Roblox wprowadza tłumaczenie czatów w czasie rzeczywistym. Co z obsługą języka polskiego?

W świecie gier online, gdzie granice są zacierane, a społeczności stają się coraz bardziej globalne, komunikacja międzykulturowa staje się kluczowym elementem wzbogacających doświadczeń. Tak się składa, że Roblox, platforma, która od lat jest pionierem w tworzeniu interaktywnych światów, dokonała właśnie przełomowego kroku w tej dziedzinie – wprowadziła tłumacza czatów w czasie rzeczywistym, opartego na sztucznej inteligencji.

Kolejny krok w rozwoju międzynarodowej społeczności Roblox

Dan Sturman, dyrektor techniczny (CTO) Roblox, w rozmowie z The Verge podkreślił, że głównym celem wprowadzenia tłumacza jest zwiększenie komfortu użytkowników, umożliwiając im lepsze zrozumienie siebie nawzajem.

Automatyczne tłumaczenie czatów ma na celu nie tylko ułatwienie komunikacji, ale również zwiększenie zaangażowania graczy, co jest kluczowe w budowaniu społeczności wokół gier.

Użytkownicy mogą również kliknąć ikonę, aby zobaczyć oryginalną wiadomość, co być może będzie dla wielu bodźcem do nauki obcych języków (choć po co to robić, skoro można korzystać z AI…).

Rozmowy w czasie rzeczywistym są tłumaczone na 16 języków, w tym angielski, francuski, japoński, tajski, polski i wietnamski, i to tak szybko, że użytkownicy mogą nawet nie zauważyć, iż korzystają z tłumaczenia.

Roblox tłumacz Ai

Jak to działa?

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów generatywnej sztucznej inteligencji nowa funkcja umożliwia tłumaczenie wiadomości w czacie na żywo, pozwalając użytkownikom z różnych zakątków świata na płynną komunikację.

To narzędzie, w założeniu, nie tylko zwiększa dostępność i inkluzję na platformie, ale także otwiera nowe możliwości dla twórców i graczy, umożliwiając im współpracę i dzielenie się doświadczeniami bez ograniczeń językowych.

Podstawą tłumacza jest transformatorowy model języka (LLM), który został przeszkolony na publicznie dostępnych danych oraz danych wewnętrznych Roblox. Model ten został umieszczony w architekturze mieszanki ekspertów (MoE), co pozwoliło na efektywne zarządzanie zasobami bez konieczności budowania oddzielnego LLM dla każdego języka. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędza zasoby, ale również zapewnia wysoką jakość tłumaczeń.

Roblox Logo

Bezpieczeństwo i prywatność na pierwszym miejscu

Deweloperzy odpowiedzialni za wdrożenie tłumacza przekonują, że nie zapomnieli o bezpieczeństwie i prywatności swoich użytkowników. Z tego względu na przykład proces monitorowania czatów (ze względów bezpieczeństwa i zaufania) pozostaje niezmieniony.

Jak zapewnia Sturman, wprowadzenie AI do tłumaczenia czatów nie wpływa na procesy prywatności i bezpieczeństwa, a zabronione słowa nadal będą blokowane.

To nie koniec nowości

Roblox, starając się przyciągnąć użytkowników, nieustannie eksploruje możliwości, jakie oferują modele generatywne AI. Oprócz tłumacza czatów, platforma wprowadziła również asystenta czatu AI dla deweloperów oraz automatyczne tłumaczenie elementów graficznych, takich jak napisy na budynkach.

Perspektywy na przyszłość są jeszcze bardziej obiecujące, z planami rozszerzenia możliwości modelu tłumaczącego na inne aspekty komunikacji, w tym potencjalnie na tłumaczenia głosowe w czasie rzeczywistym.