Uczeń w domu. O czym trzeba pomyśleć?
Wolny czas można spędzać na wiele sposobów. W dzisiejszym świecie dzieci mają przecież pod ręką wszelkie gadżety technologiczne, na przykład smartfon, konsolę lub komputer. Co, jednak jeśli chcemy, aby czas spędzony w domu był również odskocznią od urządzeń elektronicznych?
Najpierw warto uświadomić sobie, że dzieci w wieku szkolnym dosłownie chłoną wszystko, co je otacza, a więc i rozwijają się bardzo szybko. I mimo że jest to wiek wczesnoszkolny, to właśnie w tym momencie zaczyna się etap ich największej ewolucji intelektualnej. Co więcej, z całą stanowczością trzeba stwierdzić, że rozumieją o wiele więcej oraz o wiele szybciej niż miało to miejsce np. w przedszkolu.
Czy jest zatem coś, co pozwoli na wsparcie ich rozwoju, a jednocześnie zapewni doskonałą frajdę i pozwol na spożytkowanie nieograniczonych pokładów energii? Owszem – gry i zabawy dostosowane do potrzeb i wieku.
Jakie gry wybrać dla dziecka od 7 do 9 lat?
Magia gier i zabaw
Można by pomyśleć, że w dobie komputerów i konsol gry wymarły. Otóż nie do końca jest to prawdą. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że atrakcyjne, integrujące i rozwijające pozycje, skonstruowane z planszy i/lub kilku gadżetów, przeżywają pewnego rodzaju odrodzenie, pojawiając się w nowych wydaniach.
Największą zaletą gier są naturalnie emocje, jakie wzbudzają. Zazwyczaj, już w trakcie przygotowań do rozgrywki gracze układają alternatywne scenariusze rozgrywki. Czasem wystarczy zręczność i szybkie podejmowanie decyzji. Innym razem trzeba będzie strategicznie myśleć albo np. wykazać się czujnością.
Dodatkowo gry i zabawy dla dzieci stwarzają doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Zatem, jeśli macie więcej niż jedną pociechę, albo sami chcecie spędzić czas w domu wspólnie ze swoim dzieckiem, to stanowią one idealną okazję do integracji. Podczas gry dziecko uczy się współpracy z innymi zawodnikami. Musi także zmierzyć się z całą gamą emocji – od pozytywnych (gdy osiągnie sukces) po negatywne (w razie przegranej).