Jak sprawić, by dziecko przespało całą noc?

Maluszki miewają lepsze i gorsze dni. Gdy dopadnie je kapryśny nastrój, wieczorny rytuał zasypiania przeciąga się w nieskończoność. A kiedy już zmęczenie wygra i maluch podda się spokojnemu nastrojowi, może pojawić się kolejna pułapka – nocny sen zamienia się zaledwie w krótką drzemkę. Co zrobić, by uniknąć nocnych pobudek i jak usypiać dziecko, by przespało całą noc?

Zdrowy sen maluszka

Śpiące dziecko to szczęśliwi rodzice. W tym stwierdzeniu kryje się sporo prawdy. Bardzo często to jedyny moment, w którym dorośli mogą zająć się własnymi sprawami – nadrobić domowe obowiązki, odczytać zaległe mejle lub zwyczajnie odpocząć po intensywnym dniu z małym odkrywcą. A więc jak usypiać dziecko, by cieszyć się chwilą wytchnienia?

Sen to dla maluszka czas odpoczynku i regeneracji. Wówczas w jego organizmie zachodzą ważne procesy. Wpływają one na jego prawidłowy rozwój. Dziecko, gdy śpi – rośnie i nabiera energii. A jego mózg analizuje i zapamiętuje wszystkie informacje, które przyswoił w ciągu dnia. Czas na sen oraz czas na zabawę i odkrywanie świata to dwie różne strefy. Rodzice powinni nauczyć swojego brzdąca, jak je rozpoznawać i wypracować odpowiednią rutynę snu.

śpiący bobas

Jak usypiać dziecko i dlaczego maluszki budzą się w nocy

Teoria to jedno, ale praktyka to już zupełnie inna sprawa. Nocne pobudki to zupełnie normalne zjawisko. Chociaż to wymagający czas dla rodziców, muszą oni razem z maleństwem przebrnąć przez senne pułapki. Ważną kwestią jest tutaj wypracowanie rutyny snu, a z czasem dziecko przyzwyczai się do przesypiania całej nocy.

Czasem w szybszym uśpieniu brzdąca pomaga ustalenie pory karmienia oraz czasu na sen. Kiedy maluszek przyzwyczai się do określonego trybu, za którym będzie szła systematyczność, nocne pobudki nie będą tak częste. Ważna jest cierpliwość i dobre nastawienie – jak zawsze, gdy chcemy, aby coś się udało. 

Przez pierwszych kilka tygodni życia maluszek nie potrafi rozpoznać pór dnia. Noc i dzień to dla niego ten sam czas, który przeznacza głównie na sen. Przerwy w wybudzeniu następują wówczas, gdy maleństwo potrzebuje pokarmu, trzeba zmienić mu pieluszkę lub wykąpać.

Aby zasygnalizować dziecku, że noc to czas snu, najlepiej jest, gdy nie przeszkadza mu się w wypoczynku. Gdy to konieczne trzeba oczywiście przewinąć malca oraz go nakarmić. Najlepiej jednak robić to przy przyciemnionym świetle i zachowywać się przy tym cicho. Z kolei w ciągu dnia warto zadbać o to, aby przebywał on w jasnym pomieszczeniu wypełnionym odgłosami codzienności.  W ten sposób noworodek uczy się prawidłowej rutyny.

Z czasem maluszek jest coraz bardziej świadomy tego, co dzieje się dookoła. Wówczas tuż przed snem warto wprowadzić pewne rytuały, które pomogą mu wyciszyć się i uspokoić przed zaśnięciem. Dobrą praktyką jest przygotowanie ciepłej kąpieli, delikatny masaż i przyciemnienie świateł. 

dziecko śpi w łóżeczku

Przyczyny wybudzania – dlaczego dziecko nie śpi w nocy

Kiedy budzi się dziecko – budzi się cały dom. A z pewnością mama lub tata. Rodzice często pełnią dyżury i zamieniają się nocnymi obowiązkami i opieką nad maluchem. Aby nocne warty z czasem zniknęły z domowej listy, pomoże wypracowanie dobrych nawyków. Harmonogram dnia i nocy oraz powtarzalność pewnych zachowań pomogą maluszkowi szybciej przyswoić to, kiedy zbliża się pora na sen.

Trzeba pamiętać również o tym, że każdy maluch jest inny, a wprowadzenie rutyny snu może przebiegać bardziej lub mniej sprawnie.

