Jaka pralka jest najlepsza? Doradzamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Wiele osób podczas remontu łazienki lub kuchni zastanawia się, jaką pralkę wybrać. Ładowaną od góry czy od frontu, pod zabudowę czy wolnostojącą? Sprawdź, co charakteryzuje nowoczesne urządzenia: minimalistyczny design, programy do każdego rodzaju tkanin, a może połączenie pralki z suszarką? Doradzamy, jaką pralkę warto kupić.

Jaki rodzaj pralki sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu?

Sprawdź nasz ranking najlepszych pralek do 2000 złotych  i poznaj urządzenia, które na zawsze odmienią nawet codziennie wstawianie prania. Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Poznaj nasze podpowiedzi i już dziś ciesz się czystymi i pachnącymi ubraniami. 

Pralka ładowana od góry czy od frontu?

Sposób ładowania wsadu do pralki to kluczowa kwestia podczas wyboru urządzenia. Zanim kupisz urządzenie, sprawdź, jakie wymiary ma miejsce przeznaczone na jej ustawienie. Dokładnie zmierz samą pralkę, ale też blaty i szafki, które mają być obok. Jeżeli Twoja łazienka nie jest duża, zastanów się nad pralką ładowaną od góry. Zaoszczędzisz trochę miejsca. Możesz wrzucać brudne ubrania do pralki stojącej również w kuchni, przedpokoju lub małym pomieszczeniu gospodarczym. Ładowanie od góry jest dużo wygodniejsze w niedużych przestrzeniach. Pamiętaj jednak, że takiej pralki nie da się zabudować.

Pralka ładowana od frontu świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o standardowych rozmiarach. W każdej chwili możesz zatrzymać cykl prania lub dorzucić zawartość (o ile pralka oferuje taką funkcję). Urządzenie tego typu zazwyczaj ma więcej funkcji piorących oraz większą pojemność bębna. Producenci dbają też o różnorodny design. To wszystko sprawia, że tzw. „frontówki” są częściej wybieranymi urządzeniami.

Jaka pralka jest najlepsza: do zabudowy czy wolnostojąca?

Oba rodzaje urządzeń różnią się przede wszystkim sposobem wentylowania. Nie powinno się więc zabudowywać pralek wolnostojących, które nie są do tego przeznaczone. Pamiętaj również o tym, że jeśli chcesz zabudować pralkę, wybierz model nieco mniejszy niż szafka. Podczas wirowania urządzenie może się ruszać lub skakać – takie działanie mogłoby uszkodzić zarówno blat, jak i sam sprzęt. Mniejsze wymiary pralki wiążą się zazwyczaj z mniejszym wsadem. Decydując się na zabudowę, zyskasz estetyczny wygląd całego pomieszczenia. Możesz dowolnie zaprojektować meble, wzory oraz dominujące kolory.

Pralka wolnostojąca oferuje więcej swobody, dużo szybciej znajdziesz dla niej miejsce. Nie ogranicza Cię blat, dzięki czemu możesz wybrać urządzenie nawet z największą dostępną ładownością. Generuje większe wibracje, co wiąże się z hałasem. Są jednak modele, które oferują dużą liczbę obrotów, a przy tym zapewniają ciche działanie. Łatwiej jest uporać się też z ewentualnymi usterkami, bez problemu sięgniesz do uszkodzonych części. Wystarczy, że przesuniesz pralkę.

Pralka slim – co to jest?

Pralki w wersji slim to przede wszystkim kompaktowość. Wybierając to urządzenie, możesz zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Mniejsze rozmiary to też szansa na umieszczenie w pralki w ciasnej łazience lub kuchni. Urządzenia slim to nowoczesne modele, więc nie musisz się martwić o brak funkcjonalności, które charakteryzują współczesne urządzenia.

Najlepsza pralka – jak wybrać?

Silnik to serce każdego urządzenia. Który działa najlepiej?

  • Silnik indukcyjny – do działania używa magnesów, a cała praca opiera się o indukcję elektromagnetyczną. Takie działanie powoduje powstanie siły elektromotorycznej, co z kolei prowadzi do wystąpienia prądów elektrycznych. Dzięki temu powstaje pole magnetyczne i wirnik może wirować. Silnik indukcyjny wyróżnia się przede wszystkim cichą pracą, wysoką prędkością obrotową oraz wytrzymałością.
  • Pralka z silnikiem inwerterowym – to właściwie silnik indukcyjny, który dodatkowo wyposażono w inwerter, czyli falownik. Zasilany jest prądem zmiennym. Działa znacznie ciszej niż modele z innymi silnikami, a przy tym wykazuje wysoką wytrzymałość i trwałość. Nie ma szczotek, a swoją pracę opiera o magnesy. Nie dochodzi więc do tarcia, co przekłada się na mniejsze zużycie i rzadką awaryjność.
  • Silnik komutatorowy – to rodzaj silnika wysokoobrotowego, który do pracy wykorzystuje szczotki. Cechuje się większą prędkością wirowania niż pralki z innymi silnikami. Niektóre modele osiągają nawet 1800 obrotów na minutę. Generują przez to nieco większy hałas.
  • Silnik klatkowy – najpopularniejszy rodzaj silnika szczotkowego. Tarcie szczotek o ruchomą część silnika powoduje hałas i zazwyczaj nie generuje dużej liczby obrotów na minutę. Działa płynnie, jednak trzeba liczyć się z niską prędkością obrotową. To budżetowe rozwiązanie w niższych modelach pralek.

Jaką pralkę wybrać? Sprawdź dostępność funkcji

Obecnie producenci wyposażają pralki w coraz większą liczbę dodatkowych funkcji. Trudno znaleźć urządzenie, które oferuje jedynie podstawowy „zestaw” programów. Dzięki temu możesz wybrać pralkę, która najbardziej Ci się podoba lub która ma tryby najbardziej Ci potrzebne. Przykładowe funkcje dodatkowe:

  • Redukcja piany
  • Łatwe prasowanie/pranie bez zagnieceń
  • Automatyczne dobieranie ilości wody do wagi wsadu
  • Kontrola temperatury i prędkości wirowania

Zabezpieczenia

Dobra pralka to nie tylko czyszczenie ubrań, ręczników i pościeli. Nowoczesne urządzenia wyróżniają się dodatkowymi funkcjami, które sprawiają, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Niektóre urządzenia są wyposażone w specjalne opcje zabezpieczające. Chronią na przykład przed zalaniem pomieszczenia lub ostrzegają o ryzyku wystąpienia awarii poprzez komunikat na wyświetlaczu. System antywypływowy i wskaźnik odcięcia wody powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie pralki.

Ważnym zabezpieczeniem jest również blokada rodzicielska. W urządzeniach może być blokadą drzwiczek i przycisków. Wówczas masz pewność, że pociecha nie dostanie się do pralki lub nie zmieni trybu prania. Jeżeli masz na oku jakieś urządzenie, sprawdź, jaki rodzaj blokady oferuje.

Najważniejsze programy piorące

  • Antyalergiczny
  • Dla ubrań dziecięcych
  • Dla ubrań sportowych
  • Do tkanin syntetycznych
  • Do ubrań mocno lub słabo zabrudzonych
  • Do bawełny
  • Pranie codzienne
  • Pranie skrócone
  • Szybkie pranie
  • Pralka z funkcją pary
  • Pralka z funkcją Pupil
  • Pralka z pompą ciepła

Intuicyjna obsługa

Intuicyjna obsługa to nie tylko czytelny, podświetlany wyświetlacz. Wyobraź sobie, że do ustawienia cyklu prania nie musisz wstawać z kanapy. Brzmi interesująco? Pozwala na to zdalne sterowanie pralką. Niektóre urządzenia mają wbudowany moduł Wi-fi, dzięki czemu możesz podłączyć je do telefonu. Wszystkie najważniejsze przyciski są więc w dedykowanej aplikacji mobilnej. Co więcej, dostaniesz powiadomienie, kiedy pralka zdiagnozuje awarię lub mniejsze uszkodzenia. Inteligentna diagnostyka daje możliwość zarządzania ustawieniami z poziomu smartfona lub tabletu.

Jak wyczyścić pralkę?

Na początku upewnij się, że wewnątrz bębna nie zostało nic z ostatnio pranych rzeczy. Jeśli jest pusto, przetrzyj mokrą ściereczką środek. Do kolejnych etapów czyszczenia pralki możesz wykorzystać produkty, które z pewnością masz w swojej kuchni. Może przydać się na przykład: soda oczyszczona,  ocet lub kwasek cytrynowy. Wsyp wybrany składnik do szuflady w miejsce proszku do prania i ustaw program z najwyższą temperaturą.

Po zakończeniu cyklu czyszczenia, umyj również pojemniki na proszek i płyn do płukania. Możesz użyć do tego specjalnych detergentów lub wyczyścić ścianki mieszanką wody i octu.

Pralko-suszarka lub pralka z suszarką – czy warto?

Pralko-suszarka to sposób na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu. Nie musisz stawiać obok pralki dodatkowego urządzenia. Nie musisz również rozstawiać suszarki w salonie, a potem zastanawiać się, gdzie ją schować. Dasz odpocząć kaloryferom, jeżeli dotychczas mokre ubrania znajdowały się także na nich. Korzystanie z pralko-suszarek jest bardzo proste. Jeżeli nie wypełniło się maksymalnej pojemności wsadu, można od razu uruchomić proces suszenia.

Pamiętaj, że nie wszystkie rodzaje tkanin można umieścić w bębnie suszarki. Są wśród nich między innymi: kostiumy kąpielowe, kożuchy, rajstopy oraz delikatna bielizna. Zawsze dokładnie przeczytaj metkę, aby mieć pewność, że kupione sprzęty pomagają w utrzymaniu higieny, a nie dokładają zmartwień i wydatków.