Wyciek prywatnych konwersacji z WhatsAppa? Sprawdź, jak temu zapobiec

WhatsApp, który jest powiązany z Facebookiem, często musi mierzyć się z zarzutami o to, że niezbyt dobrze strzeże poufności rozmów i bezpieczeństwa danych użytkowników. Możesz zadbać o to samodzielnie. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Sprawdź, co zrobić, aby zapobiec wyciekowi danych z czatów z WhatsAppa i innych komunikatorów.

Czy aplikacja Whatsapp jest bezpieczna?

Moxie Marlinspike – twórca technologii Signal (czyli protokołu, który dostarcza WhatsAppowi  technologię szyfrującą end-to-end) uważa, że aplikacja jest bezpieczna. W swoich publikacjach zapewnia, że: „program zapewnia transparentną i kryptograficzną ochronę, gwarantującą prywatność”.

Twórcy WhatsAppa dodatkowo zapewniają, że aplikacja szyfruje wiadomości, a czaty są przechowywane na serwerze tylko przez pewien czas. Dlaczego więc pojawiają się głosy, że aplikacja nie jest do końca bezpieczna? Głównie dlatego, że zabezpieczenia, które wykorzystano w WhatsAppie można łatwo pokonać.

Odkryj smartfony, na których skorzystasz z najlepszych komunikatorów:


Co o bezpieczeństwie mówi sam WhatsApp?

W panelu „Centrum pomocy”, które znajduje się na głównej stronie Whatsappa, można przeczytać, że prywatność i bezpieczeństwo są dla twórców aplikacji priorytetem. „Nasza aplikacja ma wbudowane pełne szyfrowanie. Pełne szyfrowanie wiadomości, zdjęć, filmów, wiadomości głosowych, dokumentów, aktualizacji statusów i połączeń zapobiega przed ich dostaniem się w niepowołane ręce” – zapewniają.

Co więcej, w przypadku korzystania z WhatsApp Messenger możesz liczyć na pełne szyfrowanie. To oznacza, że jedynie Ty oraz osoba, z którą rozmawiasz, możecie odczytać i odsłuchać wysłane wiadomości. Nawet aplikacja nie ma pozwolenia na to, aby ingerować w wysyłane komunikaty. Wiadomości są zabezpieczone kodem, a klucz do jego złamania masz jedynie Ty oraz rozmówca.

aplikacja whatsapp

Aktualizacja polityki prywatności

W styczniu 2021 roku twórcy WhatsAppa poinformowali o zmianach z zakresu polityki prywatności. Ustalono, że aplikacja będzie mogła przekazywać dane o użytkownikach Facebookowi. Jeżeli użytkownik się na to nie zgodzi, jego konto będzie zawieszone. Takie zapisy wywołały sporo kontrowersji.

Kiedy użytkownicy zaczęli szukać alternatywnych komunikatorów, ogłoszono, że do Facebooka nie będą trafiały treści prywatnych rozmów czy nagrania głosowe. WhatsApp utrzymuje też, że nie zbiera informacji o tym, z jakimi osobami kontaktuje się dany użytkownik i nie przekazuje Facebookowi informacji o liście kontaktów. Wszystko dlatego, że wiadomości są objęte pełnym szyfrowaniem.

Co to jest „wyciek danych”?

Mimo zapewnień ze strony WhatsAppa użytkownicy wciąż mają wątpliwości. Wycieki danych będą zdarzały się często, dopóki każda z osób korzystających z aplikacji nie nauczy się samodzielnie dbać o bezpieczeństwo w sieci. Jeżeli w Twoich wiadomościach pojawiają się wzmianki o nielegalnych działaniach, a osoba, z którą się komunikujesz wpadnie w ręce policji, wspólne rozmowy mogą być podglądane przez odpowiednie służby. W przypadku podejrzenia przestępstwa lub wykroczenia, organy rządowe mogą uzyskać dostęp na żądanie do takich wiadomości.

W takim przypadku nie można jednak mówić o wycieku danych. Takie zdarzenie ma określony skutek, czyli ujawnienie informacji osobom, firmom lub instytucjom, które nie zostały upoważnione do przetwarzania takich danych.

whatsapp

Jak zapobiec wyciekowi danych z Whatsappa? Poznaj nasze 5 sposobów

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci? Przede wszystkim nie warto zakładać, że to poszczególne aplikacje zadbają o prywatność. Pamiętaj o tej piątce rad, a z pewnością zmniejszysz prawdopodobieństwo zostania zhakowanym.

  1. Nie rozmawiaj o transakcjach finansowych oraz nie ujawniaj żadnych danych z tym związanych.
  2. Nie wysyłaj zdjęć i nagrań kompromitujących Ciebie, Twoich bliskich lub inne osoby.
  3. Nie ujawniaj szczegółów swoich działań, które mogą być uznane za niewłaściwe lub niezgodne z prawem.
  4. Nie wysyłaj wiadomości ani nagrań głosowych na tematy, które są powszechnie uznane za obraźliwe lub są nielegalne.
  5. Pamiętaj o tym, że w internecie nic nie ginie. Korzystaj z aplikacji rozważnie i odpowiedzialnie.