Rodzice często zastanawiają się, co może być przyczyną tego, że ich pociecha nie śpi w nocy i jak usypiać dziecko, aby sen był spokojny i bez niespodzianek. Do najczęstszych przyczyn tego, że dziecko wybudza się w nocy można zaliczyć:

  • pusty brzuszek
  • mokrą pieluszkę
  • kolkę, ząbkowanie lub chorobę
  • problemy z układem pokarmowym
  • skoki rozwojowe
  • brak wypracowanej rutyny snu
  • nieodpowiednią temperaturę w dziecięcym pokoiku
  • złe sny
  • niewygodne ubranko
  • potrzebę bliskości
dziecko śpi na łóżku

Rytuał usypiania dziecka – sprytne sposoby rodziców

Usypianie dziecka przypomina czasem grę w podchody. Zdarza się, że wystarczy kilka chwil, by maluch zasnął w objęciach mamy lub taty, a innym razem usypianie bobasa staje się wymagającym i czasochłonnym procesem. Przed położeniem go do kołyski warto wprowadzić kilka dobrych nawyków. Pomogą one dziecku wyciszyć się i zasnąć.

Pełny brzuszek

Bardzo ważną rolę odgrywają tzw. rytuały usypiania. Pomagają one zadbać o odpowiedni nastrój i zapewnić maluszkowi przestrzeń do spokojnego i zdrowego snu. Relaksująca kąpiel, przyciemnione światło, spokojne melodie i pełny brzuszek. To najczęściej stosowane praktyki. Kiedy dziecko jest najedzone, zmniejsza się ryzyko tego, że głód wybudzi je ze snu.

Delikatne oświetlenie i relaksujące melodie

Rodzice mogą zadbać o stworzenie odpowiedniego klimatu w dziecięcym pokoiku. W ten sposób sygnalizują maluszkowi, że nadchodzi pora na sen. Pomogą w tym lampki nocne emitujące ciepłe i delikatne światło. Na przykład senna chmurka Usypiacz do łóżeczka Fisher-Price to lampka-przytulanka, która będzie towarzyszyć dziecku już od pierwszych miesięcy życia. Dzięki wbudowanym melodiom i możliwości wyboru koloru światełek rodzic może stworzyć spokojną i relaksującą atmosferę dla swojej pociechy.

Lampkę w kształcie chmurki można zawiesić na oparciu dziecięcego łóżeczka. A muzyka i dźwięki (opracowane przy współpracy z ekspertami w dziedzinie snu) są zsynchronizowane z pokazem światełek. Rodzic może wybrać dowolną kombinację, która najbardziej spodoba się maluszkowi. Ta lampka-przytulanka zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Kiedy szkrab podrośnie, chmurka zamieni się w mięciutką, interaktywną maskotkę, która pomoże rozwinąć zmysł wzroku, dotyku i słuchu u maluszka. 

O spokój i dobrą aurę pomogą zadbać projektory, które emitują przyjazne, uspokajające światło, a w dodatku wyświetlają na ścianach oraz suficie urocze gwiazdki. To alternatywa dla tradycyjnej lampki nocnej. Sprawdza się zarówno w przypadku niemowląt, jak i nieco starszych dzieci. Wybierając projektor dla dziecka, warto sprawdzić, czy model oferuje również inne, dodatkowe funkcje. Miś ze świetlikami Uspokajacz od Fisher-Price został wyposażony w światełka i projekcje świetlne, a oprócz tego oferuje maluszkowi spokojną muzykę, która pomaga w wyciszeniu i szybszym zaśnięciu.

Zastanawiając się nad tym, jakie dziecięce akcesoria pomogą rodzicom zadbać o spokojny sen maluszka, warto też wspomnieć o wielofunkcyjnych karuzelach. Wystarczy zamontować je do szczebelek łóżeczka, aby nad głową maluszka pojawiły się urocze misie, chmurki, owieczki i inne czarujące zabaweczki.

dziecko leży w łóżeczku

Ale to nie wszystko, co potrafią. Odpędzić koszmary i przenieść w krainę słodkich snów pomogą też wgrane melodyjki i delikatne światełka. Fisher Price Chmurkowa karuzelka uspokajacz czuwa nad śpiącym bobasem, a dzięki wbudowanemu sensorowi dźwięku, kolorowe chmurki rozpoczną swój uspokajający taniec w rytmie delikatnej, spokojnej kołysanki, gdy tylko maluszek zacznie płakać lub grymasić.

Na rynku można znaleźć karuzele, które wyposażone są nie tylko w pozytywki i miniaturowe zabawki. Niektóre modele potrafią zaserwować maluszkowi pokaz świetlnych gwiazdek. Taką niespodziankę oferuje na przykład Fisher-Price Karuzela z misiami. A wszystko dzięki wbudowanemu w konstrukcję projektorowi, który zapewnia dźwiękowo-świetlny pokaz tuż przed zaśnięciem.

Gdy maluszek podrośnie, karuzela z misiami może towarzyszyć mu podczas spacerów w wózeczku, zaś część z projektorem sprawdzi się jako oddzielny element. Można postawić go na szafce nocnej. Światełka będą układać się w kształt migoczących gwiazdek, rozświetlając pokoik malucha.    

Biały szum  

Niemowlętom poczucie bezpieczeństwa kojarzy się z ciemnością i ciepłem. W uspokojeniu malca pomoże wszystko, co przypomina mu tzw. prenatalny okres, czyli czas przed narodzinami. Dotyczy to również odgłosów – ciche, przytłumione i jednostajne dźwięki działają uspokajająco i odprężająco. Maluszek, który czuje się bezpiecznie, zaśnie szybciej.

A więc jak wyciszyć dziecko przed snem? Tu z pomocą przychodzą zabawki, które emitują biały szum. Są to dźwięki, które przypominają maleństwu odgłosy słyszane w dobrze znanym mu środowisku – brzuchu mamy. Pluszaki, które odtwarzają biały szum, sprzyjają wyciszeniu i odprężeniu, a dodatkowo maskują dźwięki w tle. Szumiąca Wydra Usypiacz Fisher-Price to urocza maskotka, stworzona z myślą o tym, aby pomóc rodzicom w procesie usypiania maluszka. Przytulanka ma miękki brzuszek, który lekko unosi się i opada – imitując czynność oddychania. A oprócz białego szumu, przyjazna wydra odtwarza także uspokajającą muzykę, odgłosy bicia serca oraz świeci delikatnym światłem – wszystko po to, aby wprowadzić dziecko w dobry, spokojny i senny nastrój.

dziecko z przytulanką

Zachęcić do snu pomoże też Króliczek Usypianka „Zaśnij ze mną” Fisher-Price. To kolejny pomocnik dla rodziców, który ułatwi komunikowanie maluszkowi, kiedy nadchodzi pora na sen. Uspokajająca muzyka, wyciszające dźwięki oraz biały szum przygotują dziecko do wieczornego rytuału. A mama i tata mogą zmieniać playlistę za pomocą dedykowanej aplikacji na swoim smartfonie. Dla starszych dzieci sprawdzi się coś jeszcze – króliczek ma podświetlany brzuszek, który sygnalizuje porę na sen i wypoczynek oraz przywitanie nowego dnia.

Przytulanki

W utrzymaniu regularnego rytmu snu pomogą też wszelkiego rodzaju maskotki, pluszowe misie i inne przytulanki. Są niezastąpionymi kompanami dziecka. Zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa, ciepła i bliskości. To kolejny sposób na to, jak usypiać dziecko, z którego skorzystało już niejedno pokolenie.

A w najnowszej wersji maluszki otrzymują coś jeszcze oprócz mięciutkiej i puszystej tekstury. Maskotki łagodzą lęki i uspokajają maluszka za pomocą delikatnych wibracji, wgranych melodyjek i światełek. Przytulanki-usypianki to mali wielcy bohaterowie. Potrafią przywołać sen i czuwać nad brzdącem przez całą noc, odpędzając wszystkie strachy.

Temperatura otoczenia

Jak usypiać dziecko, by zapewnić mu spokojny i regenerujący sen? Ważną kwestią jest również zadbanie o odpowiednią temperaturę w dziecięcym pokoiku. Maluszek jest bardzo wrażliwy na bodźce płynące z otoczenia. Przed położeniem go spać, dobrym rozwiązaniem jest wywietrzenie pokoju oraz zadbanie o to, aby temperatura powietrza wynosiła około 18-20 °C.

Wygodne ubranko do snu

Na zdrowy sen dziecka wpływa także wiele innych czynników. Odpowiednie warunki spania to także wygodne i niekrępujące ruchów ubranko. Tutaj warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Najlepszym rozwiązaniem będzie przepuszczające powietrze, mięciutkie bawełniane body z zapięciem na zatrzaski.

Otulanie i kołysanie

A co zrobić, by maluszek spokojnie przespał całą noc, kiedy jest z dala od swojego pokoiku i wszystkich pluszowych przyjaciół? Tutaj muszą zadziałać nieco inne sztuczki. Na początku można spróbować uspokoić dziecko kołysanką lub innymi łagodnymi dźwiękami. Wprowadzić senny nastrój pomogą też wszelkiego rodzaju kołyski i bujaczki. Warto wziąć pod uwagę składane modele, które są łatwe w złożeniu i transporcie.

Fisher-Price Terazzo Składane łóżeczko Spokojne Sny to lekkie składane łóżeczko z przewiewną siateczką po bokach, która zapewnia maluszkowi odpowiednią wentylację, a rodzicom umożliwia łatwą obserwację śpiącej pociechy. Łóżeczko zostało wyposażone w funkcję kołysania. Łagodne ruchy pomagają w szybszym przywołaniu pięknych snów.