Ranking zmywarek wolnostojących. Jak wybrać najlepsze urządzenie?

Zmywarkę docenia się najbardziej podczas spotkań towarzyskich. Zamiast stać przy kuchennym zlewie i zmywać, poświęć czas gościom. Ciesz się czystą i lśniącą zastawą stołową – to wszystko za pomocą jednego przycisku. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania zmywarki? Jak ocenić, czy sprawdzi się w Twojej kuchni? Sprawdź ranking TOP zmywarek wolnostojących.

Ranking zmywarek wolnostojących – jakie są typy urządzeń?

Od szerokości zmywarki zależy jej pojemność. Przed zakupem zastanów się, gdzie umieścisz urządzenie oraz ile kompletów naczyń dziennie czyścisz. Jeden komplet to naczynia potrzebne jednej osobie, czyli talerz głęboki, deserowy i płaski, kubek lub szklanka oraz sztućce. Z pewnością pomoże to w wyborze idealnego urządzenia. Jakie są wielkości zmywarek?

 • Szerokie (60 cm) – ten rodzaj zmywarki pozwoli na jednorazowe umycie nawet 15 kompletów naczyń.
 • Wąskie (45 cm) – w takiej zmywarce wyczyścisz ok. 8-10 kompletów.
Ranking zmywarek

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki wolnostojącej?

Ranking TOP zmywarek wolnostojących zawiera nowoczesne urządzenia, które pomagają w utrzymaniu porządku. Wybierz sprzęt AGD, który wyręczy Cię z najbardziej czasochłonnych prac lub przyśpieszy ich ukończenie. Czym powinna wyróżniać się zmywarka? To zależy od Ciebie. Jeżeli stawiasz na wygodę, zdecyduj się na modele, które oferują regulowanie górnego kosza – nie tylko w poziomie. Technologia Lift-up pozwoli Ci na wygodniejsze wkładanie i wyciąganie naczyń, dzięki czemu zyskasz trochę czasu na odpoczynek.

Zmywarka wolnostojąca jest łatwa w montażu. Aby odpowiednio działała, potrzebujesz jedynie podłączenia do instalacji wodnej i elektrycznej. Co więcej, dostęp do takiego urządzenia nie jest z żadnej strony zablokowany blatem lub meblami. W razie usterki nie trzeba nie trzeba remontować połowy kuchni. Co jeszcze sprawia, że warto kupić nowoczesną zmywarkę?

Funkcje SMART

Wyobraź sobie, że nie musisz za każdym razem wstawać z kanapy, aby nastawić zmywarkę ręcznie. Możesz rozpocząć zmywanie, nawet nie będąc w domu. Wystarczy, że uruchomisz aplikację mobilną na smartfonie, a następnie wybierzesz i wystartujesz ulubiony program. Z aplikacji dowiesz się też o ewentualnej awarii lub usterce. Co więcej, sprawdzisz aktualnie wybrany cykl prania, czas pozostały do zakończenia oraz spersonalizujesz ustawienia. Możesz włączyć też powiadomienia push, które informują o ważnych statusach bez konieczności uruchamiania aplikacji. Taki sposób sterowania oferują nowoczesne zmywarki wolnostojące.

Klasa energetyczna i zużycie wody

W marcu 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe etykiety energetyczne. Od tego czasu korzystamy ze zmienionych klas efektywności energetycznej dla urządzeń AGD. Zapewne widzisz oznaczenia energetyczne „A”, którym towarzyszy różna liczba plusów. Takie oznaczenie uznajemy za najwyższy standard. Nowe zalecenia wskazują, że najwyższa klasa energetyczna to po prostu „A”. Nasz ranking TOP zmywarek wolnostojących składa się z urządzeń o różnej klasie energetycznej.

Nikt nie chce przepłacać. Kiedy wybierasz zmywarkę do własnego mieszkania, zwróć uwagę na to, ile wody zużywa w jednym cyklu zmywania. Zazwyczaj wraz z pojemnością urządzenia, rośnie zużycie wody. To normalne. Jeśli do wyczyszczenia jest dużo naczyń, zmywarka potrzebuje dużo wody. Aby wpisać się w trend eko, dbaj o to, aby maksymalnie wykorzystywać dostępne miejsce w zmywarce (lub zdecyduj się na taką, która oferuje możliwość załadowania jej do połowy – wtedy sama dobiera ilość potrzebnej wody).

Ranking zmywarek eko

Ciche działanie

To ważny aspekt, szczególnie jeżeli w Twoim mieszkaniu jest aneks kuchenny, a nie osobna kuchnia. Oglądanie serialu w salonie może okazać się nieprzyjemne, gdy obok zmywarka wibruje bardzo głośno. Skalę głośności określa się w decybelach. Kiedy kupujesz pralkę, sprawdź, czy cicho pracuje. Przedział 41-50 decybeli oznacza, że urządzenie nie będzie wydawało głośnych dźwięków.

Różne modele zmywarek oferują też odmienne funkcje, które dodatkowo wyciszają pracę urządzenia. Na które zwrócić uwagę, aby cieszyć się cichym działaniem zmywarki? Redukowanie szumu i hałasu oraz mała liczba ruchomych części. Zwróć uwagę również na silnik, który jest wbudowany w zmywarkę. Najciszej pracuje silnik inwerterowy. Jest wytrzymały, więc jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia z takim napędem, będziesz korzystać z niego przez lata.

Dodatkowe programy

 • Połowa załadunku
 • Program eko
 • Opóźniony start
 • Zatrzymanie wody (AquaSafe lub AquaStop)
 • Automatyczny dobór ilości wody, prądu oraz detergentów do wsadu lub poziomu zabrudzeń
 • Program przeznaczony czyszczeniu zabawek i plastikowych przedmiotów
 • Dezynfekcja lub wyparzanie (płukanie w wysokiej temperaturze)
 • Tryb cichy
 • Asystent dozowania
 • Szybkie mycie szkła
 • Delikatne zmywanie
 • Zmywanie zimną wodą

Ranking TOP zmywarek wolnostojących