Drony z kamerą 4K. Jakiego drona z nagrywaniem w wysokiej rozdzielczości wybrać?

Krajobrazy widziane z lotu ptaka zawsze przykuwają wzrok i trudno jest się nimi nie zachwycić. Kiedyś trzeba było wsiąść do helikoptera, samolotu czy balonu gazowego, by móc zobaczyć albo nagrać podniebne ujęcia. Technologia jednak ciągle idzie do przodu i teraz niemal każdy może sięgnąć chmur za pomocą dronów. Filmy z bezzałogowego statku powietrznego prezentują się jeszcze lepiej, jeśli nagrane są w rozdzielczości 4K. Jakie drony nagrywają w 4K? Dlaczego warto stawiać na wysoką rozdzielczość wideo?

Jaki dron z nagrywaniem 4K?

Parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem drona, jest mnóstwo – czas pracy, czas ładowania, zasięg, prędkości wznoszenia czy opadania. Skupmy się jednak na tym, co najbardziej istotne w kwestii nagrywania wideo.

Podstawą jest oczywiście maksymalna rozdzielczość wideo – dron powinien pozwalać na nagrywanie w 4K. Nie bez znaczenia jest też liczba klatek na sekundę – nie wszystkie modele nagrywające w 4K oferują 60 fps, w wielu przypadkach jest to maksymalnie 30 fps. Wyższa liczba klatek na sekundę pozwala uzyskać bardziej płynny obraz, co z pewnością pozytywnie wpłynie na odbiór filmu.

Kamery mają też inne parametry, którym często nie poświęca się dużej uwagi, a są równie ważne. Przysłona decyduje o tym, ile światła wpadnie na matrycę, a przez to, jak doświetlone będzie zdjęcie czy film. Regulowanie przysłony służy też do ustawiania głębi ostrości – mała głębia to ustawienie ostrości na jednym punkcie i rozmycie tła, a duża głębia to odpowiednia ostrość na całym kadrze.

Nie bez znaczenia jest też matryca, a także zastosowany przetwornik obrazu. Matryca jest elementem światłoczułym, zbudowanym z maleńkich pikseli. Jej główną rolą jest po prostu zapis obrazu. Im większa jest matryca, tym wyższych wartości ISO da się używać, nie obawiając się o występowanie ziarna. Matryce mają też swoje przetworniki, które odpowiadają za cyfrowy zapis obrazu. Obecnie najczęściej stosowanym przetwornikiem jest CMOS.

Ostatnią ważną kwestią jest kodowanie wideo, a także format plików, w jakich zapisywane są filmy. Zwykle kamery w dronach zapisują wideo w formacie MP4, gdyż jest on najbardziej uniwersalny. Starsze drony najczęściej wykorzystują kodek H.264, a nowsze oferują już H.265. Mówiąc w skrócie – H.265 jest stworzony z myślą o filmach w wysokiej rozdzielczości (do 8K), wysokim klatkażu (do 300 fps) i głębi kolorów do 16 bitów. Ma też dwukrotnie mniejsze zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową przy zachowaniu takiej samej jakości obrazu, co starszy kodek.

Poznaj drony z nagrywaniem 4K


Karty pamięci do nagrywania w 4K

Wiele osób, decydując się na drona nagrywającego w 4K, zapomina o bardzo ważnej kwestii – karcie pamięci, której parametry są odpowiednie do nagrywania w wysokiej rozdzielczości. Dlaczego jest to ważne? Pod uwagę trzeba wziąć następujące parametry:

  • Pojemność karty – nagrywanie w 4K wiąże się z zapisem dużych plików wideo. Minuta filmu w takiej rozdzielczości zajmuje około 600 MB, co daje około 36 GB w przypadku godzinnego nagrania. Trzeba jednak pamiętać, że te wartości są mocno przybliżone i zależą też od innych czynników (m.in. od bitrate’u). Dlatego minimalna pojemność karty pamięci dla drona nagrywającego w 4K to 32 GB, jeśli nie nagrywamy filmów dłuższych niż pół godziny. W przypadku gdy nagrania mają być dłuższe, lepiej zaopatrzyć się w kartę o większej pojemności – 64 lub 128 GB.
  • Szybkość zapisu – niezwykle ważny czynnik, jeśli nie najważniejszy. Karta musi być w stanie zapisać ogromną ilość danych, co jest nie do pominięcia w przypadku filmów w wysokiej rozdzielczości. Niewystarczająca szybkość zapisu może skutkować chociażby klatkowaniem filmu, co bardzo utrudni jego odbiór. Karta, która poradzi sobie z zapisywaniem wideo w rozdzielczości 4K, oznaczona jest klasą szybkości U3.
  • Klasa szybkości wideo – minimalna prędkość ciągłego zapisu wideo. Rozdzielczość 4K wymaga, by wartość ta nie była mniejsza niż 30 Mb/s. Karty, które na to pozwalają, są oznaczone symbolem V30. Zwykle lepiej wybrać klasę wyższą od zapotrzebowania. Jeśli więc planujemy nagrywać w 4K i 60 klatkach na sekundę, warto wybrać kartę o klasie V60.

Karty pamięci do nagrywania w 4K kupisz w x-komie

Czy warto nagrywać w 4K?

Rozdzielczość 4K jest czterokrotnie większa od Full HD, która to obecnie jest jeszcze standardem, wypieranym powoli przez wyższą rozdzielczość. 4K wyświetla więc cztery razy więcej pikseli, niż FHD. Co daje to w praktyce? Oczywiście podstawową przewagą wyższej rozdzielczości jest możliwość wyświetlenia większej ilości szczegółów. Nie można zapominać, że takie nagranie trzeba też mieć na czym wyświetlić. By móc dostrzec nagrane detale, konieczny jest telewizor czy monitor, który potrafi wyświetlać obraz w 4K.

Ale nie tylko w celu wyłowienia szczegółów z obrazu warto nagrywać w 4K. Rozdzielczość ta może przydać się w późniejszej postprodukcji filmu, chociażby do odpowiedniego wykadrowania ujęcia. Ponadto samo nagrywanie w 4K, a następnie przeskalowanie do niższej rozdzielczości, redukuje szumy czy pozwala na lepszy zapis koloru. Wniosek z tego taki, że jeśli film 4K zmniejszymy do Full HD, będzie on wyglądał lepiej, niż gdyby od razu nagrać go w FHD.

Zobacz ofertę dronów w x-komie