Zabawki dla najmłodszych. Podpowiadamy, jakie wybrać i czym się kierować przy ich wyborze

Już od pierwszych miesięcy życia dzieci uczą się świata i poznają go poprzez zabawę. Zabawki w tym wieku mogą służyć jako pomoc w nauce kolorów, kształtów, poznawaniu nowych dźwięków i faktur. Dzisiaj podpowiemy jakie zabawki są dedykowane najmłodszym dzieciom i na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Czym kierować się przy wyborze zabawki dla najmłodszych?

Rodzice uwielbiają obdarowywać swoje pociechy zabawkami. W przypadku starszych dzieci, kiedy znamy ich upodobania i zainteresowania, znacznie łatwiej jest wybrać odpowiednią zabawkę. Co jednak w przypadku najmłodszych dzieci  i niemowląt? Tutaj rodzic musi samodzielnie dokonać wyboru. Grzechotki, maty edukacyjne, chodziki  – wśród zabawek dla najmłodszych bez problemu można znaleźć coś zarówno młodszego, jak i starszego niemowlęcia. Wybierając zabawkę dla najmłodszych, musimy wykazać się jednak wyjątkową czujnością. Co jest najważniejsze i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka podstawowych kwestii:

Bezpieczeństwo

Pierwszą i najważniejszą kwestia, jaką trzeba poruszyć w kontekście wyboru zabawek dla malucha, jest oczywiście bezpieczeństwo. Bezpieczne zabawki to gwarancja dobrego rozwoju dziecka i spokoju jego rodziców.

Kiedy dziecko zaczyna chwytać i przytrzymywać przedmioty zaczyna się u niego tzw. okres penetracji, czyli poznawania cech przedmiotów za pomocą różnych zmysłów. Maluchy różne rzeczy badają zatem nie tylko poprzez dotyk , ale także bardzo często lądują u nich w buzi, dzięki czemu poznają faktury przedmiotów, ich temperaturę oraz oczywiście smak.

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że małe dzieci nie powinny same rozpakowywać zabawek i używać opakowań do zabawy. W kwestii bezpieczeństwa przy wyborze zabawek należy zwrócić uwagę na:

  • Budowę zabawki – Dlatego bardzo istotne jest w tym okresie, aby zabawki nie były wykonane z małych, łatwych do wyrwania elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Kategorycznie nie może tam być również żadnych ostro zakończonych krawędzi.
  • Materiał wykonania i certyfikaty – Nie bez znaczenia jest materiał, z którego wykonana jest zabawka. W dzisiejszych czasach zalewani jesteśmy produktami chińskiego pochodzenia, których jakość wykonania pozostawia niestety często wiele do życzenia. Bardzo ważne jest, aby zabawka wykonana była z nietoksycznych materiałów. Dlatego podczas zakupów na wstępie warto sprawdzić certyfikaty i atesty, aby upewnić się co do jakości użytych materiałów. Najlepiej kupować produkty od sprawdzonych producentów. Kraj pochodzenia również nie jest bez znaczenia, zabawki wyprodukowane w Unii Europejskiej są bezpieczniejsze, ze względu na to, że normy unijne są znacznie bardziej restrykcyjne od azjatyckich. Jakość często idzie w parze z ceną, ale jeśli w grę w chodzi bezpieczeństwo dziecka, nie powinna mieć ona większego znaczenia.
  • Inne informacje zawarte na opakowaniu – każda zabawka dopuszczona do sprzedaży powinna zawierać szereg podstawowych informacji takich jak nazwa i adres producenta lub importera. Na opakowaniu powinny się także znajdywać wskazówki dotyczące konserwacji, znak CE, ostrzeżenia i informacje dla dzieci, w jakim wieku są przeznaczone.

 

zabawki dla małych dzieci

Wiek dziecka

Kierowanie się wiekiem dziecka w wyborze zabawek dla tak małych dzieci jest istotne z wielu względów. Po pierwsze opisane już wyżej kwestie bezpieczeństwa. Po drugie taka zabawka dobrana odpowiednio do wieku będzie dla dziecka bardziej interesująca. Efektem tego zainteresowania będzie spełnienie funkcji, jaką ma pełnić, a więc wspomaganie rozwoju maluszka.

Pierwsze zabawki dla do 3. Miesiąca życia powinny stymulować głównie jego zmysł wzroku i słuchu. Dlatego na tym etapie dobrze sprawdzą się kolorowe grzechotki, dzwoneczki, zabawki wydające dźwięk podczas poruszania.

Niemowlę w wieku 4-6 miesięcy zaczyna już brać zabawki do rączki i co istotne – do buzi, dlatego należy mu kupować tylko atestowane zabawki, wykonane z bezpiecznych tworzyw. To dobry czas na zakup gryzaków i zabawek do kąpieli. W trakcie następnych miesięcy kolekcję dziecka możesz już poszerzać o kolejne zabawki, oczywiście wciąż kierując się bezpieczeństwem. 

Wygląd

Na samym końcu istotnych kwestii powinien być wygląd. Jednak mimo że nie jest to najważniejsza sprawa – bo przecież najistotniejsze powinno być bezpieczeństwo – to wygląd zabawek nie jest bez znaczenia. Kolory zabawek powinny być wyraziste, tak by łatwo przyciągały uwagę malucha.

zabawki dla najmłodszych dzieci

Grzechotki

Grzechotki to jedne z pierwszych zabawek, którymi bawią się niemowlaki dlatego jest to np. dobry prezent na wyprawkę dla noworodka. Ta z pozoru błaha zabawka dostarcza maluchowi nie tylko zabawy, ale również pozytywnie wpływa między innymi na rozwój sprawności manualnej poprzez ćwiczenie chwytania. Oprócz tego grzechotka stymuluję zmysły: przyciąga wzrok kolorem, dostarcza bodźców słuchowych, a także rozwija motorykę dziecka oraz pozwala na poznanie różnych faktur i materiałów.

Kiedy kupić?

Grzechotkę niemowlęciu można zakupić już w wieku 2 miesięcy, jednak z uwagi na to, że dziecko wtedy nie potrafi jeszcze chwytać przedmiotów, z początku powinni pokazywać ją maleństwu rodzice. Niedługo potem, bo już nawet około 3 miesiąca dziecko zaczyna wyciągać ręcę w kierunku grzechotki i będzie można zauważyć coraz większe zainteresowanie nią.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup grzechotki należy brać pod uwagę fakt, że z pewnością prędzej czy później zabawka wyląduję u dziecka w buzi. Zatem przy jej zakupie powinniśmy się kierować przede wszystkim jej wykonaniem. Grzechotki powinny być lekkie, wykonane solidnie i z trwałych materiałów i łatwe do czyszczenia. Nie bez znaczenia jest także dźwięk wydawany przez grzechotkę oraz kolorystyka jej wykonania – chodzi przecież o to, aby zabawka jak najbardziej przyciągała uwagę dziecka. Zatem dobrze, kiedy grzechotka ma ciekawy kształt, jest stworzona z połączeń tkanin i faktur oraz wydaje różnorodne dźwięki. Wszystko to wpływa na zainteresowanie dziecka, rozwijanie umiejętności zabawy oraz dostarczanie licznych stymulujących bodźców.

grzechotki

Fisher-Price Zestaw Prezentowy zawieszki i grzechotki

Zestaw, który idealnie nadaje się jako prezent z okazji narodzin dziecka. Zawiera w sobie aż 6 zabawek stworzonych z myślą o niemowlętach.  Miękki aparat z lusterkiem, kulka wydająca różne dźwięki, grzechotka – wszystko, aby jak najlepiej wspomagać rozwój dziecka.

Bright Starts Grzechotka Jednorożec

Miła w dotyku, miękka zabawka spełni role zarówno grzechotki, jak i przytulanki już od pierwszych chwil życia dziecka. 

Sprawdź Bright Starts Grzechotka Jednorożec w sklepie al.to

grzechotka, przytulanka jednorożec

Zabawki do kąpieli

Istnieją dzieci, dla których kąpiel jest przyjemnością i takie, które kąpieli wprost nie cierpią.  Co zrobić, aby ta czynność nie wiązała się ze stresem u dziecka i jego rodziców i stała się czasem zabawy, relaksu i wyciszenia przed snem? Z pewnością pomocne mogą tu okazać się zabawki i akcesoria przeznaczone do kąpieli. Interesująca zabawka może sprawić, że kąpiel zacznie dziecku kojarzyć się z przyjemnością.

Kiedy kupić?

W wieku około 6 miesięcy dzieci zaczynają siadać, jest to więc dobry moment na to, aby do codziennej kąpieli dołączyły pierwsze zabawki.

Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście tu znowu przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo. Wybierając zabawki do kąpieli, istotne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, w kąpieli dziecko będzie miało przecież bezpośredni kontakt z delikatną skórą maluszka. Kolejna kwestia to wiek dziecka: mniejszym dzieciom zapewne wystarczy klasyczna gumowa kaczka, starcze ucieszą się z nieco bardziej skomplikowanych zabawek z fontannami, lejkami itp.

Dumel Discovery Rajska Wyspa

Wspaniała zabawka dla dzieci od 18 miesiąca życia. Ruchome zwierzeta, zjeżdzalnia, ścigające się łódeczki – dzięki tej zabawce kąpiel już nigdy nie będzie nudna. 

Sprawdź Dumel Discovery Rajska Wyspa w sklepie al.to

zabawka do kąpieli
lego duplo do kąpieli

LEGO DUPLO Przygoda w łodzi podwodnej

Które dziecko nie lubi klocków? A co jeśli zaproponować kontynuowanie zabawy w kąpieli? Ten zestaw Lego duplo doskonale nadaje się do zabawy w wodzie. 

Sprawdź LEGO DUPLO Przygoda w łodzi podwodnej w sklepie al.to

Maty edukacyjne

Mata edukacyjna może przynieś maluchowi mnóstwo korzyści. To przede wszystkim bezpieczne miejsce do zabawy, na którym maluszek nie zrobi sobie krzywdy. Istnieją nawet modele z możliwością spięcia materiału w celu zabezpieczenia dziecka i utrudnienia mu wydostania się z maty.

Grzechotki, melodyjki, lusterka, szeleszczące elementy – im więcej atrakcji rozmieszczonych na macie, tym większą ilość bodźców dostarcza dziecku, prowokując do chwytania i przemieszczania się. Różne tekstury materiałów, kontrastowe barwy i wydające dźwięki zabawki doczepione do maty edukacyjnej doskonale wspomagają rozwój dziecka. Leżąc na płaskiej powierzchni, dziecko próbuje obserwować i sięgać do różnych elementów maty, dzięki czemu ćwiczy np. przekręcanie się z plecków na brzuszek i odwrotnie.

Kładąc dziecko na macie, uczymy je także kreatywności, pozwalamy na samodzielne poznawanie otoczenia i zdobywanie nowych umiejętności.

Kiedy kupić?

Mata edukacyjna to jedna z tych zabawek, które nadają się dla dzieci niemal od początku. Oczywiście nie od razu dziecko zacznie korzystać ze wszystkich funkcji i zabawek umieszczonych na niej, ale w końcu z czasem zacznie coraz chętniej ją eksplorować. W zależności od wieku sprawdzą się jej inne funkcje. Trzymiesięczny maluch będzie obserwował zabawki wiszące na pałąku, później próbował ich dosięgnąć, aż w końcu zacznie je dokładnie badać. Jednak taka mata z powodzeniem przyda się także dla dzieci w starszym wieku, do stworzenia własnej przestrzeni do zabawy albo wykorzystania np. jako kolorowy koc piknikowy.

Na co zwrócić uwagę?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór mat edukacyjnych. Przed jej zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:
Rozmiar maty – mata powinna być na tyle duża, aby maluszek mógł się na niej swobodnie bawić – poruszać się, obracać i siadać . Dobrze jest wybrać model z lekko uniesionymi końcami maty lub wykończony poduszeczkami.
Dołączone zabawki – zabawki, podwieszane do specjalnego pałąka powinny budzić zainteresowanie i zachęcać do działania naszą pociechę. Dobrze, jeśli mają różną fakturę, wydają dźwięk, kiedy się nimi porusza lub są przystosowane do uderzania i rzucania. Pobudzają i rozwijają w ten sposób zmysły dotyku, słuchu i wzroku.

Jakość wykonania – warto zwrócić uwagę na grubość tkaniny, z której wykonana jest mata – grubsza mata będzie izolacją od zimnej podłogi, a także będzie pełniła funkcję amortyzacyjną podczas upadku dziecka

Możliwość prania – to bardzo istotna kwestia w przypadku małych dzieci, u których o zabrudzenia nietrudno.

mata edukacyjna

Mata Kinderkraft SmartPlay

Mata edukacyjna, która ma w sobie wszystko: unikalne wzory i kolory, zabawki o różnych teksturach i kształtach oraz zapinane wysokie boki, dzięki którym Twoje dziecko będzie bezpiecznie spędzać czas na macie.

Sprawdź matę Kinderkraft SmartPlay w al.to

Mata Bright Starts Plac Zabaw z Piłeczkami Fikająca Małpka

Kolorowa i miękka mata z pałąkiem zawierającym mnóstwo zabawek m.in. świecącego i wygrywającego melodie słonika.

Sprawdź matę Bright Starts Plac Zabaw z Piłeczkami Fikająca Małpka w sklepie al.to

mata edukacyjna

Karuzela nad łóżeczko

Karuzela nad łóżeczko to jedna z zabawek, która nie jest niezbędna, ale w przypadku wielu dzieci doskonale sprawdza się jako pomoc w usypianiu i uspokajaniu płaczącego dziecka, za co zdecydowanie są jej wdzięczni rodzice. Kręcące się zabawki i grające melodyjki przyciągają uwagę dziecka wpływając pozytywnie na rozwój percepcji wzrokowej i słuchowej. To doskonała zabawka dla niemowląt, które jeszcze nie nabyły umiejętności chwytania.

Kiedy kupić?

Karuzelę nad łóżeczkiem można zamontować dziecku już około 1 miesiąca życia, niektórzy rodzice decydują się na to nawet od pierwszych dni życia dziecka. Jednak z początku nie należy się spodziewać dużego zainteresowania, można jedynie dziecko stopniowo przyzwyczajać do jej ruchów i dźwięków jakie wydaje i obserwować reakcję dziecka. Nie ma też ściśle określonego terminu, w którym powinno się karuzelę usunąć. Przyjmuje się jednak, że powinien być to moment, w którym dziecko potrafi już siedzieć lub wstawać, przez co może zabawkę dosięgnąć, pociągnąć ją i zrobić sobie krzywdę.

Na co zwrócić uwagę?

W przypadku wyboru karuzeli nad łóżeczko istotne jest wzięcie pod uwagę kilku kwestii:

  • Mocowanie – musi być solidne i wytrzymałe, nawet jeśli zdarzyłoby się dziecku już taką zabawkę pociągnąć. Ważne jest również odpowiednie jej zamontowanie tak, aby dziecko miało równo główkę i nie musiało np. odwracać główki tylko na jeden bok.
  • Kolorystyka – to istotna kwestia z punktu widzenia maluszka, kolory powinny być wyraźne, mogą być kontrastowe.
  • Ilość zabawek i ich wygląd – tutaj wybór jest ogromny, jednak warto wybrać przyjemne dla oka zabawki i zwrócić uwagę, żeby nie było ich za dużo – to utrudni skupienie dziecku. Materiał, z jakiego są wykonane również nie jest bez znaczenia – te pluszowe łatwiej będą łapać kurz i w ich wypadku należy pamiętać, aby można było je swobodnie prać.
  • Melodyjka – dźwięki wydawane przez wbudowaną pozytywkę powinny być delikatne i uspokajające. Istnieją karuzelę z wbudowaną funkcją szumu, który bardzo często jest dobrym „uspokajaczem” dla płaczących niemowląt.
  • Dodatkowe funkcje – dla rodziców przydatne mogą być karuzele, którymi steruje się za pomocą pilota. Fajną dodatkową funkcją może być lampka zamontowana w karuzeli pełniąca funkcję np. projektora wyświetlającego gwiazdki na suficie. Kolejnym sporym udogodnieniem jest czujnik płaczu, który reaguje na płacz dziecka i automatycznie uruchamia melodię.

Fisher-Price Karuzela z projektorem 3w1

Karuzela, która wyposażona jest w pluszowe zwierzaki, pozytywkę wygrywającą kołysanki w języku polskim oraz gwiezdny projektor. 

Sprawdź Fisher-Price Karuzela z projektorem 3w1 w sklepie al.to

karuzela nad łóżeczko
karuzela nad łóżko chicco

Chicco Karuzela Next2Dreams Różowa

Karuzela zawiera miękkie maskotki oraz moduł dźwiękowy odtwarzający 20 minut muzyki klasycznej, oraz szum imitujący bicie serca mamy – doskonały do uspokojenia i usypiania maluszka.

Sprawdź Chicco Karuzela Next2Dreams Różowa w sklepie al.to

Zabawki do wózka

Niestety często zdarza się, że spacery z dzieckiem w wózku nie należą do przyjemności – dziecko ciągle płacze, a sfrustrowany rodzic stara się jakoś temu zapobiec. Spacery na świeżym powietrzu są dla dzieci niezwykle ważne, dlatego nie warto z tego powodu z nich rezygnować, można jednak starać się je jakoś uatrakcyjnić. Tu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju zawieszki i zabawki do wózka. Odpowiednio dobrana zawieszka do wózka dla niemowlęcia jest nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim zabawką edukacyjną. Zabawki umieszczane na ramach wózka pobudzają ciekawość maluchów, stymulują ich wyobraźnię oraz mogą przyczyniać się do nabywania nowych umiejętności, czy rozwijania motoryki.

Kiedy kupić?

Istnieją różnego rodzaju zawieszki przeznaczone dla dzieci młodszych i tych nieco starszych. Dla najmłodszych niemowląt, które nie ukończyły jeszcze 3 miesiąca, dobrze sprawdzą się zawieszki kontrastowe lub takie, które będą np. grzechotały podczas podróży. Zawieszki z  sensorycznymi zabawkami będą  dobrą propozycją dla starszych dzieci. Taka zabawka będzie dla nich stanowiła narzędzie do treningu umiejętności motorycznych i manualnych.

Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać zabawki do wózka? Przede wszystkim adekwatnie do wieku dziecka, etapu jego rozwoju oraz możliwości percepcyjnych i motorycznych. Oczywiście powinny być one także bezpieczne i łatwe do czyszczenia. Warto zwrócić uwagę na sposób montażu i dostosować zabawkę do wózka, w jakim dziecko ma jeździć. Zawieszka w gondoli powinna być umieszczona w zasięgu wzroku niemowlęcia, na odpowiedniej wysokości, aby nie spowodować jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Dla starszych dzieci, zabawki do wózka spacerowego powinny być umieszone tak, aby dziecko mogło po nie swobodnie sięgać rączkami. W tym wypadku ważne jest, aby mocowanie zabawki było na tyle solidne, by dziecko niechcący nie wyrwało zabawki robiąc sobie krzywdę lub po prostu gubiąc ją podczas spaceru. Dla dzieci powyżej 6 miesiąca dobrze sprawdza się zabawki zawierające szeleszczące elementy, różne faktury i tkaniny, dzięki czemu będą spełniać funkcję edukacyjną i sensoryczną.

zawieszka do wózka

Dumel BaliBaZoo Zawieszka Szop Randy 

Kolorowy pluszak – szop, wykonany z  różnorodnych materiałów o odmiennej fakturze. Zapinany na klamrę, co umożliwia przymocowanie zawieszki w dowolnym miejscu.

Sprawdź Dumel BaliBaZoo Zawieszka Szop Randy w sklepie al.to

Fisher-Price Aktywizujący leniwiec do wózka

Ten uroczy leniwiec zawiera szeleszczące powierzchnie, oraz lusterko – to doskonała zabawka aktywizująca, która urozmaici każdą podróż wózkiem.

Sprawdź Fisher-Price Aktywizujący leniwiec do wózka w sklepie al.to

zawieszka do wózka - leniwiec

Jeździki/chodziki/pchacze

Dzięki korzystaniu z chodzika dziecko wyrabia w sobie umiejętność wysuwania na zmianę obu nóg, ćwicząc w ten sposób chodzenie. Jeździk natomiast pozwala kształtować sprawność ruchową malucha oraz uczy zasad kierowania pojazdem. Dzięki pchaczowi dziecko uczy się utrzymania równowagi, prawidłowo upadać i samodzielnie podnosić się z podłogi. Tego rodzaju zabawki często zawierają mnóstwo kolorowych, interaktywnych i edukacyjnych elementów dzięki którym maluszek uczy się rozróżniać kształty i kolory oraz udoskonala swoje zdolności manualne.

Kiedy kupować?

Chodziki są przeznaczone dla dzieci, które potrafią już chociaż raczkować. Na zakup pchaczy rodzice najczęściej decydują się w okolicach 11-12 miesiąca życia dziecka. Natomiast jeździk to zabawka, która sprawdzi się dla dzieci powyżej 1 roku życia.

Na co zwrócić uwagę?

Poszczególne elementy w tego typu zabawkach muszą być dobrze zabezpieczone i stabilnie przymocowane, aby nie powodować żadnych urazów i otarć u dziecka oraz, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie oderwać. Istotną kwestią jest wybór pod katem wieku i wagi dziecka – dziecko nie może być cięższe niż maksymalne obciążenie podane na opakowaniu zabawki, w przeciwnym wypadku taki chodzik może ulec uszkodzeniu u zrobić dziecku krzywdę.

Warto wybrać zabawkę, która będzie pełnić zarówno funkcję jeździka, jak i pchacza. Przy zakupie należy również brać pod uwagę zainteresowania dziecka: chłopców prawdopodobnie szczególnie ucieszy jeździk do złudzenia przypominający prawdziwy samochód. W przypadku jeździków dobrze wybrać taki, który zawiera schowek ukryty pod siedziskiem – dziecko z chęcią będzie transportować tam swoje skarby.

Fisher-Price Chodzik Pchacz Szczeniaczka

Chodzik, który może stać się ulubiona zabawką Twojego dziecka. Chodzik- Szczeniaczek posiada 7 aktywizujących elementów. To doskonała zabawka, która przy okazji będzie stymulowała malucha najpierw do podciągania się, a następnie do chodzenia.

Sprawdź Fisher-Price Chodzik Pchacz Szczeniaczka w sklepie al.to

chodzik Fisher-Price
chodzik - pchacz

Bright Starts Chodzik 3w1 John Deer Gator

Chodzik, który bardzo łatwo przekształcić także w pchacz. Atrakcyjny wygląd uzupełniają tu efekty świetlne i dźwiękowe, które doskonale będą stymulowały zmysły dziecka.

Sprawdź Bright Starts Chodzik 3w1 John Deer Gator w sklepie al.to