Spokojnie, to tylko awaria. Z Synology C2 Backup za chwilę będzie jak dawniej

Ile warte są dane, które przechowujesz na dysku? I nie mam na myśli danych firmowych, ale Twoje własne, prywatne, jak choćby zdjęcia z wakacji. W moim odczuciu są one bezcenne. A przecież są jeszcze maile z banku, od operatora komórkowego, z e-urzędów. Bolesna byłaby ich utrata, prawda? Dlatego chroń takie dane w chmurze. Osobistej chmurze, jaką zapewnia usługa C2 Backup od Synology.

Chmura na wszystko, co pochodzi z Windowsa

Ty masz laptopa, Twa druga połowa ma laptopa, dzieciaki też mają laptopy lub stacjonarkę. Każde pracuje pod kontrolą Windowsa i w każdym zawarte są dane. Przynajmniej część z nich należy chronić przed utratą, która może nastąpić na wiele sposobów:

 • Przez nieumyślne skasowanie zasobu.
 • W wyniku awarii urządzenia (to w końcu tylko sprzęt).
 • Z powodu wirusa lub innego złośliwego oprogramowania.
 • Na drodze ataku hakerskiego.

Prawda jest taka, że każdy może paść ofiarą ataku hakerskiego, o to dziś nietrudno. Złapać malware też nie jest ciężko, różnego rodzaju syf krąży przecież po internecie, w tym także po komunikatorach, w postaci wiadomości wysyłanych przez zainfekowane konta znajomych z Facebooka.

Awarii wyjaśniać chyba nie muszę. Wspomnę jedynie, że sytuacja, w której dysk wczoraj działał, a dziś już nie reaguje, jest elementem smutnej rzeczywistości – wcale nie tak nierealnej. Po prostu po kilku latach każdy nośnik ma prawo podziękować za współpracę. Czasami pomoże mu w tym przepięcie sieci albo inna przygoda losowa. Faktem jest, że niezniszczalne to one nie są (tak jak wszystkie komponenty zresztą).

Synology C2 Backup

Wróćmy jednak do danych. Te zapisane na dyskach są różne. U dzieci dominować będą gry, co jest naturalne i w pełni zrozumiałe. Grom nie trzeba robić kopii zapasowej, bo mają własny zapis na koncie online (a jeśli nie, najwyżej trzeba będzie przechodzić dany tytuł od nowa).

Natomiast takie rzeczy, jak:

 • Skrzynka pocztowa z mailami ze szkoły
 • Aplikacje Teams, Zoom lub Discord wraz z ustawieniami
 • Fotki robione z ekipą, zrzucone ze smartfona na dysku komputera

Spokojnie da się to wszystko przenieść do chmury i ocalić od zapomnienia.

Podobnie rzecz się ma z zawartością dysków u dorosłych. Poza wspomnianymi już zdjęciami i filmami nośniki przechowują:

 • Umowy i skany umów w formie pdf
 • Maile z banku, maile zakupowe
 • Informacje od dostawców mediów i operatorów
 • Sprawozdania podatkowe PIT
 • Newslettery, kody rabatowe

Słowem całe mnóstwo danych potrzebnych do opłacenia rachunków i podatków, jak również do małych przyjemności w postaci tańszych zakupów w sklepach online.

Jak działa Synology C2 Backup?

Otóż w odróżnieniu od dysku NAS Synology C2 Backup jest samym oprogramowaniem z przejrzystym oraz intuicyjnym interfejsem. Softem pozwalającym elastycznie zarządzać strategiami przechowywania. To Ty decydujesz:

 • Czy kiedy mają powstawać kopie zapasowe?
 • Ile powinno ich powstać?
 • Czy powstają pod wpływem określonych zdarzeń?

Odzyskiwać możesz wszystkie pliki zapisane w chmurze (w przypadku tego produktu jest to pula 500 GB) albo tylko te wybrane, które przez nieuwagę trafiły do systemowego kosza, a potem z niego wyparowały (również przez nieuwagę). To rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze i tańsze od inwestycji w serwer NAS, do którego trzeba jeszcze dokupić dyski. Oczywiście NAS daje więcej miejsca na dane, ale odbywa się to kosztem większego nakładu funduszy.

Sam interfejs aplikacji ułatwia odszukiwanie plików. Dane układane są na wzór struktury drzewa, a każdy plik ma swoją wersję historyczną. Ta metoda sprawdza się wtedy, gdy chcesz przywrócić dokument z określonego dnia, zanim jego zawartość została zmieniona. Drzewo zawiera główne katalogi komputera, w tym także katalog OneDrive. Co więcej, ustawienia pozwalają wybrać opcję zapisu w chmurze tylko wtedy, gdy plik był otwierany i edytowany.

Druga opcja to szukanie plików przy pomocy okna wyszukiwania. Jeśli znasz jego dokładną nazwę (bo jest to np. nazwa prezentacji albo konkretnego arkusza Excel), po prostu wpisz ją i wciśnij Enter. Tak jest z pewnością szybciej, niemniej musisz pamiętać, żeby nadawać plikom precyzyjne nazwy.

Z pomocą Synology C2 Backup utworzysz kopię zapasową nie tylko plików, lecz także wszystkich aplikacji i konfiguracji systemu. Ten ostatni aspekt jest o tyle istotny, że w gruncie rzeczy kopię jednego urządzenia przeniesiesz na inne. Na przykład po tym, jak dotychczasowy komputer bądź laptop po prostu zejdzie bezpowrotnie na niedowład dysku i płyty głównej.

Takie rzeczy się zdarzają i co wtedy? Mając Synology C2 Backup zalogujesz się do swojego konta w chmurze i przywrócisz całą zawartość systemu, wraz z aplikacjami i ich konfiguracją, na nowy sprzęt. Bez pobierania każdego programu z osobna, bez ponownego ustawiania go wedle swych potrzeb. Dodatkowo Synology C2 Backup daje możliwość przywracania metodą bare-metal.

Sam transfer danych (do chmury i z chmury) jest oczywiście szyfrowany, tak samo jak szyfrowane są dane przechowywane w chmurze Synology. Ochrona odbywa się także dzięki prywatnemu kluczowi. On pozwala zablokować kopie przed innymi użytkownikami. Natomiast po stronie klienta dane chronione są 256-bitowym szyfrowaniem AES przed wysłaniem ich do serwerów C2.

Opisywana usługa Synology C2 Backup jest licencją ważną przez 1 rok, obejmującą 500 GB przestrzeni, za to bez limitu urządzeń z systemem Windows. Chcesz wiedzieć więcej? Przejdź do Synology Backup City.

Synology C2 Backup kupisz w sklepie x-kom

Materiał powstał we współpracy z firmą Synology