Już od pierwszych miesięcy życia dzieci uczą się świata i poznają go poprzez zabawę. Zabawki w tym wieku mogą służyć jako pomoc w nauce kolorów, kształtów, poznawaniu nowych dźwięków i faktur. Dzisiaj podpowiemy jakie zabawki są dedykowane najmłodszym dzieciom i na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Rodzice uwielbiają obdarowywać swoje pociechy zabawkami. W przypadku starszych dzieci, kiedy znamy ich upodobania i zainteresowania, znacznie łatwiej jest wybrać odpowiednią zabawkę. Co jednak w przypadku najmłodszych dzieci i niemowląt? Tutaj rodzic musi samodzielnie dokonać wyboru. Grzechotki, maty edukacyjne, chodziki – wśród zabawek dla najmłodszych bez problemu można znaleźć coś zarówno młodszego, jak i starszego niemowlęcia. Wybierając zabawkę dla najmłodszych, musimy wykazać się jednak wyjątkową czujnością. Co jest najważniejsze i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka podstawowych kwestii:
Pierwszą i najważniejszą kwestia, jaką trzeba poruszyć w kontekście wyboru zabawek dla malucha, jest oczywiście bezpieczeństwo. Bezpieczne zabawki to gwarancja dobrego rozwoju dziecka i spokoju jego rodziców.
Kiedy dziecko zaczyna chwytać i przytrzymywać przedmioty zaczyna się u niego tzw. okres penetracji, czyli poznawania cech przedmiotów za pomocą różnych zmysłów. Maluchy różne rzeczy badają zatem nie tylko poprzez dotyk , ale także bardzo często lądują u nich w buzi, dzięki czemu poznają faktury przedmiotów, ich temperaturę oraz oczywiście smak.
Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że małe dzieci nie powinny same rozpakowywać zabawek i używać opakowań do zabawy. W kwestii bezpieczeństwa przy wyborze zabawek należy zwrócić uwagę na:
Kierowanie się wiekiem dziecka w wyborze zabawek dla tak małych dzieci jest istotne z wielu względów. Po pierwsze opisane już wyżej kwestie bezpieczeństwa. Po drugie taka zabawka dobrana odpowiednio do wieku będzie dla dziecka bardziej interesująca. Efektem tego zainteresowania będzie spełnienie funkcji, jaką ma pełnić, a więc wspomaganie rozwoju maluszka.
Pierwsze zabawki dla do 3. Miesiąca życia powinny stymulować głównie jego zmysł wzroku i słuchu. Dlatego na tym etapie dobrze sprawdzą się kolorowe grzechotki, dzwoneczki, zabawki wydające dźwięk podczas poruszania.
Niemowlę w wieku 4-6 miesięcy zaczyna już brać zabawki do rączki i co istotne – do buzi, dlatego należy mu kupować tylko atestowane zabawki, wykonane z bezpiecznych tworzyw. To dobry czas na zakup gryzaków i zabawek do kąpieli. W trakcie następnych miesięcy kolekcję dziecka możesz już poszerzać o kolejne zabawki, oczywiście wciąż kierując się bezpieczeństwem.
Na samym końcu istotnych kwestii powinien być wygląd. Jednak mimo że nie jest to najważniejsza sprawa – bo przecież najistotniejsze powinno być bezpieczeństwo – to wygląd zabawek nie jest bez znaczenia. Kolory zabawek powinny być wyraziste, tak by łatwo przyciągały uwagę malucha.
Grzechotki to jedne z pierwszych zabawek, którymi bawią się niemowlaki dlatego jest to np. dobry prezent na wyprawkę dla noworodka. Ta z pozoru błaha zabawka dostarcza maluchowi nie tylko zabawy, ale również pozytywnie wpływa między innymi na rozwój sprawności manualnej poprzez ćwiczenie chwytania. Oprócz tego grzechotka stymuluję zmysły: przyciąga wzrok kolorem, dostarcza bodźców słuchowych, a także rozwija motorykę dziecka oraz pozwala na poznanie różnych faktur i materiałów.
Grzechotkę niemowlęciu można zakupić już w wieku 2 miesięcy, jednak z uwagi na to, że dziecko wtedy nie potrafi jeszcze chwytać przedmiotów, z początku powinni pokazywać ją maleństwu rodzice. Niedługo potem, bo już nawet około 3 miesiąca dziecko zaczyna wyciągać ręcę w kierunku grzechotki i będzie można zauważyć coraz większe zainteresowanie nią.
