygotowany kalendarz adwentowy dla dziecka sprawi mu wiele radości i posłuży jako świąteczna dekoracja.

Kalendarz adwentowy 2021 – propozycje dla maluchów

A jeśli nie masz czasu na to, by samodzielnie stworzyć kalendarz adwentowy dla dziecka, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. Kolorowe zestawy z zabawkami z ulubionych bajek na pewno sprawią maluchowi wiele radości.

Możesz kupić np. kalendarz inspirowany filmem Harry Potter, z ukrytymi niespodziankami na każdy dzień – bez wątpienia ucieszy się nim każdy mały miłośnik Hogwartu. 

Przewidziano tu też coś dla małych entuzjastów bijącego rekordy popularności wśród maluchów Psiego Patrolu.

Twój brzdąc jest wielkim fanem LEGO? W takim razie kup mu spersonalizowany kalendarz adwentowy z kultowymi klockami. 

Dla dziewczynek strzałem w dziesiątkę będzie z pewnością  kalendarz z serii LEGO Friends, albo propozycja z jedną z najsłynniejszych lalek świata, czyli Barbie

Bez względu na to, co wybierzesz , w każdym adwentowym kalendarzu na dziecko czekają minifigurki oraz akcesoria, które Twój szkrab doskonale zna z filmów i książek. To dzięki nim mocniej poczujecie zbliżające się święta!

Mikołajki 2022 w sklepie al.to 

Kalendarz adwentowy zapewni mnóstwo świątecznej atmosfery i genialnie sprawdzi się jako prezent na nadchodzące Mikołajki. Szukając świątecznych inspiracji, warto też zajrzeć do sklepu al.to, gdzie właśnie trwa mikołajkowa promocja. Skorzystaj z niej i ciesz się darmową dostawą przy zakupach powyżej 149 zł!

Sprawdź szczegóły: