Jaką pralkę kupić? Ranking pralek do 2000 zł

Twoja stara pralka odmówiła posłuszeństwa? A może doposażasz nowe mieszkanie? Niezależnie od tego, z jakiego powodu potrzebujesz kupić nową pralkę, to ważne, by Twój zakup był przemyślany. Dzięki temu Ty długo będziesz cieszyć się swoim sprzętem. No i jeszcze świeżym i pachnącym praniem. Sprawdź nasz ranking pralek do 2000 zł i wybierz najlepszą dla siebie.

Czym kierować się przy wyborze pralki do 2000 zł? Jaką pralkę wybrać?

Zakup pralki zazwyczaj planuje się raz na kilka lat, dlatego warto poświęcić kilka chwil na rozpoznanie tematu. Poniższy ranking pralek do 2000 zł pomoże przy wyborze.

Aby dobrać sprzęt, który będzie Ci odpowiadał najbardziej, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Na przykład to, jaka jest wielkość Twojego gospodarstwa domowego. Ile miejsca masz na urządzenie? Czy pralka ma swoje osobne miejsce, na przykład w zaaranżowanej pralni? Być może będzie umieszczona w łazience, a może kuchni. Jakiego rodzaju tekstylia masz na wyposażeniu mieszkania i jakiej pielęgnacji wymagają? Czy w  domu mieszkają zwierzęta i dzieci. Czy w domu mieszkają na przykład alergicy? Ważne jest też to, jakiej klasy energetycznej ma być wybierany sprzęt.

Jeśli odpowiesz na te pytania, to zaczną precyzować się  parametry, które są kluczową kwestią przy wyborze pralki:

  • jakiej wielkości pralkę potrzebujesz kupić
  • jakie funkcje i programy powinna posiadać pralka
  • w jaki sposób będziesz ładować pranie
  • czy potrzebujesz pralki do zabudowy
  • ile pieniędzy chcesz na nią przeznaczyć

Wielkość i wymiary pralek do 2000 zł

Modele standardowych pralek ładowanych od frontu zazwyczaj mają od około 50 do 60 cm szerokości. Głębokość pralek też już coraz częściej można idealnie dopasować do wnętrza. Na rynku znajdują się pralki o głębokości od 60 cm do 40 cm. Bez problemu można też kupić pralkę typu slim o szerokości ok 30 cm. Wysokość pralek ładowanych od frontu to zazwyczaj 82-85 cm. Jednak pralki ładowane od góry mogą mierzyć nawet do 90 cm, co trzeba wziąć pod uwagę w pomiarach przed zakupem. Producenci wychodzą też naprzeciw oczekiwaniom posiadaczy niewielkich łazienek i w swoich portfoliach mają pralki, które mają zaledwie 70 cm wysokości.

Bęben w pralce – pojemność pralki

Pojemność bębna to kolejny kluczowy parametr, który jest ważnym wyznacznikiem przy wyborze pralki i jest nierozłączny z kwestią wymiarów pralek. Zanim zdecydujesz o tym, jaką wielkość bębna wybierzesz, zastanów się, ile prania tygodniowo robisz i czy uwzględniasz w nim wielkogabarytowe tekstylia, takie jak koce, kołdry czy przykrycia.

Na rynku AGD dostępne są pralki z bębnami o ładowności od 3 kg do nawet 13 kg. Jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe w pojedynkę i w najbliższym czasie nie będzie się ono powiększać, to idealna będzie dla Ciebie pralka o wsadzie nie większym niż 4,5 kg. Dla rodzin z dziećmi i z czworonożnymi pupilami przydadzą się urządzenia o ładowności większej równej lub większej niż 5 kg.

Ciekawą funkcją dostępną w coraz większej liczbie modeli jest automatyczne dobieranie zużycia wody do wagi załadunku. Dzięki niej, można dbać o środowisko, ograniczając zużycie wody i o swój portfel obniżając opłaty.

Rodzaje bębna w pralkach do 2000 zł

Jeśli nigdy nie wpadło Ci do głowy, by zastanowić się nad tym, czy rodzaj bębna w pralce ma znaczenie, to teraz jest na to najlepszy moment. Nowoczesne pralki wyposażone są w bębny typu:

  • SoftCare – bęben przypomina plaster miodu i podczas prania tworzy warstwę z wody między ściankami a ubraniem. Dzięki temu ubrania niszczą się w wolniejszym tempie.
  • Soft Drum – ten rodzaj bębna również zadba o delikatne pranie. To za sprawą specjalnej konstrukcji i przetłoczeń, które zmniejszają ryzyko uszkodzenia odzieży.
  • Diamond Drum – tego typu bębny mają otwory kształtem przypominające diamenty, które chronią tekstylia przed zahaczaniem podczas prania.
  • VarioSoft – niewielkie otwory o kształcie wypukłych kropek pozwalają na pranie na dwa sposoby. Pierwsze sposób jest przydatny, gdy pranie jest mocno zabrudzone, a drugi wtedy, gdy wsadzimy do pralki delikatne tkaniny.

Liczba obrotów – wirowanie w pralce

Nie ma się co oszukiwać. Im większa wartość wykonywanych obrotów na minutę, tym lepiej dla naszego czasu, miejsca w mieszkaniu i poniekąd prania, bo czas suszenia jest krótszy. Na rynku można już znaleźć pralki, które oferują od 600 do 1600 obrotów na minutę. Ale dostępne są również modele z 1800, a nawet 2000 obrotami na minutę.

Sposób ładowania prania

Aby zdecydować czy lepszym wyborem dla Ciebie będzie pralka ładowana od góry, czy od frontu musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę to, gdzie będzie stała i ile będziesz mieć miejsca wokół niej. Z pewnością pralka od góry lepiej sprawdzi się na mniejszych przestrzeniach. Taki model łatwiej też będzie umieścić we wnękach lub bokiem w wąskich pomieszczeniach.

Z kolei pralka ładowana od frontu będzie doskonale spełniać swoją funkcję w większych łazienkach lub zaaranżowanych pralniach, gdzie otwierane do przodu drzwiczki nie będą kolidować z sanitariatami, szafkami lub drzwiami. Na korzyść pralki z frontowymi drzwiami może przemawiać też to, że ma zazwyczaj szeroką podstawę i można na niej umieścić suszarkę bębnową. 

Jakie funkcje oferują pralki do 2000 zł

Już nawet najtańsze pralki oferują szereg przydatnych programów i funkcji, które zadowolą zapalonych czytelników etykiet ubraniowych czy szalonych sorterów kolorów. Dużą popularnością cieszą się programy ekologiczne oraz ekspresowe. Bardzo przydatne okazują się też tryby na przykład do prania dziecięcych ubranek czy dedykowane tekstyliom, na których znajduje się sierść czworonogów. Warto też zwrócić uwagę czy pralka, którą wybierasz, ma systemy zabezpieczające, takie jak blokada rodzicielska, czy system antywypływowy.

Jaką więc wybrać pralkę do 2000 zł, aby najlepiej odpowiadała na nasze wymagania?