Decydując się na zakup grzechotki należy brać pod uwagę fakt, że z pewnością prędzej czy później zabawka wyląduję u dziecka w buzi. Zatem przy jej zakupie powinniśmy się kierować przede wszystkim jej wykonaniem. Grzechotki powinny być lekkie, wykonane solidnie i z trwałych materiałów i łatwe do czyszczenia. Nie bez znaczenia jest także dźwięk wydawany przez grzechotkę oraz kolorystyka jej wykonania – chodzi przecież o to, aby zabawka jak najbardziej przyciągała uwagę dziecka. Zatem dobrze, kiedy grzechotka ma ciekawy kształt, jest stworzona z połączeń tkanin i faktur oraz wydaje różnorodne dźwięki. Wszystko to wpływa na zainteresowanie dziecka, rozwijanie umiejętności zabawy oraz dostarczanie licznych stymulujących bodźców.
Fisher-Price Zestaw Prezentowy zawieszki i grzechotki
Bright Starts Grzechotka Jednorożec
Miła w dotyku, miękka zabawka spełni role zarówno grzechotki, jak i przytulanki już od pierwszych chwil życia dziecka.
Istnieją dzieci, dla których kąpiel jest przyjemnością i takie, które kąpieli wprost nie cierpią. Co zrobić, aby ta czynność nie wiązała się ze stresem u dziecka i jego rodziców i stała się czasem zabawy, relaksu i wyciszenia przed snem? Z pewnością pomocne mogą tu okazać się zabawki i akcesoria przeznaczone do kąpieli. Interesująca zabawka może sprawić, że kąpiel zacznie dziecku kojarzyć się z przyjemnością.
W wieku około 6 miesięcy dzieci zaczynają siadać, jest to więc dobry moment na to, aby do codziennej kąpieli dołączyły pierwsze zabawki.
Oczywiście tu znowu przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo. Wybierając zabawki do kąpieli, istotne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, w kąpieli dziecko będzie miało przecież bezpośredni kontakt z delikatną skórą maluszka. Kolejna kwestia to wiek dziecka: mniejszym dzieciom zapewne wystarczy klasyczna gumowa kaczka, starcze ucieszą się z nieco bardziej skomplikowanych zabawek z fontannami, lejkami itp.
Dumel Discovery Rajska Wyspa
Wspaniała zabawka dla dzieci od 18 miesiąca życia. Ruchome zwierzeta, zjeżdzalnia, ścigające się łódeczki – dzięki tej zabawce kąpiel już nigdy nie będzie nudna.
LEGO DUPLO Przygoda w łodzi podwodnej
Które dziecko nie lubi klocków? A co jeśli zaproponować kontynuowanie zabawy w kąpieli? Ten zestaw Lego duplo doskonale nadaje się do zabawy w wodzie.
Sprawdź LEGO DUPLO Przygoda w łodzi podwodnej w sklepie al.to
Mata edukacyjna może przynieś maluchowi mnóstwo korzyści. To przede wszystkim bezpieczne miejsce do zabawy, na którym maluszek nie zrobi sobie krzywdy. Istnieją nawet modele z możliwością spięcia materiału w celu zabezpieczenia dziecka i utrudnienia mu wydostania się z maty.
Grzechotki, melodyjki, lusterka, szeleszczące elementy – im więcej atrakcji rozmieszczonych na macie, tym większą ilość bodźców dostarcza dziecku, prowokując do chwytania i przemieszczania się. Różne tekstury materiałów, kontrastowe barwy i wydające dźwięki zabawki doczepione do maty edukacyjnej doskonale wspomagają rozwój dziecka. Leżąc na płaskiej powierzchni, dziecko próbuje obserwować i sięgać do różnych elementów maty, dzięki czemu ćwiczy np. przekręcanie się z plecków na brzuszek i odwrotnie.
Kładąc dziecko na macie, uczymy je także kreatywności, pozwalamy na samodzielne poznawanie otoczenia i zdobywanie nowych umiejętności.
Mata edukacyjna to jedna z tych zabawek, które nadają się dla dzieci niemal od początku. Oczywiście nie od razu dziecko zacznie korzystać ze wszystkich funkcji i zabawek umieszczonych na niej, ale w końcu z czasem zacznie coraz chętniej ją eksplorować. W zależności od wieku sprawdzą się jej inne funkcje. Trzymiesięczny maluch będzie obserwował zabawki wiszące na pałąku, później próbował ich dosięgnąć, aż w końcu zacznie je dokładnie badać. Jednak taka mata z powodzeniem przyda się także dla dzieci w starszym wieku, do stworzenia własnej przestrzeni do zabawy albo wykorzystania np. jako kolorowy koc piknikowy.
Na rynku znajdziemy szeroki wybór mat edukacyjnych. Przed jej zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:
• Rozmiar maty – mata powinna być na tyle duża, aby maluszek mógł się na niej swobodnie bawić – poruszać się, obracać i siadać . Dobrze jest wybrać model z lekko uniesionymi końcami maty lub wykończony poduszeczkami.
• Dołączone zabawki – zabawki, podwieszane do specjalnego pałąka powinny budzić zainteresowanie i zachęcać do działania naszą pociechę. Dobrze, jeśli mają różną fakturę, wydają dźwięk, kiedy się nimi porusza lub są przystosowane do uderzania i rzucania. Pobudzają i rozwijają w ten sposób zmysły dotyku, słuchu i wzroku.
•Jakość wykonania – warto zwrócić uwagę na grubość tkaniny, z której wykonana jest mata – grubsza mata będzie izolacją od zimnej podłogi, a także będzie pełniła funkcję amortyzacyjną podczas upadku dziecka
• Możliwość prania – to bardzo istotna kwestia w przypadku małych dzieci, u których o zabrudzenia nietrudno.
Mata Kinderkraft SmartPlay
Mata edukacyjna, która ma w sobie wszystko: unikalne wzory i kolory, zabawki o różnych teksturach i kształtach oraz zapinane wysokie boki, dzięki którym Twoje dziecko będzie bezpiecznie spędzać czas na macie.
Mata Bright Starts Plac Zabaw z Piłeczkami Fikająca Małpka
Kolorowa i miękka mata z pałąkiem zawierającym mnóstwo zabawek m.in. świecącego i wygrywającego melodie słonika.
Sprawdź matę Bright Starts Plac Zabaw z Piłeczkami Fikająca Małpka w sklepie al.to
Karuzela nad łóżeczko to jedna z zabawek, która nie jest niezbędna, ale w przypadku wielu dzieci doskonale sprawdza się jako pomoc w usypianiu i uspokajaniu płaczącego dziecka, za co zdecydowanie są jej wdzięczni rodzice. Kręcące się zabawki i grające melodyjki przyciągają uwagę dziecka wpływając pozytywnie na rozwój percepcji wzrokowej i słuchowej. To doskonała zabawka dla niemowląt, które jeszcze nie nabyły umiejętności chwytania.
Karuzelę nad łóżeczkiem można zamontować dziecku już około 1 miesiąca życia, niektórzy rodzice decydują się na to nawet od pierwszych dni życia dziecka. Jednak z początku nie należy się spodziewać dużego zainteresowania, można jedynie dziecko stopniowo przyzwyczajać do jej ruchów i dźwięków jakie wydaje i obserwować reakcję dziecka. Nie ma też ściśle określonego terminu, w którym powinno się karuzelę usunąć. Przyjmuje się jednak, że powinien być to moment, w którym dziecko potrafi już siedzieć lub wstawać, przez co może zabawkę dosięgnąć, pociągnąć ją i zrobić sobie krzywdę.
W przypadku wyboru karuzeli nad łóżeczko istotne jest wzięcie pod uwagę kilku kwestii:
Fisher-Price Karuzela z projektorem 3w1
Karuzela, która wyposażona jest w pluszowe zwierzaki, pozytywkę wygrywającą kołysanki w języku polskim oraz gwiezdny projektor.
Sprawdź Fisher-Price Karuzela z projektorem 3w1 w sklepie al.to
Chicco Karuzela Next2Dreams Różowa
Karuzela zawiera miękkie maskotki oraz moduł dźwiękowy odtwarzający 20 minut muzyki klasycznej, oraz szum imitujący bicie serca mamy – doskonały do uspokojenia i usypiania maluszka.
Niestety często zdarza się, że spacery z dzieckiem w wózku nie należą do przyjemności – dziecko ciągle płacze, a sfrustrowany rodzic stara się jakoś temu zapobiec. Spacery na świeżym powietrzu są dla dzieci niezwykle ważne, dlatego nie warto z tego powodu z nich rezygnować, można jednak starać się je jakoś uatrakcyjnić. Tu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju zawieszki i zabawki do wózka. Odpowiednio dobrana zawieszka do wózka dla niemowlęcia jest nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim zabawką edukacyjną. Zabawki umieszczane na ramach wózka pobudzają ciekawość maluchów, stymulują ich wyobraźnię oraz mogą przyczyniać się do nabywania nowych umiejętności, czy rozwijania motoryki.
Istnieją różnego rodzaju zawieszki przeznaczone dla dzieci młodszych i tych nieco starszych. Dla najmłodszych niemowląt, które nie ukończyły jeszcze 3 miesiąca, dobrze sprawdzą się zawieszki kontrastowe lub takie, które będą np. grzechotały podczas podróży. Zawieszki z sensorycznymi zabawkami będą dobrą propozycją dla starszych dzieci. Taka zabawka będzie dla nich stanowiła narzędzie do treningu umiejętności motorycznych i manualnych.
Jak dobrać zabawki do wózka? Przede wszystkim adekwatnie do wieku dziecka, etapu jego rozwoju oraz możliwości percepcyjnych i motorycznych. Oczywiście powinny być one także bezpieczne i łatwe do czyszczenia. Warto zwrócić uwagę na sposób montażu i dostosować zabawkę do wózka, w jakim dziecko ma jeździć. Zawieszka w gondoli powinna być umieszczona w zasięgu wzroku niemowlęcia, na odpowiedniej wysokości, aby nie spowodować jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.
Dla starszych dzieci, zabawki do wózka spacerowego powinny być umieszone tak, aby dziecko mogło po nie swobodnie sięgać rączkami. W tym wypadku ważne jest, aby mocowanie zabawki było na tyle solidne, by dziecko niechcący nie wyrwało zabawki robiąc sobie krzywdę lub po prostu gubiąc ją podczas spaceru. Dla dzieci powyżej 6 miesiąca dobrze sprawdza się zabawki zawierające szeleszczące elementy, różne faktury i tkaniny, dzięki czemu będą spełniać funkcję edukacyjną i sensoryczną.
Dumel BaliBaZoo Zawieszka Szop Randy
Kolorowy pluszak – szop, wykonany z różnorodnych materiałów o odmiennej fakturze. Zapinany na klamrę, co umożliwia przymocowanie zawieszki w dowolnym miejscu.
Sprawdź Dumel BaliBaZoo Zawieszka Szop Randy w sklepie al.to
Fisher-Price Aktywizujący leniwiec do wózka
Ten uroczy leniwiec zawiera szeleszczące powierzchnie, oraz lusterko – to doskonała zabawka aktywizująca, która urozmaici każdą podróż wózkiem.
Sprawdź Fisher-Price Aktywizujący leniwiec do wózka w sklepie al.to
Dzięki korzystaniu z chodzika dziecko wyrabia w sobie umiejętność wysuwania na zmianę obu nóg, ćwicząc w ten sposób chodzenie. Jeździk natomiast pozwala kształtować sprawność ruchową malucha oraz uczy zasad kierowania pojazdem. Dzięki pchaczowi dziecko uczy się utrzymania równowagi, prawidłowo upadać i samodzielnie podnosić się z podłogi. Tego rodzaju zabawki często zawierają mnóstwo kolorowych, interaktywnych i edukacyjnych elementów dzięki którym maluszek uczy się rozróżniać kształty i kolory oraz udoskonala swoje zdolności manualne.
Chodziki są przeznaczone dla dzieci, które potrafią już chociaż raczkować. Na zakup pchaczy rodzice najczęściej decydują się w okolicach 11-12 miesiąca życia dziecka. Natomiast jeździk to zabawka, która sprawdzi się dla dzieci powyżej 1 roku życia.
Poszczególne elementy w tego typu zabawkach muszą być dobrze zabezpieczone i stabilnie przymocowane, aby nie powodować żadnych urazów i otarć u dziecka oraz, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie oderwać. Istotną kwestią jest wybór pod katem wieku i wagi dziecka – dziecko nie może być cięższe niż maksymalne obciążenie podane na opakowaniu zabawki, w przeciwnym wypadku taki chodzik może ulec uszkodzeniu u zrobić dziecku krzywdę.
Warto wybrać zabawkę, która będzie pełnić zarówno funkcję jeździka, jak i pchacza. Przy zakupie należy również brać pod uwagę zainteresowania dziecka: chłopców prawdopodobnie szczególnie ucieszy jeździk do złudzenia przypominający prawdziwy samochód. W przypadku jeździków dobrze wybrać taki, który zawiera schowek ukryty pod siedziskiem – dziecko z chęcią będzie transportować tam swoje skarby.
Fisher-Price Chodzik Pchacz Szczeniaczka
Chodzik, który może stać się ulubiona zabawką Twojego dziecka. Chodzik- Szczeniaczek posiada 7 aktywizujących elementów. To doskonała zabawka, która przy okazji będzie stymulowała malucha najpierw do podciągania się, a następnie do chodzenia.
Sprawdź Fisher-Price Chodzik Pchacz Szczeniaczka w sklepie al.to
Bright Starts Chodzik 3w1 John Deer Gator
Chodzik, który bardzo łatwo przekształcić także w pchacz. Atrakcyjny wygląd uzupełniają tu efekty świetlne i dźwiękowe, które doskonale będą stymulowały zmysły dziecka.
Sprawdź Bright Starts Chodzik 3w1 John Deer Gator w sklepie al.to
Pełną ofertę zabawek dedykowanym najmłodszym dzieciom znajdziecie na stronie al.to
Sprawdźcie także artykuły: